İçeriğe Yönlendir

Mondeo - MK3 Seyir Halinde Stop

Seyyitali Mollabeyi

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Lpg tasaruf oranı benim arabalarımda % 12 bile olmuyor. Verimli kullanım teknikleri sayesinde aradaki makas çok dar. Çünkü gaza az bastığım için , geri kalanını yer çekimine bırakıyorum. Bu da yer çekimini etkin kullanmamı sağlıyor. İlk defa Cruze modelinde vitesimi boşa atma yapmaya başladım. Eğimin az olduğu alanlarda motor frenin etkisi altında kalmadan hızı sabit tutuyorum. ayağımda dinlenmiş oluyor 

İlginç. i10 şehir içi kullanım kolaylığı için tasarlanmış bir araç. Uzun yolda asla tercih etmem. Yakıtı da az değil. 

benim lpg’de tasarruf oranım %35-40 arası.  Sende neden bu kadar düşük? 

6,25 benzin fiyatı. 3,20 lpg fiyatı. 

Bilindiği gibi lpg’de %20 fazla tüketim oluyor. Bu da lpg’deki denk litre fiyatının 3,20 x 1,2 = 3,84 tl olmasına neden oluyor. 

6,25-3,84= 2,41tl. 
2,41/6,25 =0,385 eder. Lpg bakım ve benzin masrafıyla bunu %35 olarak alabiliriz. Uzun yolda ise %40 alabiliriz. Görüldüğü gibi gayet tasarruflu. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlginç. i10 şehir içi kullanım kolaylığı için tasarlanmış bir araç. Uzun yolda asla tercih etmem. Yakıtı da az değil. 
benim lpg’de tasarruf oranım %35-40 arası.  Sende neden bu kadar düşük? 
6,25 benzin fiyatı. 3,20 lpg fiyatı. 
Bilindiği gibi lpg’de %20 fazla tüketim oluyor. Bu da lpg’deki denk litre fiyatının 3,20 x 1,2 = 3,84 tl olmasına neden oluyor. 
6,25-3,84= 2,41tl. 
2,41/6,25 =0,385 eder. Lpg bakım ve benzin masrafıyla bunu %35 olarak alabiliriz. Uzun yolda ise %40 alabiliriz. Görüldüğü gibi gayet tasarruflu. 

Mazdayı bilmiyorum ama i10 da 1,37 ile çarpıcaksın. Yani %37 daha fazla yakar ama 4 beygird fazla üretirdi. 

Cruze için spritmonitör verilerini paylatım. 7,5 yakan araba lpgde 13 litrelere çıkmış. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Mazdayı bilmiyorum ama i10 da 1,37 ile çarpıcaksın. Yani %37 daha fazla yakar ama 4 beygird fazla üretirdi. 

Cruze için spritmonitör verilerini paylatım. 7,5 yakan araba lpgde 13 litrelere çıkmış. 

Ben arabayı ilk önce birkaç ay benzinde kullandım. Şehir içinde 11 litre civarı yaktı. Sonra lpg taktırdım. Ayar falan yaptırdım. 2 senedir de hesabım çok güzel tutuyor. Tam %20 fazla yakıyor. 

geçen 40lt lpg almıştım. Tank 41 litre diye de çok korkmuştum. Acaba sahtekarlık mı oldu dedim. Km sıfırlamıştım. Araba 305km’de gazı bitirdi. Bu da 100km’de 13,15 gibi lpg tüketti oluyor. 

13,15/1,2 yaparsak da 10,95 gibi değer çıkıyor. Bu da benim istanbul şehir içindeki klasik tüketimimle aynı. 

Hepsinden öte her yerde atmosferik araçlarda lpg’deki tasarrufun %35-40 olduğu zaten söylenir. Bence senin arabanda bi sorun vardı. O kadar az tasarruf normal değil. eğer hepsi öyleyse i10’da boşuna lpg kullanmışlar. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bana göre az yakan veya az kullanılan araçlarda LPG gereksiz, ayrıca LPG nin bagajda yer kapladığını ve bazen ikinci sınıf muameleye uğradığını unutmayalım. Büyük ve çok yakan araçlarda mecburen takılır, tasarruf ettir. Fiesta 1.25 zaten çok yakan bir araç değil mesela buna LPG taktırıp sorun yaşayan çok, (forumdaki Fiesta konuları örnek).

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben arabayı ilk önce birkaç ay benzinde kullandım. Şehir içinde 11 litre civarı yaktı. Sonra lpg taktırdım. Ayar falan yaptırdım. 2 senedir de hesabım çok güzel tutuyor. Tam %20 fazla yakıyor. 
geçen 40lt lpg almıştım. Tank 41 litre diye de çok korkmuştum. Acaba sahtekarlık mı oldu dedim. Km sıfırlamıştım. Araba 305km’de gazı bitirdi. Bu da 100km’de 13,15 gibi lpg tüketti oluyor. 
13,15/1,2 yaparsak da 10,95 gibi değer çıkıyor. Bu da benim istanbul şehir içindeki klasik tüketimimle aynı. 
Hepsinden öte her yerde atmosferik araçlarda lpg’deki tasarrufun %35-40 olduğu zaten söylenir. Bence senin arabanda bi sorun vardı. O kadar az tasarruf normal değil. eğer hepsi öyleyse i10’da boşuna lpg kullanmışlar. 

