İçeriğe Yönlendir

Çeki Demiri Montajı ve Ruhsata İşletme

Oktay Demirağ

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Ceki demirininin baglandigi ceki okunda koruklu bir bolum var. Arac fren yapinca karavan hala gitmeye devam ettiginden koruk bolumu buzuluyor bu sirada oradaki ekipman karavandaki kampanalara fren yaptiriyor. Aractan saniye veya daha kisa sure sonra karavanda fren yapmis oluyor yani. 

Bazi modellerde, geri geri giderken koruk yine buzulecegi icin karavan fren yapip gitmekte zorluk yasanmamasi icin aractan inip koruk bolumundeki pim i cekmek gerekiyordu fren yapmasin diye. 

Alko yeni frenli ceki oklarinda bu olayi kaldirmis, durup geriye gidince karavana fren yaptirmiyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

174d5ccd43edff7a9a896cc5cc9c426e.jpg
Stanilizator de yine bir kaplin cesiti.
Kendi ekseni etrafinda biraz donme payi vardi yanlis hatirlamiyorsam. Bu sayede titresimleri ve sarsintilari azaltiyor.
Guvenlige katkisi var. Yandan gelen ruzgarlarda karavani daha fazla koruyor. Icerisinde balatalar var uzun zaman sonra asiniyor.
Fuarda bir uretici Avrupa da bazi ulkelerde stabilizatoru olan karavanlarin hiz limitinin biraz daha fazla oldugunu soylemisti.
Bu arada sadece Alko marka yok, baska markalarda var. Ornek resim alko sadece.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

E ikisi beraber olmuyor mu?

Stabilizator de frenli hocam. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sami Demirpaz yazdı:

Stabilizator de frenli hocam. 

Tamam ben ondan rica ediyim..:)

ama arkasında karavan yok şu an.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Tamam ben ondan rica ediyim..:)

ama arkasında karavan yok şu an.

Oda olur ilerde :)

Sally 4.06 Smart S tam size gore bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

8a7802ebe651d8ac693847b9f01578d9.jpg
Bir de koparma telinden bahsedeyim oldu olacak.

Kaplinin altindaki telin gorevi ise, karavani araca bagladiktan sonra ceki demirinin orada bir yere takiliyor.

Olurda kaplin arabadan bir sekilde koparsa, bu tel koparak karavana tam fren yaptiriyor olacak kazalari en aza indirmek icin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sami Demirpaz

Çeki demiri ile ilgili olarak güncel bilgi paylaşayım. Dün bu işlemleri Istanbul Agus Karavan ( Aksaray Oto Market ) 'da yaptırdım. 

Aracın modeline uyumlu çeki demiri ve elektrik tesisatı montajı yaklaşık 2 saat kadar sürdü.  Bu işlemler sırasında projesi çizildi. Proje ile TSE araç inceleme merkezine gittim onay aldım. Verilen evrak ile birlikte herhangi bir noter'den 30 gün içerisinde ruhsatımı değiştireceğim. Toplam yarım gün sürecek bir iş. TSE Istanbul'da iki lokasyonda var. Benim demiri montaj yaptığım yer ile TSE arası 10 dk olduğundan biraz daha kolay oldu.

Çeki demiri her araca göre değiştiği için fiyatı ortalama 1200 - 2000 lira arası

Montaj - 400 lira

Proje - 300 lira

TSE - 410 lira

Noter - 207 lira

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Sami Demirpaz yazdı:

Çeki demiri ile ilgili olarak güncel bilgi paylaşayım. Dün bu işlemleri Istanbul Agus Karavan ( Aksaray Oto Market ) 'da yaptırdım. 

Aracın modeline uyumlu çeki demiri ve elektrik tesisatı montajı yaklaşık 2 saat kadar sürdü.  Bu işlemler sırasında projesi çizildi. Proje ile TSE araç inceleme merkezine gittim onay aldım. Verilen evrak ile birlikte herhangi bir noter'den 30 gün içerisinde ruhsatımı değiştireceğim. Toplam yarım gün sürecek bir iş. TSE Istanbul'da iki lokasyonda var. Benim demiri montaj yaptığım yer ile TSE arası 10 dk olduğundan biraz daha kolay oldu.

Çeki demiri her araca göre değiştiği için fiyatı ortalama 1200 - 2000 lira arası

Montaj - 400 lira

Proje - 300 lira

TSE - 410 lira

Noter - 207 lira

Cruze için kanca 1800 tl  + diğerleri olacak ozaman . Kısa süreli bir hevesim vardı. Bu blancoyu görünce kaçtı. Daha karavanıda var bu işin :( 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Sami Demirpaz yazdı:

Montaj - 400 lira

Proje - 300 lira

TSE - 410 lira

Noter - 207 lira

Ben de Agus karavan da taktırmıştım, hayırlı olsun.
Aynı TSE'ye gidip 1-2 saat sonra noter'e gidince TSE onaylamadığı için noterde işlem yapamamıştım :) akşama doğru işlemi bitirmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Ben de Agus karavan da taktırmıştım, hayırlı olsun.
Aynı TSE'ye gidip 1-2 saat sonra noter'e gidince TSE onaylamadığı için noterde işlem yapamamıştım :) akşama doğru işlemi bitirmiştim.

Dün beni de noterde hayli beklettiler sistem yok diye. Bugün tekrar deneyeceğim. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Sami Demirpaz yazdı:

Dün beni de noterde hayli beklettiler sistem yok diye. Bugün tekrar deneyeceğim. 

