İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Ercüment Yıldırım yazdı:

insanlar maske ve temizliğe biraz dikkat edince diğer hastalıklar pek duyulmaz oldu gerçekten. Grip bulaşmaz oldu,

Tüm dünya bir süre izole olsa. çoğu hastalık ortadan kalkar heralde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Virüsle yayılanların bir çoğu evet ortadan kalkar. Tabi yine insanoğlu bir yolunu bulur virüsü saklar yine bir şekilde yayılmasını sağlar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Covid sadece beden sağlığımızı bozmadı ruh sağlığımızıda bozuyor. Evde kalma kuralına daha sıkı önlemler gelmeye devam ederse "sevmeye ve birşekilde birşeyler üretmeye" devam etmeliyiz.
Maske gerçekten önemli ,gribi bitirdi demekki Covid bitsede maske kullanmaya devam etmeliyiz özellikle kış aylarında ve kalabalık ortamlarda.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Çin'den aşı alan 5 ülkeden biriyiz... 

Endonezya, Brezilya, Şili, Bangladeş...sadece Çin'den aşı alan tek ülkeyiz...

YnWBAH.webp

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

düşünelim: ortadan kalkması isteniyor mu? ortaya koyan 8 aylığına uğraşmaz herhalde bu kadar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bugün bu videoyu izledikten sonra güvenim biraz daha azaldı. Yani aşı tamam da, içinde ne olup ne olmadığını bilmeliyim.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bize aşı satan çinli firmanın daha önceki onaylarını rüşvetle aldığı söyleniyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

alacağımız Çin aşı firmasının Çinli yetkilere de daha önce rüşvet verip benim aşımı kullanın diye baskı yaptığı haberleri var.
firma köklü gibi dursa da ben Avrupadan gelecek bir aşıyı tercih ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman

İki ay önce gönüllü olarak aşı yaptıranlardan birisini tanıyorum.Koruyucu kabul edilen seviyede antikor oluştuğunu ve herhangi bir yan etki yaşamadığını söylüyor.Hastane yönetimi Aralık ayı içerisinde isteyen bütün personele aşı yapılacağını söyledi.Bende yaptıracağım nasipse.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir Ak yazdı:

alacağımız Çin aşı firmasının Çinli yetkilere de daha önce rüşvet verip benim aşımı kullanın diye baskı yaptığı haberleri var.
firma köklü gibi dursa da ben Avrupadan gelecek bir aşıyı tercih ederim

aypon direktörü de rüşvet dağıtmıştı, tüm dünyada insanlık böyle artık, tıbbi konuda olması iyi değil tabii hak etmiyorsa bir ilacın dolaşıma çıkması

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Covid sadece beden sağlığımızı bozmadı ruh sağlığımızıda bozuyor. Evde kalma kuralına daha sıkı önlemler gelmeye devam ederse "sevmeye ve birşekilde birşeyler üretmeye" devam etmeliyiz.
Maske gerçekten önemli ,gribi bitirdi demekki Covid bitsede maske kullanmaya devam etmeliyiz özellikle kış aylarında ve kalabalık ortamlarda.
Japon turistlerin çoğunda kalabalık dolaştıkları zaman maske taktıklarını gördük. Adamlar birşeyleri bizden daha bilinçli yapıyor bu kesin. Covid bize birşeylerin nasıl daha doğru yapılması gerektiğini de gösterdi. Ne kadar maske takarken burnunu kapatmayan numune insanımız olsa da [emoji1]
Çin'den aşı alan 5 ülkeden biriyiz... 
Endonezya, Brezilya, Şili, Bangladeş...sadece Çin'den aşı alan tek ülkeyiz...
YnWBAH.webp

Çin'den aşı almamızın ilk gerekçesini geçen bilim kurulundan biri açıklamıştı Geleneksel olarak üretilmesi imiş. Yani vücuda bilinmedik absürt birşey enjekte edilmeyecek dendi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ercüment Yıldırım yazdı:

Çin'den aşı almamızın ilk gerekçesini geçen bilim kurulundan biri açıklamıştı Geleneksel olarak üretilmesi imiş. Yani vücuda bilinmedik absürt birşey enjekte edilmeyecek dendi.

