İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Çiğdem Bilen

Okulları açmalıyız ama okulları açarsak ne kadar tedbir alırsak alalım bu virüs katlanarak çoğalır tatil derdine düşeceğimize okulları açmak için ön tedbirler almalıydık

Ali Cihangiroğlu yazdı:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Sinan Akgöl yazdı:

x3 net sayi

Ben de daha fazla olduğunu düşünüyorum. Sayıları düşük tutmak halk üzerinde rahatlamaya taviz vermeye sebep oluyor

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Ama tatil olunca 3 5 euro dolar geliyor ya ondan... Varyantin ana merkezi slav ulkelerinden pcrsiz adam getiriyoruz. 3 5 rubleye kadar geriledik.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

haklısın, bu arada sene oldu okullar kapananı, kuşak zaman kaybetti okulu unuttu toprlanma zor olacak, özel ders falan oda bir yere kadar, durum zor....

tedbir şöyle, yasaklar devam etmeliydi, aşı zorunlu istisnasız, tabii yasakların devamı için kuvvetli ekonomi lazım, oda bizde yok, aha açtılar sonuç ortada ve bu daha başlangıç, şimdi izle, virüs falan derken bunların üstüne iklimsel darbe inecek, peşi sıra ağır göçler karmaşa vs. gelecek gelecek ama aması var işte....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Aşılama başladığından beri harcanan bir ton emek heba olacak bu kafayla. Kendi insanımıza söz geçiremiyorken şimdi bir de sınırdan elini kolunu sallayarak geçen göçmenler var. Neyin kafasını yaşıyoruz, bu inat nedir anlam veremiyorum..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Dün 1430 itibariyle aşıyı oldum ve ilk sefer ki gibi semptomlar yok. Kol ağrısı yok kemik ağrısı yok.Herşey yolunda. Bir kaç gün sonra kovit olan bi turist bulup sarılayım. Amaç aşının etkisini test etmek. Bedenim tıp için feda

slav turist olmali daha iyi test edilir

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

2. Doz Sinovac ı olduk. Artik matrix gibi çince yüklenmiştir çip olarak. 我们接种了第二剂疫苗 😄😄 Özel hastanede olduk hemşire sağolsun Tarkan'ın hain kostok der gibi sapladi iğneyi. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Hadi yine iyisiniz virüs upgrade oldukça aşıyı yenileyip bu gidişle her ay aşılayacaklar. Bir arkadaşın eniştesi var adam Corona başladığından beri ne bir kere yakalanmış ne de aşı olmuş. Aşıyı bu adamdan antikor alıp üretseler dünya kurtulmuştu şimdiye dek.

Bu adam öyle evde yatan biri değil yanlış anlaşılmasın günde en az 200-300 insanla münakaşası oluyor. İşyerinde covid geçirmeyen kimse kalmamış eşi çocukları bile covide yakalanmış yine buna bulaşmamış. 

Şunun çaresini adam akıllı bulsalar da kurtulsak. Hastalıktan ziyade yasakların gelme ihtimali can sıkıyor artık. Hastalığa alıştık artık..

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

2 sinovac tan sonra birde biontec yaptırdım bugün. Eklem ağrım ve halsizlik var şimdilik inşallah yarına birşeyim kalmaz.

Şu maske takmayanlara gerçekten sinir oluyorum. Mersin’de bu hastalık bittimi ki benim haberin yok. Maske takan yok. Uyarıyorsun dövecekler resmen. Mersin bundan bir ay önce hastalığın en az olduğu 5 şehir arasında idi. Sağlık bakanı bile tebrik etmişti Mersin’i. Birde şimdi en fazla artış gösteren 6. Şehir statüsünde. Yüz binde 109 olmuş durumda.
Maskeyi takmayının ağzına kürekle vuracam yakında.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Muhammet Ali Deli yazdı:

Hadi yine iyisiniz virüs upgrade oldukça aşıyı yenileyip bu gidişle her ay aşılayacaklar. Bir arkadaşın eniştesi var adam Corona başladığından beri ne bir kere yakalanmış ne de aşı olmuş. Aşıyı bu adamdan antikor alıp üretseler dünya kurtulmuştu şimdiye dek.

Bu adam öyle evde yatan biri değil yanlış anlaşılmasın günde en az 200-300 insanla münakaşası oluyor. İşyerinde covid geçirmeyen kimse kalmamış eşi çocukları bile covide yakalanmış yine buna bulaşmamış. 

