İçeriğe Yönlendir

Hisse Senedi Dersleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Cihaner Öztürk

Bunu yorumlarmısınız. Buluta göre almı satmı sonucu çıkıyor.

d1bd3f3921ddf93aa88d8df4ef811a22.jpg

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Burada Bakmamız Gerekenler

1. indikatör geçmişte tuttarlı çalışmış mı ? (Aşağıdakilerin hepsi Tutarlı Çaışmış sonucuna göredir)

2. Trend nerede dönmüş (22 si civarı mavi kahveyi yukarıdan aşağıya kesmiş-GOLDEN CROSS) Trend Aşağıya gidiyor, Bıçak Düşüyor.

3. Bulutun Altında mı (Altındaysa trend aşağı yönlü, Trendin Dönmesi için Mavi Kahveyi Aşağıdan Yukarı Kesmesi gerekir ve Bulut Direnç yada Destek konumundadır. Şu an Fiyat Bulutun altında olduğundan bulut Direnç konumundadır. )

4.Geçmesi gereken Bulutun Kalınlığı nedir?

Sihirli bir indikatör yoktur. Her indikatör herzaman her şeyde çalışmayabilir.

Son Tahlilde, ben bu neyse artık hiçbirşey yapmazdım. Aşağı gidebilir. Dönedebilir. Mümkünse GoldenCross u yakalamaya çalışırım. (Mavinin alttan yukarı doğru kırmızıyı kesmesi)

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

tek indikatöre göre işlem yapılmaz. saat aralığı önemli. rsı macd bollinger vb de bakmanız lazım. şu halde sat gibi duruyor
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ekranda kaç indigatör var ?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

24.04 yazan yere tam paralel olan mavi çizgiGfarfiği fiyat. Mum Kullanmamış.

Gerideki Yeşil-26 geriletilmiş  ChikouSpan

Mavi ve Kımızı (Kahve),Tenkan ve Kijun

Bulut zaten belli.

Alttaki Bar grafik ise Volume.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Sanırım İndikatörler yeterli. Özel Olarak Kullandığınız Varsa Bilgim dahilinde olanları cevaplayabilirim. Bilmediklerimi Bende Öğrenirim.

Elliot dalga teorisi nedir ?

Elliott dalga prensibi, finans piyasalarında piyasa döngülerinin incelenmesi ve tahmin edilmesinde kullanılan bir teknik analiz yöntemidir. Yöntem, 1930'lu yıllarda, Amerikalı bir muhasebeci olan Ralph Nelson Elliott (1871–1948)tarafından keşfedilmiş ve daha sonraki yıllarda onun ismiyle anılmaya başlamıştır; beş dalga prensibi olarak da bilinir. (wikipedia)

Fiyat Hareketlerinin 5 itki, 3 geri çekilme dalgası olarak oluştuğunu, Bu olayın  fraktal (birbirine benzeyen mikro ve makro)içinde gerçekleştiğini belirtir.

O kadar ki, tarihta meydana gelmiş büyük olaylardan en küçük olaylara kadar bir döngü içinde olduğu, bu döngülerinde genel itibariyle 5-3 dalgalar şeklinde oluşturuğunu ileri sürer. Piyasalarda bu olayların içerindedir.

800px-Elliott_wave.svg.png

Masur - R.N. Elliott, "The Basis of the Wave Principle," October 1940., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1599960

Dikkat ederseniz, en üstteki Grafiği baz alırsak

1-3-5 İtki, 2-4 düzeltme, A-C geri çekilme, B düzeltme dir.

bir alt grafikte ise, üstteki grafiğin bir alt grafiğidir.

En Üstteki grafik 1. itki, daha kısa zaman dilimi olan 2. garfikte 5 parça olarak gösterilmiştir. (itkiler 5 e bölünür, geri çekilmele 3 e). Bu Bölünme ve Katlanma sonsuza kadar gider.

Görüşüme göre ki herhangi bir bilgi bulamadım bu konuda, Neredeyse tüm formasyonlar (flama, bayrak,üçgen vb) bu teoriden türetilmiştir. Genel itibariyle Fibo Sayıları, Fibo Geri dönüş ve Fibo Uzama ile birlikte kullanılır. Elliot Çok teferruatlı, özel ilgi gerektiren güzel bir konudur. İlgi duyanlar için Türkçe Kaynak olarak Tuncer Söngöz ün kitaplarını önerebilirim.

Aşağıda Haftalık Zaman Diliminde HeikenAshi mum grafiğindeki oluşumu görüyorsunuz. Dalgalar Bariz şekilde Görülmekte.

9yT1ci.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

indikatör öğrenmek için kıvanç fr kanalını takip edebilirsiniz özel indikatör ler ve açıklamaları var ücretsiz

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Tahir Ak yazdı:

indikatör öğrenmek için kıvanç fr kanalını takip edebilirsiniz özel indikatör ler ve açıklamaları var ücretsiz

Konunun Başında da dediğim gibi, muhteşem bir indikatör yok. Sonuçta bir fiyat var ve birde volume (bu da bazı yerlerde yok) Tüm varyasyonlar bunlar üzerinde gidiyor.

Temel Olan Tek şey FİYAT tır. Fiyatı Doğru anlamalıyız. (Fiyat cepte)

İkinci Önemli Olan ise Psikolojidir. Elimizin altındaki Teknik Araçlardan Kısa Kısa bahsedip, referansları verdiğimde Psikolojiden de bahsetmeyi düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Muhittin Kaplan

Price Action Trading Nedir ?

