İçeriğe Yönlendir

Hisse Senedi Dersleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum. Borsa endeksine bakarsanız borsanın genel anlamda kazandırdığını değil kaybettirdiğini görürsünüz. Yani 2010 borsa endeksini dolara dönüştürürseniz, bugünkü endeksin dolar değerinden az olduğunu göreceksiniz. Yani kısaca özetlersek borsa, dolar olarak değerini bile koruyamamış. Parasını 2010’da borsaya koymak ve dolar almak karşılaştırıldığında dolar daha karlı çıkıyor. Bu uzun vadeye göre genel inceleme. 

Diğer birkaç şey hakkında da yorum getireyim. borsa tamamen büyük yatırımcıların küçük yatırımcının parasını kırptığı yerdir. Sizden önce işlem yaparlar, emirler verirler, endekse yön verirler. Siz olayı gördüğünüzden iş bitmiş olur. Kağıdınızı bile satamayacak şekilde öylece ekrana bakarsınız bazen. Balinalar avını yerken eğer şanslıysanız veya balina tanıdıklarınız varsa kenardaki kırıntılardan faydalanırsınız. Diğer türlü balina hamle yaptığında siz geç kalmış olursunuz ve hikaye bittikten sonra müdahale etmek sadece zarar getirir. 

dergiler, forumlar, yorumlar spek hareketleridir. Spekçi oyuncular piyasada algı yaratmasını çok iyi bilirler. uçacak, kaçacak, malınıza sahip çıkın gibi sözler duyulabilir. 

İddaa, loto, toto kapalı olunca insanlar borsa’ya yöneldi. Ama çok tehlikeli. Geçen hafta kaç hissede insanların paraları yarı yarıya indi. Borsaya o kadar uzak ki, şikayetvar’a, cimer’e başvuralım gibi şeyler yazıyorlardı forumlarda, sohbetlerde. 

Ha bir de sert oynayıp hızlı yaşamak istiyorsanız tüm hisselere bakın. Garanti oynayıp, taban taban gitmeyecek ama tavan tavan da yapması çok zor hisseler olan bist 100’den şaşmayın. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum. Borsa endeksine bakarsanız borsanın genel anlamda kazandırdığını değil kaybettirdiğini görürsünüz. Yani 2010 borsa endeksini dolara dönüştürürseniz, bugünkü endeksin dolar değerinden az olduğunu göreceksiniz. Yani kısaca özetlersek borsa, dolar olarak değerini bile koruyamamış. Parasını 2010’da borsaya koymak ve dolar almak karşılaştırıldığında dolar daha karlı çıkıyor. Bu uzun endekse göre genel inceleme. 

Şu kısım çok doğru. 1 senelik olarak bile bakılırsa görülebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum. Borsa endeksine bakarsanız borsanın genel anlamda kazandırdığını değil kaybettirdiğini görürsünüz. Yani 2010 borsa endeksini dolara dönüştürürseniz, bugünkü endeksin dolar değerinden az olduğunu göreceksiniz.

Buradan şu da çıkar.. 

Dolara göre kayıp mı ettiriyor, yoksa şu an dolara göre daha ucuz mu ?

Yani aynı seviyeye gelecek mi ?

Çünkü yatırımcı her zaman için ucuzu almak ister.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yani 2010 borsa endeksini dolara dönüştürürseniz, bugünkü endeksin dolar değerinden az olduğunu göreceksiniz.

yani 2010 da endeks 10 dolar , şimdi 12 dolar ise (mesela rakam) kazandırmış?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Borsa endeksine bakarsanız borsanın genel anlamda kazandırdığını değil kaybettirdiğini görürsünüz.

endeks ile de kazanıp kaybetirdiği tespit edilemz. temettüler? bedelli bdelsiz dağıtılmış kağıtlar var

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

borsa tamamen büyük yatırımcıların küçük yatırımcının parasını kırptığı yerdir. Sizden önce işlem yaparlar,

önce sonra işlem ? fabrika var buna ortak olunuyor ve kara ortak oluyosnuz. hisse senedi budur. önce işlem sonra işlem hesabı ben duymadım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Buradan şu da çıkar.. 

Dolara göre kayıp mı ettiriyor, yoksa şu an dolara göre daha ucuz mu ?

Yani aynı seviyeye gelecek mi ?

