İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

Alaman malı telefon yok, ne yapacağız?

herkes bir gün çinli olacak

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Demir
(düzenlendi)
İsrail olduysa sıkıntı yoktur :)
Covid-19 Aşı Uygulama (Biontech)
Covid-19 Aşı Uygulama Odası (Biontech)
aldım yarın için olup kurtulayım 
tarihinde Emre Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

bana en dogal olani uygulandi :biggrin:

asilanmayi dusunmuyorum ama illaki asilanacak olsam biontech ilk tercihimdir ikincisi moderna

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Kronik oldugum icin biontech oldum.Israil ingiltere amerika vurduruyorsa sıkıntı yok

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Yurdaer Elay yazdı:

Annem ve babam ilk doz aşılarını 17 Şubat'ta oldular. İkinci doz için aile hekimi anneme 17 Mart (bugün), yer kalmadığı için babama da 18 Mart için randevu veriyor. Bu sabah randevu saatinden 15 dakika önce aile hekimliğine gittik, hemşireye kimliğimizi verdik, sıramızı beklerken sizin randevunuz yok dedi. Nasıl olur, hem MHRS'de randevu görünüyor, hem telefona SMS geldi. Tamam randevu var görünüyor da, aşı yapmak için sisteme girince izin vermiyormuş. Hadi buyur bakalım. Olan randevumuzu kaçırdık. Aile hekimi bizat kendisi tekrar randevu aldı, randevuyu görüyoruz, bilgi SMS'i geliyor ancak aşı yapılması için yine onay çıkmıyor. 

Bu durumu ne doktor, ne 182, ne de Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemi çözebildi.. Randevu var görünüyor, sistem aşı onayı vermiyor. Artık kime, nereye müracat edeceğimi şaşırmış durumdayım. Yıllardır sağlık sektörünün içindeyim, yüzlerce sıkıntıyla başa çıktım çok şükür ama sabahtan beri şu sorunu çözemedim. Endişem ikinci dozun uygulama aralığının geçmesi, çünkü en son 24'üne kadar yapılması gerekiyor.

Var mı benzeri veya tıpkısı bir sorunla karşılaşan?

Malum süreçle ilgili son gelişmeler şu şekilde. Annemin ikinci doz aşısı için sağlık ocağına gittiğimiz 17 Mart tarihinde yaşadığımız sistem hatası yüzünden çalmadığım kapı kalmadı diyebilirim. 182, Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistem, aile hekimliği vs vs.  Aşıla uygulamasında normal görünen bilgiler bir şekilde e-Nabıza düşmediği için annem ilk doz aşısını yaptırmadı görünüyordu (hala da öyle görünüyor). Aradığım her birim önce bir kayıt oluşturdu biz size en kısa sürede bilgi vereceğiz dediler ancak tabi ki dönüş yapılmadı. Sistemin uzmanı olduğunu söyleyen kişiler sistemdeki hatayı gideremediler..

Ben artık en son ilçe sağlık müdürlüğüne (@Ersen Tapanbeyin önerisi üzerine) gitmeye karar vermiştim son bir kez Alo184'ü arayayım ve durum hakkında bilgi vereyim dedim. Onlar da önce kayıt oluşturalım, araştıralım, biz size döneriz dediler. Bende artık tahammül edecek durum kalmamıştı ve telefondaki yetkiliden bakana ulaşabileceğim bir numara veya e-posta adresi vermesini rica ettim. Sağolsun verdi. Ben artık buradan da bir şey çıkmaz bir an önce sağlık müdürlüğüne gideyim derken telefonum çaldı ve doktor olduğunu söyeleyen bir hanım durumla ilgili bizzat ilgileneceğini ve sistem uzmanlarıyla irtibata geçeceğini söyledi. Ben her birimle en az iki üç defa görüştüğümü ancak geri dönüş yapılmadığını, ilçe sağlık müdürlüğüne gidip bir de orada şansımı deneyeceğimi söyledim. Benden haber bekleyin dedi. Kibarca teşekkür edip beklemeye koyuldum. Bu arada biz ikinci doz için önerilen 28+5 günü fazlasıyla geçirmiştik. En son dün aradı doktor hanım ve kendi çabalarının da olumsuz olduğunu, ilçe sağlık müdürlüğünden X hanım ile görüştüğünü ve anneme tutanak tutarak ikinci doz aşı yaptırabileceğimizi söyledi. İkinci doz için 28+5 gün normal süreç. Maksimum 43 güne kadar yapılabiliyormuş. Ancak biz dün itibarıyla 55. gündeydik. Bunu söylediğimde bir şey olmaz sadece aşının koruyuculuğu düşer gibi bilgiler verdi. Ben de biliyorum bir şey olmayacağını, hatta daha önce kendisiyle viroloji ve aşılama hakkında kısa bir sohbet bile yaptk lakin artık daha fazla tahammülüm kalmadığı için kötünün iyisi diyerek gidip tutanakla ikinci dozumuzu yaptırdık. Çok şükür demekten başka bir şey gelmiyor elimizden. 