Fiyat hareketlerinden yola çıkarak, alıcı ve satıcıların güçlerini, konumlarını tespit etmeye yönelik çalışmalar yaparak işlem yapar.Bir Strateji dir. PinBar olarakta Karşımıza çıkabilir. Mumlardaki Pinleri, Mum Gövdesini vb işaretleri kullanır. (Bknz. https://www.candlesticker.com/?lang=tr)

Aşağıdaki Grafiğe Bakacak Olursak. Haftalık Logaritmik Olarak Ayarlanmış bu grafikte, en solda İşaretlenmiş olan mum un PIN inin uzunluğu burada satıcı baskısının yüksek olduğunu gösterir.(Direnç)  Bu Seviyenin geçilmesi artık buranın Direnç değil destek olduğu anlamına gelir ki, direnç ne kadar zor aşılırsa destek de o kadar güçlüdür.

Şimdi Sonra o seviyeye bakalım, 2 kez denenmiş ama destek aşağı yönlü kırılamamış, 3. denemeden sonra ancak kırılmış. şimdi ise "uzun zamandır herkesin gördüğü ve üçgen yukarı kıracak diye tahmin" etmeye çalıştıkları formasyon aşağı kırmış gibi görünüyor. 

Şimdi, birkaçkez denenmiş ve Son Tahlilde Destek olmuş yere geri geldi.

(İşte Burada Price Action Stratejisi, modeli ile bir çıkarım yapılabilir. Price Action a vakıf değilim. Bu Yazı Bir Işık Yakmak İçindi)

5Pswdp.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Ben sevdim bu borsayı. Biraz dikkat, az risk, sağlam firma. Baya eğlenceli gidiyor. Yabancılar çok etkili. Onların ne yapacağını önceden kestirmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben sevdim bu borsayı. Biraz dikkat, az risk, sağlam firma. Baya eğlenceli gidiyor. Yabancılar çok etkili. Onların ne yapacağını önceden kestirmek lazım.

Hala seviyor musun abi :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Evcin yazdı:

Bugün pek sevimsiz

sabah dengede gitti, akşama gümledi

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hala seviyor musun abi :)

Kesinlikle bugün daha çok sevdim. Borsa saçma sapan kağıtların aşırı değerlenmesiyle çıkıyor. Ben büyük banka ve büyük işletmelerle oynuyorum. Küçükler al, karı görünce sat şeklinde. Yarın alım günü. Bu tür düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiriyorum. Banka ve gökyüzü favorilerim. Ytd.:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Kesinlikle bugün daha çok sevdim. Borsa saçma sapan kağıtların aşırı değerlenmesiyle çıkıyor. Ben büyük banka ve büyük işletmelerle oynuyorum. Küçükler al, karı görünce sat şeklinde. Yarın alım günü. Bu tür düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiriyorum. Banka ve gökyüzü favorilerim. Ytd.:)
Sen yine de oyun olarak görme abi :)
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cihaner Öztürk yazdı:

Kesinlikle bugün daha çok sevdim. 

Olayın bilincindeysen sorun yok.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Muhittin Kaplan yazdı:

:(

Bu işi yıllardır yapan arkadaşlarım var. Hepsi tedbirli. Oynuyoruz lafın gelişi, sürekli araştırıyoruz.:))

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

"Benzer yaklaşım içindeki Savaş Sanatı da öfke ve açgözlülüğü yenilginin temel nedenleri olarak tanımlar. Sun Tzu'ya göre savaşı kazanan savaşçı, duygusallıktan uzak, 
soğukkanlı, kararlı savaşçıdır. Ofkeli, kızgın, öç alma peşinde olan savaşçı kaybetmeye mahkumdur."

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Dün borsada yine olağanüstü şeyler oldu. 20 dakikalık bir sürede 100 küsür hisse devre kesiciye girdi. Aracı kurumlar nedenini bilmediğim şekilde tüm emirleri satışa çevirdi. Henüz rakamlar belli değil ama hacme göre 0,5-1 milyar tl lik bir satış oldu. olan yine küçük yatırımcıya oldu.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Erhan Doruk yazdı:

Dün borsada yine olağanüstü şeyler oldu. 20 dakikalık bir sürede 100 küsür hisse devre kesiciye girdi. Aracı kurumlar nedenini bilmediğim şekilde tüm emirleri satışa çevirdi. Henüz rakamlar belli değil ama hacme göre 0,5-1 milyar tl lik bir satış oldu. olan yine küçük yatırımcıya oldu.

Bizim borsa hem aşağı hem yukarı sert tepki veriyor. Tüm analizciler yalvarıyor, bu işin sonu kötü diyor yinede dandik hisseler 10'ar 10'ar yükseliyor. Birilerinin canı yanacağı kesin. İskambil oynarken 50 elde 51 yerde tabiri vardır. Karı görüp satan kazandı, kağıtla yakalanan yandı. Şimdide Ayasofya bahanesi var. Bakalım pazartesi ne olacak. Ben Cuma aldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Korona döneminde firmalar ne üretti de, ne yaptılar da bu kadar prim yaptılar? Sanki balon var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bizde ekonomi de borsa da doviz de uçan kuşun gölgesinden etkileniyor. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...