Şunun çaresini adam akıllı bulsalar da kurtulsak. Hastalıktan ziyade yasakların gelme ihtimali can sıkıyor artık. Hastalığa alıştık artık..

bulamazlar, zaten bu daha başlangıç diyim sen anla, bu aşı yapaymı değilmi bilmem ama şu kesin, dünya nüfusu azalmak zorunda, net ve kesin, daha öncesi doğa reseti atacak gibi duruyor bu arada.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Arda Bülent Güzel yazdı:

2 sinovac tan sonra birde biontec yaptırdım bugün. Eklem ağrım ve halsizlik var şimdilik inşallah yarına birşeyim kalmaz.

Şu maske takmayanlara gerçekten sinir oluyorum. Mersin’de bu hastalık bittimi ki benim haberin yok. Maske takan yok. Uyarıyorsun dövecekler resmen. Mersin bundan bir ay önce hastalığın en az olduğu 5 şehir arasında idi. Sağlık bakanı bile tebrik etmişti Mersin’i. Birde şimdi en fazla artış gösteren 6. Şehir statüsünde. Yüz binde 109 olmuş durumda.
Maskeyi takmayının ağzına kürekle vuracam yakında.

Her ne olduysa bayram tatilinde oldu abi. İnsanlar acayip gevşedi. Artık laf söz de dinlemez oldular. Kapalı ortama girince karşındakine saygından dolayı yine takacaksın halbuki bu maskeyi arkadaş. Yok.. Herkes kendisini düşünürmüş belli oldu. Çok az insan kaldı etrafta. Geri kalanına artık üzülmem ne yaparsa yapsın…

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bir pazar ekmek almaya gitmeye çekinirken hemen ertesine ultra herşey dahil modunda açılınca memleket beklenen sonuç hızlı geldi. Aldığımız aşı riski, devletin iyi kötü teşvikleri, esnafın sabrı, çocukların kayıp seneleri hepsi 1 ayda çöp oldu gibi görünüyor. Aşı olan olmayan herkes pandemi bitmiş moduna geçmiş durumda maalesef. Böyle giderse, hindistan gibi bizimde bir mutasyonumuz olur... 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

İkinci doz Biontech sarstı gibi beni.
Kol ağrısı ilki kadar olmadı fakat gripteki yorgunluğa benzer bir yorgunluk oldu.
Parol içtim iyi geldi hafif ağrılarıma.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Celal Aydın yazdı:

İkinci doz Biontech sarstı gibi beni.
Kol ağrısı ilki kadar olmadı fakat gripteki yorgunluğa benzer bir yorgunluk oldu.
Parol içtim iyi geldi hafif ağrılarıma.

tamamen aynıyız, 2. gün geçiyor, parol yeterli geldi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
(düzenlendi)
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Aşı zorunlu olmadan dünyada ve bizde rahatlama olmaz. 
Çok çok net bu. 
Aşı karşıtlarının içindeki okumuş/ tahsilli cahiller yüzünden aşı olacak olan da geciktiriyor ya da olmuyor.

mRna’yı ilk defa 1 ay önce duyan adam bunun uzmanı olmuş. Yok çipmiş yok etkisi sonra çıkarmış diye yumurtlayarak geziyor. Olan tüm insanlığa oluyor

Ben bireysel olarak aşı olmadım olmayacağım. Kimseye de ahkam kesecek durumda değilim. En fazla avm, uçak, yurtdışı seyahat vs kısıtlama yaparak caydırıcı olmaya çalışırlar. Kimseyi etkilemiyorum da.(Ailem dışında) Zorla alıkoyup aşı yapacak halleri yok sanırım.

Yaklaşık 15-20 gün önce 27 yaşında ilk doz aşısını yaptırıp, gecesine fenalaşıp sabahına hayatını kaybeden kişiye, bir doktor şüpheli ölüm raporu düzenlerken, diğeri normal ölüm veriyor. Şüpheli ölüm raporu dolayısıyla savcı defnedilmesini durdurunca, şüpheli ölüm raporu veren Dr un fikri bir anda değişip, normal ölüm raporu çıkıyor ve normal ölüm kalp krizi raporu ile defnediliyor ve bunların tamamı tesadüf sanırım, iş görev korkusu yok işin içinde, Zaten memleketimiz dürüstlükten ödün vermiyorken varmı bu memlekette aşı yan etkisi veya tetiklemesi ile ölüm varmı sorusunu doğru yanıtlayacak babayiğit?

