İçeriğe Yönlendir

Kuraklık Kapıdan Girdi Salonda Oturuyor

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Hamit inan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

çok yazık oluyor harbiden, işin kötüsü artık işi bilen adamlarda yok, bu işe bakanlar çoluk çocuk, kaprisi egosundan geçilmiyor, onun adamı şunu gurubu lafta edilmiyor, anla işte, nasıl düzelecek bu durum bilemiyorum...

Bende tepedekilere daha kızmıyorum. En alt tabaka o vaziyette çünkü.

Geçen sene 85 yaşında köylü bir teyzemle sohbet ediyoruz.
İnsanlarda namus ar kalmayınca toprakta bes bereket kalmadı demişti. Çok hak vermiştim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gulkokan yazdı:

Türkiyede su sorunu dışında ciddi bir çöp kirliliği var
Bizde temizlik imandan gelir lafı sadece abdest almak ile alakalı
Camiden çıkan adam yere tükürmeye başlıyor
Gitmeyen de her yere çöp atıyor sigara izmaritleri yerlerde ormanlar çöp içinde yazık çok yazık
Yere çöp atmazsak çöpçüler işsiz kalır diyor adamlar emoji23.png

Baraj suyundan gelen dağıtım ucu bizim tarlada. Geçen bu yaz bağlantı işleri yapılırken başında sigara içen komşu tarlanın elemanı..Tarlanın içindeyiz. Mis gibi toprak. Sigarayı aldı ağzından toprağa soktu.."o dedim koyduğun izmarit 100 sene orda kalacak"... bön bön baktı.  Filtreli sigara yasaklansın..

Çöpçnün işi ne diyen çok kişi var. Bilmiyor ki modern ülkede çöp daha az olur bu sayede insanlar başka üretime dönüş işler yapar.  Öküz işte. Dağdki çoban (!) bunlardan akıllı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

nitelikli tarım (pahalı ürünler vs) yetiştirmek yerine birçok büyük toprakları olan ülkenin susuz yağmurla yetiştirdiği mısır gibi patates gibi şeyleri suluyor da suluyoruz..

yetiştirsene incir, üzüm, kuşkonmaz, ceviz kestane? yok... mısır yetiştirilecek o da hayvan yemi olarak. iyi....

Doğru tedarik zinciri olsa restoranlardan artan sebze artıkları kabuklarını değerlendirebilsen ne yem olur çok da iyi olur. Böyle şeylere kafa basmıyor bizde organize olamıyoruz.

Yönlendiren de yok. NAr iyidir dediler herkes nar dikti fiyatlar dip. sonra insanlar ağaçları kökledi.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ali Darbaz yazdı:

Bu konuda en tasarruflu kişi ben olmalıyım. Su faturamın 44 tl olmasından belli. 

Bize her ay yaklaşık 34 tl geliyor, Evde epey dikkat ediyoruz. 2 büyük bir küçük yaşıyoruz.

Melih Gökçek Başkanken 100 lira bile geldiği olmuştu. O zamanlar ülkemizde en pahalı su Ankara"daydı.

Yorum bağlantısı
Barış Özarslan

3 tarafımız denizler ile çevrili :) Son çareyi deniz suyunu arıtarak çözebiliriz herhalde.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Barış Özarslan yazdı:

3 tarafımız denizler ile çevrili :) Son çareyi deniz suyunu arıtarak çözebiliriz herhalde.. 

Enerji sorunumuz var o zaman.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

Bu konuda en tasarruflu kişi ben olmalıyım. Su faturamın 44 tl olmasından belli. 

Fiyatlar değişken, tüketimden haber verin siz. Yanlış olmasın 8-10 ton bizim tüketim aylık.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Fiyatlar değişken, tüketimden haber verin siz. Yanlış olmasın 8-10 ton bizim tüketim aylık.

On ahiç bakmadım. bizde m3 şeklinde gösteriyor sanırım . İçme suyunu şileden getiriyorum. Belki etkisi vardır. 

Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

Abi bulunduğum şehirde akarsular olurdu halkın içme veya çay suyu olarak kullandığı onlar bile ya kesildi ya da iyice azaldı.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

On ahiç bakmadım. bizde m3 şeklinde gösteriyor sanırım . İçme suyunu şileden getiriyorum. Belki etkisi vardır. 

1 m3, 1 ton demek. İçme suyu çok farketmez. Bizde 3 kişi 8 m3 tüketim olur. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mahmut Yıldız yazdı:

1 m3, 1 ton demek. İçme suyu çok farketmez. Bizde 3 kişi 8 m3 tüketim olur. 

Aynen ton M³ aynı şey. 4 kişi 8-10 ton. İçme suyu dışarıdan alıyoruz zaten.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Sefa Çelik yazdı:

Sabah uyandım, şakır şakır yağmur yağıyor. Giyindim, işe geldim, forumu açtım bu konu. Elimde çay, camdan yağmuru izleyerek okuyorum.

Kıt ve eksik fizik bilgimle bildiğim, ne uzaydan dünyaya yeni su molekülü takviyesi olur, ne de dünyadan uzaya bir su çıkışı kaybı olur. Dünya yaratıldığında beri (on yüz milyon bin yıldır 😜) su miktarımız hep aynı oldu, değişmedi. Sadece yer değiştiriyor.   

