İçeriğe Yönlendir

Kuraklık Kapıdan Girdi Salonda Oturuyor

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

cuma, iş çıkışı ve  şirket arabaları pırlı pırıl yıkanmış evlere gidiliyor maaşallah, bence acilen bu araba yıkama konusunda kısıtlama getirilmeli, çok acilen ..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

cuma, iş çıkışı ve  şirket arabaları pırlı pırıl yıkanmış evlere gidiliyor maaşallah, bence acilen bu araba yıkama konusunda kısıtlama getirilmeli, çok acilen ..

Benden sonra tufan sendromu. Benzinliklerde araç yıkamanın yasaklanması lazım 1 ay.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Otomatik yıkama 60tl olacak. Normal yıkama istasyonu plaka tanımlı ve ayda bir defa. O da 50tl sadece dış yıkama. Bu arada ne kadar az yıkama o kadar uzun boya ömrü

Sedef istif.Portif halı kilim inşaat turizm aş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabamı 3 aydır yıkamıyorum. 

Sorun araba yıkamada değil. Sorun bağ bahce tarla sulamada. Suyun büyük çoğunluğu sulamaya gidiyormuş. 

Sulama olmazsa gıda sektörü sıkıntı yaşar.. 

Konya ovasında ekilen tohumun aylardır baş vermemiş. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Vahşi sulama yapılmaması gereken ürünlere ağaçlara yapılıyor

benle aynı gün limon bahçesi kurdu biri iki yan tarlaya 

ben damlama kurdum ilk günden o salma su veriyor . Onun bahçede ot adam boyu oluyor ağaçları otum içinde boğulgor sürekli hastalanıyor

bi gittiğimde resim çekim 1 senede 3 karış anca uzadı fidanları benimkiler boyumu geçti sanarsın 2 sene önce ekildi

40 senelik çifçi herşeyi ben bilirimcilerden 😂

Suyun anasını ağlatıyor + olarak ektiği ağaç bişeye benzemiyor kalitede yok

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Haftaya daha çamurlu olacak inşallah.. 

Pek umudum yok. Beykoz Çekmeköy Şile bölgesi çok yağmur çeker günlerce yağdığı oldu civardaki göletlere bi gram faydası olmadı.
Bi aksilik olmazsa bizim çatının yağmur oluklarını bahçeye koyacağımız bir depoya aktararak yağmur hasadı yapma planımız var. Bahçede damla sulama kullanıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Mehmet Göktürk yazdı:

Dün ömerli barajının içine girdim arabayla her yer gece ateş yakıp bira içenlerin çöpü lanet okudum.

su olağanüstü azalmış.

https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/baraj-doluluk-oranlari

Bazı bölgelerde beykoz belediyesine bilgi verdiğim oldu bir kaç saat içinde dönüş yapıp koordinat istediler, ormandaki çöp torbalarını aldılar. Ama dağınık tipte çöplere bişey yapamayacaklarını söylemişlerdi.
ABD gibi park-orman ranger sistemine geçmek lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

ben damlama kurdum ilk günden o salma su veriyor . Onun bahçede ot adam boyu oluyor ağaçları otum içinde boğulgor sürekli hastalanıyor

Salma veya yağmurlama sulama dünyanın en büyük düşmanı bence. 

Yağmurlama ile damlama arasında en az 10 kat maliyet farkı vardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Arabamı 3 aydır yıkamıyorum. 

Sorun araba yıkamada değil. Sorun bağ bahce tarla sulamada. Suyun büyük çoğunluğu sulamaya gidiyormuş. 

Sulama olmazsa gıda sektörü sıkıntı yaşar.. 

Konya ovasında ekilen tohumun aylardır baş vermemiş. 

Ali barajlardaki içme suyu ile istanbul çevresinde tarımsal sulama yok. 

Belediyenin otoban kenarlarına güzelim doğal dokuyu söküp zorla diktiği mevsimlik çiçekler ve çimler var sulanan baraj suyuyla. Sanayinin bir kısmı var (bir kısmı yerden çeker) ve oto yıkama var. Bağ bahçe tarlayı iski suyuyla sulayan yok. Varsa şaşarım. 

