İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Yurdaer Elay
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Ama bu algının oluşmasında bilim kurulu üyeleri hatta sağlık bakanlığının etkisi çok büyük aşı kampanyası yaparken aşı olun rahata varın engeller kısıtlamalar kalksın gibi bir algı oluşturulmuş 

Sayın bakan ve şürekası en azından benim için yok hükmünde. Pandeminin başından beri yapılması gerekenleri feryat figan haykıran, ancak muhalif tabir edilen medyada söz hakkı bulan ve çoğu bir şekilde susturulan bir kaç hekim ve bilim insanı var takip ettiğim. Keşke zamanında kulak verilseydi o insanlara ama malesef dinlemek yerine bir de cezalandırılırlar.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık

İyi niyet/kötü niyet bilemem ama hekimlerimiz de bilmedikleri bir hastalıkla mücadele halindeler. Aşılananların 3-5 sene sonra ne ile karşılacakları muamma. Ben de hak tanınır tanınmaz aşımı oldum. Allaha emanetiz bundan sonra. Aşılandık diye maskeyi çıkarmamak gerekiyor. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Yurdaer Elay yazdı:

Sayın bakan ve şürekası en azından benim için yok hükmünde. Pandeminin başından beri yapılması gerekenleri feryat figan haykıran, ancak muhalif tabir edilen medyada söz hakkı bulan ve çoğu bir şekilde susturulan bir kaç hekim ve bilim insanı var takip ettiğim. Keşke zamanında kulak verilseydi o insanlara ama malesef dinlemek yerine bir de cezalandırılırlar.. 

Hocam valla kimsenin susturulduğunu görmedim. Orada burada rahatça yazdılar konuştular. Yasak gelsin diye bağıranlar yasak gelince bu neyin yasağı dediler. Açılma başlasın diye diye yazanlar da açılma başlayınca neden açıldık yazdılar. Yazdıklarına bakarsanız hep birbiriyle çelişen şeyler. Örnek isterseniz mesela Çağhan Kızıl ya da Esin Şenol. Kimsenin hoşuna gitmeyecek şeyler söyleyen Mehmet Ceyhan hoca bile kanal kanal gezip konuştu. 

Ayrıca dünya uygulamalarında gördük ki bu işin tek doğrusu yok. Her ülke farklı şekilde yaklaştı pandemiye. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Hocam valla kimsenin susturulduğunu görmedim. Orada burada rahatça yazdılar konuştular. Yasak gelsin diye bağıranlar yasak gelince bu neyin yasağı dediler. Açılma başlasın diye diye yazanlar da açılma başlayınca neden açıldık yazdılar. Yazdıklarına bakarsanız hep birbiriyle çelişen şeyler. Örnek isterseniz mesela Çağhan Kızıl ya da Esin Şenol. Kimsenin hoşuna gitmeyecek şeyler söyleyen Mehmet Ceyhan hoca bile kanal kanal gezip konuştu. 

Ayrıca dünya uygulamalarında gördük ki bu işin tek doğrusu yok. Her ülke farklı şekilde yaklaştı pandemiye. 

Bu işin tek doğrusu tam kapanma ve taviz vermeden maske mesafe ama bunu tüm dünyada olduğu gibi biz de sağlayamadık. En son japonya yaptı diye okumuştum sonra onlar da ne oldu bilmiyorum. Uzun süre kapanmanın altından ekonomik olarak kalkamıyoruz ama açılmadan sonrada hiçbir şey olmamış gibi gezmeye tozmaya yaşamaya devam ediyoruz ders almıyoruz. Şimdi okulları açın eğitim elden gidiyor diye bağıranlar bu sahiller restoranlar konserler ne halde milyon kişi umursuzca ağız ağıza eğlenmesin demiyor

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Bu işin tek doğrusu tam kapanma ve taviz vermeden maske mesafe ama bunu tüm dünyada olduğu gibi biz de sağlayamadık. En son japonya yaptı diye okumuştum sonra onlar da ne oldu bilmiyorum. Uzun süre kapanmanın altından ekonomik olarak kalkamıyoruz ama açılmadan sonrada hiçbir şey olmamış gibi gezmeye tozmaya yaşamaya devam ediyoruz ders almıyoruz. Şimdi okulları açın eğitim elden gidiyor diye bağıranlar bu sahiller restoranlar konserler ne halde milyon kişi umursuzca ağız ağıza eğlenmesin demiyor

Bu pandemi işin en başında tek kişiden yayıldı. Virüslü tek kişi bile olduğu müddetçe tehlike sürecek. Maske maske maske insanlar da bıktı. Nasıl olacak bilemiyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Bu pandemi işin en başında tek kişiden yayıldı. Virüslü tek kişi bile olduğu müddetçe tehlike sürecek. Maske maske maske insanlar da bıktı. Nasıl olacak bilemiyorum 

