İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

Ali Gürbüz
Bizim düşecek bı ikinci el piyasası vardı. Noldu o iş. Yaz geliyor cumartesi de açıldı.
Gene 2. Araba sevdam depreşti.alayim ugraşayım satayım .

3 gündür araba bakıyorum. Uno olmuş 35 bin tl. R 19 40 bin. Palio 40-50 bin.
Bunlar 20-25 yillik araclar bu arada.
Vazgeçtim gibi
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Mehmet Göktürk yazdı:

piyasada an itibarı ile bişey oluyor

Olan oldu Hocam on dakikada. 8.80'den uğurladı birileri elindeki benjoyu...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ali Gürbüz yazdı:

Vazgeçtim gibi

düşmeeez, hayatta düşmez, diyorlarya hani, hadi bakalım sonu ne olacak bu işin bakalım, düşecekmi çıkacakmı... :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Ali Gürbüz yazdı:

Vazgeçtim gibi

ben 31 bin tl ye reno 12 TX gördüm! o derece yani. 1982 model mi neydi. toplu filan da değildi hani.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bizim düşecek bı ikinci el piyasası vardı. Noldu o iş. Yaz geliyor cumartesi de açıldı.

2020 başından beri düşecek diye diye insanların araba almasını engelleyenler kadar küfür edilen yok. 2020 haziranında araba alacak bir arkadaşıma kaynı aldırmamış düşecek diye. Kasımda aynı araç 40 bin zamlandı 4 yaş yaşlısını aldı 15 bin lira farkla yine (hazirana göre) onu da benim ısrarımla aldı. Al kardeş düşmez artacak diye diye aldırdık. Şimdi o aldığı araç sanırım bi 30-40 bin koydu üzerine. Kaynına ağzına geleni söyledi yanımda arayıp bize de teşekkür ediyor. 

Alsam mı düşer mi diyen herkese al düşmez dedim çünkü gidişat belli ülkenin durumu ortada.. Alanlar sağol valla iyiki almışız dedi almayanların çoğu almaktan vazgeçti ya da geçen sene 2015 modelini alacağı arabanın 2010-11 modelini alabiliyor şu an.. 

Hala söylüyorum abiler, dostlar, kardeşler, romalılar! araç alacak olan varsa düşünmeden alsın gücünün yettiğini. Her gün kaçan fırsat bu ülkede. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Muhammet Ali Deli yazdı:

Her gün kaçan fırsat bu ülkede. 

valla hakikaten öyle. dün küçücük bir lego alacaktım 20 tl zamlanmış. 160 tl olmuş 180 tl. paten alacaktım 180 olan 200 olmuş.

alacaksın taksit vs, ek taksit farkına katlanacaksın, beklememiş olacaksın çünkü bekleyip alsan da aynı paraya gelmiş olacaktı.

AMA, gerçekten lazım değilse hiçbirşey almayacaksın. bu çok daha önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Dogan Arsiray yazdı:

valla hakikaten öyle. dün küçücük bir lego alacaktım 20 tl zamlanmış. 160 tl olmuş 180 tl. paten alacaktım 180 olan 200 olmuş.

alacaksın taksit vs, ek taksit farkına katlanacaksın, beklememiş olacaksın çünkü bekleyip alsan da aynı paraya gelmiş olacaktı.

AMA, gerçekten lazım değilse hiçbirşey almayacaksın. bu çok daha önemli.

Aciliyet dışı keyfi harcama yapmamak lazım dediğin gibi abi. Ve ihtiyaç varken taksitle de olsa kartla filan da bir şekilde alınmalı çünkü bir gün sonra artıyor. Ayrıyeten gerçekten bir belirsizliğe sürükleniyoruz kenara euro dolar üç beş bir şeyler atmak lazım ne olur ne olmaz. 

Kurun geldiği yer ve son mazot zammı lego'dan ekmeğe giyimden mobilyaya aklımıza gelecek her şeye yansıyor yansımaya devam edecek. 

Allah sonumuzu hayır etsin..

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
özer Yıldız yazdı:

Dizel araçlara 2. elde çok ciddi talep var, son 2 aydır en çok satan 2. el araçlar içinde benzinli araç yok. Elinde dizeli olan kıymetini bilsin

Cardata verilerine göre, mayıs ayında en çok satan ikinci el otomobiller şu şekilde:

Renault Megane -5 DCI  - Touch - Dizel-Otomatik
Fiat Egea- 3 MultiJet  - Easy - Dizel - Manuel
VW Passat - 6 TDI - Comfortline - Dizel - Otomatik
Renault Symbol 1.5 DCI Joy Dizel Manuel
Fiat Linea 1.3 MultiJet Pop Dizel Manuel
Renault Clio 1.5 DCI Joy Dizel Manuel
VW Polo 1.4 TDI Comfortline Dizel Otomatik
Peugeot 301 1.6 HDI Active Dizel Manuel
Renault Fluence 1.5 DCI Touch Dizel Otomatik
Ford Focus 1.5 TDCI Trend X Dizel Otomatik