Ülkedeki suyun büyük çoğunluğu sulamaya gidiyor doğru ama bu istanbulun iski suyu değil. tüm doğal kaynakların içinde düşünüldüğünde öyle. 

Servet Aydın yazdı:

Otomatik yıkama 60tl olacak. Normal yıkama istasyonu plaka tanımlı ve ayda bir defa. O da 50tl sadece dış yıkama. Bu arada ne kadar az yıkama o kadar uzun boya ömrü

Sedef istif.Portif halı kilim inşaat turizm aş

Hele o servis şöförleri.. Yıkamacıdaki makine ile en az yarım saat uğraşırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

yıkamacıların harcadığı su devede kulak yahu çoğunuz hayal bile etmiyosunuz salma sulamada harcanan suyu

örnek bi 12 lik santreviç videosu attım . bunun gibi yüzlercesi 24 saat durmadan çalışır vaziyette tarsusta yazın mısır sularken

bi komşu var 3 tane aynı anda çalıştırıyor 1 gün bazen 2 gün kanalda su kalmıyor millet diyorki yav bir ara ver bizede su kalsın barajdan gelen koca ırmak kuruyor 

Attığım videoyu zaman ayırıp sonuna kadar izlemenizi rica ederim . tarlayı deniz yapıyor adamlar deniz koca tarlaları 

kurban olun siz yıkamacının pompasıyla araba yıkayanlara

hala evinin bahçesindeki hortumu açıp tonlarca suyla araba yıkayan hanzolar var 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Su jeti saatlik ne kadar su harcıyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

yıkamacıların harcadığı su devede kulak yahu çoğunuz hayal bile etmiyosunuz salma sulamada harcanan suyu

örnek bi 12 lik santreviç videosu attım . bunun gibi yüzlercesi 24 saat durmadan çalışır vaziyette tarsusta yazın mısır sularken

bi komşu var 3 tane aynı anda çalıştırıyor 1 gün bazen 2 gün kanalda su kalmıyor millet diyorki yav bir ara ver bizede su kalsın barajdan gelen koca ırmak kuruyor 

Attığım videoyu zaman ayırıp sonuna kadar izlemenizi rica ederim . tarlayı deniz yapıyor adamlar deniz koca tarlaları 

kurban olun siz yıkamacının pompasıyla araba yıkayanlara

Gençliğim boru eklemeyle salmastra değiştirme ile naylon boru ekleme ve salma suyla tarla sulamayla geçti. Damlamayı bırak pimaş kelimesini rüyamızda göremezdik. Kürekle kuyu kazdığımı da bilirim. Şu an da tarlamızda 2 si aktif olan 3-4 tane 5 lik pompa var. Diğer eskilerin nerde olduğunu unuttuk. Su, ben ilkokulda iken 2 metrede idi. şu an 200.

Tarımdaki ve sanayideki su kullanımı ile şehirlerin içme ve kullanma suyu temini birbirinden oldukça ayrı konular. (sorun yine var ama konu ayrı ve arabayı tarlada yıkamıyorsun)  Bu nedenle araba yıkama konusu önemli.

Kaliforniyada da bu sorun yaşanır ve geçtiğimiz yıllarda araba yıkamak yasaklanmıştı. Hatta barajların üstünü de naylon toplarla kapadılar.

Jetli yıkama az yıkıyor diye bir garanti yok. Benzincidekilerin dakikada 15 litre bir kapasiteleri var. yarım saat açık tuttuğunda okul servisi şöförü gibi 450 litre su harcıyorsun.  

Araba yıkamanın başka sorunları da var. Özellikle motor yıkamanın. Onlara girmiyorum. 

Ben bir de park ve bahçelerdeki sitelerdeki ÇİM olayına gıcığım. Bizim sitede de malesef çim var yazın ne yaparız soru işareti.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Su jeti saatlik ne kadar su harcıyor?

900 litre.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Yazın dolan yüzme havuzlarının hepsi yeraltı artezyan suyumu ?

