İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Hacı Şenyurt
yaptırım yoktu gerçek manada, olduğunda anlarsınız zaten...
yaptırım yapan tarafa geçelim ne demek? (sen yapan taraf ol diyorsan o ayrı) S400 ü at çöpe, doğu Akdenizde hakkımız olan kendi bölgemizden çıkalım, ab ye he diyelim ruma yunana  he diyelim abd ye he diyelim, ne oldu şimdi, düzeldikmi, bumudur yani taktik, taraf değiştiren değil taraf olunan olacaksın gerisi boş....

Elimi taşın altına koyamam, neyle koyacağım, Onu Devlet yapar, aşı diyoruz yapacağım birşey yok, caatsa yaptırımı ne yapabilirim, kısaca laga luga değil gerçekler bunlar, ha düzgün taşın altına koyayım elimi, elimden geldiğince düzgün vatandaş olmaya ve çocuğumuda adam gibi yetiştirmeye çalışıyorum, benden bu kadar, gerisi toplumun işi, peki toplum nasıl?  yapacak birşey yok, aynı tasla devam, senle benle olmaz bu iş...

Ali bey, haklı olduğunuz çok şey var. Size katılmadığım tek nokta var o da geçmişte te örneklerini çokça gördüğümüz gibi belki bir kişinin elini taşın altına koyması ile her şey değişecek. Örnek çok. Hz. Muhammed ve Gazi Mustafa Kemal bunlara en büyük örnekler. Yine Osmanlı devletinin kurucusu Osman bey. Yani bir şeyler düzelecekse bir kişi ile başlar. Gerisi toplum ile gelir. Devler kavramını oluşturan sensin benim. Biz söz hakkı alıp elimizden geleni yapmazsak geri kalanımızda yapmaz.

Yukarıdaki sözlerim sizin şahsınıza yazılmış gibi dursa da burada isimlerin önemi yok. İsmi Ali olsa ne olur Hacı olsa ne olur. Ana fikir anlaşılsın bana yeter.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bir soruya yanıt vermek için onun muhatabı olmak değil o konuda görüş bildirebilir olmak yeterlidir. Zaten kolay dediniz o nedenle bilginiz var konunun içindesiniz diye sordum.

Mehmet bey, sanırım ben yanlış anladım. Aşı ve ilaç geliştirmeleri artık on yıllar sürmüyor. İlaç geliştirme süreci normal zaman çizelgesinde artık klinik çalışmaları dahil 5 yola kadar indi. Aşı geliştirme çalışmaları da normalde 2 yıla kadar indi. Virus bazlı aşı geliştirmeleri için virus u izole etmekle büyük bir kısmı aşmış oluyorsunuz. Ancak bilinen bilgilerde virus gelişme gösterebilir veya geri gidebilir. Buralarda işler karışabilir. Ülkemiz de de virus izole edildi. Özellikle Erciyes üniversitesinden ben çok ümitliyim. Gerçekten çok çalışıyorlar. Umarım emeklerinin karşılığını alırlar. Kendi hizmet verdiğim firmada çok eski bir aşı firması ve kendi aşıları için en erken tarihi önümüzdeki nisan Mayıs aylarını öngörüyorlar. Kaldı ki sadece aşı ok demekle iş bitmiyor. Toplu üretimi saklama koşulları, bunların dünyaya transfer edilmesi gibi konularla tahmini dış ilaçların bize ulaşması herhalde 2021 Eylül ekim aylarını bulacaktır. Lakin kendi ilacımızı ve aşımızı geliştirirsek bu süre yarı yarıya kısalır ve yurtdışına satışına da başlarsak önemli bir gelir kaynağı olabilir.

