İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Ben dün 1. doz Sinovac oldum. Kol agrisi bile olmadi. Biontech asisi sanirim azaldi cunku hastanede bitmisti. Biontech icin gelenler geri gitti. Sinovac da hic sira yoktu.

Tedarikte azalma varmış.
Randevusuz gitmeyin dedi bakan
Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

1.biontek aşıda hiç yan etki vs olmadı. Yani gözümle görmesem yapmadılar diyeceğim.
2.biontek aşısını hiç hissetmedim. Daha koridorda sıra beklerken aşınız uygulanmıştır diye mesaj geldi. Yapmadan sisteme girmişler. Sonra yaptılar ama aşı yeriyle ilgili hiç sorun olmadı.
O gece sabahı zor ettim. Kas eklem ağrısı, halüsinasyon, ateş, halsizlik ne varsa hepsini yaşadım. Öğleye doğru yanic24 saat sonra bitti.
3 hafta sonra dilimde acıma ağrı ile uyandım. Önce yanma yara diyedir düşündüm. E6tesi gün müthiş ağrı, yutkunamama, konuşamama gibi şiddetli sıkıntılar oldu. Sonra aklıma geldi covid tongue diye arattım. Böyle bir durum varmış ve belirtiler arasında yazıyor. Fotolar da aynen benziyor. Dilin ortasında nohut kadar sertlik oluştu. Apseyi düşündürüyor ama akma vs olmadı.
Antienflamatuar gargara ile 3 günde geçti.
Annemde ve eşimde hiç sıkıntı olmadı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Bi abimiz aşı olmamakta direniyor. Hayızdan nifastan kesilmiş ve diyor ki kısır yapıyor. Velevki yapıyor. Ne bileyim bende yan etkisi olarak sırtımdan bir kol daha çıkacak varsın çıksın. Kitlesel olaylarda kişisel tercih veya özgürlük olamaz

Evli ve tek çocuğu olan arkadaşım 2 doz biontech oldu. Kısır olursa kurban keser. Geçen korunmanın önemi üstüne arkada çocuk çığlıkları ile bir telefon görüşmesi yaptık :D

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Servet Aydın yazdı:

Bi abimiz aşı olmamakta direniyor. Hayızdan nifastan kesilmiş ve diyor ki kısır yapıyor. Velevki yapıyor. Ne bileyim bende yan etkisi olarak sırtımdan bir kol daha çıkacak varsın çıksın. Kitlesel olaylarda kişisel tercih veya özgürlük olamaz

Bir tarafta yüksek oranda hayatta kalmak var, diğer tarafta ise ölüm riski. İnsanlar kısır bilmem ne yapıyor diyor. Demekki kısırlık falan ölümden daha kötü... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Yahu ben bu kısırlık ‘safsata’sını hiç anlamıyorum! Kimde görülmüş acaba? Var mı bu iddiada olanların bildiği bir vaka? Her duyduğuna inanan bir milletiz maalesef. Kısırlıktan bu kadar korkan bir millet sigara içmez!

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Mankal yazdı:

Ölünün arkasından konuşulmaz..Rahmetle analım..68 ve 63 yaşında karıkoca hemşerimiz..Bir hafta arayla covidten vefat ettiler..Kısırlık yapıyo diye aşı olmamışlar..

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah sen Karabüklümüydün hocam yanlış mı hatırlıyorum. Karabük’te mi vefat edenler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Karabüklümüydün hocam

Karabük Eskipazar..

Oktay Göktaş yazdı:

Yahu ben bu kısırlık ‘safsata’sını hiç anlamıyorum

Ya aslında halkımız herşeyi yanlış anlıyor..Yanlış olan kısırlığı da farklı bir şey olarak algılıyor..Özellikle de erkekler..

tarihinde Metin Mankal tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Metin Mankal yazdı:

Ya aslında halkımız herşeyi yanlış anlıyor..Yanlış olan kısırlığı da farklı bir şey olarak algılıyor..Özellikle de erkekler..