öyle bile olsa onlardada çok israf oluyor yasaklansın hiç sevmem zaten :D 

Mehmet Göktürk yazdı:

Gençliğim boru eklemeyle salmastra değiştirme ile naylon boru ekleme ve salma suyla tarla sulamayla geçti. Damlamayı bırak pimaş kelimesini rüyamızda göremezdik. Kürekle kuyu kazdığımı da bilirim. Şu an da tarlamızda 2 si aktif olan 3-4 tane 5 lik pompa var. Diğer eskilerin nerde olduğunu unuttuk. Su, ben ilkokulda iken 2 metrede idi. şu an 200.

Tarımdaki ve sanayideki su kullanımı ile şehirlerin içme ve kullanma suyu temini birbirinden oldukça ayrı konular. (sorun yine var ama konu ayrı ve arabayı tarlada yıkamıyorsun)  Bu nedenle araba yıkama konusu önemli.

Kaliforniyada da bu sorun yaşanır ve geçtiğimiz yıllarda araba yıkamak yasaklanmıştı. Hatta barajların üstünü de naylon toplarla kapadılar.

Jetli yıkama az yıkıyor diye bir garanti yok. Benzincidekilerin dakikada 15 litre bir kapasiteleri var. yarım saat açık tuttuğunda okul servisi şöförü gibi 450 litre su harcıyorsun.  

Araba yıkamanın başka sorunları da var. Özellikle motor yıkamanın. Onlara girmiyorum. 

Ben bir de park ve bahçelerdeki sitelerdeki ÇİM olayına gıcığım. Bizim sitede de malesef çim var yazın ne yaparız soru işareti.

benim bahçede çektiğim video. olay bu başka bişeye gerek yok özellikle meyve bahçelerinde salma sulama hala devam edenler tam saçmalıyor artık

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

Yazın dolan yüzme havuzlarının hepsi yeraltı artezyan suyumu ?

öyle bile olsa onlardada çok israf oluyor yasaklansın hiç sevmem zaten :D 

benim bahçede çektiğim video. olay bu başka bişeye gerek yok özellikle meyve bahçelerinde salma sulama hala devam edenler tam saçmalıyor artık

Tarımsal sulamada haklısın. Ancak bunun istanbul baraj problemi dışında farklı boyutu var. Haklısın. Ama istanbul baraj araba yıkama konusu farklı.

Yüzme havuzuna gelince. Sattığım dairede yönetici bendim (aslında hala benim). Havuzumuz vardı ve şehir suyu ile doluyordu çünkü başka su kaynağı yok. Su devridaim olur. 150 ton. eksildikçe bir şamandıra koymuştuk ordan saat de koyduk takip ediyorduk. Kaçaklar olmasına rağmen günde 1 ton anca ekliyordu. Asıl su bahçe çiçek sulamaya gidiyordu. Mecburen o da şebeke suyu ile. Şu an oturduğum yerde de bahçem var ve bahçe suyu şebekeden. üstelik kira kontratımda bahçeye çime bakacaksın yazıyor. Ben şimdi ne yapayım?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

Tarımsal sulamada haklısın. Ancak bunun istanbul baraj problemi dışında farklı boyutu var. Haklısın. Ama istanbul baraj araba yıkama konusu farklı.

Yüzme havuzuna gelince. Sattığım dairede yönetici bendim (aslında hala benim). Havuzumuz vardı ve şehir suyu ile doluyordu çünkü başka su kaynağı yok. Su devridaim olur. 150 ton. eksildikçe bir şamandıra koymuştuk ordan saat de koyduk takip ediyorduk. Kaçaklar olmasına rağmen günde 1 ton anca ekliyordu. Asıl su bahçe çiçek sulamaya gidiyordu. Mecburen o da şebeke suyu ile. Şu an oturduğum yerde de bahçem var ve bahçe suyu şebekeden. üstelik kira kontratımda bahçeye çime bakacaksın yazıyor. Ben şimdi ne yapayım?

insanların araba yıkama sıklığı nedir acaba ?

