İçeriğe Yönlendir

Hisse Senedi Dersleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

@Recep Selim Kaya

Duyuru burada var.. % 100 diyor 

O halde 1 hisse süreç sonunda 2 olacak. 1000 lot rüçhan için de yatırım hesabında 1000 lira bulundurmak gerek. Rüçhanların lota dönüşeceği tarih ve hissenin yeni fiyatı SPK onayında belli oluyor sanırım. Tabi SPK onayı çıkıncaya kadar 3,5 lira olan hisse 3500 de olabilir. En nihayetinde SPK onayı çıktığı gün piyasa fiyatı bölünüyor gördüğüm diğer örneklerde.

Burada asıl önemli olan hissede söz sahibi kimse, fiyatı götüreceği yer. Bakarsın erken emeklilik yaşatır :) 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Fibo Geri Dönüşün (Kalın çizgiler) 0,5 in etrafında dolaştığını, daha önce fibo dan ve 0,618 in öneminden bahsettim sanırım, ve bir üçgen in sonlanmak üzere olduğunu grafikten görebiliriz. Bu bize birşeyler olmasada birşeylerin olabileceğini söyler. Yön Tayini  Üçgen Formasyonunda Belirlenmez

nCFEWi.png

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Hepsini izledim. Formasyonlar videosu faydalı oldu. Teşekkür ederiz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Yaklaşık 4yıldır takip ettiğim bir stratejiden bahsetmek istiyorum. RSI+EMA.

RSI dan daha önce bahsetmiştim. Bir çeşit indikatör, web de oldukça fazla açıklaması mevcut. EMA da malum olduğu üzere birçeşit ortalama.

Ben burada  RSI+EMA kesişimini göstermek istiyorum. , burada fiyatın ortalamasını değil, RSI değerinin ortalamasını alarak bir AL veya SAT sinyali oluşturmaya çalışıyoruz.

Neredeyse tüm fiyat sağlayıcı platformlar bu indikatörleri destekler.  Yapmanız gereken bir RSI üzerine 2 adet EMA indikatörü atmaktır.

Aşağıdaki grafik örnek olması açısından verildi. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermeyeceği, konunun başında mevcut.

MEcMuk.png

Grafik iki pencereden oluşuyor. Fiyat ve indikatör penceresi. İndikatör penceresinde 14RSI+13EMA+34EMA. Bu EMA lar (Üssel Ortalama) Fiyatın değil, fiyatın oluşturduğu RSI ı girdi olarak kabul etmeli. Bu iki Ortalamanın kesişimleri AL yada SAT olarak değerlendirilebilir. Burada bazı hatalı sinyal üretmiş gibi görülebilir ama İndikatör penceresinde bulunan 40 ve 70 seviyelerinin, dışında oluşan sinyaller daha doğru olduğu görülür.

Şunu Eklemeden edemeyeceğim, tek başına sihirli bir indikatör yoktur. Her indikatör her emtia, paritede yada her zaman diliminde (Yukardaki grafiğe bakarsanız Haftalık) doğru sinyal vermeyebilir

Aşağıda verdiğim Ekran Görüntüsü İndikatörün değerleridir.

X0deQ1.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yaklaşık 4yıldır takip ettiğim bir stratejiden bahsetmek istiyorum. RSI+EMA.
RSI dan daha önce bahsetmiştim. Bir çeşit indikatör, web de oldukça fazla açıklaması mevcut. EMA da malum olduğu üzere birçeşit ortalama.
Ben burada  RSI+EMA kesişimini göstermek istiyorum. , burada fiyatın ortalamasını değil, RSI değerinin ortalamasını alarak bir AL veya SAT sinyali oluşturmaya çalışıyoruz.
Neredeyse tüm fiyat sağlayıcı platformlar bu indikatörleri destekler.  Yapmanız gereken bir RSI üzerine 2 adet EMA indikatörü atmaktır.
Aşağıdaki grafik örnek olması açısından verildi. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermeyeceği, konunun başında mevcut.