Şirket çıkmaları :) 

Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz
ben 31 bin tl ye reno 12 TX gördüm! o derece yani. 1982 model mi neydi. toplu filan da değildi hani.
Abi uygun araç buluyorum ama o yaşlardaki her araç çürük. Çürük bir kere topladım aman allahım bir daha yapmam öyle hata.
Mekanik herşeye varım.gerisini toplamam. Al yap sat eskidendi.
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Dogan Arsiray yazdı:

Bizim yan komşuda plastik tampon toros var hatasız boyasız lpgsiz 40 bin lira istiyor

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhammet Ali Deli yazdı:

Aciliyet dışı keyfi harcama yapmamak lazım dediğin gibi abi. Ve ihtiyaç varken taksitle de olsa kartla filan da bir şekilde alınmalı çünkü bir gün sonra artıyor. Ayrıyeten gerçekten bir belirsizliğe sürükleniyoruz kenara euro dolar üç beş bir şeyler atmak lazım ne olur ne olmaz. 

Kurun geldiği yer ve son mazot zammı lego'dan ekmeğe giyimden mobilyaya aklımıza gelecek her şeye yansıyor yansımaya devam edecek. 

Allah sonumuzu hayır etsin..

Bankadaki parama döviz ve tl güvenemiyorum. Asıl sorun o..Özellikle döviz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Artık para biriktirmek değil harcamak daha değerli. Mesela elimdeki parayla sene başı eşime araba aldık eğer almamış olsaydım para aynen duruyor olacaktı. Bu haliyle arabanın değeri arttı.

İlginç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Dogan Arsiray yazdı:

oyuncak fiyatları ilginç. herhangi kıytırık oyun seti 300 liradan başlıyor. inna sabirin. bizi zengin sanıyorlar galiba :biggrin:

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eyüp Çetin yazdı:

Artık para biriktirmek değil harcamak daha değerli. Mesela elimdeki parayla sene başı eşime araba aldık eğer almamış olsaydım para aynen duruyor olacaktı. Bu haliyle arabanın değeri arttı.

İlginç.

Malesef vatandaşı buna ittiler ama ekonomiye zarar. Dış açık demek bu. Parayı "tasarruf" etmeliyiz devletin buna ağırlık vermesi lazımdı ihracata çalışması lazımdı. Tam tersini yaptı. Yapıyor. Şimdi arabanız var ama artık paranız yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Göktürk yazdı:

Malesef vatandaşı buna ittiler ama ekonomiye zarar. Dış açık demek bu. Parayı "tasarruf" etmeliyiz devletin buna ağırlık vermesi lazımdı ihracata çalışması lazımdı. Tam tersini yaptı. Yapıyor. Şimdi arabanız var ama artık paranız yok. 

Aynen öyle hocam. Maalesef elimizde para bulundurmak zarar demek sanki. Benim verdiğim örnek metafordu aslında. Elimizdeki birikimin değerini korumak için farklı arayışlar içindeyiz. Bunun için birşey almak gerekmiyor ama TL olarak durunca değer kaybediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Göktürk yazdı:

Şimdi arabanız var ama artık paranız yok. 

Daha da üzücü olan ise;

1) O parayı verip alacak insan sayısı azaldı, azalıyor. 

2) Yeni bir araç almak istesek aradaki makas çok çok fazla. 

Ne denir bilmiyorum ama gerçekten maaşlı bir çalışan olarak ben günü kurtarmaya bakıyorum, birikim yapmak bir şey sahibi olmak çok zor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eyüp Çetin yazdı:

Aynen öyle hocam. Maalesef elimizde para bulundurmak zarar demek sanki. Benim verdiğim örnek metafordu aslında. Elimizdeki birikimin değerini korumak için farklı arayışlar içindeyiz. Bunun için birşey almak gerekmiyor ama TL olarak durunca değer kaybediyor.

Herkes olmuş çakal. (senin) Elindeki birikimi yemek istiyor. Banka desen aynı MB desen aynı. Bunların sonucu da biraz kripto paralara kayış var. Oysa birikimleri dürüstçe toplayıp sanayiye kanalize edebilseler (kredi mekanizması ile) herkes parasını altınını dövizini verir yatırır bankaya. Ama malesef herkes "vurma" peşinde.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Eyüp Çetin yazdı:

İlginç.

altın kural: krizlere malda yakalan denir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Haluk Şentürk yazdı:

oyuncak fiyatları ilginç. herhangi kıytırık oyun seti 300 liradan başlıyor. inna sabirin. bizi zengin sanıyorlar galiba :biggrin:

Sonra alıyorsun oynamıyorlar bu daha vahim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eyüp Çetin yazdı:

Sonra alıyorsun oynamıyorlar bu daha vahim. 

Mecbursun diye yapıyorlar. Bir de ucuz oyuncak dükkana sokmuyorlar. Çünkü çocuk onu alacak iş bitecek. Hepsi pahalı olmalı.

