İçeriğe Yönlendir

Kuraklık Kapıdan Girdi Salonda Oturuyor

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Türkiye de kuraklık beklenmiyor, yaşanıyor, pek gündemde değil sadece.An itibarı ile çok kritik seviyede az su stoğumuz var. Sivil insiyatif olarak ne yapıyoruz? cezalar, yasaklar, engellemeler şart mıdır?

Msela ben arabamı yıkatmıyorum, varsın üstü tozlu olsun, içini bez ile siliyorum, halıları süpürge ile çekiyorum o kadar. evde de çamaşır ve bulaşıkta daha biriktirip yıkanıyor.

• Beğen 26
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Tv kanalını değiştir bakem :)

şaka bir yana, ciddileşirsek ben DSİ ye çalışıyorum mesela, şöyle özetliyim, bitiğiz, size öyle şeyler anlatırımki sinir olursunuz, boşa yazık bu Vatana diyip durmuyorum...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Ben karbon ayak izi belgeselinde izledim göllerimiz kuruyor yeraltı suları azalıyormuş O günden sonra Sifonun ayarını azalttım , artık arabamı yıkamiýorum bezle siliyorum.

Bir süre devam edeğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

Türkiye de kuraklık beklenmiyor, yaşanıyor, pek gündemde değil sadece.An itibarı ile çok kritik seviyede az su stoğumuz var. Sivil insiyatif olarak ne yapıyoruz? cezalar, yasaklar, engellemeler şart mıdır?

Msela ben arabamı yıkatmıyorum, varsın üstü tozlu olsun, içini bez ile siliyorum, halıları süpürge ile çekiyorum o kadar. evde de çamaşır ve bulaşıkta daha biriktirip yıkanıyor.

parklarda otoban kenarlarında sulama ile çim yetiştiriliyordu ve geri dönüşüm suyu değildi. (kontrol ettim sordum)

Arabamı yıkatmayalı yıkamayalı çoook oldu. 

Yorum bağlantısı

Salma sulama ile sulanan tarım arazilerini bir görseniz harcanan suyu burda tahmin edemessiniz

100 evin 100 senelik ihtiyacı dersiniz belkide 100 dönüm tarlaya harcanan su

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Bu yıl uzun bir aradan sonra Bafra Kuş cennetine gittim. Gördüğümde şok oldum. Eskiden var olan onca gölet yok olmuş. Resmen sular çekilince belgeseli gibi olmuş. Orada görevli biriyle konuştuk. Yörenin adamıyım, 60 yaşındayım böyle bir şey görmedim dedi. Ve durumun halen aynı olduğunu duyuyoruz.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Bulaşık makinesi su tasarrufu yapıyor deniliyor acaba bu ne kadar doğru ?

Full doldurulmadığı sürece tasarruf yaparmı ?

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

İnsanlık eninde sonunda kaybettiklerini anlayacak ama iş işten geçmiş olacak,küresel ısınmanın en büyük sıkıntısı su olacak, inşallah bu konuda dünya ülkeleri kehrende olsa icraat yaparlar,yapılmazsa gelecekteki tehlikeler çok yakında...

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Aralık 10 olmuş Ahlat'ta halen kar yağmadı :shok: Durum çok kötü

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Aytac Sakal yazdı:

Ben karbon ayak izi belgeselinde izledim göllerimiz kuruyor yeraltı suları azalıyormuş O günden sonra Sifonun ayarını azalttım , artık arabamı yıkamiýorum bezle siliyorum.

Bir süre devam edeğim.

Sifon ayari nasıl yapılıyor Aytaç bey

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Aytac Sakal yazdı:

9,9LT su ile yıkıyor bizim makine. Bu su ile elde aynı hikyenikle yıkama mümkün değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Tahir İlter yazdı:

Benim rezervuar kale marka önce kapaği açtım içinde şamandra var su doldukca samandra yükseliyor ic musluğu kesiyor onu duşurerek ayar yaptım sonuc alamasam haznenin icine dolu pet şişe birakacaktım.Linkteki kırmızı parcadan ayar yapılıyor.

https://www.hepsiburada.com/kale-3-8-rezervuar-ic-takim-doldurma-grubu-samandra-pm-HB00000QYXOB

Sani Gerşon yazdı:

9,9LT su ile yıkıyor bizim makine. Bu su ile elde aynı hikyenikle yıkama mümkün değil.

Bende bakayım klavuza.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Aytac Sakal yazdı:

Yapıyor tabii, yeni bir makine 10 litre ile yıkama yapabiliyor.

Tahir İlter yazdı:

Hacmi azaltmak için taş koyan vardı.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Uludağa kar yağmaz oldu.Durum çok vahim bundan önceki seneler ağustosda bile tepeler bembeyazdı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Taşa gerek yok. istediğiniz boyutta bir pet şişeyi doldurup koyun sifon deposunun içine. 

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Tahir İlter yazdı:

Rezervuarın içine, uygun miktar ve ölçüde, içi su dolu kavanoz bırakabilirsiniz.

Kapasitesi, içine konan nesnelerin hacmi ölçüsünde azalacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ağaçları kesip kesip sonra iklim değişti reklamı yaparsak ağaç dikme gösterisi kendini 50 belki de 100 sene telafi etmez.

Yine de dikmeye devam benim tepkim var olan ağaçların kesilmesine.

Yorum bağlantısı

çok kötü çok. ektiğimiz buğdaylar bitmedi bitenler kurulmak üzere.