MEcMuk.png
Grafik iki pencereden oluşuyor. Fiyat ve indikatör penceresi. İndikatör penceresinde 14RSI+13EMA+34EMA. Bu EMA lar (Üssel Ortalama) Fiyatın değil, fiyatın oluşturduğu RSI ı girdi olarak kabul etmeli. Bu iki Ortalamanın kesişimleri AL yada SAT olarak değerlendirilebilir. Burada bazı hatalı sinyal üretmiş gibi görülebilir ama İndikatör penceresinde bulunan 40 ve 70 seviyelerinin, dışında oluşan sinyaller daha doğru olduğu görülür.
Şunu Eklemeden edemeyeceğim, tek başına sihirli bir indikatör yoktur. Her indikatör her emtia, paritede yada her zaman diliminde (Yukardaki grafiğe bakarsanız Haftalık) doğru sinyal vermeyebilir

Aşağıda verdiğim Ekran Görüntüsü İndikatörün değerleridir.

X0deQ1.png

Tigerten’i paylaşsan da biz de kullansak.
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Abi paylaşırım problem değil de, platformlar aynı olmayacağından kodu eklemek daha zor olmaz mi ?

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

yatırım fonları hakkında da bir konumuz olmalı. zira en tasasız en güzel getiriler sağlayan fonlar var. sen fonu al yönetimini onlar yapsın

ayrıca borsa hk herşey öğrenmek için udemy Serkan Ünal ın kursu var 40 lira civarıydı kesinlikle tavsiyedir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Abi paylaşırım problem değil de, platformlar aynı olmayacağından kodu eklemek daha zor olmaz mi ?

Kullandığın platforma paylaşman için pro versiyona geçmen mi gerekiyor.. Tradingview'i kast etmiştim.. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Alıntı

//@version=4
study("tigerTen")
rsiVisible = input(false, "RSI Visible")
RSI = input(14, "RSI PERIOD")
RSIval = rsi(close, RSI)
emaShort = ema(RSIval, input(13, "EmaS PERIOD"))
emaLong = ema(RSIval, input(34, "EmaL PERIOD"))

plot(rsiVisible ? RSIval : na, color=color.black, linewidth=2)
plot(emaShort, color=color.blue, linewidth=1)
plot(emaLong, color=color.red, linewidth=1)

hline(40, color=color.maroon, linestyle=hline.style_solid)
hline(55, color=color.gray, linestyle=hline.style_solid, linewidth=1)
hline(70, color=color.maroon, linestyle=hline.style_solid)

plot(crossunder(emaShort, emaLong) ? emaLong : na, style=plot.style_cross, color=color.red, linewidth=3)
plot(crossover(emaShort, emaLong) ? emaLong : na, style=plot.style_cross, color=color.blue, linewidth=3)

Kod yukarıda. Kopyalayıp Pin Editor e yapıştırıyorum. Bir çeşit script dili kullanıyor. MetaTrader kullanınanlar varmıdır bilmiyorum, ona da yazabilirm ama matrix hiç kullanmadım.

Nasıl ekleneceği aşağıda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Senin video yanlış galiba.. 

Ama ekledim. Teşekkürler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Video ya birhaller olmuş.

Yukarıdaki kodu, tradingwiev grafik penceresindeki PIN EDITOR e yapıştırırsanız grafiğe indikatör u eklemiş olursunuz.

Afiyet olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Video ya birhaller olmuş.

Yukarıdaki kodu, tradingwiev grafik penceresindeki PIN EDITOR e yapıştırırsanız grafiğe indikatör u eklemiş olursunuz.

Afiyet olsun.

Bu RSI'ın ema'sı değil mi komutanım. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Geçende bir yazı okudum çok hoşuma gitti, sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Siz küçük yatırımcılar olarak yerinizi ve haddinizi bilip rolünüzü ve görevinizi yapmalısınız. Bir figüranın başrolden daha çok süre alıp  oynadığını görebildiniz mi? Cevap “hayır” olacaktır.

İşte tam olarak borsa da böyle bir yerdir.

Büyük yatırımcılar başrol olarak oynar, görevini yapar. Küçük yatırımcı rolünü bilmez, rolünün dışına çıkarsa oyun dışı kalır. Bu örnekten çıkarılması gereken dersler şunlardır:
Küçük yatırımcının dip seviyelerden alım, tepe seviyelerden satım yapması oldukça zor bir durumdur.

