İçeriğe Yönlendir

Kaza Yaptım Konu Hakkında Fikir Danışmak İstiyorum

Ali Talat

Recommended Posts

Ali Talat
Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun, fotodaki araçta lastik geriye gitmiş buradan harekt ile şanzımana kadar liste yapmışlar ise rakam yüksek çıkınca pert olmuştur, hasarın ekspertizine itiraz edilebilir, merci kimdir tam bilmem ama reasürans olabilir, yani ekspertize itraz edebilirisiniz burada bir yolsuzluk bulunur ise başları ciddi derde girer.

O sollama da yapsa ana yolda benim anladığım, kusuru size yazarlar oradan bence bir şey çıkmaz

çağlar hocam öyle bir korkum var bir şeyler şişirilmiş gibi geliyor tam nedir bilmiyorum. ama hukuki yola başvuracağım 

Ali Darbaz yazdı:

Hocam suç bu tutanak ile sizde görünüyor.  Yani neresinden kurtarabilirsiniz bilemedim. Mehmet bey sizi doğru yönlendirecektir. 

itiraz ile bilirkişi ve keşif isteyeceğim kaza yerine hocam sanırım tek olur yol böyle görünüyor 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Talat yazdı:

çağlar hocam öyle bir korkum var bir şeyler şişirilmiş gibi geliyor tam nedir bilmiyorum. ama hukuki yola başvuracağım 

itiraz ile bilirkişi ve keşif isteyeceğim kaza yerine hocam sanırım tek olur yol böyle görünüyor 

zamanında sigortalara yazmıştım , elbette sonuç çıkmadı. konu şu: yetkili bayide bir ön fatura çıkıyor, aynı birebir aynı parça özel parçacıda %50 ye kadar ucuz. KAsko neden yetkilinin istediği misli rakamı kabul ediyor diye...

Ali Talat yazdı:

l4QZTd.jpg

bence araca yapılan ön ekspertize ve pert kısmına itirazdan yürüyün.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Geçmiş olsun. Diğer araç için sollama yasağı da yok, tali yol bağlantısı tabelası da. Tali yoldan kontrolsüz çıktığınız için kusuru size vermişler. Belediye ile görüşseniz ne olur acaba?

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Çağlar Bayur yazdı:

zamanında sigortalara yazmıştım , elbette sonuç çıkmadı. konu şu: yetkili bayide bir ön fatura çıkıyor, aynı birebir aynı parça özel parçacıda %50 ye kadar ucuz. KAsko neden yetkilinin istediği misli rakamı kabul ediyor diye...

hacam avukat tutup her iki kısmada itiraz edeceğim 

Nihat Palolu yazdı:

Geçmiş olsun. Diğer araç için sollama yasağı da yok, tali yol bağlantısı tabelası da. Tali yoldan kontrolsüz çıktığınız için kusuru size vermişler. Belediye ile görüşseniz ne olur acaba?

hocam davaya dönüşürse karayolları da belediye de dahil olur karayolları kusuru belediye kusuru vs onlarda pay oluyormuş diye duydum

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ali Talat yazdı:

hacam avukat tutup her iki kısmada itiraz edeceğim 

hocam davaya dönüşürse karayolları da belediye de dahil olur karayolları kusuru belediye kusuru vs onlarda pay oluyormuş diye duydum

Belediyeye dilekçe verin, burada neden yol çizgisi ve tabela yok diye. Gelecek cevaba göre hareket edersiniz. Köy yolu ayrımı gibi sanki o nokta.

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Nihat Palolu yazdı:

Belediyeye dilekçe verin, burada neden yol çizgisi ve tabela yok diye. Gelecek cevaba göre hareket edersiniz. Köy yolu ayrımı gibi sanki o nokta.

tam olarak köy yolu ayrımı hocam. sıkıntılı bir yol yıllardır medyada da dönüyor da yapılmıyor. en ufak kaza benim ki daha kötü kazalar oluyor maalesef. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yol fotoğrafına bakınca, sollama olup olmadığı önemli değil zira siz tali yoldan çıktığınız için, trafiğin müsaitliğini bekleyip devam etmeliydiniz.

Ayrıca, burası tali yol gibi de durmuyor. Sanki ara sokaktan ana caddeye çıkıyorsunuz gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Sani Gerşon yazdı:

Yol fotoğrafına bakınca, sollama olup olmadığı önemli değil zira siz tali yoldan çıktığınız için, trafiğin müsaitliğini bekleyip devam etmeliydiniz.