Tatilden dönüp orada rahatça sosyalleşen tayfa yakın zamanda hiç duyarlılık kasmasın büyük çoğunluğu asla kurallara uymadı çünkü.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İkinci sürüm olan v2 sie haben die version erstellt. Ich fühle mich großartig

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Servet Aydın yazdı:

Abi sen baya baya alman olmuşsun vizesiz geçişte sağlamaları lazım sana :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Geçende caponca yazıyordu, yeni güncelleme aldı sanırım. 😁

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Şu an herkes aşıya güveniyor maske mesafe anlamında tam bir boş vermişlik var. Umarım aşılar bu mutasyonlarda da işe yarıyordur yoksa sonbaharda yine eskiye döneriz.

sadece aşıya güvenip maskeyi atmak mantık dışı. ama olduğunu bildiğin bağışıklığa güvenip atmak mantık dışı olablirimi? tek başınaysan mantıksız değil ama başkaları varsa ne olur ne olmaz deyip takmalı.

çünkü topluluk halinde sürü gibi yaşıyorsun. işe gidiyrosun toplu taşıma olabilir umumi mekanlara gidiyorsun vs. 

yine de, çevremde 5 6 aydır "hiç" hasta olan görmeyince/duymayınca insan merak ediyor doğrusu kime ve hangi nedenlerle etki ediyor bu diye. 

Servet Aydın yazdı:

teknik bir arıza vardır. televizyonun anteniyle oynamayın diyor burada yazar.

özel okullar feda edilemeyecek kadar para getirmiyor bu devirde demeki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Dogan Arsiray yazdı:

özel okullarlar feda edilemeyecek kadar para getirmiyor bu devirde demeki.

Zor durumdalar 2 yıldır markalaşanlar biraz ama ufak tefekler çok zarar etti. Kayıt alırken öğrenciye açılacağız her şey güzel olacak aşı vuruluyoruz diye konuşuyorlar ama arka planda kendileri bile buna inanmıyorlar. Çoğu okul öğretmen anlaşmalarını daha yapmadılar öğretmenlerine soruyoruz daha nasıl açılacağız bilmiyoruz diyorlar 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İsrail full aşılı bir ülke. Ve şimdi kapanma tedbirleri yeniden gündeme geldi. 

ticari bir kaygı olmasaydı ana-akım medya sürekli ve aralıksız, varyattan korkudan ölüm istatistiklerinden bahsetmezdi herhalde. çok klasik olacak, afrikada sürekli açık nedeniyle insanlar ölüyor, suya erişim çok kısıtlı, hastalıklar kol geziyor. aslında basit ve önlenebilir şeyler. demir eksikliği var mesela. demirden bir balık kaynatıp suyunu içiyorlar. onlar kıymetli bir potansiyel taşıyan iyi insanlar değillermi şimdi? şarkıcı alişanın aşı olmamış olduğu özellikle vurgulanan kardeşi hayatını kaybetmiş, kimsenin kardeşi olmayan birileri de istatistiklere göre covid kaynaklı durumlardan hayatını kaybetti geçtiğimiz 1.5 sene içerisinde ona bakarsanız. bir o kadarı da bağlantısı belli olmayan durumlardan ötürü hayatlarını kaybettiler. zor zamanlar bunlar bence. hem sosyolojik hem de psikolojik olarak tuhaf dönemlerden geçiyoruz. iredelemek çok okumak zihin süzgecinden geçirmek lazım.

Zor durumdalar 2 yıldır markalaşanlar biraz ama ufak tefekler çok zarar etti. Kayıt alırken öğrenciye açılacağız her şey güzel olacak aşı vuruluyoruz diye konuşuyorlar ama arka planda kendileri bile buna inanmıyorlar. Çoğu okul öğretmen anlaşmalarını daha yapmadılar öğretmenlerine soruyoruz daha nasıl açılacağız bilmiyoruz diyorlar 

biz de bu yüzden hala  karar vermedik. geç olsun güç olmasın ne diyeyim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Ben ikinci dozu az evvel oldum. Hiç bir yan etki olmadı. 

Hemen olmuyor ki. En iyi ihtimalle 12 saat sonra başlıyor.