Söylediği şey yanlış değil lakin eksik. Yine trbünlere oynuyorlar her zaman olduğu gibi. Diğer aşıyı alacak para yok demeye kimsenin cesareti yok. Hal böyleyken hala kuyruğu dik tutup diğer ülkelere yardım edeceğiz diye açıklamalarda bulunuyorlar.. Görelim bakalım mevlam neyler, neylerse güzel eyler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Emre Şimşek yazdı:

Bugün bu videoyu izledikten sonra güvenim biraz daha azaldı. Yani aşı tamam da, içinde ne olup ne olmadığını bilmeliyim.. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Yurdaer Elay yazdı:

Söylediği şey yanlış değil lakin eksik. Yine trbünlere oynuyorlar her zaman olduğu gibi. Diğer aşıyı alacak para yok demeye kimsenin cesareti yok. Hal böyleyken hala kuyruğu dik tutup diğer ülkelere yardım edeceğiz diye açıklamalarda bulunuyorlar.. Görelim bakalım mevlam neyler, neylerse güzel eyler. 

Para konusunda bence mevzu tamamen farklı. Çünkü yapılan açıklamalarda geleneksel üretilen aşının maliyeti diğer tip mRna olandan daha fazla.

Satış fiyatları da ona göre daha pahalı. Pfizer in aşısı 2 doz 50$, Çin aşısı 60$. anlıyacağınız pahalı aşıyı yaptıracak devlet.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Icerigini bilemem, o kadar bilgim yok. Asiyi yaptıracağım. Ama, güzel ülkemde yıllardır uyguladigim  bir kuralım var hep ise yaramıştır.

Yarının isini bugünden yapma. Acele etme. Takip et.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sürecin normale dönmesi için 1 yıl daha zaman geçmesi gerekiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Sürecin normale dönmesi için 1 yıl daha zaman geçmesi gerekiyor. 

normal in kriterleri ne olacak ? 2019 da normal dediklerimiz mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

normal in kriterleri ne olacak ? 2019 da normal dediklerimiz mi?

değişecek alışkanlıklar dışında diyelim. sıhhi olarak ve okullar işyerleri vs.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

değişecek alışkanlıklar dışında diyelim. sıhhi olarak ve okullar işyerleri vs.

sanırım ilk değişecek olanlar okullardaki eğitim alışkanlığı, oxford  online açılır bence

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

tahminen virüsü 2 sene daha çekeceğiz...

Son açıklamalar Pfizerden gelmiş, "aşının virüse karşı koruyucu etkisinden emin değiliz, bu konun detaylı araştırılması lazım...." gibi bir açıklama gelmiş, Eee aşı koruyucu değilse ne işe yarar, zaten tedavi edici değildi, bu iş yatar....

aşı zaten sürekli mutasyona uğrayan virüse işlemez bağışıklık sistemide buna uyum sağlamaz diyor bazı doktorlar, bu işin gidişatı bence kötü ve yine bence bu aşıyla sağlam para kıracaklar.....

şimdi gelelim Pfizerin açıklamasının ekonomik etkilerine,  üretimi zaten yarıya çektiler hazır değillermiş, buna birde aşı işe yaramıyor söylentileri eklenirse ne olur?

Ons fırlar bu net,  Catsa yaptırımları ve AB yaptırımıda yersek ne olur, off off, yandık demektir, dolar uçar euro uçar altın uçar finito, peki bu derece sert yaptırım uygularlarmı? Abd yapabilir, Ab aşırı olmadan yapabilir bence, kendileride zor durumda fazla zorlarlarsa zarar ederler, bakalım ne olacak, biz kendimize zor durumda yeteriz, ama avrupa buna dayanamaz....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Sevgili forumdaşlarım, aşı geliştirme işi zor bir iş değil zaman isteyen bir iş. Klinik araştırması yapılması gereken bir iş. Ben bu işin içindeyim zaten. Diyelim bir firma bunu bilerek üretti. Ya başka firma iyi bir aşı geliştirirse o zaman bütün planlar yatar. Virüs mutasyon geçirirse ne olacakmış. Kötü yönde olacağını nerden çıkardınız.

