İçeriğe Yönlendir

Cruze - Tüketim İstediğim Kadar Düşmüyor

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Yakıt tüketimini daha ne kadar düşürürüm denemesinde bugün normal süratimi 10 km daha azaltım. Bunun sonucunda tüketimde yeni bir rekor geldi. 

Ortalama bir sürüşde tüketim 5,3 litre civarında kalıyor .

İlk rekor denememde 66 km ortalama hızla 4,9 litre tüketim başarısı elde etmiştim.

Bu gün yaptığım denemede sınırları biraz daha zorladım. Tüketim 4,7 litre olarak çıktı. 

Yolu boş yakaladığım her fırsatta hızı 70 km civarında tutmaktı. Ortlama hız ise 56 km olarak çıktı. 

Bu durumda hızı 10 km düşürmenin çokta para etmediğini gördüm. 60 - 80 km  arası ortalama hızlarda arabanın en ekonomik sürüşü yakalandığı tespit edilmiş oldu. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Birde her aracın bir hız/yakıt dengesi var sanırım.... Eski aracım outlander ile mesela uzun yolda 80 civarında ekranda daha fazla yakıt gösterirken 90 civarında daha az yakıt sarfiyatı gösteriyordu ekranda.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

bu denemeler araca zarar vermiyor mu? 

Ne gibi bir zararu olabilirki :) 

Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
Ümit Türk yazdı:

bu denemeler araca zarar vermiyor mu? 

dizel olsa sürekli düşük devirli kullanmaktan zararı olurdu, benzinli araçta olmaz benim de bildiğim kadarı ile.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Ne gibi bir zararu olabilirki :) 

bir faydasıda yok o zaman :)

mesela bir önceki aracınızda yaptığınız denemelerle aküsünü bitirdiğini söylemiştiniz.  

Hasan Sancak yazdı:

dizel olsa sürekli düşük devirli kullanmaktan zararı olurdu, benzinli araçta olmaz benim de bildiğim kadarı ile.

dizeli için zararlı evet ama benzinli araç için iadel tüketimin en az 60 hızla gidilmesi gerektiği söyleniyordu 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

bir faydasıda yok o zaman :)

mesela bir önceki aracınızda yaptığınız denemelerle aküsünü bitirdiğini söylemiştiniz.  

dizeli için zararlı evet ama benzinli araç için iadel tüketimin en az 60 hızla gidilmesi gerektiği söyleniyordu 

Cruze de akü bitmez. Sürekli şarj halinde. Alternatör iki katı amper üretiyor. Genelde akü dolu ise ekonomi moduna kendi kendine geçiyor. Ayağını gazdan çekmek yada frene basınca şarj etmek gibi bir olayı yok. Akü boşsa her türlü şarj ediyor. İlk çalıştırmadan 12 dakika sonra şarjı kesiyor. Eko moda geçiyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tevfik Işık yazdı:

Ekonomik olmak cruze un doğasına aykırı bence. 

Yanlış bilgi. Cruze abd pazarında en ekonomik otoban arabası olarak lanse edilip satılıyordu. Hatta cruze eco diye bir modelide var

Tevfik Işık yazdı:

Ekonomik olmak cruze un doğasına aykırı bence. 

Yanlış bilgi. Cruze abd pazarında en ekonomik otoban arabası olarak lanse edilip satılıyordu. Hatta cruze eco diye bir modelide var

https://youtu.be/k5orl5ygG9Y

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Darbaz yazdı:

Tourneo nerden çıktı , zaten 3 sene aldım kullandım. çok yakan bir araba. 

Ondan alma arefesindeyim.Beğenmediğin yönleri neresi?Yakıtı dışında.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ondan alma arefesindeyim.Beğenmediğin yönleri neresi?Yakıtı dışında.

Bendeki 1.8 GLX 110 beygir  modeliydi. Çok kötü turbo lag vardı. Kalkış yapması felan klima açıkken zorluyordu .

Uzun yolda en düşük 6,4 litre yakıt tüketimi yakaladım. Ozamanlar acemiliğimi bu arabayla atmıştım. 

Avis den i20 kiralayıp kullandım. 1.2 litre motoru vardı. Oh be dünya varmış dediğimi hatırlıyorum. 

