İçeriğe Yönlendir

Hisse Senedi Dersleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Abi her platformun kullanımı farklılık gösterir. Her platformda her indikatör olacak diye bir şartta yok.  Kullandığım https://www.tradingview.com/  a üye olduktan sonra (ücretsiz kullanımı vardır) Bir grafik açmadan önce aşağıdaki gibi genel bir giriş sayfası görürsünüz. Sağ tarafta dikkat ederseniz takip ettiğim parite/emtialar var. Bunlardan birine tıkladığımda, genel bilgiler verir. Sonra Full fature chart dediğimde ise attaki (aşağıdaki ikinci ekran görüntüsü) ekran açılır. O Sekmede işaretlediğim yerde neredeyse tüm indikatörleri arayarak ekleyebilirsiniz. trading de aynı anda 3 den fazla indikatör eklemeniz için ücretli kullanımı PRO ya geçmeniz gerekir.

Wb57AP.png

U8GeHL.png

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

MACD Nedir ?

Trend Takibi İçin Kullanılan bir göstergedir. 26 ve 12 üssel ortalama arasındaki farkın alınmasıyla oluşturulmuştur. (Genelde BAR grafik kullanılır) (bu ortalama peryotları seçilen parite emtia ya göre değiştirilebilir.) Göstergenin Denge noktası 0 dır.

Ayrıca 9 peryotluk tetik/işaretci ortalamada kullanılabilir. Bu Bar Grafik ile Tetik Kesişimleri Trend Dönüşümlerini Tespit için Kullanılır. RSI da olduğu gibi bu göstergede de Negatif yada Pozitif ayrışma görülebilir. (fiyat hareketiyle ters gösterge hareketi.)

(Aşağıdaki grafikte 22May 13:00 da Kırmızı çizgi olan Sinyal/tetik  ile Bar kesişmiş (altına düşmüş), fiyat ise aşağı düşmeye başlamıştır.

24May 01:00 e kadar bar sinyalden aşağıda kalmıştır.)

Image1%20(1).png?width=1528&name=Image1% 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Ichimoku Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere japon arkadaşların bulduğu/kullandığı bir gösterge. İçeriğinde Birçok MA vardır.

Birkaç Ortalama,  Bu Ortalamaların Birbiriyle ilişkisi, İleri Yada Geri Fiyat Hareketleri ile analiz yapılır.

Aşağıda Bu Gösterge ile alakalı bilgiler verilmiştir.

1.Tenkan Sen (Mavi):9 Periyotluk hareketli ortalama (En yüksek fiyat+En düşük fiyat)/2
2.Kijun-Sen (Kırmızı):Kijun Sen:26 günlük hareketli ortalama (En yüksek fiyat+En düşük fiyat)/2
3.SenkouSpan A (Tenkan sen ve Kijun Sen toplanarak 2 ye bölünür ve 26 periyot ileri kaydırılır. )
4.SenkouSpan B (52 periyot içindeki en yüksek ve en düşük değerler toplanarak ikiye bölünür ve çıkan değer 26 gün ileri kaydırılır. )
5.ChikouSpan (Gecikmeli periyot eğrisi-yeşil çizgi, Kapanış fiyatının 26 periyot geriye kaydırılması ile elde edilir. Bulunan değer 26 periot önceki kapanışın üzerindeyse boğa piyasası, altındaysa ayı piyasasına işaret eder.)
Kumo (Bulut) = SenkouSpan A ve B arasındaki alana denir.

Bulutun kalın olması desteğin veya direncin güçlü olduğunu gösterir. Bulut Ne kadar Kalınsa Fiyat O Kadar Zor geçer.

Bulutun içinde hareket eden fiyat yatay trendi gösterir.

Bulut Renginin Kırmızı Olması Düşüş Trendin,Mavi Olması Yükseliş Trendini gösterir.

Chioku Span fiyatı yukarı keserse alım sinyali. Chioku Span fiyatı aşağı keserse satış sinyali.

GmgV2L.png

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler  Anlattığınız işin tamamen teorisi ancak keşke herşey bu teorilerden bulunabilse de logaritmayı yazsak programa da otomatik al sat ile parayı katlasa kısa zamanda. 

Ben eskiden şu şekilde bakardım. Yıllık zirveye yakınsa almam, hacimsizse yine almam , ancak yıllık dibe yakın ve hacimle birlikte birkaç gün hareketine bakarım, baktım yükseliş trendine girmiş bir miktar alım yaparım , ancak sinyal çok güçlü ise yani kademelerde güçlü alım varsa tüm nakiti de basabilirim. Kafamda bie hedef belirlerim , hedefe gelince hareket ve hacime bakarım, hacim düşüyorsa kağıt düşmese de çıkarım.

Ülkemizin hali malum yarın olası bir haber herşeyi dibe gönderebiliyor. Eskiden bundan korunmak için stop/loss koyardım artık zaman ayıramadığım için uğraşamıyorum. 3 favori kağıdı var onları izliyorum sadece.