Sistemde şu an annem aşı yaptırmaya uygun kategoride ve hiç aşı yaptırmamış olarak görülüyor. Olası bir ikinci dalga aşılamada bu hatalar yine karşımıza çıkacak ve muhtemelen aynı süreçleri tekrar yaşayacağız. Hayırlısı bakalım.

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

Sistemde şu an annem aşı yaptırmaya uygun kategoride ve hiç aşı yaptırmamış olarak görülüyor.

bugün ulusal medyada, bu %25 hakkı olmasına rağmen aşısını olmamışlar  konuşuldu, genel kanı da aslında data arızası olduğu yönünde. mesela sizdeki örnekte de veri olarak bu %25 içindesiniz. ama prtikte değilsiniz.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bugün ulusal medyada, bu %25 hakkı olmasına rağmen aşısını olmamışlar  konuşuldu, genel kanı da aslında data arızası olduğu yönünde. mesela sizdeki örnekte de veri olarak bu %25 içindesiniz. ama prtikte değilsiniz.

Çağlar abi kendi işimizi yaparken ne sorunlarla karşılaşıyoruz ve ne çözümler üretiyoruz, lakin bence bit yeniği kadar küçük bir sorunu gideremediler inan çok üzülüyorum. Bu sistemi yapan sizsiniz, uygulamada bir şekilde hata oluşmuş işte. Bu datayı temizlemek ya da düzenlemek bu kadar sorun olmamalı. Ve işin ilginç yanı hiç kimse böyle bir sorunla daha önce karşılaşmamış. İlçe sağlık müdürlüğündeki yetkili buna benzer bir kaç vaka olduğunu ve tutanakla hallettiklerini söyledi. Kime inanırsan artık. Sistemi kontrol etmeye devam edeceğim.. Şayet düzelmez ise bakan beye durumu arz eden güzel bir rapor yazmayı düşünüyorum. En azından böyle bir durum olduğu bilgisi gider kendilerine.

Ek: %25 aşısını olmayanlar onam vermemişlerdir Çağlar abi. Biz daha önce vermiştik. Her şeyimiz tam, bilgilerde eksik ya da farklı bir şey yok. Ben sistem hatası diyorum ama gerçekte sorun ne bilmiyorum.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

Çok şükür demekten başka bir şey gelmiyor elimizden. 

Minimum 2 hafta sonra mutlaka antikor testi yaptırın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Şöyle bir bakıyorum da aşıyı en çok eleştirenler/bilimsellikten uzak şekilde güvenmediğini ileri sürenler nedense sırası geldiğinde koşa koşa gidip ilk aşı olanlardan oluyor. Ölüm kaygısı ve yaşama iç güdüsü daha mı ağır basıyor buradaki tema nedir?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Muhittin Kaplan yazdı:

Icerigini bilemem, o kadar bilgim yok. Asiyi yaptıracağım. Ama, güzel ülkemde yıllardır uyguladigim  bir kuralım var hep ise yaramıştır.

Yarının isini bugünden yapma. Acele etme. Takip et.

Simovac mı Biontek mi dediler. Sinovac dedim. İş yerinde 3 kişi sinovac olmuştu. Kuyruklarının çıkmadığını gördüm 1 ayda. Bir güven geldi sinovac a karşı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:

Minimum 2 hafta sonra mutlaka antikor testi yaptırın derim.

Kız kardeşim sağlık personeli. Kendisi aşı olduktan sonra antikor testi yaptırmamıştı. Annemle aralarında fazla zaman farkı yok (ilk dozlarda). Bugün konuştuk ikisinin de antikorlarına baktıracağız. Böylece karşılaştırma imkanımız da olur (optimum sürede 2. doz ile geç kalınmış 2. doz arasındaki fark). Elbette yaşa, bünyeye göre ve aşı uygulanma süresine göre farklılık olacaktır ama eğer arada çok büyük bir fark çıkarsa annemin ikinci dozu fuzuli yapıldı anlamına gelebilir. Antikor testi yapılırsa buradan yine bilgi veririm :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Koray Demir yazdı:

Şöyle bir bakıyorum da aşıyı en çok eleştirenler/bilimsellikten uzak şekilde güvenmediğini ileri sürenler nedense sırası geldiğinde koşa koşa gidip ilk aşı olanlardan oluyor. Ölüm kaygısı ve yaşama iç güdüsü daha mı ağır basıyor buradaki tema nedir?

