İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

Murat Sahın
(düzenlendi)
Mert Yeldan yazdı:

500-600 bin TL'lik araca binip de senede benim kadar vergi verenin peşine düşmeli devlet önce.

500-600 bin lira para değil ki. milyon dolarlık motor yatların vergilerine bakılmalı önce. Özellikle bir kaç milyon dolar olanların. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-satilik-2019-fairline-squadron-65-sahibinden-896276794/detay

6 bin küsür lira mesela bağlama parası, 7 bin küsür de vergi. Fiyat 13,5 milyon....

Yüzdeye vurursak benim lineaya yılda 10 lira falan ödemem gerekiyor mesela. :D 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Çağlar Bayur yazdı:

yılbaşına düşecek diolar bekleyip görmeli

Hedef 2023 Ocak. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Ben uzun zamandır f30 316i leri takip ediyorum nereden baksanız 30-40 düştü piyasası. Tabii aşağı doğru indikçe bu makas daha da aşağı iniyor. Geçenlerde otomatik dizel focuslara ve meganelere göz gezdirdim de onlarda da 15-20 düşüş var.. Aslında araba alınacak zaman. Parası olanın güçlü olduğu zamanlar ve piyasada seçenek çok..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Sefa Çelik yazdı:

Hocam, haziran 2020 de F30 316i en boş, en dip fiyat 150 bulmuştum. Daha ucuza yoktu. Şu an ne kadar piyasası? 

Hocam 2013-2014 standart paketler tabii düşük ama comfortline ler şu anda 240 civarı var. Ben Eylül-Ekim baktığımda 280-300 civarıydı. Çoğu zaten sonradan dışı m paket e çevrilmiş :D

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam 2013-2014 standart paketler tabii düşük ama comfortline ler şu anda 240 civarı var. Ben Eylül-Ekim baktığımda 280-300 civarıydı. Çoğu zaten sonradan dışı m paket e çevrilmiş :D

3 harfli marketlerin indirimi gibi yani, önce bindirim, sonra indirim olmuş bu :) 150'den 300'e. Sonra 300'den 240'a gerileyice seviniyoruz :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ümit Türk yazdı:

Merhaba Dostlar; 

Malumunuz otomobil sektöründe tabiri caizse yaprak kımıldamıyor. 

Sizce fiyatlar düşer mi yükselir mi? 

Dövizler yukarı doğru çıkmaya başladı?  Etkisi ne zaman görülür? 

Tahminleri ve yorumları alalım. 

Buyurun...

Merhaba.. açmış olduğunuz konuyu, mevcut konu ile birleştirdim.. 

Konuya yorumum şudur. 

Araç almak için biriktirilen dolarlar 7,90-8-8,5 lardan alındı. Altınlar 500 lerden 520 lerden alındı. 

Şu an otomobil fiyatları düşüyor ancak altın ve dolar fiyatları otomobil fiyatlarından daha çok düşük durumda. 

Bir beklenti hakim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Murat Sahın yazdı:

3 harfli marketlerin indirimi gibi yani, önce bindirim, sonra indirim olmuş bu :) 150'den 300'e. Sonra 300'den 240'a gerileyice seviniyoruz :)

Aynen hocam geçen sene m paket f30 kralı 130-140-150 civarıyken şimdi m paketler 300 lere tırmanmış durumda.. (orijinal m paket :) )

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Merhaba.. açmış olduğunuz konuyu, mevcut konu ile birleştirdim.. 

Konuya yorumum şudur. 

Araç almak için biriktirilen dolarlar 7,90-8-8,5 lardan alındı. Altınlar 500 lerden 520 lerden alındı. 

Şu an otomobil fiyatları düşüyor ancak altın ve dolar fiyatları otomobil fiyatlarından daha çok düşük durumda. 

Bir beklenti hakim. 

Bir yükseliş söz konusu altın ve dövizde ancak henüz beklentiyi karşılamadığı da aşikar. Ama faiz oranlarını yükseltmek suretiyle daha fazla tutamayacakları da aşikar. Allah sonumuzu hayırlı etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Araç fiyatlari altın döviz bahane edip çıktığı kadar düşmedi. Parası olup araba alamayanlarda zaten TL de değildi. Araçlarda yemlemelik indirim var ama parası olan TL de değil diye düşen kurdan çıkmak istemiyor. 

Benim korkum olurda kur yine yükselirse araç fiyatlarına zam furyası başlayınca iyice sarpa sarar bu iş. 

Egea beğenmeyen çok ama amaç ayağım yerden kesilsin ise. Gider sıfır egea alırım 130 150 ye hazır stok bulursam. Ama para verip beklemeye her zaman karşıyım.