Bu ara kıdem tazminatı olayı var. Eğer yasa çıkarsa sert düşüş olabilir. Alım fırsatı verir borsa. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Hocam Teknik Analiz, haber bilanço vb Temel bilgilerle ilgilenmez. Kıdem Tazminatı da bu kapsamdadır.

Algoritmik Trade denilen, robotların (programlar) alıp sattığı işlemler, gerçek kişilerin yaptığı işlemleri geçmiştir dünyada. üzerinde deneme amaçlı çalıştığım bazı algoritmalarımda mevcut. Ama gerçekte hiç çalıştırmadım.

Daha Önce Yazdım, Elimden Geldiğince Hatırlatmaya, terkarlamaya çalışıyorum.

1. Psikoloji En büyük etkendir bu konuda.

2. Her İndikatör,indikatörün değerleri, tüm parite,emtia yada hissede doğru sinyal vermediği gibi, her zaman aralığında da doğru sinyal vermez. Takip edilmesi gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Muhittin bey güzel bilgiler, teşekkür ederiz. Alım konusunda bir türlü cesaret gelmedi. Her an bir bahane ile düşecek hissi oluşuyor bende. Altın, döviz, borsa, mevduat (- kazanç) hepsinin bu kadar riskli olduğu başka dönem olmamıştır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Sunu unutmamak lazım, babilin kervan tacirinde dediği gibi, "kazancin en az yüzde 10 birikim yapamayan kişi köledir, başkalarına çalışıyordur." Bu tanima gore ben koleyim ve baskalarini zengin etmrk icin calisiyorum.

Trade/yatırım için karar vermek stresli bir zaman dilimidir.  Bu stresi yenmenin en kolay yolu kendini tanımak,yatırım yapilacak metayı tanımak ve ilk fırsatta "sermayeyi yatırımdan ayirmak"tir

Sermayeyi yatırımdan ayırırsanız artık zarar etsenizde kardan zarar etmiş olursunuz.

Bu insanin daha rahat düşünmesini sağlar.

Sermayeyi yatırımdan ayırmadan zarar yazmaya başladıysa STOP LOSS a geldiyse, zaten bu zararı göze alarak yatırım yapmışsınızdır. (Yuzde5 zarar goze alinabilir)

Ama hem SL koymayıp, hemde sermayeyi yatırımdan ayırmadan zarar yazmaya başladı ve  zarar derinlestiyse, ya kendinizi tanımıyor ya yatırım yaptığınız meta yi tanimiyorsununuzdur.

Batmaniz kaçınılmazdır.

Cihaner Öztürk yazdı:

Muhittin bey güzel bilgiler, teşekkür ederiz. Alım konusunda bir türlü cesaret gelmedi. Her an bir bahane ile düşecek hissi oluşuyor bende. Altın, döviz, borsa, mevduat (- kazanç) hepsinin bu kadar riskli olduğu başka dönem olmamıştır.

Alim konusunda tamamiyle rahat değilseniz almayınız. Burada birşeylerin eksikliğini yasıyorsunuzdur. Bu bilgi olabilir, yatırım miktarı olabilir vb.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ichimoku Nedir?
Adından da anlaşılacağı üzere japon arkadaşların bulduğu/kullandığı bir gösterge. İçeriğinde Birçok MA vardır.
Birkaç Ortalama,  Bu Ortalamaların Birbiriyle ilişkisi, İleri Yada Geri Fiyat Hareketleri ile analiz yapılır.
Aşağıda Bu Gösterge ile alakalı bilgiler verilmiştir.

1.Tenkan Sen (Mavi):9 Periyotluk hareketli ortalama (En yüksek fiyat+En düşük fiyat)/2
2.Kijun-Sen (Kırmızı):Kijun Sen:26 günlük hareketli ortalama (En yüksek fiyat+En düşük fiyat)/2
3.SenkouSpan A (Tenkan sen ve Kijun Sen toplanarak 2 ye bölünür ve 26 periyot ileri kaydırılır. )
4.SenkouSpan B (52 periyot içindeki en yüksek ve en düşük değerler toplanarak ikiye bölünür ve çıkan değer 26 gün ileri kaydırılır. )
5.ChikouSpan (Gecikmeli periyot eğrisi-yeşil çizgi, Kapanış fiyatının 26 periyot geriye kaydırılması ile elde edilir. Bulunan değer 26 periot önceki kapanışın üzerindeyse boğa piyasası, altındaysa ayı piyasasına işaret eder.)
Kumo (Bulut) = SenkouSpan A ve B arasındaki alana denir.

Bulutun kalın olması desteğin veya direncin güçlü olduğunu gösterir. Bulut Ne kadar Kalınsa Fiyat O Kadar Zor geçer.
Bulutun içinde hareket eden fiyat yatay trendi gösterir.
Bulut Renginin Kırmızı Olması Düşüş Trendin,Mavi Olması Yükseliş Trendini gösterir.
Chioku Span fiyatı yukarı keserse alım sinyali. Chioku Span fiyatı aşağı keserse satış sinyali.