Erektal disfonksiyon? :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Yurdaer Elay yazdı:

Erektal disfonksiyon? :) 

Türkçesi.....Hayat kısa kuşlar uçuyor...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Aslında ben aşı karşıtı değilim. Sadece güvensiz oldukları kanaati bende hakim. Körü körüne birşeye inanmam. Daha çok nedenlerine ve bendeki etkilerine bakarım. Kısırlık yapıyor veya çipliymiş, buna gülüp geçiyorum. Çip zaten elimde var hemde 3 tane. Adımımı bile biliyorlar. Daha bilimsel yan etkilerle ilgileniyorum daha çok, halk efsanesi olmayan. Mesela kalp kası iltihapı gibi? kaç kişide görüldü, tedavisi edilebiliyormu gibi. İnterneti açsam baksam daha hiç duymadığım birsürü yan etki ortaya çıkar ama bunların gerçekliliği nekadar. Yetkililerden hiçbirşey açıklanmıyor. Dolayısı ile internette bu boşluklar dolduruluyor. Halkımız dolmuşa binmede dünyada 1 numara. Çabuk inanıp galeyana gelirler. Aşıda malesef böyle oldu. Kimisi yaptırdı, kimisi inanmadığından yaptırmadı, kimiside yan etkilerinden ötürü korkmakda. Vatandaş haklı. Zaten bizde eksik olan şey eğitim almış eğitmenlerden eğit almamamız. Eğitim şart. Balık başdan kokmuş.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Eğer şehir hayatından uzak bir hayatım olsaydı kesinlikle aşı olmazdım ama bu toplu yaşamda aşı olmamak aşı olmanın yanında çok büyük risk. 

Bu arada eşim 2. doz biontech aşısını oldu ve ertesi günü yüksek ateş (38,1) ve halsizlikle geçirdi. Sonrası gün ateş kalmadı ama sırt ağrısı başladı. Çok şükür 3. günde bir şeyi kalmadı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Oktay Göktaş yazdı:

Yahu ben bu kısırlık ‘safsata’sını hiç anlamıyorum! Kimde görülmüş acaba? Var mı bu iddiada olanların bildiği bir vaka? Her duyduğuna inanan bir milletiz maalesef. Kısırlıktan bu kadar korkan bir millet sigara içmez!

:D ya bıraksınlar, git hastaneye dondur spermini, sonra git aşını ol çok sorunsa kısırlık, gezegen doldu zaten insan biraz nüfus azalır bari...

Mahmut Yıldız yazdı:

Eğer şehir hayatından uzak bir hayatım olsaydı kesinlikle aşı olmazdım ama bu toplu yaşamda aşı olmamak aşı olmanın yanında çok büyük risk. 

Bu arada eşim 2. doz biontech aşısını oldu ve ertesi günü yüksek ateş (38,1) ve halsizlikle geçirdi. Sonrası gün ateş kalmadı ama sırt ağrısı başladı. Çok şükür 3. günde bir şeyi kalmadı.

şehir hayatı diyince aklıma geldi; biz buna alışık millet değiliz kardeş, dediğin şekilde hala bizim kafa göçebe kırsal dağınık yaşam modunda, biz daha toplum olarak yerleşik hayata alışamadık, zaten o yüzden herkes her hakkı kendinde görüyor, çöpünü arabanın camından atıyor, kendinde bu hakkı buluyor, başkasından bana ne diyor, daha bizim alacak çok yolumuz var, işte bizim avrupalıya göre farklarımızdan biri daha, adamlar bunları büyük oranda yılaaaaar önce zaten aşmışlardı...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
İbrahim Arslan yazdı:

3. aşı öncesi bekleme süresi 3 ay.

Sinovac veya biontech tercihe açık.

Aşı süresine 1 ay kala yani 2. ayın sonunda randevu sistemi açılıyor.

Bütün akrabaların aşı randevusunu ben aldıgım için net biliyorum.

Yine update gelmiş sanırım. :)

2 ayın dolduğu gün randevu açıldı.