Benim tek dileğim tüm insanların sağlıklı olmasıdır.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yurdaer Elay

Aşı selfiesi modası başladı.. İyi ki koldan, yoksa çıkarırdı herkesi yoldan :D 

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Aşı olayı hikaye. Grip aşısı bile %60 koruyuculukta. Virüs denen şey sürekli değişim içinde. Bu olayı ilaç çözecektir. İnşallah ilaç konusunda gelişmeler olur. Artık herkesin hem ekonomik hem sosyal dayanma sınırı çok zorlandı. Kızını yastıkla boğmaya çalışan annenin yaşadığı şeyin bile sorumlusu olabilir. İlgisiz baba, ekonomik sıkıntılar, dışarıya çıkamama, çocukların artık değişik tavırlar sergilemesi psikolojilerinin bozulması, tüm evdeki yemek, ütü, çamaşır, temizlik gibi şeylerin kadına kalması. üstüne belki kocası korona kısıtlamaları yüzünden işinden çıkarıldığı için ekonomik darboğaz çaresizlik vs vs. Bir yandan hastalık varken diğer yandan ciddi problemler çıkmaya başlıyor. Hafife alınmamalı. Kırmızı odada izliyoruz işte yaşanılanların sonradan nasıl toplum oluşturduğunu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aşı olayı hikaye. Grip aşısı bile %60 koruyuculukta. Virüs denen şey sürekli değişim içinde. Bu olayı ilaç çözecektir. İnşallah ilaç konusunda gelişmeler olur. Artık herkesin hem ekonomik hem sosyal dayanma sınırı çok zorlandı. Kızını yastıkla boğmaya çalışan annenin yaşadığı şeyin bile sorumlusu olabilir. İlgisiz baba, ekonomik sıkıntılar, dışarıya çıkamama, çocukların artık değişik tavırlar sergilemesi psikolojilerinin bozulması, tüm evdeki yemek, ütü, çamaşır, temizlik gibi şeylerin kadına kalması. üstüne belki kocası korona kısıtlamaları yüzünden işinden çıkarıldığı için ekonomik darboğaz çaresizlik vs vs. Bir yandan hastalık varken diğer yandan ciddi problemler çıkmaya başlıyor. Hafife alınmamalı. Kırmızı odada izliyoruz işte yaşanılanların sonradan nasıl toplum oluşturduğunu. 

Bence bu olay doğal seleksiyon ile çözülecek. Herkese bulaşacak bir şekilde. Sonra covid 20 çıkacak. Onunla uğraşacağız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Erhan Doruk yazdı:

Bence bu olay doğal seleksiyon ile çözülecek. Herkese bulaşacak bir şekilde. Sonra covid 20 çıkacak. Onunla uğraşacağız. 

20 yi geçtik 21 çıkar :D

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yurdaer Elay

Annem ve babam ilk doz aşılarını 17 Şubat'ta oldular. İkinci doz için aile hekimi anneme 17 Mart (bugün), yer kalmadığı için babama da 18 Mart için randevu veriyor. Bu sabah randevu saatinden 15 dakika önce aile hekimliğine gittik, hemşireye kimliğimizi verdik, sıramızı beklerken sizin randevunuz yok dedi. Nasıl olur, hem MHRS'de randevu görünüyor, hem telefona SMS geldi. Tamam randevu var görünüyor da, aşı yapmak için sisteme girince izin vermiyormuş. Hadi buyur bakalım. Olan randevumuzu kaçırdık. Aile hekimi bizat kendisi tekrar randevu aldı, randevuyu görüyoruz, bilgi SMS'i geliyor ancak aşı yapılması için yine onay çıkmıyor. 

Bu durumu ne doktor, ne 182, ne de Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemi çözebildi.. Randevu var görünüyor, sistem aşı onayı vermiyor. Artık kime, nereye müracat edeceğimi şaşırmış durumdayım. Yıllardır sağlık sektörünün içindeyim, yüzlerce sıkıntıyla başa çıktım çok şükür ama sabahtan beri şu sorunu çözemedim. Endişem ikinci dozun uygulama aralığının geçmesi, çünkü en son 24'üne kadar yapılması gerekiyor.

Var mı benzeri veya tıpkısı bir sorunla karşılaşan?