Mesela akülü araba var pedallı araba yok. Pedallı alınca diğerini almayacağını biliyor adam.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

Altın kapılarımız kan oldu abiii

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Sefa Çelik yazdı:

Memlekette kriz var, herşeyin fiyatı pula dönecek, aman almayın bekleyin araç fiyatları çakılacak diye burada yorumlar okudu bu gözler.

Kriz varsa fiyatlar dibe düşmez güzel kardeşim. Düşerse adı kriz olmaz, bilakis alım gücünün artması, rahatlama olur.

Kriz demek fiyatların her geçen gün üzerine koyması, bir mala ulaşmanın zorlaşması demek. 

Altın kural, krize malda yakalanacaksın. Paran boşta durmayacak. Çünkü neyin varsa kriz dönemi değeri katlar. Boştaki para daha da erir. 

Uzun süredir gördüğüm en doğru yorumlardan biri bu. Krizde fiyatlar hep yükselir. Her şey daha da yükselecek iğneden ipliğe..

Söylenmeyen belli edilmemeye çalışılan bir krizin ortasındayız. Mal sahibi olmak kazandırır. Çünkü sahip olduğunuz her şey böyle dönemlerde değerine değer katar.  Eldeki para hep değer kaybettirir hele hele krizdeki bir paraysa bu.

Anlatmak istediğim şeylere tercüman oldunuz.

Bu vesileyle konusu burası değil ama şunu da açmakta fayda var. Garipsenen bir durum hala ve hala yıllar olmasına rağmen. Neden insanlar kripto para piyasasına girip bel bağlıyor? TL olarak yatırıp dolara çeviriyor veya direkt olarak dolar yatırıp piyasada alım satım yapıyor insanlar. TL pul olmadan biraz para kazanabilir miyiz derdinde Türkiye insanı. Bari buradan kar edelim derdinde. Geçtiğimiz günün sabahında altcoin alımı yaptım sadece aldığım altcoinlerden bugün 522 TL kar ettim ve çektim parayı bu kötü bir şey mi? Bir depo mazot üstüne üç beş paket sigara param çıktı. Bugün 10000 TL maaş alan biri aslında 1000 Euro bile almıyor.. Acı ama gerçek.

Ülke olarak zordayız kabul edilse de edilmese de. Doların da 10u geçtiği günleri göreceğiz ama maalesef ülkenin bir kısmı hala her şeyi güllük gülistanlık sanmaya devam edecek. TL tutmayın elinizde en basit ihtimalde dolar yapmalı insanlar ki kazancı değer kaybetmesin. Umarım düşündüğümüz her şeyin tersi çıkar ama görünen köye kılavuza gerek yok. 2023 e kadar sürecek gibi bu milletin bu çilesi..

Her şeyin hayırlısı olsun ne diyelim. 

Yatırım tavsiyesi değildir. Acı gerçekler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

stok mod haa, yanlış olmasın :rolleyes:

hala durumu göremeyenler var, kriz var evet, fiyatlar düşmez bunada evet, ama nereye kadar!  bu kriz aşamasının ötesi dikkat edin, dediğim şey başka şey....

oraya vardığınıda öyle bir düşerki şaşarsınız, yine diyorum alalen diyorum, ipin ucunu kaçırırlarsa siz istediğiniz kadar arabaya eve zam yapın, alan olmayınca değeri koca bir sıfırdır, o aşamada öyle bir inerki fiyatlar satacak adam bulamazsınız, inşallah olmaz ama o aşamaya kadar dediğiniz gibi olur...

kritptoya falan boşa medet umar hale gelmedi vatandaş, düzelen birşey yok hala, ilerisini siz düşünün...  ben ağır inşaat işindeyim ve uzatmanında uzatmasındayız haberiniz olsun....

olmayacak gibi yaşayın, olacak gibi tedbir alın, biryere kadar tabii...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

hala durumu göremeyenler var, kriz var evet, fiyatlar düşmez bunada evet, ama nereye kadar!  bu kriz aşamasının ötesi dikkat edin, dediğim şey başka şey....

vesile ile

bizim coğrafya enflasyonu bilir, ona alışıktır. lakin şu anda resesyon içindeyiz. grip le covid gibi fark var, grip olursan 1 hafta bilemedin 7 günde iyileşiyorsun, covid de sonuç çok daha vajim. bünyemizde resesyon için antikkor yok, ne olduğunu anlamadan entübe oluruz.

mesela amerika da enflasyonu bilmez,

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile

bizim coğrafya enflasyonu bilir, ona alışıktır. lakin şu anda resesyon içindeyiz. grip le covid gibi fark var, grip olursan 1 hafta bilemedin 7 günde iyileşiyorsun, covid de sonuç çok daha vajim. bünyemizde resesyon için antikkor yok, ne olduğunu anlamadan entübe oluruz.

mesela amerika da enflasyonu bilmez,

inşallah olmayız ne diyim, keyfim kalmadı inan, baktıkça canım sıkılıyor, eldende birşey gelmiyor....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...