İçeriğe Yönlendir

Kaza Yaptım Konu Hakkında Fikir Danışmak İstiyorum

Ali Talat

Recommended Posts

İsa Acar
(düzenlendi)

Fotoğrafta görüldüğü üzere, yolda kesik trafik çizgisi yok ama tutanakta sollama serbestmiş gibi kesik trafik çizgisi çizilmiş. Kararın çıkmasında etkili olabilir mi bu detay? 

tarihinde İsa Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ali Talat yazdı:

hocam durup baktım sağ şeritte gelen aracı gördüm ve kendi yolunda gidiyordu. sollama şeridi görebildiğim kadar boştu dahasını göremedim. farkettiğim anda durdum aslında vurdu geçti çok fazla yüksek hızlıydı ben hamlemi yaptım durmak için 

hocam kavşaktan çıkıyorum ama şerit ihlali yapmıyorum kendi yoluma dönüyorum bu araç sağ şeritte olması gerekirken sol şeritte bulunuyor.bu yolda işaretlemeler yol çizgileri eksik ama civarda benzer yollara gidip kontrol ettim hepsinde yol çizgisi sollama yasağa dönüyor. 

Ali bey öncelikle geçmiş olsun , yolda anayolda ileride kavsak vs oldugunu gösteren tabela varmı, sizin cıktıgınız yerde yol ver levhası vs buna benzer levha varmı varsa raporlara bunları eklemek gerekıyor evim kavsak agzında sayısız kazaya şahit oldum anayol kabul edilen yolda gıdıyorsan diger yollar tali ise adam 40 la gitmesi gereken yeri 100 le de gıtse sucu tali yoldan gelene veriyor  

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Öncelikle çok geçmiş olsun. Ama siyah arabanın yerine koyun kendinizi, yolda çizgi yok, muhtemelen kavşak tabelası da yok önümdeki aracı geçmek için hızlanıyorum, bir anda siz çıkıyorsunuz önüme ve çarpıyorum, benim suçum nedir?
Siz tali yoldan değilde direk karşıdan geliyor olsaydınız suç %100 karşıya verilirdi ama siz adamın kontrol edip boş gördüğü şeride aniden çıkmış oluyorsunuz.

Adalet sistemine öyle kendi mantığınızla çok güvenmeyin her şey akla ve mantığa göre sizden yana bile olsa, mahkemede bizim gibi boyunuzun ölçüsünü alıp birde üstene 10-15.000 dava, avukat vs masrafları ödersiniz. 2 ayrı davada yaşadım oradan söylüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Geçmiş olsun. Ben kazanın oluş şeklini sizin yazdıklarınızdan öğrenmesem çizilen krokiye bakarak anlayamazdım. Kroki bence iyi çizilmemiş.

Sanırım biraz da dikkatsizmişsiniz. Sola bakıp hareket ettiniz. Çünkü çarpışma anı fotoğraftaki aracınızın duruş şekli ise burnunuzu fazla çıkarmışsınız. Ne kadar da görüşünüzü engelleyecek mısır tarlası olsa da biraz daha geriden sağ tarafı görebilirdiniz.

Kimin görevi bilmiyorum ama oraya ışıklı uyarıcı koymaları gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Furkan Avcı yazdı:

Ama siyah arabanın yerine koyun kendinizi, yolda çizgi yok, muhtemelen kavşak tabelası da yok önümdeki aracı geçmek için hızlanıyorum, bir anda siz çıkıyorsunuz önüme ve çarpıyorum, benim suçum nedir?

Empati önemli 👍 orada yol olduğunu bile bilmiyordur belki karşı taraf, tabela ve çizgi yoksa. Geçmiş olsun tekrar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

pert olacak aracı karşı taraftan böylece satın alsak? yaptırıp satsak.