Satmadigi arabayı yapmam diyen  fabrika da ne bilim yani ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Araç fiyatlari altın döviz bahane edip çıktığı kadar düşmedi.

benzin/lastik/motor yağı/tünel geçiş ücretleri de düşmedi, 1 aylık inişe, kur düştü denmez, bir de reel kur diye birşey vardır, banka kurundan ayrıdır,

vesile ile: 20 milyar dolar alacağım kur kaç olur? kimin kuru olur? kaç ay önceden , kimden alırım gibi farklı şeyler

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Geçtiğimiz Cumartesi günü samimi olduğum bir galerici arkadaş ile konuştum.  Bittik 3 aydır kira ödeyemiyorum. Pazar'a da çıkamıyoruz. Hafta sonu yasak müşteride gelemiyor haliyle. Yasaklar kalkmalı dedi. Dedim hak ettiniz bunu. Millet yine tokatı yapıştırdı aşşaaa oturdunuz şimdi cezasını çekin o sattığınız araçlardan acımasızca kar ettiklerinize sayın dedim. :)

Zararına fiyat yazmalarına rağmen alan yokmuş. Yani kendi aracımızı bile satamamız çok normal diye düşünmeye başladım. 

( arkadaş ile samimi olduğum için gömdüm sürekli ) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Fiyatlar eylül ekim’e döndü ama o zaman hem kendi aracın kolay satılıyordu hem kredi daha ucuzdu. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Vergi muhabbeti çıkarsa işimize yararmı. Piyasa al satcı simsarlardan, gereksiz fiyat artışlarından kurtulur mu. 1000 / 5 vergi kesilecekmiş. 

100,000 tl olan bir arabadan 500 tl vergi kesilcekmiş. Arabalar kasko değerinin altında satılamayacakmış. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Fiyatlar eylül ekim’e döndü ama o zaman hem kendi aracın kolay satılıyordu hem kredi daha ucuzdu. 

Ona rağmen satış yok. Şaşırtıcı değil mi? 

Ali Darbaz yazdı:

Vergi muhabbeti çıkarsa işimize yararmı. Piyasa al satcı simsarlardan, gereksiz fiyat artışlarından kurtulur mu. 1000 / 5 vergi kesilecekmiş. 

100,000 tl olan bir arabadan 500 tl vergi kesilcekmiş. Arabalar kasko değerinin altında satılamayacakmış. 

İyide yine üstüne koyarlar nasıl bir engel olacak ki bu? Adam vergisini koyar üstüne. 

Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Alıcı ile satıcının ödediği fiyat artarken (eğer vergiyi paylaşırlarsa), alınan malın ücreti aynı kalır. Buna pek mantık yürütemedim. Bu vergiyle birlikte yurt dışı ikinci elin ülkenize geleceği tartışmalarının artacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)

Toyota Aykon dan bugün mesaj geldi 189 bine 1.5 yeni kasa corolla visia otomatik modeli sıfır. 

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Muhammet Ali Deli

Fiyatlar yükselme trendine girecek tekrar. İkinci el almayı düşünenler gecikmeden almalılar şu an tam zamanı. 

Çip krizi dönüyor Oyak-Reno üretime ara vereceğini duyurdu bugün. Şimdilik 1 hafta 15-22 Mart arası ama ileride ne olur bilinmez. Avrupa'da ve diğer ülkelerde ciddi manada bir çip krizi vardı zaten son birkaç aydır. 

https://www.bloomberght.com/otomotivde-cip-krizi-turkiye-ye-sicradi-2276091

1 hafta çok etkilemez ama devam ederse doğrudan etkiler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Ekonomide işler karışacak sanırım. Millet ya nakite ya mala dönecek. Araç fiyatlarında yukarı kıpırdanma başladı sanki

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Çok kötü zamanda satıyorum, yaz fiyatına göre sağlam zarar edeceğim anlaşılan...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ebrar Tüfek yazdı:

Çok kötü zamanda satıyorum, yaz fiyatına göre sağlam zarar edeceğim anlaşılan...

diş sıkamıyor muyuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Göktürk yazdı:

diş sıkamıyor muyuz

Babamın ağzından laf çıktıysa bitmiştir hocam, hiç mi yok diye sorgulamak bana düşmez, bi bildiği vardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ebrar Tüfek yazdı:

Halk bankası kredi ödemelerinde gecikme faizi silinmiş. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Halk bankası kredi ödemelerinde gecikme faizi silinmiş. 

Ziraat ve TEB var bizde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...