Bende 24 saat sonra fena yorgunluk ve uyku hali oldu. Hani ateş çıkacak da çıkamıyor gibi. 2 gün devam etti. 4 gün kol ve sırt ağrısı hafif derecede sürdü. 4 gün sonra hiç bir şey kalmadı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Maske takma işine mutlaka kanunen bir zorunluluk getirilmeli. Maske takmayan kişinin canı yanmalı.
Aşı için de aynı şekilde tüm kamusal alanlara girebilmek, iş yerinde çalışabilmek , esnafsa dükkanını açabilmek için aşı olma zorunluluğu gelmeli. Tatile, otele aşı olmayan girememeli.

İlk günlerde aşı olan biriyim. 3. dozumu olalı 1 aya yaklaştı. Benimde endişelerim oldu ama dünya çapındaki bir pandemiden kurtulmanın başkada bir yolu yok. O kadar çok hastalığa yakalanmış kişiyle konuştumki bir çoğunun yaşadıklarını duymak dahi istemezssiniz. 

Savaş hali gibi düşünüp elimize verilen silahı kullanmaktan kaçınmayalım. Savaşta cephe terkedilmez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

3. doz Biontech aşısı ne zaman olunuyor? 6 ay sonra mı? Ben 2 doz sinovac olmuştum. :unsure2: Ersen senin de öyledir.

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ersen Tapan yazdı:

Maske takma işine mutlaka kanunen bir zorunluluk getirilmeli. Maske takmayan kişinin canı yanmalı.

Dün İstanbul'un en ünlü caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi'ndeydim. Maske takan oranı %1 falandı...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

3. doz Biontech aşısı ne zaman olunuyor? 6 ay sonra mı? Ben 2 doz sinovac olmuştum. :unsure2: Ersen senin de öyledir.

2.Sinovac sonrası Biontec aşıyı 4ay 10 gün sonra oldum ben.

Sani Gerşon yazdı:

Dün İstanbul'un en ünlü caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi'ndeydim. Maske takan oranı %1 falandı...

Her yer o durumda malesef. Arabanın içinde tek başına maskesiz gidene ceza yazıldığı dönemden hiç farkı yok oysaki. Neden bu kadar gevşetildi anlamıyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Ersen Tapan yazdı:

2.Sinovac sonrası Biontec aşıyı 4ay 10 gün sonra oldum ben.

Tamam o zaman en az 4 ay diye hesaplamak lazım. Sağol Ersen. Şifa olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ersen Tapan yazdı:

Neden bu kadar gevşetildi anlamıyorum.

Para yok, para kazanmak lazım. Kasa boş, ondan olabilir mi :)

Almanya'dan güçlüyüz. Sel yaşanıyor, 400milyon€ dağıtıyor Almanya. Biz çay dağıtıyoruz. Hem de Karadeniz'e... Bundan daha güçlü olabilir miyiz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Tamam o zaman en az 4 ay diye hesaplamak lazım. Sağol Ersen. Şifa olsun.

İnşallah hepimize. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sani Gerşon yazdı:

Para yok, para kazanmak lazım. Kasa boş, ondan olabilir mi :)

Maskenin kasayla parayla ilişkisi olamaz. Hukuki boyutu nedir bilemem ama pandemi bitene kadar her alanda zorunlu olmalı. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bir kaç gündür Kayseri, Aksaray ve Isparta’da çarşıyı gördüm. Kayseri ve Aksaray’da neredeyse hiç maske takan yok. Isparta’da ise çok daha dikkatlilerdi.

Anlaşılan yurdum insanı nasılsa aşıyı olduk deyip maskeyi çıkarmış. Nasılsa kendine bulaşırsa artık bir şey olmayacak. Ama nefes alıp verdikçe yaymaya devam edecek. Asıl sorumsuzluk budur. Kendisine zarar gelmesin yeter, başkalarına isterse bulaşsın..!!! *kötü kelimeler* *çok kötü kelimeler*

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Emre Şimşek yazdı:

Bir kaç gündür Kayseri, Aksaray ve Isparta’da çarşıyı gördüm. Kayseri ve Aksaray’da neredeyse hiç maske takan yok. Isparta’da ise çok daha dikkatlilerdi.

Anlaşılan yurdum insanı nasılsa aşıyı olduk deyip maskeyi çıkarmış. Nasılsa kendine bulaşırsa artık bir şey olmayacak. Ama nefes alıp verdikçe yaymaya devam edecek. Asıl sorumsuzluk budur. Kendisine zarar gelmesin yeter, başkalarına isterse bulaşsın..!!! *kötü kelimeler* *çok kötü kelimeler*

Isparta'da vakalar çok olduğu için genelde dikkat ediliyor. Yalnız Isparta'ya gelince ekip olarak haberimiz olsun. Vaktiniz olmasa bile en azından çay içeriz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

17:10 itibariyle ikinci Çin alışı olunmuştur. Durum: 暂时没问题 (şimdilik sorun yok) 😂 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...