Bize değil de. araç sahibine verebilirler.. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Sizin konumdayken yola çıkıp golde tıkladım farı kırıldı. tutanak düzenledik ben ara sokaktan caddeye çıktığım için suçluydum. Kavşağı gösterir levha  yoksa suç sizde, levha varsa %80 siz %20 karşı taraf paylaşırsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Talat yazdı:

hocam kavşaktan çıkıyorum ama şerit ihlali yapmıyorum kendi yoluma dönüyorum bu araç sağ şeritte olması gerekirken sol şeritte bulunuyor.bu yolda işaretlemeler yol çizgileri eksik ama civarda benzer yollara gidip kontrol ettim hepsinde yol çizgisi sollama yasağa dönüyor. 

Bu kazada ben sizde kusur görmüyorum.. 

Ancak tutanakta çizilen krokiye göre kusurlu görünüyorsunuz. 

İsa Acar yazdı:

Fotoğrafta görüldüğü üzere, yolda kesik trafik çizgisi yok ama tutanakta sollama serbestmiş gibi kesik trafik çizgisi çizilmiş. Kararın çıkmasında etkili olabilir mi bu detay? 

Olur.. tali yol da çizilmemiş. tarladan çıkıyor gibi çizilmiş. Kavşak yok.. 

Fırat Önal yazdı:

Sanırım biraz da dikkatsizmişsiniz. Sola bakıp hareket ettiniz.

Bir çoğumuz bunu yaparız.. Bakmamız gereken yöne bakarız. 

Tek yönlü yolda, yaya iken bir araç çarpmıştı.. Araç ters yönden geri geri geliyordu. 

Yaya mantıklı olarak araç gelmesi gereken yöne baktı ve yola indi. Arkadan araba geldiğini düşünüp de arkasına bakmadı. Bakmaz da.. 

Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir çoğumuz bunu yaparız.. Bakmamız gereken yöne bakarız. 

Tek yönlü yolda, yaya iken bir araç çarpmıştı.. Araç ters yönden geri geri geliyordu. 

Yaya mantıklı olarak araç gelmesi gereken yöne baktı ve yola indi. Arkadan araba geldiğini düşünüp de arkasına bakmadı. Bakmaz da.. 

Yaşadığım yerde ışıkların olduğu yerde ,yeşil yansa dahi sağıma soluma bakıyorum. Şimdiye 2-3 kere  iyi ki bakmışım dediğim olmuştur. 

Yorum bağlantısı
Osman Yavuz

Tutanağa ve kusur oranına diyeceğim birşey yok ancak mafyavari bir adamın sigortadan paraları cukkalayip (Hele böyle bir donemde) arabayı da "çıtır hasarlı" adı altında tekrar piyasaya süreceği gibi bir his uyandı. Zannımca bu karara itiraz edin.

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Sani Gerşon yazdı:

İşte bu yüzden durup beklemeniz ve yolun boş olduğunu kontrol etmeniz gerekirdi.

Tali yol, ana yola katılım yapan yan yol demek gibi. Burada ara sokaktan ana caddeye çıkıyor gibisiniz. Yani her türlü tam durup trafiği kontrol edip öyle katılmanız gerekirdi.

Tabi bu benim kişisel düşüncem. Forumumuzda illa polis arkadaşlarımız var, yorum yapacaklardır.

hocam öylede tam kontrol dediğini nasıl görüş açım olarak görebildiğim boştu. arabadan inip kontrol edemem tabi. ama tali yol bölgesi burası oraya varmadan tali yol işaret levhası var bu da zaten sollamanın yasak olduğunu gösterir kavşak bölgesi kuralı olarak

Yorum bağlantısı
Ali Talat
İsa Acar yazdı:

öyle olduğunu düşünüyorum orada yanıltıcı olmuş olabilir serbest görülerek. ama sonuç itibariyle orası kavşak bölgesi sayılıyor bunu biliyor olmaları gerek karayolları yönetmeliğinde yasak yazıyor

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Empati önemli 👍 orada yol olduğunu bile bilmiyordur belki karşı taraf, tabela ve çizgi yoksa. Geçmiş olsun tekrar.