Bilgi sahibi olmadan fikir yürütmeye çok meyilli bir toplumuz. Ölüm korkusu/yaşama içgüdüsü hep vardır zaten. Geçen zaman zarfında insanlar aşı olanları gözlemleyip ona göre fikir değiştirmiş olabilirler. Sürü psikolojisi diyorum ben buna :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Bu gün biontech aşımı oldum, izlenimlerimi ve öğrendiklerimi açıklayım ; girişte bir form doldurdum , ameliyata girerken ölürsem kimse meshul değil tarzı , aşı odasına geçtim ,  bir şişe çıkardılar normal buzdolabından , içinde 5 dozluk aşı varmış , eksi 80 den çıkarıldığı zaman buzdolabında 6 saat dayanıyormuş. Gelmeyenlerin aşısı çöp oluyor mu diye sordum , yok bir sonra gelene vuruyoruz dediler , 6 saat içinde kimse gelmez ise 4 doz çöp olur sanırım :)

28 gün sonra 2. dozu olacakmışım , 15/20 dakika buralarda bekleyin alerjik reaksiyon olabilir dediler , sordum olan var mı diye yok cevabını aldım .

Sinovac aşısı olmaya gelenlere kağıt doldurtmadılar, beklemeden gidebilirsiniz dediler .

Çok şükür bir reaksiyon ağrı sızı gerçekleşmedi şimdilik .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Yarın saat 22.10'da Biontech aşısı olacağım devlet hastanesinde inşallah. Normalde önceden aldığım ilk randevum yarın gündüz Sinovac aşısı idi bugün sistemi kontrol ettiğimde ilçemizde hem iftar sonrasına hem de Biontech aşı randevusu açılınca hem aşıyı hem de orucumu sakatlamamak adına saatini değiştirdim. Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah. 

Çağlar Bayur yazdı:

Abi bizim meslektaşlardan kendi isteği ile olmayan bir hayli fazla.

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Osman Yücel Çetin yazdı:

kendi isteği ile olmayan bir hayli fazla.

belirli bir tıbbi sebebi var mı?

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

belirli bir tıbbi sebebi var mı?

Ben aşı olmam diyor adamlar gerekçe yok. Sağlıklı olduklarını düşünüyorlar ben de bazen acaba demiyor değilim açıkçası kafam allak bullak karmakarışık bu aşı işinde şuan hem aşı adına hem olup olmamaya...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Osman Yücel Çetin yazdı:

Ben aşı olmam diyor adamlar gerekçe yok. Sağlıklı olduklarını düşünüyorlar ben de bazen acaba demiyor değilim açıkçası kafam allak bullak karmakarışık bu aşı içinde şuan hem aşı adına hem olup olmamaya...

Aşı sayesinde bir çok ülke normalleşmeye başladı. Keşke benim de hakkım olsa, 1 dakika düşünmem aşı olurum. Hele ki biontech'se...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Sani Gerşon yazdı:

Aşı sayesinde bir çok ülke normalleşmeye başladı. Keşke benim de hakkım olsa, 1 dakika düşünmem aşı olurum. Hele ki biontech'se...

Valla bilemiyorum birader kafam çok karışık. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Aşı sayesinde bir çok ülke normalleşmeye başladı.

vesile ile aşı+kapanma ile, 100 yıllık maddi/manevi/gelenekleri adetleri terk ederek ... lastiksiz ferrarin olsa işe yaramaz gezemezsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Saat 22.30 itibariyle Biontech aşımızı olduk Allah pişmanlık vermesin inşallah. Allah devlete ve millete zeval vermesin. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Destekleyin beni aşı konusunda hala olmasamıydım acaba diye düşünüyorum. 🤢 

Bu arada aşı sonrası kolumda çok hafif aşı olduğumu hatırlatır boyutta ağrı harici yan etkim olmadı durum stabil. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Destekleyin beni aşı konusunda hala olmasamıydım acaba diye düşünüyorum. [emoji1785] 
Bu arada aşı sonrası kolumda çok hafif aşı olduğumu hatırlatır boyutta ağrı harici yan etkim olmadı durum stabil. 

Bende biontech yaptırdım aşıdan sonra biraz asabileştim sadece[emoji23]
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Mert Yeldan yazdı:

Bende biontech yaptırdım aşıdan sonra biraz asabileştim sadeceemoji23.png

Ne diyon lan açık konuş. :crazy: Ben de mi acaba? emoji23.png

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Yeldan yazdı:

Bende biontech yaptırdım aşıdan sonra biraz asabileştim sadeceemoji23.png

heii was ist loss hier? verschwind dich!

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...