1 hafta sonrasına randevu alabiliyorum

Yani benim için 2 ve 3. aşı arası 2 ay 1 hafta olmuş durumda

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Koray Demir
Mert Gulkokan yazdı:

Covid geçirmiş birisi olarak dün 2. Doz biontech oldum
İlk dozda olduğu gibi yine çarpıldım
Hafif ateş bağ ağrısı halsizlik
Öğlenden beri yatıyorum

Geçmiş olsun. Alerjik durumlar var mı olanlarda genelde daha fazla yan etki yapıyor.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Mert Gulkokan yazdı:

Covid geçirmiş birisi olarak dün 2. Doz biontech oldum
İlk dozda olduğu gibi yine çarpıldım
Hafif ateş bağ ağrısı halsizlik
Öğlenden beri yatıyorum

Covid geçirenlere 1 doz aşı yetmiyor muydu?

Öyle denmişti yanlış hatırlamıyorsam.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

2 sıvovac 1 bioentec için 4. doz hakkı tercihen verilmiştir. 

Tercihen ne demek?  İstersek mi yoksa zorunlu mu? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aşıyı olup adam gibi korunup kollansa idi insanlık tek aşı kafi gelirdi. Aşıyı olan kendini yenilmez sanıyor ve salıyor. Bir de korunmasız gezinen tenya tayfası var. Onlar olduğu sürece daha çok aşı oluruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ümit Türk yazdı:

2 sıvovac 1 bioentec için 4. doz hakkı tercihen verilmiştir. 

Tercihen ne demek?  İstersek mi yoksa zorunlu mu? 

Tüm aşılarda zorunluluk yok. 4'üncü dozlar yurt dışına çıkışta 2 doz BioNTech isteyen ülkeler olması nedeniyle, 2 doz Sinovac üzerine 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4'üncü hak olarak verildi. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Cuma günü için Hanımla beraber yüz yüze ders için mecbur tutulacağımız düşüncesiyle 1. doz sinovac için randevu almıştım MHRS sisteminden sinovac için mesaj geldi. Aşı olmaya gidince sinovac değilmi diye sorunca hayır biontech dediler yanlışlık var deyince..... Ortam bir anda gerildi bu daha koruyucu vs şırıngaya çektik ne olacak şimdi vs. Hayır olmuyorum dedik ve biontech olmayı reddediyorum diye yazıp imzaladım. Aile hekimimin yanına çıktık bizim bir bilgimiz yok dedi. Binadan çıkmıştım ki cep telefonumdan arandım gelin sinovac yapacağız. Barkodlar geri yapıştırılmış farklı daha küçük hacimli şırınga ile sinovac olduk. Bakanlık sinovac seçenleri de biontech aşısına yanlışlıkla/bilerek yönlendiriyor olabilir.

Hiç bir yan etki görmedik belki hiç bir etkide görmeyeceğiz. Maske / Mesafe / Hijyene devam.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kaç tane aşı olacağız... her ay aşı olmak istemiyorum şahsen!

aşı yaşını 15 e çekmişler bu arada.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

4. Doz aşı için bu akşama randevu aldım. Kış sezonuna hazırlıklı olmak lazım..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ersen Tapan yazdı:

4. Doz aşı için bu akşama randevu aldım. Kış sezonuna hazırlıklı olmak lazım..

Antikor baktırdın mı?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sani Gerşon yazdı:

Antikor baktırdın mı?

İhtiyaç duymadım.
Önceki yaptırdığım 2 doz sinovac aşısını yok sayıyorum. Şu an kendimi 1 doz biontec olmuş gibi düşünüp 2. doz biontec olduğumda normal seviyeye gelmiş kabul edicem. 
5. doz olmam gerekirse o zaman antikor baktırabilirim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bende ertelediğim ikinci doz biontec i geçen hafta oldum. ilk aşıda birkaç gün yorgunluk olmuştu, bunda birazbel ağrısı dışında etki göstermedi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...