Ayrıca, burası tali yol gibi de durmuyor. Sanki ara sokaktan ana caddeye çıkıyorsunuz gibi duruyor.

hocam sağımda mısır tarlası vardı sol şeridi net göremedim, o yüzden sollama önemli geliyor bana orada. şehirler arası yol aslında bu. sokak cadde olsa ne değişir peki 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Kavsakdan cıkıyorsunuz itiraz edersiniz bilirkişi keşif vs gelir masraflarıda siz ödersiniz ha neolur kusur oranı belki yüzde 80e 20 olur en fazla   

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kusurun size verilmesi çok saçma olmuş bence. Bu kaza kafa kafaya da olabilirdi. Siz şeridinizi boş gördünüz ve çıktınız. Karşı taraf kavşağa gelirken sollamaya çıktı. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Geçmiş olsun, siz tali yoldan araç ana yoldan geliyor gibi duruyor. kusur oranını bilemem ama ben geçen seneki kazanın ardından, trafik sigrtama fazla ödeme yaparak karşı tarafa verdiğim zararın 250.000 TL kadar ödenmesini istemiştim. Trafik sigortam da 400 TL fazla çıkmıştı. Kasko yapamayacak arkadaşlar en azından böyle bir yola gitmeli.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Geçmiş olsun. Ana yol üzerinde böyle uzun dikim yapılması veya ağaçlandırmasına ayar oluyorum. Madem böyle bir şey yapıyorsun yol tarafına ters ayna koysalarda bir daha kaza olmasa. Bence ilk kaza yapan siz değilsinizdir orada. Mahkeme yoluyla birşey çıkabilir. Belki de tarla sahibi bile problem yaşayabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kusurun size verilmesi çok saçma olmuş bence. Bu kaza kafa kafaya da olabilirdi. Siz şeridinizi boş gördünüz ve çıktınız. Karşı taraf kavşağa gelirken sollamaya çıktı. 
Üstad sollamaya çıkanda karşı şerit boş diye çıkıyor mantık aynı. Birçoğumuzun yaptığı hata şu kavşağa gelirken arabayı tam durdurmadan önce sola bakarız ve sağ şeridi ilk etapta önemsemeyiz. Ama o esnada sağdan da araç gelebiliyor. Kaza yapan arkadaşım önce soluna baktı oradan araç gelmiyor diye çıkış yaptığı sırada diğer araçla çarpıştı. Şu var kusur oranı belki yarı yarıya olabilir ama sanmıyorum. Yol fotoğrafını bu yüzden istemiştim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Araç kamerası olsa belki daha iyi anlaşılırdı konu. Burada dava açarsanız bilirkişinin raporuyla yolda çizgi ve tabela olmaması nedeniyle belediye/karayollarına da kusur çıkabilir. Ya da karşı aracın pert olmasında usülsüzlük var diyorsanız o tespit edilebilir. Onun dışında başka bir şey çıkmaz bence. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Metin Akbal yazdı:
Recep Selim Kaya yazdı:

Üstad sollamaya çıkanda karşı şerit boş diye çıkıyor mantık aynı. Birçoğumuzun yaptığı hata şu kavşağa gelirken arabayı tam durdurmadan önce sola bakarız ve sağ şeridi ilk etapta önemsemeyiz. Ama o esnada sağdan da araç gelebiliyor. Kaza yapan arkadaşım önce soluna baktı oradan araç gelmiyor diye çıkış yaptığı sırada diğer araçla çarpıştı. Şu var kusur oranı belki yarı yarıya olabilir ama sanmıyorum. Yol fotoğrafını bu yüzden istemiştim.

Burada kusurun bu şekilde verilmesi ancak "ana yol - tali yol" arasındaki ilişkiye bakılarak verilebilir.

Kuralları tekrar inceledim. Tali yoldan gelen her zaman ana yoldaki araca yol vermeli diyor. Eğer kavşak olsaydı burası, kavşağa yaklaşmalarda sollama yasağı var.

Kusur verilirken tutanakta da belirtilen tali yol ibaresine dikkat edilmiş bu halde.

Yine de mantıklı gelmiyor bana. Yol çizgilerinin tam ve bu gibi noktalara gelirken sollama yasağını belirtir şekilde düz olması gerekir diye düşünüyorum.