Çünkü yatırımcı her zaman için ucuzu almak ister.. 

eğer türkiye şahlanırsa, dışarıdan para akışı olursa endeks doları geçer. Ülkeye döviz girdiğinde dolar azalırken borsa artar zaten. böyle bir şey seziyor muyuz? :) 

bir de şöyle bir olay var. Para işlemlerinin merkezi londra. TL diğer para birimlerine karşı londra’da işlem görüyor ve değerleniyor. Bizim büyük yatırımcılar nasıl bist’i oyuncak gibi kullanıyorsa Londra’da soros, buffett gibi çok büyük oyuncular ekonomisi ip üstünde duran ülkelerde hükümet değiştirebilecek hamleler yapabiliyorlar. 

Şimdi bist’te denetimler sıkı. Ama çok kez iş yerinden arkadaşlar büyük yatırımcı grubu yakaladı. Onların aldığı hisseyi alıp, sattıklarında satıyorlardı. İyi paralar kazandılar. Yakalananlar oldu :) 

misal bu. Ünlü eski futbolcular bile bu gruplarda al sat yaptı 

https://www.google.com.tr/amp/s/www.trthaber.com/haber/ekonomi/borsada-100-milyonluk-vurgun-403.html/amp

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

yani 2010 da endeks 10 dolar , şimdi 12 dolar ise (mesela rakam) kazandırmış?

endeks ile de kazanıp kaybetirdiği tespit edilemz. temettüler? bedelli bdelsiz dağıtılmış kağıtlar var

önce sonra işlem ? fabrika var buna ortak olunuyor ve kara ortak oluyosnuz. hisse senedi budur. önce işlem sonra işlem hesabı ben duymadım?

değer bellidir abi. Temettü de olsa bedelsiz kağıt da değer artışı da olsa işlem gören hacim ona göre fiyatlanır. 

misal bi hisse 2 liradan başladı tavan yapmaya. Ortalıkta kap haberi, övgüler var. Tavan yapa yapa gidiyor. 30 liraya geldi. Bunu gören ky alım emri veriyor ama kağıt kalmadı. Yani emir verseniz bile satan yok. O yüzden alım bile çok zor. Tam o gün büyük yatırımcının biri veya birkaçı satış emri veriyor. Bu büyük satış hisseyi etkiliyor ve panik oluyor. Herkes satış emri veriyor. Fakat büyük yatırımcı ilk emri veren. Önce o satıp çıkacak ki sonra diğerleri çıkabilsin. İnsanlar bimeks’te servetlerini kaybetti. Elindeki kağıtları bile satamadılar ve şirket battı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

değer bellidir abi. Temettü de olsa bedelsiz kağıt da değer artışı da olsa işlem gören hacim ona göre fiyatlanır. 

endeks başa şey hacim başka

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şu an 25 liraya geldi ve insanlar resmen ağlıyor.

ağlasınlar, gagıla tıkladım hisseye 5 saniye baktım, daha da bol ağlasınlar köprüden atlayana yapacak bir şey yok

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum. Borsa endeksine bakarsanız borsanın genel anlamda kazandırdığını değil kaybettirdiğini görürsünüz. Yani 2010 borsa endeksini dolara dönüştürürseniz, bugünkü endeksin dolar değerinden az olduğunu göreceksiniz. Yani kısaca özetlersek borsa, dolar olarak değerini bile koruyamamış. Parasını 2010’da borsaya koymak ve dolar almak karşılaştırıldığında dolar daha karlı çıkıyor. Bu uzun vadeye göre genel inceleme. 

Diğer birkaç şey hakkında da yorum getireyim. borsa tamamen büyük yatırımcıların küçük yatırımcının parasını kırptığı yerdir. Sizden önce işlem yaparlar, emirler verirler, endekse yön verirler. Siz olayı gördüğünüzden iş bitmiş olur. Kağıdınızı bile satamayacak şekilde öylece ekrana bakarsınız bazen. Balinalar avını yerken eğer şanslıysanız veya balina tanıdıklarınız varsa kenardaki kırıntılardan faydalanırsınız. Diğer türlü balina hamle yaptığında siz geç kalmış olursunuz ve hikaye bittikten sonra müdahale etmek sadece zarar getirir. 

dergiler, forumlar, yorumlar spek hareketleridir. Spekçi oyuncular piyasada algı yaratmasını çok iyi bilirler. uçacak, kaçacak, malınıza sahip çıkın gibi sözler duyulabilir. 

İddaa, loto, toto kapalı olunca insanlar borsa’ya yöneldi. Ama çok tehlikeli. Geçen hafta kaç hissede insanların paraları yarı yarıya indi. Borsaya o kadar uzak ki, şikayetvar’a, cimer’e başvuralım gibi şeyler yazıyorlardı forumlarda, sohbetlerde. 