Beni geri gönderiyorlardı az kalsın, Tüvtürk Muayenesi de şart diye, kanun değişti şart değil desem de, Tüv ü arayıp teyit almadan işlem yapmadılar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Beni geri gönderiyorlardı az kalsın, Tüvtürk Muayenesi de şart diye, kanun değişti şart değil desem de, Tüv ü arayıp teyit almadan işlem yapmadılar :D

İlk noter memuru ben bu işlemi bilmiyorum, tekrar sıra alır mısınız dedi.  İkincisi yaptı, başkatip onayladı, vezne parayı aldı ve abi 5 dk bekle sistem gelsin basayım ruhsatı dedi. 

2.5 saat bekledim, en son ağzından öğlenden beri sistem yok ben ne yapabilirim diye lafı kaçırınca bastım yaygarayı. Madem sistem yok benim işlemimi neden alıyorsun, paramı neden alıyorsun beni hangi hakla bekletiyorsun. Ticarethane mantığı. Başkatip yarın gel hallet işini bugün arabayı kullanma ruhsat bizde diyor. 

Zor ayırdılar, işlemimi iptal edip paramla eski ruhsatımı aldım. Bugün farklı bir notere gideceğim. :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Sami Demirpaz yazdı:

İlk noter memuru ben bu işlemi bilmiyorum, tekrar sıra alır mısınız dedi.  İkincisi yaptı, başkatip onayladı, vezne parayı aldı ve abi 5 dk bekle sistem gelsin basayım ruhsatı dedi. 

2.5 saat bekledim, en son ağzından öğlenden beri sistem yok ben ne yapabilirim diye lafı kaçırınca bastım yaygarayı. Madem sistem yok benim işlemimi neden alıyorsun, paramı neden alıyorsun beni hangi hakla bekletiyorsun. Ticarethane mantığı. Başkatip yarın gel hallet işini bugün arabayı kullanma ruhsat bizde diyor. 

Zor ayırdılar, işlemimi iptal edip paramla eski ruhsatımı aldım. Bugün farklı bir notere gideceğim. :)

Garip bi şekilde ne zaman araba alıp satsam hep sistem olmuyor :D Acaba çok sık mı gidiyor bu sistem.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Garip bi şekilde ne zaman araba alıp satsam hep sistem olmuyor :D Acaba çok sık mı gidiyor bu sistem.

Araba al sat devam ediyordu, bu ruhsata birşey ekleme başka bir menüymüş.  Ama dediğiniz gibi hep sistemlerde bir hata var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

geçen arabayı aldım yarım gün esir olduk noterde

jeepi alırken sabah 10 dan akşam 17 ye kadar esir olmuştuk

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Pek bu çeki demiri gerekirse sökülebiliyor mu ( kullanılmayacağı zaman) , sürekli araçta mı kalıyor? 

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Erhan Doruk yazdı:

Pek bu çeki demiri gerekirse sökülebiliyor mu ( kullanılmayacağı zaman) , sürekli araçta mı kalıyor? 

Sökülebilen modelleri de var, sökülmeyenleri de, sökülenle sökülmeyen arasında 600 TL vardı ben taktırırken.
O sıra o kadar bütçe ayıramazdım, bu yüzden sabit taktırdım.

Sabit dediğim de aslında 2 adet vida tutuyor, onlar sökülürse çeki topuzu yine çıkıyor. Ama rahatsız olmuyorum mayıs ayından beri takılı geziyorum, dokundurmuş biri otoparkta, tamponum korumada :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Dün Yeşilköy'de noterde demiri ruhsata işlettim.  TSE'den aldığım evrak yeterli geliyor normalde ama noter fatura da olması gerektiğini söyledi. Bende demiri takan firmanın da, TSE'deki çalışan memurun da bunun gerekli olmadığını söylediklerini, sadece TSE'nin verdiği evrakla bu işin yapılacağını aktardım. Neyse başka noter arkadaşlarını arayıp teyid aldı ve işlemi gerçekleştirdi. 

Kafamız rahat artık. Kendine güvenen arkadan yaslayabilir tamponunu 😆

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yetkili insanlarda bir "engel çıkarma"  "olmaz deme" yatkınlığı var hep bizim ülkede.Tüm "olumsuz" seçenekler tükenirse işini ancak o zaman yapıyorlar. Bir de hep eksikleri teker teker son dakika söylüyorlar ki iş iyice uzasın. Bu nedenlerle şu arkadaşın satışı yapılamayan megane ankaradaki hala duruyor. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

yetkili insanlarda bir "engel çıkarma"  "olmaz deme" yatkınlığı var hep bizim ülkede.Tüm "olumsuz" seçenekler tükenirse işini ancak o zaman yapıyorlar. Bir de hep eksikleri teker teker son dakika söylüyorlar ki iş iyice uzasın. Bu nedenlerle şu arkadaşın satışı yapılamayan megane ankaradaki hala duruyor. 

Malesef bir işi oldurmamak için uğraşıyorlar sanki. Noter kendi bildiği yöntemi uygulamak istiyor ve sanki benim onu kandıracağımı düşünüyor. 

En son başkatibe, ablacım bir ton para verdim eksik evrak niye olsun, herkese 100 kere sordum olmaz demek yerine sende bir başka notere sor dedim de aradı. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Servis 6088tl çeki demiri, 500₺ montaj, 2200₺ ruhsat işlemlerine fiyat verdi. 

agus bu işte iyidir diyor muyuz şimdi? Sitesinde çeki denirine 1960₺ fiyat yazmış. Acaba montaj, proje buna dahil midir? 

Hibrit ile yeni maceraya yelken açabilirim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...