Connect kullanımı kolay bir araba değil. 

ACtC-3cyz2_4oj3skIwE56u6VHmUza0Ik-87_5re

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

İşin içinde Ali Darbaz varsa işler değişir. Türkiye'nin Hypmermili. Gururla Yerli :D Cruze sat, en az yakan benzinli bir araç alıp + lpg taktır. 5 lt lpg yakma rekoru kır :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Ali abi az yakıt harcayacaksın diye çok yordun kendini, bas gitsin :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Daha ne kadar az yakabilir? Çim motoru değil ki bu, üstünde 1500kg yük var :) 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Amaç sadece yakıta az para vermek değil galiba, bu işi yapabildiğini göstermek olsa gerek. Bir hobi gibi.

Ben mesela kadjarla işe gelirken 4-4,1 litrelere kadar düşebiliyorum. Bunu denedim ve yaptım. Ama her zaman böyle kullanmam. Şimdi normal kullanıyorum, yeri geliyor gaza basıyorum, klima hiç kapanmıyor ve kendimi kasmıyorum, bu şekilde 4,5-5 arası değişiyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
ibrahim Tiryaki yazdı:

İşin içinde Ali Darbaz varsa işler değişir. Türkiye'nin Hypmermili. Gururla Yerli :D Cruze sat, en az yakan benzinli bir araç alıp + lpg taktır. 5 lt lpg yakma rekoru kır :D 

Ben tatil dönüşü arka koltukta 200 km gittim. Eşimin ve çoçuğumuz seyehat kalitesini ölçtüm. Klima performansı, güneşten etkilenme, diz mesafesi vs vs her şeyi tecrube ettim. Klima performansı arkada vasat. 

Ama temperetli camlar harika iş yapıyor. Klimanın etkisi düşük kalsa dahi arka koltuk performansı harika. Birazda aile düşünmek lazım. Cruze içi çok iyi. 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Ali Darbaz yazdı:

Ben tatil dönüşü arka koltukta 200 km gittim. Eşimin ve çoçuğumuz seyehat kalitesini ölçtüm. Klima performansı, güneşten etkilenme, diz mesafesi vs vs her şeyi tecrube ettim. Klima performansı arkada vasat. 

Ama temperetli camlar harika iş yapıyor. Klimanın etkisi düşük kalsa dahi arka koltuk performansı harika. Birazda aile düşünmek lazım. Cruze içi çok iyi. 

Chevy çok arıza yapar diyorlar hep, malzeme ve motor kalitesi nasıl sence?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
ibrahim Tiryaki yazdı:

Chevy çok arıza yapar diyorlar hep, malzeme ve motor kalitesi nasıl sence?

20 bin km arızaları diye video çekmek lazım. 

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Ali Darbaz yazdı:

https://youtu.be/k5orl5ygG9Y

Hocam aynı kullanım tarzıyla herhangi bir atmosferik düz vites 1.6 hacimli araç daha az yakacaktır😉. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tevfik Işık yazdı:

Hocam aynı kullanım tarzıyla herhangi bir atmosferik düz vites 1.6 hacimli araç daha az yakacaktır😉. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok..

Hyundai i20 1.2 manual kullandım. Ordaki tüketim 4,6 idi .

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Ali Darbaz yazdı:

Hyundai i20 1.2 manual kullandım. Ordaki tüketim 4,6 idi .

Eski aracım i20 style 1.2 pan donanımlıydı. 620km lik bursa dalyan yolculuğum oldu çok kez. 

105-110 km hızlarla seyahat ederim genelde. Klima açık 3kişi + bagaj 4.6lt gösteriyordu yol bilgisayarı. Pompada 4.9lt çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tevfik Işık yazdı:

Eski aracım i20 style 1.2 pan donanımlıydı. 620km lik bursa dalyan yolculuğum oldu çok kez. 

105-110 km hızlarla seyahat ederim genelde. Klima açık 3kişi + bagaj 4.6lt gösteriyordu yol bilgisayarı. Pompada 4.9lt çıkmıştı.

4,8 litre çıkmış. Yanlış hatırlamışım. 

20150823_143452.jpg

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

cruze alınır mı Ali bey, 

performansı çok berbat diyorlar ama ben donanımına daha çok dikkat ederim bu konularda. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...