Normalde 2 doz arasını 3-4 hafta olarak belirleyenler, ithalatta yaşanan sıkıntıyla bu süre 7-8 haftada olsa da olur dediklerinde, bu ne kadar bilimsel bir açıklama idi?

Yada 2 dozu filanca aşıdan olduk, 3. Aşıyı başka markadan da olsak olur ne kadar tatminkar bir yöntem. 

Yapılan aşılamanın mutasyonlar üzerindeki etkileri yeterli olacak mı? Yada bundan sonra her x mutasyonunda 3 ayda yada 6 ayda 1 periyodlarla aşı mı olmak zorunda kalacağız?

Aşılama ilk çıktığında 2 doz konuşulurken 3.doz cila niyetine mi çıktı ortaya?

Cümlelerimin çoğu soru cümlesi farkındayım ama aklımda deli sorular arkadaşlar. 3-5 kuruş döviz için vatandaşının canını hiçe sayıp, pcr yada aşı sorgulamadan tatilcileri kabul eden bir sistemi ve aynı sistemin turistler için hazırlanan, etrafınızda aşısız vatandaş kalmayacak repliğini hala hazmedemedim, etmemi de kimse beklemesin. 

Afganlar ülkemize yasa dışı yollardan geliyor, önlem alan yada ses çıkaran varmı?

Aşı olmuş kişinin hastalığa yakalanınca, bulaştırma yüzdesi 3-4 iken, aşı olmamış kişinin bulaştırma yüzdesi 7-8 mi? Yoksa aşı olmamış kişinin ölüm riski daha mı yüksek?

Bunların sonuçları bilimsel olarak tespit edilmiş mi? Sonuçta aşı olan hastalığa yakalanmayacak diye bir durum yok, en fazla aşı işini yapmışsa hafif atlatacak yada yüzdesel olarak ölüm riski daha düşük olacak. 

O zaman aşı yaptırıp yaptırmamak konusunun bireylerin tasarrufunda olması daha mantıklı değil mi?

Ben bireysel olarak sağlık sistemimizin pandemi süreçlerini yönetemediğine inanıyor ve güvenmiyorum. (Bireysel düşüncemdir, tavsiye niteliği yoktur.)

İyi geceler.

tarihinde Ahmet Kiriş tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Aşı karşıtlarının içindeki okumuş/ tahsilli cahiller yüzünden aşı olacak olan da geciktiriyor ya da olmuyor.

Cahil derken ? Aşıyı üreten kişiler bile sonuçları hakkında tam emin değilken, koruyuculuğu hakkında bilimadamları tarafından da birçok ayrı fikir varken, bulaştırıcılığı engellemediği söylenirken, burada bu konuda 44 sayfadır insanlar emin olmadıkları bir konuda birbirinin fikrine saygı duyarak fikir alışverişi yaparken, devletin öneriden ileri gitmediği bu konuyla ilgili daha önceki mesajlarınızda da olan bu kadar hakaretvari bir tavırla dayatmayı öngören fikriniz ne kadar enteresan ne kadar da fikrinizden eminsiniz. Okumuş cahil olmayan kişi olarak chip esprisini bir kenara bırakarak bu şekilde yorum yapmayı insanların tercihini yargılamayı kendinizde hak gördüğünüz varsa mesleki vasfınızla ve yaptığınız herhangi bir bilimsel çalışma sonucunda somut veriler ışığındaki engin bilgilerinizle aşının hiçbir! zararı olmadığını ve vurulduğum aşının beni tüm varyantlardan koruyacağını daha sonraki yaşamımda sürpriz hiçbir yan etkisi ile veya yeterince bilgim olmayan konularda daha başka olumsuzlukla karşılaşmayacağımı bana garanti edebilir misiniz? Aşı karşıtı değilim zira bu vurulduğumuz da yeterli faz aşamalarını tamamlayıp henüz aşı olamamış zaten tamamlayınca ben de vurulacağım

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

hiçbir aşı bulaşıcılığı engellemez zaten diye biliyorum, aşı hafif atlatmanı yada etkilenmemenı sağlar ve bir süre sonra etkisini kaybeder, daha uzun süre sonra vücut bağışıklığını kaybeder diye biliyorum hastalık tamamen gezegenden silinmedikçe yada mesela ülkemizde ara ara görünse bile her sene normalde aşı olmak gerekir. Şuan abd ye çiçek virüsü sal toplu katliam olur mesela... 