(Rum 30/41)
İnsanların, kendi elleriyle yaptıkları şeyler yüzünden karada ve denizde bozulmalar olur. Bu, ettiklerinin bir kısmını bulsunlar diyedir; bakarsın vazgeçerler.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

isin ozune inmek gerektigini dusunuyorum su az oldugunda tabiki az kullanmaliyiz ama kurakligin sebebi kuresel isinma kuresel isinmayi azaltmak icin ne yapiyoruz mesela forum olarak bir kismimiz ben dahil egr iptali pdf iptali yapiyoruz dolmuscular kamyoncular yakita yag katiyor ormanlarda siyanurla altin araniyor ormanlar yaniyor yerine oteller dikiliyor bu gunler iyi gunlerimiz 

ben pdf iptalli dizel aracimi hurda indiriminden yararlanmak icin hurdaya verdim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

En büyük su israfı sanayi kuruluşlarındadır. Bireysel tüketimlerden yapılacak tasarrufun tamamı bir fabrikanın boru çatlağından kaçacak 1 aylık suya ancak denk gelebilir. Endüstrileşmeye karşı değilim fakat çoğu işletmenin kar amacı güderek uygulamadığı tedbirler sebebi ile kaybettiği temiz suyu taharet musluğu tasarrufu ile kazanamayız. 3 kişilik bir evin ortalama su tüketimi aylık 10-12 ton civarındadır. Bazı işletmelerde bu tüketim saatliktir. Bazı işletmelerde buhar olur atmosfere karışır, bazı işlemelerde arıtma tesislerinde temizlenir denize/nehire karışır. Refah bir toplum olabilmemiz için üretim yapmamız gerekir. Üretim yaparken suyu tasarruflu kullanacak tesisler kurmak normalden daha fazla yatırım maliyeti gerektirir. Termik santrallerin bacasına filtre takılmasın diye diretilen güzel ülkemizde suyu asıl gereksiz tüketen bireysel kullanıcılar değildir. Su üzerinden aşırı rant dümenleri döner. O tarafa hiç girmek istemiyorum. Sudan tasarruf; direkt suyu kullanmamak değil, suyu kirletecek, su ile işlem gören ürünleri azaltacak şekilde yaşayarak sağlanır. Nasıl mı? Lavaboya yağ dökmeyin. Atık motor yağını rögara dökmeyin. Kağıt ve plastik atıkları ayrıştırma kutularını mutlaka kullanın. (o kağıt toplayıcıları çok büyük su tasarrufu sağlıyorlar aslında) Bilinçsiz sulama/tarım/hayvancılık için söyleyecek çok sözüm de var ama o tarafta da farklı konular var yine girmeyeceğim.       

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Aralık ayının 10'u Ankara'ya yağmur yağmadı. Yaradan bile bıktı bizim yalanlarımızdan su bile vermeyecek.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Su yok olmaz, geri dönüşümlüdür. Kirlenir, denize dökülür, buharlaşır.. Atık su geri dönüşüm tesislerini arttırmalıyız, gelişmiş ülkeler tesis kapasitelerini sürekli arttırıyorlar. 

'TÜİK 2014 verilerine göre endüstriyel ve evsel su kullanımı sonucu oluşan atıksuyun sadece yüzde 61' i arıtmadan geçiyor. 

TÜİK raporu geriye kalan yüzde 39'un denizlere, nehirlere ve hatta göl ve gölet gibi kapalı su havzaları ve toprağa verildiğine dikkat çekiyor. Bu suların taşıdığı zehirler ekosistemleri alt üst ediyor.

OECD'nin atık su arıtması ile ilgili 2017'de yayınladığı istatistiğe göre ise Türkiye bu oranı yüzde 70.7'ye yükseltmiş durumda. 

Dünyada yüzde 100 arıtma yapan tek ülke Latin Amerika ülkesi Şili. Bu ülkeyi Hollanda, Lüksemburg, Almanya, İsrail, Avusturya, Yunanistan, Güney Kore ve Avustralya takip ediyor. 

Polanya, Litvanya, Macaristan ve Letonya'nın atık su arıtımı konusundaki karnesi Türkiye'den daha iyi görünüyor. 

İtalya, İrlanda, Meksika ve Slovenya ise atık su arıtma oranı yüzde 63 seviyesinde yani Türkiye'den daha geride.

Bununla birlikte OECD, Türkiye'ye  gelecekte tarımda su alanında risk yaşayacağını öngördüğü ülkeler raporuna dahil etmiş durumda.

Uzmanlar, evde, araba yıkama sektörlerinde, tarımda ve kentsel peyzajda geri kazanılan atık suların kullanılmasını teşvik etmek için yerel politikaların güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.'

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Okadar üzülmeyin. İnsanlık bunada çare bulur. Ben bir kaç alet gördüm. Çok basit ve ucuz. Havadaki nemi suya ceviriyor. Enerji harcamıyor. 21 nci yüzyılda susuz kalmayız. Ama kıtlık için çözüm lazım. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Okadar üzülmeyin. İnsanlık bunada çare bulur. Ben bir kaç alet gördüm. Çok basit ve ucuz. Havadaki nemi suya ceviriyor. Enerji harcamıyor. 21 nci yüzyılda susuz kalmayız. Ama kıtlık için çözüm lazım. 
Barajlarda su kalır da elektriksiz kalmazsak olabilir.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz yazdı:

Ben bir kaç alet gördüm. Çok basit ve ucuz.

varmı linki 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...