Hayır Tansu arabda sorun felan yok. Bunu Hyundai dökümanlarında görebilirsin. Benzin 4,5 lpg 6,5 yazar zaten. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Hayır Tansu arabda sorun felan yok. Bunu Hyundai dökümanlarında görebilirsin. Benzin 4,5 lpg 6,5 yazar zaten. 

Benzin 6,25 tl. 
6,25x4,5 = 28,13 kuruş eder. 

lpg 3,2 tl

3,20x6,5 = 20,8 kuruş eder. 

fark 28,13 - 20,8 = 7,33 kuruş. 

bunu benzine oranla

7,33 / 28,13 = 26 eder. Yani %26 tasarruf etmen lazımken %13-15 diyorsun. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benzin 6,25 tl. 

lpg 3,2 tl

bunu benzine oranla

Tansu kaç tane adam arabasını BSFC haritasıyla kullanır. Benim maliyette tasarrufum %12 bilemedin 15 olsun. Gaza bastığımmı varki. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Tansu kaç tane adam arabasını BSFC haritasıyla kullanır. Benim maliyette tasarrufum %12 bilemedin 15 olsun. Gaza bastığımmı varki. 

Bilemedim. Lpg’de o kadar düşük tasarruf senin aracına özel olabilir. Ben şahsen üstte yazdığım değerleri cebimde görüyorum. O yüzden de lpg gereksiz diyemiyorum. Kaldı ki insanlar benzinin 1,8euro olduğu memlekette lpg kullanıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sadece 1 defa i10 benzin tüketim testim var. İstanbul şehir içi 4,15 litre ile gezmişim. 

Lpg ortalamam istanbul şehir içi 6,56 litre .

Hesaplamalar sana ait. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Bilemedim. Lpg’de o kadar düşük tasarruf senin aracına özel olabilir. Ben şahsen üstte yazdığım değerleri cebimde görüyorum. O yüzden de lpg gereksiz diyemiyorum. Kaldı ki insanlar benzinin 1,8euro olduğu memlekette lpg kullanıyorlar. 
Dünyada yüzde 3 görünüyor kullanımı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dünyada yüzde 3 görünüyor kullanımı.

.

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Gün geçtikçe artıyor. Birçok ülke lpg kullanan araçlardan vergi almıyor. Yakıtın ucuzluğu bi yana, çevre kirliliği için de teşvik ediliyor. 

Lpg çevre kirliliği oranı tam bir fiyasko. Benzinde 109 gram karbon salınırken ,lpgde 108 gram karbon salınıyor . Tabi bunlar i10 resmi değerleri. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Lpg çevre kirliliği oranı tam bir fiyasko. Benzinde 109 gram karbon salınırken ,lpgde 108 gram karbon salınıyor . Tabi bunlar i10 resmi değerleri. 

Egzoz gazı sadece co’dan oluşmuyor. Çin, japonya ve kore taksilerin çok büyük kısmı teşviklerle lpg’li yapıldı hava kirlilik oranı azaltıldı. Özellikle japonya’da tüm taksiler lpg’li. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Egzoz gazı sadece co’dan oluşmuyor. Çin, japonya ve kore taksilerin çok büyük kısmı teşviklerle lpg’li yapıldı hava kirlilik oranı azaltıldı. Özellikle japonya’da tüm taksiler lpg’li. 

İnanmam. Burda bak , çok ufak farklar var. Sedan arabaları seç lpg daha bile kötü 

https://www.pkw-label.de/alternative-antriebe/vergleich-alternative-antriebe

csm_emissionen-lpg_5b688e7e73.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

@Tansu Kalafatoğlu Alman araştırması... LPGli sedan ile Benzinli sedan tamir masrafları. LPG en masraflı kalem :) 

ACtC-3fM8qL0gqGxNHvzK65HG18zvYAgLNCeaLBd

Ben de buna inanmam. Dizel gibi komplike motor ile lpg masrafı aynı olamaz. Alman kardeşlerime de çok güvenmem :) kendileri dizeli amerikaya sokmak için bin tane oyun yapıp sonunda patlamış firmalara sahipler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tekrar benzine geç.. 

Sorun bi netleşsin. Acele etme. 

Sanırım acele ettik. Yine stop etti. ( Benzine güç yetmedi)

Ustaya gittim Anlattım. Kablolara bakip normal olduğunu hadi bi lpg ecusunu değiştirelim sonra yola çıkalım LPG de baska bi sey yok dedi. Yola çıktık 40 45 dk gaz ayari vs. 2 gun birşey yoktu. Dün boluya gittim. Giderken 1 kere yapti. Dönüşte hiç olmadı.