ben uzun yoldan gelince cam panjur kaput sinek böcek kaplanmışsa yıkatıyorum  onun dışında pek yok . toplamda 12 13 defa diyim ayda 1 eder onuda yıkamacıda

dediğim gibi bu yıkanışlarda uzun yol sonrası hep

varmı acaba böyle bir anket . şirkette biri var tahminimce hafta 5 gün yıkıyor cila atıyor 1 tane toz görmedim daha arabasında 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

insanların araba yıkama sıklığı nedir acaba ?

ben uzun yoldan gelince cam panjur kaput sinek böcek kaplanmışsa yıkatıyorum  onun dışında pek yok . toplamda 12 13 defa diyim ayda 1 eder onuda yıkamacıda

dediğim gibi bu yıkanışlarda uzun yol sonrası hep

varmı acaba böyle bir anket . şirkette biri var tahminimce hafta 5 gün yıkıyor cila atıyor 1 tane toz görmedim daha arabasında 

Anket yapalım aslında. Açayım şimdi.

Benim gözlemlerim servis minibüsleri. içini dışını paspasını artık dibine kadar yıkıyorlar. Taksiler. sütçü gibi pikap araçlar. Bazı kamyonlar. o kadar çok yıkıyorlar ki artık yeter diyorum uzaktan izlerken. Belli ki adamın saati gelmemiş vakit geçiriyor. Diğeri kiralık araçlar. sürekli yıkanıyor. Şirket araçları sabah gelince işyerine bırakılıyor işyeri otoparkındaki yıkamacı sürekli çalışıyor. Burda sen ben olayına girmeyelim. Araba yıkama, temiz arabaya binme, dükkanın sokağın önünü yıkama bizde moda. Şıkır şıkır olacak. PArası neyse veririz. Allah afat vermesin inşallah yağar bişi olmaz biz Türküz. modları. Oluyor olacak. Paylaştığın videolar doğru. 

Ege bölgesinde bir de fıskiyeler var arabayla altına gelir beklersin yağmurlama.. :) Bak o artezyen. Akan su da çoğunlukla yandaki tarlaya gönderilir yolu yapılarak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

Her metrekarede en az 1 ton su var o tarlada.. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

900 litre.

Bi yıkamacı sabah 8’de başlasın, akşam 6 da bitirsin. 1 saat mola. 9 saat çalışma. Bu 9 saatin 1/3’inde su jeti çalışsa günlük 2,7t su eder. İstanbul’da 15.000 yıkamacı olduğu söyleniyor. 40.500t ediyor. Herkes full iş yapamıyor. Buna biz günlük 30.000t diyelim. 

İstanbul’da günlük su kullanımı 2,5-3 milyon ton. Yani yıkamacılar 0,011 oranla su harcıyor. 

İtü geçtiğiniz baharda pandemide demiş ki, sanayiler kapandı ama günlük su tüketimi değilmedi. Evde kullanılan su %30 arttı. 

Tema’ya göre suyun %73’i tarımsal sulamaya gidiyor. %11 sanayi ve geris evlere. Şebeke suyundan bahçe sulama da tarımsal sulama mı ev giderimi onu bilmiyorum. 

sulama işini çözmeliyiz. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

En büyük israf, evde sıcak suyun banyoya gelmesi aşamasında oluşuyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İçme suyum dışardan, 15 günde içme suyu için harcadığımız miktar 5 yetişkin1 bebe için  114 litre.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi yıkamacı sabah 8’de başlasın, akşam 6 da bitirsin. 1 saat mola. 9 saat çalışma. Bu 9 saatin 1/3’inde su jeti çalışsa günlük 2,7t su eder. İstanbul’da 15.000 yıkamacı olduğu söyleniyor. 40.500t ediyor. Herkes full iş yapamıyor. Buna biz günlük 30.000t diyelim. 

İstanbul’da günlük su kullanımı 2,5-3 milyon ton. Yani yıkamacılar 0,011 oranla su harcıyor. 

İtü geçtiğiniz baharda pandemide demiş ki, sanayiler kapandı ama günlük su tüketimi değilmedi. Evde kullanılan su %30 arttı. 

Tema’ya göre suyun %73’i tarımsal sulamaya gidiyor. %11 sanayi ve geris evlere. Şebeke suyundan bahçe sulama da tarımsal sulama mı ev giderimi onu bilmiyorum. 

sulama işini çözmeliyiz. 

