İçeriğe Yönlendir

Mondeo - MK3 Seyir Halinde Stop

Seyyitali Mollabeyi

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
Seyyitali Mollabeyi yazdı:

Dip gaz giderken  değil. Tesadufmu bilmiyorum.  

Ya cok hizli gidip lambaya geldiğimde yavaşlarken.

Ya araci park ederken

Ya yolda giderken gazdan ayagimi cekip rolantide giderken

Bugun mesela 44 km yol gittim yapmadi. Arkadasimi almak icin durdum. P yada N ye almadim bile stop etti. Ama yolda gelirken kasislerde 20 lere kadar düştüm  mesela

Bu son yazdıklarınız @Mehmet Kaya hocanın yaşadığına benzer bir durum diye hatırlıyorum. Onun ki subaplar çıkmıştı. Konusu buydu

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Mahmut Yıldız yazdı:

Bu son yazdıklarınız @Mehmet Kaya hocanın yaşadığına benzer bir durum diye hatırlıyorum. Onun ki subaplar çıkmıştı. Konusu buydu

Bugün ilk defa araba sabahtan akşama kadar lazım oldu (düğün)

Nasıl olsa stop edince bobini sök tak yapıyorum geçiyor idare ederim dedim. 
Fazla kullanımdan kaynaklı olsa gerek 
6 kere stop etti 
son 2 çalışmada nerdeyse çekici çağırıcaktım. Gaz yemiyor pır pır pır yapıyor tekrar in tekrar sök tak vs vs.

İyice canımı sıktı.

Kafamda 3 soru işareti kaldı.

1. Fazla kullanımdan dolayı ve hata kodu da çıktığı için Şanzıman yağı sensörü

2. @Mehmet Kaya Abimin sorunu

3. En son ve muhtemelen acı gerçek beyin. 

Bunlara yoğunluk göstericem. 

Bugün düğün nedeni ile sanayide araba yıkatırken sözüm ona 2 ford özel servisine sordum yine. 

ikiside ilk krank sensörü dedi ikinciye beyin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

6 kere stop etti 
son 2 çalışmada nerdeyse çekici çağırıcaktım. Gaz yemiyor pır pır pır yapıyor tekrar in tekrar sök tak vs vs.

İyice canımı sıktı.

2. [mention=31879]Mehmet Kaya[/mention] Abimin sorunu

Bugün düğün nedeni ile sanayide araba yıkatırken sözüm ona 2 ford özel servisine sordum yine. 

Kırank devir sensörüne baktırın bence kablosuna baktırın.
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Mehmet Kaya yazdı:

6 kere stop etti 

İyice canımı sıktı.

2. [mention=31879]Mehmet Kaya[/mention] Abimin sorunu

Kırank devir sensörüne baktırın bence kablosuna baktırın.

Değişti  abi

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Cuma günü  beyin taktırdım. Fazla deneyemedim, bu pazardan itibaren 1400 km yol yapicam  kesin belli olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Giray GÜN

Merhaba,

1998 model mondeomuzda stop etme sorunu yaşıyorduk. Tahminen 3 senedir uğraşıyoruz değişmeyen parçası kalmadı :) ama sorun çözülemedi ta ki cumartesi gününe kadar. Cumartesi günü elektrikçi bulduk işinin ehli dedik sorunumuz araba kırmızı ışıklara gelince klima açıkken ani frenlerde ani durmalarda stop ediyor. Bize hallederim dedi tabi inanmadık fakat gerçekten halletti.

Olay çok basit bir fan soketi çıktı bu zaman kadar kimsenin bakmadığı çift fandan birtanesi çalışmıyormuş farkında da değiliz. adam fan soketini değiştirdi kablosunu bağladı ve 4 gündür kullanıyoruz hiçbir sıkıntı kalmadı bilginiz olsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Giray GÜN yazdı:

Merhaba,

1998 model mondeomuzda stop etme sorunu yaşıyorduk. Tahminen 3 senedir uğraşıyoruz değişmeyen parçası kalmadı :) ama sorun çözülemedi ta ki cumartesi gününe kadar. Cumartesi günü elektrikçi bulduk işinin ehli dedik sorunumuz araba kırmızı ışıklara gelince klima açıkken ani frenlerde ani durmalarda stop ediyor. Bize hallederim dedi tabi inanmadık fakat gerçekten halletti.

Olay çok basit bir fan soketi çıktı bu zaman kadar kimsenin bakmadığı çift fandan birtanesi çalışmıyormuş farkında da değiliz. adam fan soketini değiştirdi kablosunu bağladı ve 4 gündür kullanıyoruz hiçbir sıkıntı kalmadı bilginiz olsun. 

Mantığı ne bunun? Fanlardan biri çalışmayınca stop etme sebebi ne ki

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
(düzenlendi)

Cuma günü  beyin taktırdım. Fazla deneyemedim, bu pazardan itibaren 1400 km yol yapicam  kesin belli olur. 