Yani düşünsene, şeridin boş diye çıkıyorsun ve bir anda sürpriz... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yani düşünsene, şeridin boş diye çıkıyorsun ve bir anda sürpriz... 

Şeridin boş diye düşünüyorsun soluna bakıyorsun aslında sürpriz değil bile bile lades :) Sağa tam bakılmış olsa bu kaza olmazdı çünkü Golf daha yola bile girmemiş.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Metin Akbal yazdı:

Şeridin boş diye düşünüyorsun soluna bakıyorsun aslında sürpriz değil bile bile lades :) Sağa tam bakılmış olsa bu kaza olmazdı çünkü Golf daha yola bile girmemiş.

Bu anlık bir durumda olabilirdi. Her iki sürücü aynı anda da hareketine başlayabilirdi.

En nihayetinde, tali yol olması münasebetiyle hareketine önce başlayan haklı durumda oluyor sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

bana göre kusur oranı değişmez mahkemede,  karşı taraf bu seferde aracın tamir edilmediği süreç için vs. ekstra maliyet talep eder 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buna hakkı yok, yapamaz.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Araç kamerası olsa belki daha iyi anlaşılırdı konu. Burada dava açarsanız bilirkişinin raporuyla yolda çizgi ve tabela olmaması nedeniyle belediye/karayollarına da kusur çıkabilir. Ya da karşı aracın pert olmasında usülsüzlük var diyorsanız o tespit edilebilir. Onun dışında başka bir şey çıkmaz bence. 

Perte takılmayın arkadaşlar.
Bu aracın pert olması lehimize bir durum.
Onarımı daha pahalı olduğu için pert edilmiştir.
Onarılsa bize dönecek rücu rakamı daha fazla olacaktır.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Perte takılmayın arkadaşlar.
Bu aracın pert olması lehimize bir durum.
Onarımı daha pahalı olduğu için pert edilmiştir.
Onarılsa bize dönecek rücu rakamı daha fazla olacaktır.

pert olacak aracı karşı taraftan böylece satın alsak? yaptırıp satsak. zaten para bizden çıkacak sonuçta. araba düzgünse satılırda. bazen marjinal yaklaşım lazım.

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Fatih Evcin yazdı:

Geçmiş olsun, siz tali yoldan araç ana yoldan geliyor gibi duruyor. kusur oranını bilemem ama ben geçen seneki kazanın ardından, trafik sigrtama fazla ödeme yaparak karşı tarafa verdiğim zararın 250.000 TL kadar ödenmesini istemiştim. Trafik sigortam da 400 TL fazla çıkmıştı. Kasko yapamayacak arkadaşlar en azından böyle bir yola gitmeli.

böyle bir şey olursa değerlendirilir hocam

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Metin Akbal yazdı:
Recep Selim Kaya yazdı:

hocam durup baktım sağ şeritte gelen aracı gördüm ve kendi yolunda gidiyordu. sollama şeridi görebildiğim kadar boştu dahasını göremedim. farkettiğim anda durdum aslında vurdu geçti çok fazla yüksek hızlıydı ben hamlemi yaptım durmak için 

Erkan Işık yazdı:

Kavsakdan cıkıyorsunuz itiraz edersiniz bilirkişi keşif vs gelir masraflarıda siz ödersiniz ha neolur kusur oranı belki yüzde 80e 20 olur en fazla   

hocam kavşaktan çıkıyorum ama şerit ihlali yapmıyorum kendi yoluma dönüyorum bu araç sağ şeritte olması gerekirken sol şeritte bulunuyor.bu yolda işaretlemeler yol çizgileri eksik ama civarda benzer yollara gidip kontrol ettim hepsinde yol çizgisi sollama yasağa dönüyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Talat yazdı:

hocam sağımda mısır tarlası vardı sol şeridi net göremedim, o yüzden sollama önemli geliyor bana orada. şehirler arası yol aslında bu. sokak cadde olsa ne değişir peki 

İşte bu yüzden durup beklemeniz ve yolun boş olduğunu kontrol etmeniz gerekirdi.

Tali yol, ana yola katılım yapan yan yol demek gibi. Burada ara sokaktan ana caddeye çıkıyor gibisiniz. Yani her türlü tam durup trafiği kontrol edip öyle katılmanız gerekirdi.

Tabi bu benim kişisel düşüncem. Forumumuzda illa polis arkadaşlarımız var, yorum yapacaklardır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...