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

noterde sistem yok hatası gibi birşey olmalı, 182 nasıl çözemedi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

noterde sistem yok hatası gibi birşey olmalı, 182 nasıl çözemedi?

Telefondaki yetkiliye durumu anlattım sizin zaten randevunuz var görünüyor, hatta sabahki randevunuzu kaçırmışsınız sonra ayın 22'sine tekrar almışsınız dedi. Yani benim telefonda anlattıklarımı tekrarlamaktan başka bir şey gelmedi elinden. Ne yapabilir diyorum? Biz randevunuzda sorun görmüyoruz diyor. Onu ben de biliyorum, randevu alabiliyoruz ama doktor/hemşire aşı için onay alamıyor.

İşin garip tarafı anneme yapılan ilk doz aşı kendi e-nabız sitesinde görünmüyor ama doktor/hemşire, SB bilgi sistem uzmanı baktığında yapılmış görünüyor. Tuhaf bir durum :) 

Yarın babam için tekrar gideceğiz sağlık ocağına. Annemin durumunu tekrar kontrol edip eğer sorun varsa, ki var görünüyor, Ersen beyin önerisi üzerine Sağlık Bakanlığı'na mail ile durumu anlatacağım veya ilçe sağlık merkezine gideceğim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

Telefondaki yetkiliye durumu anlattım sizin zaten randevunuz var görünüyor, hatta sabahki randevunuzu kaçırmışsınız sonra ayın 22'sine tekrar almışsınız dedi. Yani benim telefonda anlattıklarımı tekrarlamaktan başka bir şey gelmedi elinden. Ne yapabilir diyorum? Biz randevunuzda sorun görmüyoruz diyor. Onu ben de biliyorum, randevu alabiliyoruz ama doktor/hemşire aşı için onay alamıyor.

İşin garip tarafı anneme yapılan ilk doz aşı kendi e-nabız sitesinde görünmüyor ama doktor/hemşire, SB bilgi sistem uzmanı baktığında yapılmış görünüyor. Tuhaf bir durum :) 

Yarın babam için tekrar gideceğiz sağlık ocağına. Annemin durumunu tekrar kontrol edip eğer sorun varsa, ki var görünüyor, Ersen beyin önerisi üzerine Sağlık Bakanlığı'na mail ile durumu anlatacağım veya ilçe sağlık merkezine gideceğim.

hayırlı evlat olarak ayrıca tebrik ederim, sistemsel bir aksaklıktır, çözerler umarım bir gün içinde, süresi geçmemeli

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

hayırlı evlat olarak ayrıca tebrik ederim, sistemsel bir aksaklıktır, çözerler umarım bir gün içinde, süresi geçmemeli

Teşekkür ederim Çağlar abi.. Çözülür bir şekilde eminim. Derdimi doğrudan anlatabilen bir kişi olarak bugün boşa kürek salladım. Karşımdaki insana tane tane, açık bir şekilde sorunu söylüyorum randevunuz var cevabını alıyorum. Tekrar anlatıyorum, böyle bir sorunla karşılaşmadık diyorlar ve kendilerinin bir şey yapamayacağını söylüyorlar. Derdini anlatamayan amca/teyze ne yapsın bu durumda. Kimseyi töhmet altında bırakmak istemem ama liyakat gerçekten önemli. Bir şeyler hala deneme yanılma yöntemiyle devam ediyor canım ülkemde.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bize sıra gelecek mi bakalım.. 

Ben annem ve babam için çok endişe ediyordum şükür onların aşılarını hallettik/halledeceğiz inşaallah..