Moral bozuldu yine. ..

Şöyle bir durum var.

Giderken arabada motor kalfası arkadaşım vardı. Stop edeceğini anladım bak bak göstergelere bak stop edecek diye söyledim.   Kendisi bana şarj dinamosu arızasına çok benzediğini LPG öncesi bi baktırmam gerektiğini ölçtüklerini söyledi.  Aklım sarj dinamosunda..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Seyyitali Mollabeyi yazdı:

Giderken arabada motor kalfası arkadaşım vardı. Stop edeceğini anladım bak bak göstergelere bak stop edecek diye söyledim.   Kendisi bana şarj dinamosu arızasına çok benzediğini LPG öncesi bi baktırmam gerektiğini ölçtüklerini söyledi.  Aklım sarj dinamosunda..

Naapıyor göstergeler. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Naapıyor göstergeler. 

Lambalar yanıp sönmeye başlıyor sanırım. 

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Lambalar yanıp sönmeye başlıyor sanırım. 

Yok önce akü 2 sn sonra da yag lambasi yakiyor

Bugün oto beyinciye gittim.  Beyin takın dedim beyin yok arızası ne dediler. Anlattım

Önce bobinin güç kablosunu kessin aküden alsın ve bence düzelecek dedi. Düzelmezse de beyin bul dedi.

Geldim tarif ettim yapti. Denicez bakalım

Bu arada 74 Ah 12 Volt S4 008 mavi Bosch Marka akü taktım yeni akü bitikti. Uygundur değil mi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

2 günde toplam 80 km şimdilik yapmadı konuşmak için erken bilgi geçmek için yazdım. Bi yandan da beyin bakıyorum ne olur ne olmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Lpg hep masraf kapısı. Bende hepten benzine geç.Trafik olmayan memelketette isen benzin artık eskisi kadar pahalı değil. Benzin opsiyonunu değerlendir. 
Mondeo ile benzinde gezerse hele otomatik ise şehir içi 14 15 uzun yol 10 litre benzini gözden çıkaracak.
Benzin 6,25 tl. 

lpg 3,2 tl

bunu benzine oranla
Mondeo da bu hesap öyle olmuyor [emoji847]
14 litre benzin *6 tl olsa= 85 kuruş
16 litre lpg *3 tl olsa 50 kuruş de km şehir içi 35 kuruş
Aylık 1000 km şehir içi var 350 tl [emoji847]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sanırım acele ettik. Yine stop etti. ( Benzine güç yetmedi)

Ustaya gittim Anlattım. Kablolara bakip normal olduğunu hadi bi lpg ecusunu değiştirelim sonra yola çıkalım LPG de baska bi sey yok dedi. Yola çıktık 40 45 dk gaz ayari vs. 2 gun birşey yoktu. Dün boluya gittim. Giderken 1 kere yapti. Dönüşte hiç olmadı.
Moral bozuldu yine. ..

Şöyle bir durum var.

Şarj dinamosu öyle stop ettirmez. Akü lambası yanar yanar sonra akü biter stop eder. Bunu sadece lpg de değil benzindede yapar.
Ben 3 tane şarj dinamosu değiştirdim. Hiç birinde öyle stop etmedi. Sadece akü lambası yanar ben derim şarj dinamosu. Ama stop etmez. Voltaj iyice düşünce stop ederdi.
Araç devri düşünce stop etme anında lambalar yanar bunu sizde farkedersiniz.

Araç nerde?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Kaya yazdı:

Mondeo ile benzinde gezerse hele otomatik ise şehir içi 14 15 uzun yol 10 litre benzini gözden çıkaracak. Mondeo da bu hesap öyle olmuyor emoji847.png
14 litre benzin *6 tl olsa= 85 kuruş
16 litre lpg *3 tl olsa 50 kuruş de km şehir içi 35 kuruş
Aylık 1000 km şehir içi var 350 tl emoji847.png

Tanımadığım araba olduğu için bişey demiyorum.  İyice araştırmak gerek. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

Lpg tasaruf oranı benim arabalarımda % 12 bile olmuyor. Verimli kullanım teknikleri sayesinde aradaki makas çok dar. Çünkü gaza az bastığım için , geri kalanını yer çekimine bırakıyorum. Bu da yer çekimini etkin kullanmamı sağlıyor. İlk defa Cruze modelinde vitesimi boşa atma yapmaya başladım. Eğimin az olduğu alanlarda motor frenin etkisi altında kalmadan hızı sabit tutuyorum. ayağımda dinlenmiş oluyor 

Sende %12 

kalan 80 milyonda %40 civarı ama 😬

herkesin senin gibi pro hypermilci olduğu varsayımı ile doğru önerme olur tabi ayrı konu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...