Ha bir de sert oynayıp hızlı yaşamak istiyorsanız tüm hisselere bakın. Garanti oynayıp, taban taban gitmeyecek ama tavan tavan da yapması çok zor hisseler olan bist 100’den şaşmayın. 
Loto Toto gibi düşünen insanlar genelde kahvehanelerde "borsa beni bitirdi şu kadar para kaptırdım" diye ağlayanlardir. Kazandıklarını görmezsiniz genelde, kaybedenler yazar sürkeli.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Moving Average Nedir ?

Hareketli Ortalama olarak çevirebiliriz, Belli bir derinliğe sahip fiyatların ortalamasıdır. Daha Önce Yazdığım gibi Yüksek Frekans Küçük Yatırımcıyı batırır. MA (moving Average) bu yüksek frekansı filtreleyerek daha rahat bir grafik okuma oluşturur.

Derinlikler Genelde fibonacci sayılarıdır 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 (13,20,35,50,100,150,200,400) şeklindedir. Eğer Grafiğinizi Haftalığa, Ortalamanızı 55 e göre düzenlediyseniz, son MA değeri ondan önceki 55 haftanın ortalama değeridir. Genel Kullanımı Close dur, seçilen grafik peryodundaki (haftalık günlük saatlik) kapanış değerinin ortalamalarının hesaplanmasıdır. İlerde anlatmaya çalışacağım birçok gösterge (indicator) MA ya dayanmaktadır.

MA ların birkaç çeşidi vardır.

EMA=Üssel

SMA=Basit

EMA daha çok kullanılır, Son fiyat Hareketlerini ortalamaya daha çok yansıtır.

Aşağıda 55 ve 200 haftalık Close EMA eklenmiş EURUSD grafiği görülmektedir.

qg0VQf.png

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ağlasınlar, gagıla tıkladım hisseye 5 saniye baktım, daha da bol ağlasınlar köprüden atlayana yapacak bir şey yok

işte aç gözlülük olunca... senet baktın tavan yapıyor, 2-3 tavan yaptı diyelim, ben olsam çıkarım hemen, helede yorumlarda uçuyor kaçıyor roket, en ufak düşüte mala sahip çıkın, olumsuz yorum yapanları banlayın diyorlarsa anında satıp  kaçacaksın aga, aha sana basit kural :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

eğer türkiye şahlanırsa, dışarıdan para akışı olursa endeks doları geçer. Ülkeye döviz girdiğinde dolar azalırken borsa artar zaten. böyle bir şey seziyor muyuz? :) 

Evet şu an bist 100 fonu alır yatarsak dolara karşı zarar ederiz. 

Ancak borsaya yatırım yapan hiç kimse, yada bilinçli diyelim hiç kimse fon alıp yatmaz. 

Bilançolara bakar, haberlere bakar, gündeme bakar. Alacağı hisseyi seçer diye düşünüyorum. Amaç dolardan fazla kazanmaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

“Endeksin “t” zamanındaki değeri hesaplanırken endekse dahil her bir hisse senedinin “t” zamandaki fiyatı, fiili dolaşımdaki hisse senedi sayısı ile çarpılır, tüm hisse senetlerinin fiili dolaşımdaki paylarının değeri toplanır ve önceden belirlenen bir tarihteki baz endeks değerine (bölen) bölünür.”

her şey dahil. Bist 100 dolar grafiği. 2013-2014 sonrası endeksin dolar karşısında nasıl eridiği görülüyor.

0U6ORONC_mid.png

borsa istatistikleri, grafikler, çalışmalar daha önce hisselerin yapmış olduğu hareketleri belirli kalıplara sokma işi. Yani yıllardır yapılan hareketler incelenerek bazı teoriler geliştiriliyor. Ama bu demek değildir ki o hisse bu grafiklere uymak zorunda. Adamlar başka bir şey bulurlar ve istatistiklere uygun hareket etmeyebilirler. 

bu arada dünyadaki borsa işlemleri artık robotlar tarafından yapılıyor. Saniyede 200 emir verebilen yapay zekalar var. Onlar al sat yaparken aralarına girmek istemem :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

her şey dahil. Bist 100 dolar grafiği. 2013-2014 sonrası endeksin dolar karşısında nasıl eridiği görülüyor.

2010 da otosan hisse baktım 15 bin TL için:

hissesini alsak şu an 68bin TL miz oluyor

dolar da alsak şu anda 68 bin TL miz oluyor, ancak dünya ekseninden kaydı 4 aydır evdeyiz. onu hesaba katalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

2010 da otosan hisse baktım 15 bin TL için:

hissesini alsak şu an 68bin TL miz oluyor

dolar da alsak şu anda 68 bin TL miz oluyor, ancak dünya ekseninden kaydı 4 aydır evdeyiz. onu hesaba katalım.