Bu arada 2 doz aşı olan vatandaş tekrar covid'e yakalansa bile karantinaya alınmayacakmış. Du bakali neler olacak? :) 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Acaba ilk kaçırılan randevuda aşı oldu gibi mi düştü sisteme 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tahir İlter yazdı:

Acaba ilk kaçırılan randevuda aşı oldu gibi mi düştü sisteme 

Randevuyu kaçırmadık hocam.. Sistem onay vermediği için var olan randevumuz havaya uçtu. Aslında kaçırılan bir şey yok yani :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Taze bilgi. Ailecek 20 gün önce 2. doz covid 19 aşısını da olan bir arkadaşımın testleri pozitif çıktı. Karantina süreci nasıl işleyecek bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman
Annem ve babam ilk doz aşılarını 17 Şubat'ta oldular. İkinci doz için aile hekimi anneme 17 Mart (bugün), yer kalmadığı için babama da 18 Mart için randevu veriyor. Bu sabah randevu saatinden 15 dakika önce aile hekimliğine gittik, hemşireye kimliğimizi verdik, sıramızı beklerken sizin randevunuz yok dedi. Nasıl olur, hem MHRS'de randevu görünüyor, hem telefona SMS geldi. Tamam randevu var görünüyor da, aşı yapmak için sisteme girince izin vermiyormuş. Hadi buyur bakalım. Olan randevumuzu kaçırdık. Aile hekimi bizat kendisi tekrar randevu aldı, randevuyu görüyoruz, bilgi SMS'i geliyor ancak aşı yapılması için yine onay çıkmıyor. 

Bu durumu ne doktor, ne 182, ne de Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemi çözebildi.. Randevu var görünüyor, sistem aşı onayı vermiyor. Artık kime, nereye müracat edeceğimi şaşırmış durumdayım. Yıllardır sağlık sektörünün içindeyim, yüzlerce sıkıntıyla başa çıktım çok şükür ama sabahtan beri şu sorunu çözemedim. Endişem ikinci dozun uygulama aralığının geçmesi, çünkü en son 24'üne kadar yapılması gerekiyor.

Var mı benzeri veya tıpkısı bir sorunla karşılaşan?
Bunu denedinizmi;
ASIONAM-TC KİMLİK NO- KİMLİK BELGESİNİN SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİNİ YAZIP 2023 E GÖNDERİN.
içeriğinde bir link ve bir kod olan mesaj alacaksınız. Linke tıklayıp kodu yazarsanız aşı yaptırmak için onay vermiş olursunuz.
Aralarına koyduğum çizgiler bir boşluk olacak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Abdurrahman Salman yazdı:

Bunu denedinizmi;
ASIONAM-TC KİMLİK NO- KİMLİK BELGESİNİN SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİNİ YAZIP 2023 E GÖNDERİN.
içeriğinde bir link ve bir kod olan mesaj alacaksınız. Linke tıklayıp kodu yazarsanız aşı yaptırmak için onay vermiş olursunuz.

Yaptım hocam.. Daha önce onam verilmiştir diyor. Zaten ilk doz aşımızı olmuştuk. Bu günkü ikinci dozda sıkıntı çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bize sıra gelecek mi bakalım.. 

var olan rakamları geleceğe orantılı olarak yansıtırsak, ekim-Şubat arası.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Büyük ihtimalle stoktaki aşı o merkez için bitmiştir ve size aşı veremiyorlardir. Çözülecektir yeni parti aşılar geldiğinde.

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
var olan rakamları geleceğe orantılı olarak yansıtırsak, ekim-Şubat arası.

Şubatı geçtik abi, Mart’ı bitirmek üzereyiz. Yanlışın olmasın [emoji51][emoji51][emoji51]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oktay Göktaş yazdı:

Şubatı geçtik abi, Mart’ı bitirmek üzereyiz. Yanlışın olmasın emoji51.pngemoji51.pngemoji51.png

o şubat, 2022 nin şubatı yahu :mangal:

vesile ile 2025 şubatında ki salgın daha fena olacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Hacı Şenyurt yazdı:

Büyük ihtimalle stoktaki aşı o merkez için bitmiştir ve size aşı veremiyorlardir. Çözülecektir yeni parti aşılar geldiğinde.

Onu da sordum aile hekimliğinde stokta sıkıntı olmadığını söylediler. Bir sistem hatası oluştu ve neden kaynaklandığı konusunda hiç kimsenin fikri yok. Çözeceğiz inşaallah :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...