sn77Ct.jpghocam tali yol levhası var 200-300 metre geride zaten sadece bu levha var yoldan önce. bu bile sollamanın yasak olduğu anlamına gelir. birde yol gidiş gelişli bölünmüş bir yol değil tek yönlü değil. benim çıktığım tali yolda da dur levhası var

Metin Uzunoğlu yazdı:

Sizin konumdayken yola çıkıp golde tıkladım farı kırıldı. tutanak düzenledik ben ara sokaktan caddeye çıktığım için suçluydum. Kavşağı gösterir levha  yoksa suç sizde, levha varsa %80 siz %20 karşı taraf paylaşırsınız.

hocam anlamak istediğim ben kendi şeridime dönüyorum ve sollamanın yasak olduğu bir bölge. o şeritte araba olmaması gerekiyor tali yol tabelası da var. kişi hızlı geliyor 40-50 ile gelmesi gerekirken +100 ile geliyor tamamen nasıl ben suçlu oluyorum

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Recep Selim Kaya yazdı:

Kusurun size verilmesi çok saçma olmuş bence. Bu kaza kafa kafaya da olabilirdi. Siz şeridinizi boş gördünüz ve çıktınız. Karşı taraf kavşağa gelirken sollamaya çıktı. 

tam olarak öyle düşünüyorum. yavaş döndüm sola bakıp sol boş diye yüksek hızla dönüp 5-10 metre gittikten sonra yani tali yoldan uzaklaştıktan sonra kafa kafaya çarpışsaydım ne olacaktı? yavaş dönüp kurallara uymak suç unsuru mu sayılmış oluyor anlamıyorum 

Erkan Işık yazdı:

Ali bey öncelikle geçmiş olsun , yolda anayolda ileride kavsak vs oldugunu gösteren tabela varmı, sizin cıktıgınız yerde yol ver levhası vs buna benzer levha varmı varsa raporlara bunları eklemek gerekıyor evim kavsak agzında sayısız kazaya şahit oldum anayol kabul edilen yolda gıdıyorsan diger yollar tali ise adam 40 la gitmesi gereken yeri 100 le de gıtse sucu tali yoldan gelene veriyor  

hocam bende dur levhası var. onda da tali yolu göstren levha var. ama yinede durup yol üstünlüğüne sahip araca yol verdiğimi düşünüyorum çünkü soldan gelen araçla değil ya da ayağı fazla gaza kökleyip diğer şeride arabayı kaçırıp vurmuyorum. kendi yoluma sağa dönüş kuralını uyguluyorum ve karşıma çıkıyor olmaması gereken yerde yani

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Talat yazdı:

sn77Ct.jpg

hocam tali yol levhası var 200-300 metre geride zaten sadece bu levha var yoldan önce. bu bile sollamanın yasak olduğu anlamına gelir. birde yol gidiş gelişli bölünmüş bir yol değil tek yönlü değil. benim çıktığım tali yolda da dur levhası var

Bu işaret, onun ana yolda, sizin tali yolda olduğunuzu gösterir. Yani anayolun trafiğini her türlü beklemeniz gerekir.

https://www.tasit.com/araba-sozlugu/tali-yol-nedir

Anayolda olduğundan sollama hakkı da mevcut.

trafik_isaretleri_anlamlari.jpg

Bu bağlamda %100 kusurlu olduğunuz şüphesiz ki doğrudur.

Yorum bağlantısı
Ali Talat
Sani Gerşon yazdı:

Bu işaret, onun ana yolda, sizin tali yolda olduğunuzu gösterir. Yani anayolun trafiğini her türlü beklemeniz gerekir.

https://www.tasit.com/araba-sozlugu/tali-yol-nedir

Anayolda olduğundan sollama hakkı da mevcut.

trafik_isaretleri_anlamlari.jpg

Bu bağlamda %100 kusurlu olduğunuz şüphesiz ki doğrudur.

