İçeriğe Yönlendir

Hisse Senedi Dersleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Muhittin Kaplan
Çağlar Bayur yazdı:

bu grafikte temettüler /bedelli /bedelsizler de hesaplanmış mı?

Fark edermi, etmeyeceği bariz. Sonuçta alıp bekleyecek ve hisse bazında "doğru yerden alsanız dahi  (2011) en iyi ihtimalle" döviz karşısında yerinizde sayacaksınız. (2011 da aldığınızı düşünün birde)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

Fark edermi, etmeyeceği bariz.

bayağı fark eder, hatta başlıca kriterdir, üst linkteki yazıda ilk okunması gerken şirket bilançosu diye yazan o. bizim piyasa bu konuda ayırşıyor.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Üstad Örnek Veriyorum

2009 yılında 100bin Tl lik KOCHOL aldınız ve beklediniz.

Yine 2009 yılında KOCHOL aldınız ve belli bir stratejiye bağlı kalarak(örneğin ed seykota gibi) alıp sattınız. (temettü şartlarını sağlayarak)

Burada her iki işlemde temettü alır mı ? Eğer  her iki işlemde temettü alırsa ve karşılaştırma yapacak olsak birşey değiştirecek mi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

temettü dağıtım günü elinde hisesi olan alır, şartı yok? yukarıidaki grafikte sadece hisse değeri mi yoksa toplam değer+temettü mü yazılmış onu merak ettim.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Çağlar Bayur yazdı:

temettü dağıtım günü elinde hisesi olan alır, şartı yok? yukarıidaki grafikte sadece hisse değeri mi yoksa toplam değer+temettü mü yazılmış onu merak ettim.

Şarttan kastım o zaten.

Çağlar Bayur yazdı:

Grafik sadece birst100/usdtry

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Maliye bakanı değişip, faizler ayarlanıp, ülkeye sıcak para bulununca yabancı sermaye borsaya akmaya başladı. Endeks rekor kırıyor ama bist 30 hisselerinde fazla hareket yok, sizce bu bir vur kaç taktiği mi? Endeks daha nereye gider. Tüpraşta neden hala hareket yok😄

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Erhan Doruk yazdı:

Tüpraşta neden hala hareket yok😄

Ben şu şekilde düşünüyorum. Bu ve bu gibi hisseler ancak bir kaç büyük yabancı yatırımcı ile yürüyor. 6 aydır takip ettiğim bir başka büyük bir hisse de böyle. Yürümüyor. Bunlara karşı içeride bir grup ya da tahtacının yön verebileceği nispeten küçük ölçekli hisseler çok acayip yerlere gidip, oralardan serbest düşüşe de geçebiliyor. Çok değil haziran ayının başından itibaren bu piyasadayım. Dipten alanı da zirvede satanı da be duydum ne gördüm. Bizler aslında yatırımcı falan da değiliz. O yüzden bereket versin denilebilecek her noktada çıkılır.

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Erhan Doruk yazdı:

Maliye bakanı değişip, faizler ayarlanıp, ülkeye sıcak para bulununca yabancı sermaye borsaya akmaya başladı. Endeks rekor kırıyor ama bist 30 hisselerinde fazla hareket yok, sizce bu bir vur kaç taktiği mi? Endeks daha nereye gider. Tüpraşta neden hala hareket yok😄

Tüpraş 75 lerden 108 e geldi. % 45. Daha ne yapsın. :))

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Arkadaşlar değişik mecralardan bir çok kişiyi izliyorum. Geneli 1100 den itibaren düştü düşecek diyor. Bu yüzden mal almadan bekledik. Borsa böyle oynanmıyor. Kağıt bazlı takip dönemi. Mala girip doğru kağıtlara geçen parasını kazanıyor. Ben bu karamsar kişiler yüzünden geçen hafta henüz artmayan kağıtlara girmek zorunda kaldım. Şu an tabiki risk arttı. Ama borsa böyle bir şey. Ben orta uzun vadeli zarar edilmeyeceğini düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Sarıkaya

Bizim tren kalktı. Darısı başkalarının trenlerine.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben hisselerimi kendim buluyorum. Metastock kullanıyorum. Verileride matriksden alıyorum. Metastoğun formüllerini kullanıyorum. Şirketlere tek tek bakıyorum. Bilançosu zarar olanları direk eliyorum. Temettü vermişmi ona bakıyorum. Sonra haberlere bakıyorum. Borçlarına ve alacalarına bakıyorum. Senet pahalımı değilmi kanaat getirdikten sonra alıyorsam alıyor yada izlemeye alıyorum. Genelde uzun vade tercih ediyorum. Al satçılar benim gibi uğraşmazlar.