Sonra efenim çip varmış ta felan filan. Telefon operatörüne kolay yolda ortak olup cümle alemi gayri resmî takip edebilirler. Kaldı ki bizler maaşlı çalışanız. Onların bir işime yaramayız. Biraz aklımızı başımıza alalım. Ali bey yaptırım felan demiş. Yaptırım yeni mi ki. Zaten hep vardı var olacakta. Ne zaman ülkemizde sadece bize has ama dünyanın ihtiyacı olan bir şey çıkar. O zaman yaptırım yapılan değil yaptırım yapan tarafa geçeriz.

Genel olarak boş boş laga luga yaprak olmaz. Elimizi taşın altına koyarsak bir şeyler değişir. Yoksa aynı tas aynı hamam devam ederiz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hacı Şenyurt yazdı:

Sevgili forumdaşlarım, aşı geliştirme işi zor bir iş değil zaman isteyen bir iş. Klinik araştırması yapılması gereken bir iş. Ben bu işin içindeyim zaten. Diyelim bir firma bunu bilerek üretti. Ya başka firma iyi bir aşı geliştirirse o zaman bütün planlar yatar. Virüs mutasyon geçirirse ne olacakmış. Kötü yönde olacağını nerden çıkardınız.

Sonra efenim çip varmış ta felan filan. Telefon operatörüne kolay yolda ortak olup cümle alemi gayri resmî takip edebilirler. Kaldı ki bizler maaşlı çalışanız. Onların bir işime yaramayız. Biraz aklımızı başımıza alalım. Ali bey yaptırım felan demiş. Yaptırım yeni mi ki. Zaten hep vardı var olacakta. Ne zaman ülkemizde sadece bize has ama dünyanın ihtiyacı olan bir şey çıkar. O zaman yaptırım yapılan değil yaptırım yapan tarafa geçeriz.

Genel olarak boş boş laga luga yaprak olmaz. Elimizi taşın altına koyarsak bir şeyler değişir. Yoksa aynı tas aynı hamam devam ederiz.

Neden Türkiye'de yapılamadı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Hacı Şenyurt yazdı:

O zaman yaptırım yapılan değil yaptırım yapan tarafa geçeriz.

yaptırım yoktu gerçek manada, olduğunda anlarsınız zaten...

yaptırım yapan tarafa geçelim ne demek? (sen yapan taraf ol diyorsan o ayrı) S400 ü at çöpe, doğu Akdenizde hakkımız olan kendi bölgemizden çıkalım, ab ye he diyelim ruma yunana  he diyelim abd ye he diyelim, ne oldu şimdi, düzeldikmi, bumudur yani taktik, taraf değiştiren değil taraf olunan olacaksın gerisi boş....

Elimi taşın altına koyamam, neyle koyacağım, Onu Devlet yapar, aşı diyoruz yapacağım birşey yok, caatsa yaptırımı ne yapabilirim, kısaca laga luga değil gerçekler bunlar, ha düzgün taşın altına koyayım elimi, elimden geldiğince düzgün vatandaş olmaya ve çocuğumuda adam gibi yetiştirmeye çalışıyorum, benden bu kadar, gerisi toplumun işi, peki toplum nasıl?  yapacak birşey yok, aynı tasla devam, senle benle olmaz bu iş...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Neden Türkiye'de yapılamadı?

Bu sorunun muhatabı ben değilim değil mi? Mehmet bey evet Türkiye de de aşı geliştirme çalışmaları var. Başarılı olur derseniz, şu ana kadar ki gördüklerime istinaden olur derim. Bürokratik veya komplo olaylarına kurban gitmez ise.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hacı Şenyurt yazdı:

Bu sorunun muhatabı ben değilim değil mi? Mehmet bey evet Türkiye de de aşı geliştirme çalışmaları var. Başarılı olur derseniz, şu ana kadar ki gördüklerime istinaden olur derim. Bürokratik veya komplo olaylarına kurban gitmez ise.

Bir soruya yanıt vermek için onun muhatabı olmak değil o konuda görüş bildirebilir olmak yeterlidir. Zaten kolay dediniz o nedenle bilginiz var konunun içindesiniz diye sordum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...