hocam benimde bahsettiğim bu tali yol tali yol kavşak bölgesi değil midir? karayolları yönetmeliğinde de kavşak bölgesinde sollama yasaktır net bu. dediğim gibi yol üstünlüğü yok bence bunun çünkü ilk okuldan beri bize öğretilen trafik sağdan akar yani bu orada şerit ihlali yapıyor sollamada mevzu bu. kendi şeridinde olsa kesin kusurlu benim derim zaten ama sollamada olan araç 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Talat yazdı:

hocam benimde bahsettiğim bu tali yol tali yol kavşak bölgesi değil midir? karayolları yönetmeliğinde de kavşak bölgesinde sollama yasaktır net bu. dediğim gibi yol üstünlüğü yok bence bunun çünkü ilk okuldan beri bize öğretilen trafik sağdan akar yani bu orada şerit ihlali yapıyor sollamada mevzu bu. kendi şeridinde olsa kesin kusurlu benim derim zaten ama sollamada olan araç 

Kavşak bölgesi de olsa, siz durup trafiği kontrol etmekle mükellefsiniz. Size yol verilmediği sürece tali yoldan ana yola trafik varsa ilerleyemezsiniz. Onun sollamasında kusur olabilir ancak kazaya sebebiyet veren durum bu değildir. Siz ana trafiği bekleyip geçseydiniz, skoda sollamasında kazasız olarak devam edebilecekti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Bununla alakalı sollama yasağı olduğuna dair bilgi varsa olabilir. Bu kavşak işareti değil bu tabelanın olduğu yerde her türlü tali yoldan çıkanın anayoldan geçene yol vermesi gerekiyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Talat
Mehmet Cihat yazdı:
Ali Talat yazdı:

Bununla alakalı sollama yasağı olduğuna dair bilgi varsa olabilir. Bu kavşak işareti değil bu tabelanın olduğu yerde her türlü tali yoldan çıkanın anayoldan geçene yol vermesi gerekiyor.

en altta yazıyor kgm yönetmeliği sollama yasak diyor. bence insanlar sadece ana yol tali yol ayrımı biliyor. alt kurallarda geçerli olmalıZTme0c.png

Sani Gerşon yazdı:

Kavşak bölgesi de olsa, siz durup trafiği kontrol etmekle mükellefsiniz. Size yol verilmediği sürece tali yoldan ana yola trafik varsa ilerleyemezsiniz. Onun sollamasında kusur olabilir ancak kazaya sebebiyet veren durum bu değildir. Siz ana trafiği bekleyip geçseydiniz, skoda sollamasında kazasız olarak devam edebilecekti.

hocam durup trafiğ kontrol ettim ve yol üstünlüğüne sahip olan herhangi bir araçla temasım yok, tam tersi yol verdiğim yol üstünlüğüne sahip aracın sollamasında olan 3. bir araç bu. burda da sollama devreye girmesi gerekiyor ve sollama yasaktır burada. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Talat yazdı:

en altta yazıyor kgm yönetmeliği sollama yasak diyor. bence insanlar sadece ana yol tali yol ayrımı biliyor. alt kurallarda geçerli olmalıZTme0c.png

hocam durup trafiğ kontrol ettim ve yol üstünlüğüne sahip olan herhangi bir araçla temasım yok, tam tersi yol verdiğim yol üstünlüğüne sahip aracın sollamasında olan 3. bir araç bu. burda da sollama devreye girmesi gerekiyor ve sollama yasaktır burada. 

Anlaşamadığımız nokta şu: Sizin trafiğin geçmesini beklemeniz gerekiyordu. Sollamada olan araç orada bir trafik demektir. Onun yaptığı hata yüzünden o zarar görmüyor, siz trafiği beklemediğiniz için o zarar görüyor. O araç sollamadaysa, demek ki solladığı araç hala sizi geçmemiş demektir. Demek ki siz trafiğin aktığı ana yola girmek istemişinizdir.