bu arada  işimizi doğa önce bitirebilir sözümün üzre Abd de 8.2 şiddetinde deprem oldu diyorlar, volkan süper patlaması olursa zaten küresel kış gelir toptan pert, örnek yer vereyim ünlü Yellow Stone ilk aklıma gelen, gümlerse bye abd.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cahillik mahillik bir birinize garip şeyler itham etmeyin.
Kimin akıllı kimin cahil olduğunu zaman gösterir.
Herkes doğru bildiğini inandığını yapsın.
Kimse kimseye kendi fikrini empoze etmeye çalışmasın lütfen.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Cahil derken ? Aşıyı üreten kişiler bile sonuçları hakkında tam emin değilken, koruyuculuğu hakkında bilimadamları tarafından da birçok ayrı fikir varken, bulaştırıcılığı engellemediği söylenirken, burada bu konuda 44 sayfadır insanlar emin olmadıkları bir konuda birbirinin fikrine saygı duyarak fikir alışverişi yaparken, devletin öneriden ileri gitmediği bu konuyla ilgili daha önceki mesajlarınızda da olan bu kadar hakaretvari bir tavırla dayatmayı öngören fikriniz ne kadar enteresan ne kadar da fikrinizden eminsiniz. Okumuş cahil olmayan kişi olarak chip esprisini bir kenara bırakarak bu şekilde yorum yapmayı insanların tercihini yargılamayı kendinizde hak gördüğünüz varsa mesleki vasfınızla ve yaptığınız herhangi bir bilimsel çalışma sonucunda somut veriler ışığındaki engin bilgilerinizle aşının hiçbir! zararı olmadığını ve vurulduğum aşının beni tüm varyantlardan koruyacağını daha sonraki yaşamımda sürpriz hiçbir yan etkisi ile veya yeterince bilgim olmayan konularda daha başka olumsuzlukla karşılaşmayacağımı bana garanti edebilir misiniz? Aşı karşıtı değilim zira bu vurulduğumuz da yeterli faz aşamalarını tamamlayıp henüz aşı olamamış zaten tamamlayınca ben de vurulacağım

Faz3 tamamlandı aşıların. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Herkes doğru bildiğini inandığını yapsın.

bu kısım olmadı sanki, herkes değil Devlet karar verir, inceler araştırır der bu böyledir, bazı şeyler kişilere bırakılmaz, sınırsız özgürlükte yoktur unutmayalım, demek istediğim yetkili kurum zorunluluk derse ve çoğunlukta buna uyarsa herkes olmak zorundadır aşıyı, böyle ani durumlarda test yan etki uzun yıllar araştırmaya fırsat olmaz, bulduğunu olursun, hadi diyelim covid olduktan bir hafta sonra kesin öldüren bir hastalık olaydı, ne diyecektik mesela, 2 seçeneğin var, ya aşı olursun şansını denersin yada ölürsün:

covid bu kadar acımasız değil Allahtan ama bazılarında yakaladımı birkaç günde götürüyor bu kısmıda var, ya sende o kısımdaysan... neyse Devlet biraz esnek davranıyor bu yada şu sebebten ama sınıra yaklaşıyoruz gibi, birde böyle davranmasının başka sebebleri var tabii, ülkenin durumu malum...

kısaca herkes doğru bildiğini ancak Toplumu etkilemeyen sadece kendisini etkileyen durumlarda bildiğini okur, onun dışında yoktur öyle bir hakkı, bildiğini okumak ancak başkasının özgürlüğüne girmediğin sürece olur.

bazı arkadaşlar diyorki araştımalar sonuçlar netleşsin evet aşı iyidir densin olacağım, evet haklılar, ama bu ne kadar zaman alacak, bu geçen zamanda toplumun hali hastalıpın seyri ne olur, satbil dursa biraz tamam bekle, ama durum kötüleşiyorsa o zaman ben bekleyeceğim demek bence doğru değil, hem başkasınada zararn olabilir, neyse artık gerisi devlete kalmış olur, bakalım durum ne gösterecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet Kiriş yazdı:

Normalde 2 doz arasını 3-4 hafta olarak belirleyenler, ithalatta yaşanan sıkıntıyla bu süre 7-8 haftada olsa da olur dediklerinde, bu ne kadar bilimsel bir açıklama idi?

Yada 2 dozu filanca aşıdan olduk, 3. Aşıyı başka markadan da olsak olur ne kadar tatminkar bir yöntem. 

Bunu zaman içinde çıkan sonuçlara göre belirliyorlar galiba, ithalat durumuna girmiyim dediğin gibide olabilir,  hastalık olarak bakayım, malum daha net şudur denemiyor ama hastlalıkta bir gerçek.