GmgV2L.png

içimoku en sevdiğim.. 45 dakikalık veya 1 saatlikte sinyallere bakarak orta vade al sat yapıyorum
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

İçimokundan bir şey anlamadım. Eski usul ya allah bismillah dedim daldım borsaya. Fena olmadı.:)) Banka, gıda, sigorta, içecek vs. Fena değil şimdilik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cihaner Öztürk yazdı:

İçimokundan bir şey anlamadım. 

Bulutlardan başla :)

Grafikleri yorumlamayı öğren

Mumlar naapıyor, hangi mumdan sonra ne beklenir onlara bak abi. 

Cihaner Öztürk yazdı:

Eski usul ya allah bismillah dedim daldım borsaya. Fena olmadı.:)) Banka, gıda, sigorta, içecek vs. Fena değil şimdilik.

Düşerse Stop yapmayı geciktirme. 

Girerken nerede duracağını bil.

Hisse geriye bi giderse 6 ay geri gelmiyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
İçimokundan bir şey anlamadım. Eski usul ya allah bismillah dedim daldım borsaya. Fena olmadı.:)) Banka, gıda, sigorta, içecek vs. Fena değil şimdilik.
Seçenekleri mümkün olduğunca dilim döndüğünce yazıyorum. Zaman zaman bunları kullanmış ama sonuçta 1 indikatör ve 2eklentisini kullanmanın "benim icin" en verimli olduğunu görmüş bulunuyorum.
Kişiler farklı işlem aralıkları farklı alınan satılanlar farklı onun için herkes kendine göre bir sistem oluşturmalı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Muhittin Kaplan yazdı:

Seçenekleri mümkün olduğunca dilim döndüğünce yazıyorum. Zaman zaman bunları kullanmış ama sonuçta 1 indikatör ve 2eklentisini kullanmanın "benim icin" en verimli olduğunu görmüş bulunuyorum.
Kişiler farklı işlem aralıkları farklı alınan satılanlar farklı onun için herkes kendine göre bir sistem oluşturmalı.

Youtube da izledim. Güzel görünüyor. Bu indikatörü bizim borsa için güncel verilerle nerede görebiliriz Muhittin bey. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Youtube da izledim. Güzel görünüyor. Bu indikatörü bizim borsa için güncel verilerle nerede görebiliriz Muhittin bey. 
Ben tradingview.com kullanıyorum. Orada neredeyse tüm bilinen göstergeler kullanılabildiği gibi, isterseniz kendinizde kod yazıp kendi göstergenizi yapabiliyorsunuz.
Ücretli ve bedava planları mevcut. Bedava planında hisse bilgilerini gecikmeli veriyor.

Hisse senedi aldığınız platformlar yukarda bahsettiğim indikatörleri desteklemesi lazim. (Genelde)
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Parabolik SAR Nedir:

Parabolik SAR kısa vadeli analiz için uygun olan AL/SAT sinyali oluşturan bir göstergedir. Kullanımı oldukça basittir. Grafiğin üzerine eklendiğinde MUM ların üzerinde Nokta oluşturmussa SAT, Altında oluşturmussa AL anlamı taşır.

XoNmTu.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

TradingView.com un nasıl kullanıldığı ile alakalı kaba taslak bir video çektim. İşinize Yarar Umarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Ichimoku Nedir?

Bu fena bişeymiş.. Geçmiş hareketlerle birlikte inceliyorum. çok fazla veri içeriyor. 

Bu japonların kafa çalışıyor. 

Muhittin Kaplan yazdı:

TradingView.com un nasıl kullanıldığı ile alakalı kaba taslak bir video çektim. İşinize Yarar Umarım.

Önemi yerlere tıklamışsın eline sağlık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Muhittin Kaplan yazdı:

Valla ders almaya Eskişehire gelecem bu gidişle.:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Aman hocam ne ders verecek nede yatırım tavsiyesinde bulunacak pozisyonda değilim. Azcik bildiğimiz var paylaşıyoruz.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

aman tavsiye falan verme, adamlarda para yok çırpacak yer arıyorlar, yersin astronomik bir para cezası ona göre...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

(ben işimi sağlama alayım @Mehmet Ozyurek abi şu yazıyı başa alabilirmisiniz)

DİKKAT

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Burada yer alan bilgiler genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan yorum yazan kişiler sorumlu tuutlamaz.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan yorum yazan kişiler sorumlu tutulamaz.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
%100 Bedelsiz ve temettü kararının sonuçları hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Hocam daha önce de dediğim gibi, ben hiç temel veri ile ilgilenmiyorum.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
(düzenlendi)

Cuma günü demir çelik sektörü hisseleri yükselirken, sektör yöneticisi tv den ab ülkeleri ile ilgili bize olumsuz yansıyacak bir açıklama yaptı. Yöneticisi olduğu sektörün kağıtları büyük düşüş yaşadı. Şimdi bu adam ceza alırmı, merak ettim. Dikkat etmek lazım çünkü borsa ile ilgili her siteye girişten önce sizden yukarıdaki gibi onay istiyorlar. Dediğiniz gibi belki bu forumun önüne özel bir eklenti konabilir. 

Konmuş bile. :)

tarihinde Cihaner Öztürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...