Tamam siz bol bol arabanızı yıkatın. 

Yazdıklarım okunmuyor mu nedir? ISKI suyu ile tarımsal sulama yapılmıyor. Yapılıyorsa ispatlayın. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

En büyük israf, evde sıcak suyun banyoya gelmesi aşamasında oluşuyor :)

Banyoda mutlaka pulverize başlık lazım. Birçok duş başlığı bu özellikte değil. Hatta hiçbiri değil. Amerikada kaldığım evdeki duş başlığından akan su araba yıkamadan gelir gibi duman şeklinde püskürüyordu. bir sürü delik yerine tek bir delik ve önünde dağıtıcı bir metal vardı. Bulsam alacağım bulamadım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

4 kişilik bir aileyiz kişi başı aylık 2 Tom ortalama tüketimimiz (son fatura 8 m³)

Komşumuz 5 kişi 20 ton harcamış (genel olarak da öyle) bizim iki katımız... Temiz olmak ile israf karıştırılıyor maalesef.

25 dakika belgeselinde su sarfiyatını %70 i tarım, %25 sanayi l, sadece %5 i evlerde oluyor diyordu. Evde alacağımız önlemler pekte işe yaramıyor izlenimi oluştu bende maalesef... Dolaylı kullanımdan kısılabılır ama, o üzerindeki %25 i evde tüketiyoruz dolaylı yoldan. 1 bardak kahve bile tonlarca sudan bahsediyorlardı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

Tamam siz bol bol arabanızı yıkatın. 

Yazdıklarım okunmuyor mu nedir? ISKI suyu ile tarımsal sulama yapılmıyor. Yapılıyorsa ispatlayın. 

Banyoda mutlaka pulverize başlık lazım. Birçok duş başlığı bu özellikte değil. Hatta hiçbiri değil. Amerikada kaldığım evdeki duş başlığından akan su araba yıkamadan gelir gibi duman şeklinde püskürüyordu. bir sürü delik yerine tek bir delik ve önünde dağıtıcı bir metal vardı. Bulsam alacağım bulamadım.

Onu hep amerikan filmlerinde görür derdimki manyaklara bak yıkandıkları su kaynak su buhar çıkıyor diyordum meğerse mevzu başlıktaymış demek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Ayda bir arabamı su jetiyle yıkarım. Önce süngerle köpükle silerim. Sonra Birkaç dk su harcarım. Buna kimse çok su harcıyorsun diyemez. Evimin bahçesini akşam hortumla suluyorsam bunu iski nasıl bilecek. Sayaçtan fatura yazıyor işte hocam. Onbinlerce evin küçük peyzaj alanı ve mini hobi bahçeleri iski suyuyla sulanıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

..Evimin bahçesini akşam hortumla suluyorsam bunu iski nasıl bilecek. Sayaçtan fatura yazıyor işte hocam. Onbinlerce evin küçük peyzaj alanı ve mini hobi bahçeleri iski suyuyla sulanıyor. 

Tarımda sulama mı o dediklerin?

iskinin bilmesine gerek yok sen cüzdandan anlarsın :)  tarım değil o.

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

4 kişilik bir aileyiz kişi başı aylık 2 Tom ortalama tüketimimiz (son fatura 8 m³)

Komşumuz 5 kişi 20 ton harcamış (genel olarak da öyle) bizim iki katımız... Temiz olmak ile israf karıştırılıyor maalesef.

25 dakika belgeselinde su sarfiyatını %70 i tarım, %25 sanayi l, sadece %5 i evlerde oluyor diyordu. Evde alacağımız önlemler pekte işe yaramıyor izlenimi oluştu bende maalesef... Dolaylı kullanımdan kısılabılır ama, o üzerindeki %25 i evde tüketiyoruz dolaylı yoldan. 1 bardak kahve bile tonlarca sudan bahsediyorlardı...

istanbul izmir vs Baraj suyu tarımda kullanılmıyor. Sanayide de çoğunlukla kullanılmıyor küçük atelye hariç.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...