Yapılan aşılamanın mutasyonlar üzerindeki etkileri yeterli olacak mı? Yada bundan sonra her x mutasyonunda 3 ayda yada 6 ayda 1 periyodlarla aşı mı olmak zorunda kalacağız?

büyük ihtimalle olacağız, bu tip her hastalıkta bağışıklık için yada korunmak diyeyim, hasta olmaz değilsin olursun ama etkilemez gibi düşün, bağıklığın devami için tekrar tekrar aşı olduğumuz gibi, bu normal bir durum, ne zamana kadar? hastalık artık görünmez olana ve üzreinden bir süre mesela 1 sene yada daha uzun süre geçip iş garanti olana kadar.

Aşılama ilk çıktığında 2 doz konuşulurken 3.doz cila niyetine mi çıktı ortaya?

evet öyle çıktı galiba, baktılarki yeterli gelmiyor, ayrıca mutasyonu devam eden virüse tam çare değildir bir aşı, geliştirilir yenisini olursun

Cümlelerimin çoğu soru cümlesi farkındayım ama aklımda deli sorular arkadaşlar. 3-5 kuruş döviz için vatandaşının canını hiçe sayıp, pcr yada aşı sorgulamadan tatilcileri kabul eden bir sistemi ve aynı sistemin turistler için hazırlanan, etrafınızda aşısız vatandaş kalmayacak repliğini hala hazmedemedim, etmemi de kimse beklemesin. 

doğruluk payı var, turist meselesi saçmalık zaten, onlarada bana uygulanan uygulanmalı hatta gelmemeliler bile,  fakat ben buna mecburen bakmıyorum, hasta olmamam yönünde şansımı aşıdan yana kullandım, birileri her türlü zengin oluyor zaten buda ayrı konu....

Afganlar ülkemize yasa dışı yollardan geliyor, önlem alan yada ses çıkaran varmı?

var, ben mesela, bana bıraksalar alayını kovalarım, hatta sınıra yaklaşmaya bile korkarkarlar diyim sen anla,bunun ırkçlıkla haklarla alakası yok, ülkem aşırı bir mülteci göçü tehdidi altında, ben buna hayır diyorum, dikkat edersen Avrupada hayır diyor, ilerde olacaklarıda yazayım, adamlar almayacak, yarın öbürgün kuraklık savaşlar vs. kavimler göçecek, peki bunlara gelmi diyecekler, üzgünüm ama hayır, nüfus azalacak, bu arada ilk darbeyide yol üstünde olan bizim ülke alacak...

Aşı olmuş kişinin hastalığa yakalanınca, bulaştırma yüzdesi 3-4 iken, aşı olmamış kişinin bulaştırma yüzdesi 7-8 mi? Yoksa aşı olmamış kişinin ölüm riski daha mı yüksek?

aşı olan kişinin bildiğim kadarıyla hasta olma riski az hasta olmaz değil olabilir ama hafif yada hiç hissetmeden atlatma şansı daha çok, aşı olmayanın şansı daha az ve aşı olanlara

denilene göre ve zaten temel bilgidir bu, bulaştırabilir, herkes aşı olsaydı hastalığın yayılma hızı düşerdi, virüs hasta edemediği için çoğalamazdı ve yayılamazdı, aşı olanların virüsü yaymalarıda düşük olur çünki vücutlarındaki virüs hayatta kalmaya çalışır savaşır, yayılacak hali kalmaz virüsün...

Bunların sonuçları bilimsel olarak tespit edilmiş mi? Sonuçta aşı olan hastalığa yakalanmayacak diye bir durum yok, en fazla aşı işini yapmışsa hafif atlatacak yada yüzdesel olarak ölüm riski daha düşük olacak. 

bunu belirlemek yıllar alır, ama sonuçlarda var, son duruma göre, okuduklarıma göre yani, aşı olanlar hafif yada hiç hissetmiyor, arıca bulaştırma durumlarıda az çünki virüsün çoğalacak hali yok, savaş veriyor hayatta kalmak için, aşı olmayansa tam tersi, hasta olabilir, ölebilir çok daha fazla oranda bulaştırıcıdır, yazılanlar bu yönde...

O zaman aşı yaptırıp yaptırmamak konusunun bireylerin tasarrufunda olması daha mantıklı değil mi?

değil bence, toplumun geneline ve genel duruma bakılır, kontrol altına almak için risklide olsa aşı zorunlu denirse herkese aşı yapılır, çoğunluğun dediği olurda diyebiliriz, üzgünüm yok öyle bir özgürlük, daha doğrusu sınırsız özgürlük yoktur.