Egzos muayenesinde yine yapti. 😒

Artik kimse beyinden diyemeyecek  tek tesellim bu. Eskilerden bi usta  tesisat kablolarina bi baktır demisti. Aklımda  bi o var başka da ne yaparim bilemiyorum.  Ilginctir herkes sat diyor. Yazık  günah  bu haliyle satilirmi bide alan adam mi uğraşsın.  Insanlari anlayamiyorum

Giray GÜN yazdı:

Merhaba,

Benim sorunum

Klima açıkken  değil  ve herzaman yapmıyor. 

tarihinde Seyyitali Mollabeyi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

elektrik tesisatını yenileyin. Özellikle 3 ana kablo. Alternatörden Akü’ye, aküden şaseye ve sigorta kutusuna giden kablolar ile ateşleme sistemine giden kablolar bakılmalı. Motor rölantiye geçince veya alternatör daha az akım üretince  stop ediyor gibi anladım. 

bunu demiştim ben de :) özellikle üç ana kablo ve diğer tüm kablo, bağlantı yerleri

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bunu demiştim ben de :) özellikle üç ana kablo ve diğer tüm kablo, bağlantı yerleri

Aynen abi de kime işte  varmi ankarada şu  dediğimiz  birisi 

Toplamda 4 elektrikci gezdim

Gerek yok ondan değil 

Ben yapamam

Çok  yoğunum 

O arıza  ondan olmaz

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Big 3 upgrade denen bir olay var. Ana hatları yenilemek gibi bir şey. Ama diğer aksamların da bakmak lazım. Tek tek gezeceksiniz soracaksınız. İlla yapan biri çıkar. Herkes yoğun. Zaten usta olmadığıma çok pişmanım. Babam bana oku diyeceğine çırak verseydi şimdi köşe olmuştuk :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Big 3 upgrade denen bir olay var. Ana hatları yenilemek gibi bir şey. Ama diğer aksamların da bakmak lazım. Tek tek gezeceksiniz soracaksınız. İlla yapan biri çıkar. Herkes yoğun. Zaten usta olmadığıma çok pişmanım. Babam bana oku diyeceğine çırak verseydi şimdi köşe olmuştuk :) 

Mesela usta olsam kesin bu forumda üyeliğim olurdu. Indirime de gerek yok isimi duzgun yapsam yeterdi. 

Giray GÜN yazdı:

Merhaba,

Bugün bi fan acana kadar rolantide calistiricam ufak bi kac isim var onlari da hallederim. Sonra tahta parcasi ile her yerine bi dokunucam bakalım.  Ozellikle fan aksamina

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
(düzenlendi)

Dün egzos muayenesinde adam bana hava müşürü yada ısı müşürü dedi tam emin değilim değiştirsen iyi olur sonucları yüksek çıkıyor dedi.

Bugün yine stop sorununu incelerken gördüm ısı müşüründen yapar yazmışlar. ( Rolentide stop etme, egzos veri artışı ve fazla yakma )

Sizce de ihtimal varmı :)
Hararet ve ısı müşürü yeri hakkında bilgi verseniz yada ondan yapar yapmaz tarzında.

@Çağlar Bayur Abi özellikle bu konuda yorumlarına ihtiyacım var :) uzun zamandır bu konuya yazmadın.

Hararet müşürü değilde ısı müşürü hatta ucuzsa ikisini de değiştirtsem 

Bide nokta atışı yerlerini bilen varmı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
(düzenlendi)

Yılan hikayesine  döndü  konu ama yine yeni  bilgi. Aile seyehati esnasinda özellikle dönüşte  10 kere vs. Yaptı sanırım.  Bunaldım  sinirlendim hatun gec su kontağa  bas bende bobini sok tak yapacam derken motorun kapağa  dokundum stop etti.  Aynı şekilde  tekrar  bas  dedim bastı  marşa gezerken gezerken adını  bilmediğim bi parçanın  hortumuna dokundukça  stop etti. Eve geldim fotosunu çektim  nette baktım  adı  fren servosu. Mondeo brake servo yazınca  da çıkıyor. 

Asil merak ettiğim sorun bundan yapar mi  benimkisi tesadufmu yada hatanin kendisi mi (inşallah)  zamaninda orada islem yapilmis  hortumun parcaya girisi elektrik  bandı kaplı. 

Not = hortum baska bi hortuma giriyor o girdigi yer sağa  sola kendi etrafında  cok rahat dönüyor. 

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Falanca elektrikci bakti mi dediler. Bakmadi ama beyinden degil bunlar bunlar değişti. Şöyle  yaparken oluyor  böyle  yaparken oluyor. Diye girdim konuya yaa sen bi git dediler.

Sabah gittim selamunaleykum boyle bi sorunum var usta.

Usta - ne yaptilar

Ben - bunlar bunlar değişti. 

Usta- yazik cok para harcamissin. Senin sorun bobin soketi.

Ben- sanmiyorum boyle böyle vs vs.

Usta- Yapmami istiyorsan söyle  ve 1 saat ver.

Ben - Yap abi tamam.

Gitti soketi kesti. Yeni soket bağladi. 5. Gün oldu gibi hiç stop etmedi. 1 hafta daha geçsin  kurtuldum yazacağım  inşallah. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Falanca elektrikci bakti mi dediler. Bakmadi ama beyinden degil bunlar bunlar değişti. Şöyle  yaparken oluyor  böyle  yaparken oluyor. Diye girdim konuya yaa sen bi git dediler.

Sabah gittim selamunaleykum boyle bi sorunum var usta.

Usta - ne yaptilar

Ben - bunlar bunlar değişti. 

Usta- yazik cok para harcamissin. Senin sorun bobin soketi.

Ben- sanmiyorum boyle böyle vs vs.

Usta- Yapmami istiyorsan söyle  ve 1 saat ver.

Ben - Yap abi tamam.

Gitti soketi kesti. Yeni soket bağladi. 5. Gün oldu gibi hiç stop etmedi. 1 hafta daha geçsin  kurtuldum yazacağım  inşallah. 

İnşallah.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...