Bunlar benim fikrim, siz kural ihlali yapmadığınızı düşünüyorsanız mahkemeye taşıyın durumu bence. Ben haklı olsam, hakkımı sonuna kadar arardım. Hele ki kaskom yoksa...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

en altta yazıyor kgm yönetmeliği sollama yasak diyor. bence insanlar sadece ana yol tali yol ayrımı biliyor. alt kurallarda geçerli olmalı

Siz kendinizce haklısınız bana da bu attığınız kanun mantıklı geldi fakat şöyle bir örnekleme yapayım.

Atıyorum park yasağı tabelası olan bir yerdeki araca çarptınız. Kanun ne der buraya park edemezsin. Bu kaza yanlış park yüzünden olmadığı için de kusur çarpana yazılır. Duran arabaya çarpıyorsun. Sizin mevzu benim fikrimce bu şekilde olmuş.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Talat
Metin Akbal yazdı:

Siz kendinizce haklısınız bana da bu attığınız kanun mantıklı geldi fakat şöyle bir örnekleme yapayım.

Atıyorum park yasağı tabelası olan bir yerdeki araca çarptınız. Kanun ne der buraya park edemezsin. Bu kaza yanlış park yüzünden olmadığı için de kusur çarpana yazılır. Duran arabaya çarpıyorsun. Sizin mevzu benim fikrimce bu şekilde olmuş.

bakalım hocam ne çıkacak göreceğiz bilmiyorum bende

Sani Gerşon yazdı:

Anlaşamadığımız nokta şu: Sizin trafiğin geçmesini beklemeniz gerekiyordu. Sollamada olan araç orada bir trafik demektir. Onun yaptığı hata yüzünden o zarar görmüyor, siz trafiği beklemediğiniz için o zarar görüyor. O araç sollamadaysa, demek ki solladığı araç hala sizi geçmemiş demektir. Demek ki siz trafiğin aktığı ana yola girmek istemişinizdir.

Bunlar benim fikrim, siz kural ihlali yapmadığınızı düşünüyorsanız mahkemeye taşıyın durumu bence. Ben haklı olsam, hakkımı sonuna kadar arardım. Hele ki kaskom yoksa...

hocam anlıyorum sizi bi konuda haklısınız ama anlamadığım olay şu; o zaman neden sollama yasak kuralı var ? yani yol boyu yok diyelim ama tali yola yaklaştığında neden böyle bir kural var oluyor? temel neden böyle kazaların önüne geçmek için değil midir oradan çıkabilecek araçlar için olmalı, yoksa düz yoldan gelen aracı görüyorsun zaten öyle bir şey yok ama bu kural tali yoldakinin de kendi şeridine dönmesi için olmalı böyle yorumluyorum ben

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Talat yazdı:

hocam anlıyorum sizi bi konuda haklısınız ama anlamadığım olay şu; o zaman neden sollama yasak kuralı var ? yani yol boyu yok diyelim ama tali yola yaklaştığında neden böyle bir kural var oluyor? temel neden böyle kazaların önüne geçmek için değil midir oradan çıkabilecek araçlar için olmalı, yoksa düz yoldan gelen aracı görüyorsun zaten öyle bir şey yok ama bu kural tali yoldakinin de kendi şeridine dönmesi için olmalı böyle yorumluyorum ben

Buradaki olay, sizin kural, sollama kuralını bastırıyor / geçersiz kılıyor. Sollama, ana yoldan gidenler için koyulmuş bi kural. Siz anayola katılan olduğunuz için, size başka kurallar işliyor, sollama ile işiniz olmuyor.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Talat yazdı:

hocam anlamak istediğim ben kendi şeridime dönüyorum ve sollamanın yasak olduğu bir bölge. o şeritte araba olmaması gerekiyor tali yol tabelası da var. kişi hızlı geliyor 40-50 ile gelmesi gerekirken +100 ile geliyor tamamen nasıl ben suçlu oluyorum

Yol müsaitse şerit sizin olacak, müsait değilse yola çıkamazsınız. adam kuralı çiğnemiş olabilir onun cezası ayrı siz sağı da kontrol etmeliydiniz. yolda yaban hayvanı, kaza yapmış duran araçta vs. her şey olabilirdi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...