Tam bunu soracaktim yeri geldi. Hep dersin sıfır focus parasını Otosan hissesi alsak su kadar olurdu diye. Dolar kadar mı yani. Tam da yt arıyordum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok gizli belgelere ulaştım.. 

Bakın aramızda kimler varmış. Hangi ünlülerle bir aradaymışız da farkında değilmişiz. 

1908403793_HametGngr_01.thumb.jpg.9f6e409851e617bed8f64a8bc06fc781.jpg

642691672_HametGngr_02.thumb.jpg.3460ec6fc5263f14507d9abed0841e4b.jpg

1575018201_HametGngr_03.thumb.jpg.31aca103fbbb3f79bbff9f9d42c62342.jpg

1530384253_HametGngr_04.thumb.jpg.b5a34e53b7c12bce3e4b01b760b74386.jpg

502178374_HametGngr_05.thumb.jpg.4e4ce8196f5dbb6efec93104f22ba981.jpg

Dogan Arsiray yazdı:

benim mesajimi neden sildiniz?

Yanlış alarm.. silmemişiz.. Çünkü silmiyoruz, gizliyoruz. Bakıyorum yok :)

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Tam bunu soracaktim yeri geldi. Hep dersin sıfır focus parasını Otosan hissesi alsak su kadar olurdu diye. Dolar kadar mı yani. Tam da yt arıyordum.

Yok o 2010 değildi.. 2000 yılı idi.. 

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

99 da focus alacağına, 2. el scort alıp, kalan paraya otosan hisse alan 2008 lerde filo kuracak paraya sahip idi. her dönemin dinamikleri farklı tabii. dolar hikaye....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yalnız şu laf doğru gibi, herkes alırken sat, satarken al, vur kaç yapan al satçı taktiği, bunu yapmakta zordur bu arada.....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

yalnız şu laf doğru gibi, herkes alırken sat, satarken al, vur kaç yapan al satçı taktiği, bunu yapmakta zordur bu arada.....

dayanma gücü olan kazanır

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

dayanma gücü olan kazanır

buda doğru, sabır şart

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Bizim borsa bana göre teknik vs. göre işlemiyor. Neden böyle yazıyorum. Batık şirketler bile işlem görüyor. Doğru dürüst çalışanı olmayan şirketler zaman zaman tavan tavan gidebiliyor. Hisse yükselir, sözüm ona bu işin simsarları beklenti var derler. Hisse düşer.Beklenti gerçekleşti derler. Beklenti gerçekleşmeden düşer. Kâr satışı derler. Beklenti gerçelleşir. Hisse düşmez. Bu seferde kasaya para girecek derler. Yani sözüm ona kendine uzman diyenler hisse hareketlerine her halükârda bir bahane bulurlar. Spk müdahale etmesi gereken yerde müdahale etmez. Hisse bir günde %15 düşer. Sonrasında aynı gün içinde %20 ile tavan yapar (Galip ağa diyeyim siz anlayın onu). Spk ses çıkarmaz. Çıkarsa da adam gibi yaptırımı olmaz. Spekler önceden haber alıp, istedikleri gibi at oynatırlar spk yine susar. Zarar gören yatırımcı lehinde bir girişimde bulunmaz. Hisseyi alayım. 5 yıl bakmayayım.5 yıl sonra iyi para yapar diye düşünürsün. Arada birkaç bedelli yaparlar. Para yatırmazsan, yararlanamazsın. Elindeki hisseler kuşa döner. 

ABD gibi ülkelerde sırf verilen temettülerle hayatını idame ettiren insanlar varmış. Zaten işin özü de budur. Hisse aldığımızda şirkete ortak oluyoruz. Her yıl hissen oranında kâr payı almalısın. Biz de genelde çok az şirket temettü öder. Bana para ödemiyen  şiketlerin sahipleri nasıl geçinir?

Velhasıl mirim, biz de işler kitaba göre yürümez. Aselsan gibi bir şirkette bile 6 ayda insaların ceplerindeki paranın yarısını iç ettiler. İnsanlar hâla bekliyor. Bugün 100 lira falan olsa o insanlar zararını anca çıkarır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

bence gayet güzel işliyor. Tabi gidip Sıg piyasada işlem yapmaya kalkmazsak.

x8MWJy.png

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mesela bim

kaç mülkü var? gayrımenkul mü menkul mü asıl geliri? sattığı patates önemsiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bir ara endeksten sıfır atılacaktı. Ne oldu o iş? Daha mı şirin görünecek o zaman?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...