Motorun parası çıktı ama bukadar parayıda götürüp motora yatırmak zor geliyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bitcoine yatır hocam :D hatta daha güvenlisi doğancoine yatır. tamam dersen iban vereyim hemen. 😛

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Dogan Arsiray yazdı:

bitcoine yatır hocam :D hatta daha güvenlisi doğancoine yatır. tamam dersen iban vereyim hemen. 😛

:) 

Bitcoin treni kaçtı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Yarın matriks için talep alınacak. Eşit pay dağıtımı yapılacak. Girmek isteyenler sabahtan girmeli bence. Talep çok olursa kapatırlar. Geçen naturelgaz’a öylesine küçük bi para ile girmiştim. 2 lot vermişler sağ olsunlar 😁 ama naturel oransal dağıtımlıydı. 17₺‘Lik naturelgaz hissem var. Bozdurup bozdurup harcarım

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yarın matriks için talep alınacak. Eşit pay dağıtımı yapılacak. Girmek isteyenler sabahtan girmeli bence. Talep çok olursa kapatırlar. Geçen naturelgaz’a öylesine küçük bi para ile girmiştim. 2 lot vermişler sağ olsunlar 😁 ama naturel oransal dağıtımlıydı. 17₺‘Lik naturelgaz hissem var. Bozdurup bozdurup harcarım

12000 TL'lik alım girdim 20 tane verdiler :D Allah razı olsun. Matrikse gireyim yarın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yarın matriks için talep alınacak. Eşit pay dağıtımı yapılacak. Girmek isteyenler sabahtan girmeli bence. Talep çok olursa kapatırlar. Geçen naturelgaz’a öylesine küçük bi para ile girmiştim. 2 lot vermişler sağ olsunlar [emoji16] ama naturel oransal dağıtımlıydı. 17₺‘Lik naturelgaz hissem var. Bozdurup bozdurup harcarım

Ben 145 liralık alabilmişim. [emoji23]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben 145 liralık alabilmişim. emoji23.png

aktif pasif oranı kaç

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Halka arzlarda küçük yatırımcıya hisse vermiyorlar. Büyük balıklar ve bankalar toplayıp, kar elde edince satıp sıvışıyorlar. Zaten kriptodan sonra bisti de bıraktım.  

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Erhan Doruk yazdı:

Halka arzlarda küçük yatırımcıya hisse vermiyorlar. Büyük balıklar ve bankalar toplayıp, kar elde edince satıp sıvışıyorlar. Zaten kriptodan sonra bisti de bıraktım.  

Oransal dağılımda öyle. Sabitlerde başvuran sayısına göre paylaştırıyorlar. Bugünkü arz öyle mesela. İster milyon koy, istersen milyar. Herkese eşit dağılacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
aktif pasif oranı kaç

Hiç araştırmadım Çağlar
Halka arza girip %100 yapınca satıyorum ben.
Ama bu çok az verdi.

Oransal dağılımda öyle. Sabitlerde başvuran sayısına göre paylaştırıyorlar. Bugünkü arz öyle mesela. İster milyon koy, istersen milyar. Herkese eşit dağılacak.

Ben alamadım.
Halka arz menüsünde çıkmadı.
Normal hisseler arasında mı bu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben alamadım.

MTRKS.HE

Normal hisseler arasında. Aracı kurum hangisi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

MTRKS.HE

Normal hisseler arasında. Aracı kurum hangisi?

Oyaktan bakmıştım. 
ama normal hisselere bakmadım. 

Baktım şimdi.  İş bankasında da var 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Oyaktan bakmıştım. 
ama normal hisselere bakmadım. 

Kapatmazlarsa yarın bi dene şansını abi.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hiç araştırmadım Çağlar
Halka arza girip %100 yapınca satıyorum ben.
Ama bu çok az verdi.
Ben alamadım.

Halka arz değil normal listelerde Abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Normal hisse gibi ekliyorsunuz. Alış emri veriyorsunuz. Ben Oyak, vakıf ve gedikden ayrı ayrı verdim. Bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...