Ben bireysel olarak sağlık sistemimizin pandemi süreçlerini yönetemediğine inanıyor ve güvenmiyorum. (Bireysel düşüncemdir, tavsiye niteliği yoktur.)

katılıyorum ama riskide alıp 2 doz aşımıda oldum, belkide covid beni yakalrsa 2 günde öleceğim, yada belki birşey olmayacak, ben riski alıp aşı oldum yan etkileri neyse razı oldum, ne azından ölüm riskim azaldı diye düşünüyorum, hasta bile olsam başkasına bulaştırma riskimde azaldı ayrıca....

bu arada doktor, daha doğrusu Bilim adamı yada uzman değilim, genel bilgi ve genel duruma göre fikir beyan ediyorum sadece...

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

Faz3 tamamlandı aşıların. 

Evren Bey biontechin kendi sitesindeki açıklamadan anladığım 3.faz çalışmalarının ve raporlamaların devam ettiği yönünde. Çünkü Uğur Şahin burada "COVID-19 aşı portföyünün parçası olarak diğer aşı adaylarımızı değerlendirmeye devam edeceğiz.” demiş 

https://biontech.de/covid-19-portal/mrna-vaccines

Bu konuda 3.fazın sadece 2 ve 6.ay raporlarının tamamlandığı yönünde de farklı fikirlerin paylaşıldığı bir yazıda anlatılmış incelemek isterseniz bırakıyorum 

https://www.indyturk.com/node/379541/sağlik/faz-3-deneylerinden-ciddi-yan-etki-iddialarına-biontech-aşısı-hakkında-bilmeniz

Sanırım faklı görüşlerin sebebi normal kullanım izni ile acil kullanım izninde gerekli verilerin faklı olması olabilir 

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu kısım olmadı sanki, herkes değil Devlet karar verir, inceler araştırır der bu böyledir, bazı şeyler kişilere bırakılmaz, sınırsız özgürlükte yoktur unutmayalım,

Devletin karar verir, kanunu çıkarır, kuralı koyar, ama devlet bunu yapmamış Ali, devlet kişilere bırakmış. ister ol ister olma diyor. Sınırsız özgürlük elbet yoktur ancak, bu konuda özgürlük var. 

Ne zaman ki aşı zorunlu olur, o zaman özgürlük biter. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

bazı arkadaşlar diyorki araştımalar sonuçlar netleşsin evet aşı iyidir densin olacağım, evet haklılar, ama bu ne kadar zaman alacak, bu geçen zamanda toplumun hali hastalıpın seyri ne olur, satbil dursa biraz tamam bekle, ama durum kötüleşiyorsa o zaman ben bekleyeceğim demek bence doğru değil, hem başkasınada zararn olabilir, neyse artık gerisi devlete kalmış olur, bakalım durum ne gösterecek.

Ben de aşı olunması taraftarıyım, en kötü aşı, coronadan iyidir mantığındayım, bu şekilde tavsiyede de bulunur ancak aşı olmayan kimseye de cahil deme hakkım yok.

Bir daha benzer bir şekilde davranışlar söz konusu olursa yapan kişi için gereği yapılacaktır. Bilginiz olsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Devletin karar verir, kanunu çıkarır, kuralı koyar, ama devlet bunu yapmamış Ali, devlet kişilere bırakmış. ister ol ister olma diyor. Sınırsız özgürlük elbet yoktur ancak, bu konuda özgürlük var. 

Ne zaman ki aşı zorunlu olur, o zaman özgürlük biter. 

Ben de aşı olunması taraftarıyım, en kötü aşı, coronadan iyidir mantığındayım, bu şekilde tavsiyede de bulunur ancak aşı olmayan kimseye de cahil deme hakkım yok.

Bir daha benzer bir şekilde davranışlar söz konusu olursa yapan kişi için gereği yapılacaktır. Bilginiz olsun. 

bende onu diyorum zati, Devlet olacaksın dedikten sonrası herkes olacak,  sıkıntılı kısmısya ben yinede olmayacağım diyenler, mutlaka olacaktır, ben birazda bu kısmı anlatmak istedim açıkcası.... şuan durum dediğin gibi, bakalım neler olacak....

"Bir daha benzer bir şekilde davranışlar söz konusu olursa yapan kişi için gereği yapılacaktır. Bilginiz olsun."  bu kısım bana değil zati....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...