Dip ve tepe seviyelerini net olarak bilmek güçtür.

Genellikle dip ve tepe arayışı içerisine giren küçük yatırımcıların birçok fırsatları kaçırdığı ve oyun dışı kaldığı bilinmektedir.

Böylelikle dip ararken fiyat yükselebilir ve fırsat kaçabilir. Tepe noktası ararken fiyat düşebilir ve satım fırsatı kaçabilir.

Çünkü ona verilen rolün dışına çıkmaktadır. Bunun en temel sebebi ise doyumsuzluk kavramıdır.
Değerli yatırımcılar, borsada kural büyük yatırımcıyı takip etmektir. Borsada başarı, ihtiyacınız kadar kârı alıp çıkabilmektir.
Hisseyle inatlaşmak sizi zarara sürüklemekten başka bir sonuca ulaştırmayacaktır.

(alıntı) Tunahan İnce

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Birde şunu unutmamak lazım. Borsaya girince hisselere atlamamak lazım. Nasıl birşey satın alırken deniyorsunuz araştırıyorsunuz, fiyatına bakıyorsunuz, hisselere de öyle bakmalısınız. Mesela a şirketi yıllardır 2 ile 4 aralığında seyrediyorsa ortada bir beklenti yokken 3.90 dan alan yatırımcı parasını suya giden eşeğe bağlamış oluyor. O eşek çoğu zaman gelmiyor😀 önemli olan uzun vadede kar eden, bilançosu iyi olan, temettü veren kağıtları bulup , fazla al sat yapmadan bunları 'alınabilir' fiyattan toplayarak yatırıma başlamak. Acemilik döneminde hatanızı telafi etmek için tüm paranızla alım yapmamaya özen gösterin. Asla şu aklınızdan çıkmasın. Kimse kimseye bedava birşey vermez ve bu kadar kolay olsa herkes yapardı. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu sene temettü dağıtamayacaklar sanırım ?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Muhittin Kaplan

Başabaş noktası nedir ?

Bir hisse, emtiya yada pariteyi alma kararı verdiğinizde, ikame mal dan edeceginiz kar yada zararın kesişme noktasıdır.

Örnek, usdtry almak için karar verdiniz ve seviyesi 10tl de. Faiz ise yüzde12 yıllık.(aylık yuzde1)

1 ay sonra usdtry nin olması gereken nokta 10.1 dir. Yoksa zarardasınız, 10.2 ise kardasınız.

(Kaba hesap la , mantigi anlatmaya çalıştım.)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eee kimler terste konuşun bakalım :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Eee kimler terste konuşun bakalım :)

hala taşıyan yoktur, umarım... veya nüfusa kaydet derler hisseyi, kitapta yazmaz alaylı terimidir.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er
Eee kimler terste konuşun bakalım [emoji4]

-35 bin :) para duygusal olabilir ama stop olmak konusunda duygusal davranmamak lazım.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

hala taşıyan yoktur, umarım... veya nüfusa kaydet derler hisseyi, kitapta yazmaz alaylı terimidir.

Ben çarşamba günü karlı olanları, cuma da başa baş veya az zararlı olanları satmıştım.. 

Çok zararlı olan bir tanesini cüzi bir miktar bıraktım. Bugün o hisse tekrar dip yapınca tekrar aldım. baktım 1155 i geçemiyor, saat 4 gibi cüzi bir karla tekrar sattım.

Yılmaz Er yazdı:

-35 bin :) para duygusal olabilir ama stop olmak konusunda duygusal davranmamak lazım.

Aldığın hisseye aşık olmamak gerekiyor.. Ben bunu öğrendim, ancak martta yediğim kazık sonrasında aşırı temkinliyim, flört etmekte bile zorlanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Yılmaz Er

Aldığın hisseye aşık olmamak gerekiyor.. Ben bunu öğrendim, ancak martta yediğim kazık sonrasında aşırı temkinliyim, flört etmekte bile zorlanıyorum. 
Aynen öyle. Bir hisse 1 sene bekleim. Zararla sonra 5 bin kar ile ciktkm. Ben çıktıktan sonra fırladı. Satmasaydim 2 ay sonra 180 bin kar ile çıkacaktım. En çok bu zoruma gitti.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...