Evet öyle madde kaybolmaz ama şekil değiştirir. Yani bir madde geri dönüşü olmayan bir forma dönüşür ise artık asıl amacına hizmet edemeyecektir.

Yani suyumuz içilebilir iken içilemez hale döndükten sonra artık yapacak çok birşey kalmamış olacak.

Körfez ülkeleri gibi denizden içme suyu üretmek için milyonlarca dolar harcarız artık. Zaten su fakiri olan ülkemizin geleceği pekte parlak değil. Ülkede adam akıllı sanayi ve tarım reformları yapılmaz ise yakında sahip olduğumuz sınırlı sayıdaki ormanlarıda kaybedip çölleşeceğiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ozkan çoban yazdı:

Abi bulunduğum şehirde akarsular olurdu halkın içme veya çay suyu olarak kullandığı onlar bile ya kesildi ya da iyice azaldı.

Çoban çeşmeleri bile kurudu 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bizim 3 deremiz var. 3 derede çağıl çağıl akıyor. Hatta havuz yaptı amcam. Balık yavruları saldık. Alabalık bile yiyebiliriz. 

Hep kötü olacak değilya. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk yazdı:

nitelikli tarım (pahalı ürünler vs) yetiştirmek yerine birçok büyük toprakları olan ülkenin susuz yağmurla yetiştirdiği mısır gibi patates gibi şeyleri suluyor da suluyoruz..

yetiştirsene incir, üzüm, kuşkonmaz, ceviz kestane? yok... mısır yetiştirilecek o da hayvan yemi olarak. iyi....

Doğru tedarik zinciri olsa restoranlardan artan sebze artıkları kabuklarını değerlendirebilsen ne yem olur çok da iyi olur. Böyle şeylere kafa basmıyor bizde organize olamıyoruz.

Yönlendiren de yok. NAr iyidir dediler herkes nar dikti fiyatlar dip. sonra insanlar ağaçları kökledi.

Hocam limonun geleceğini nasıl görüyorsunuz ıda nara dönermi yakında

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

limon bizde bir agaç var. üzerinden bir çuval limon topladım geçen haftalarda şu an onu kullanıyoruz. Limon dayanıklı ancak tüketici büyük sulu limon peşinde lezzet peşinde değil. Bunlar hep faktör.

Limon ağacı nazik. don vurur. vs vs. geç büyür. Bütün yatırımı tek ürüne yapmak sakat bence. Ama 20 tane ağaç dikerseniz bir anlamı olur mesela 6-7 yıl sonra. Don olmayan bir memleket olması şart.

Ben cevizi mantıklı görüyorum. Ceviz ağaçlarımız da var ve çok bereketli. Çok su ihtiyacı da yok. Ancak profesyonel çalışmak için biraz ilaç vs takip etmek gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Mazot gibi zehirli gaz üreten araçlardan kurtulun. Hibrit alın :) 

şaka bir yana, bu işin endüstri bazında düzeltmek gerek. 1-yanlış sulama 2-atık su düzenlemesi. 3-endüstri atıkları. Çok ciddi önlemler alınması lazım. Yoksa çok kötü zamanlar bizi bekliyor. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Ne oldu şu bizim araç lastiğinden elektrik üretme işi [emoji43]

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Geçen gün belediye park sulaması yapan tanker su almış yangın hidrantından dolumunu yapmış sonra suyu kapatırken vanasını kırmış üstten öyle bırakmış gitmiş. Hiç bir yere haber vermeden vatandaş 10 sefer aramış gelen yok gündüz ilgilenirler diyorlar not aldık diyorlar. Gecenin 3 ü saat sabaha kadar o su akacak yazık günah devriye atarken denk geldi de aradım baya azarladım. Hidrantın başında bekliyorum diye de belirttim 10 dakikada geldiler. Gözlerini ovuşturuyorlar. Tamir ekipleride yatmak yerine bu tarz olaylarda kuraklığı düşünüp hareket etse keşke ama nerdeee.

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Konu içinde geçmiş. Kirada oturduğum evde klozet ile Lavabo yanyana idi. Lavabo giderini klozet deposuna bağladım ve kullandım. Dükkanda ise bir tuvaletin lavabo gideri temizlik hattına bağlı. Ciddi tasarruf sağlar bu yöntem. Diğeri ise her klozet içinde litre ayarı var. Oradan düşürün. Araç yıkama işine gelince. Çok kirli ise su bazlı ilaç ile kiri yumuşatıp yıkıyorum. Az su gidiyor. Yıkama makinası hortum ile yıkmaya göre çok az su harcıyor. Bir aracı 5 litre su yıkıyor tabanca ile

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Konu içinde geçmiş. Kirada oturduğum evde klozet ile Lavabo yanyana idi. Lavabo giderini klozet deposuna bağladım ve kullandım. Dükkanda ise bir tuvaletin lavabo gideri temizlik hattına bağlı. Ciddi tasarruf sağlar bu yöntem. Diğeri ise her klozet içinde litre ayarı var. Oradan düşürün. Araç yıkama işine gelince. Çok kirli ise su bazlı ilaç ile kiri yumuşatıp yıkıyorum. Az su gidiyor. Yıkama makinası hortum ile yıkmaya göre çok az su harcıyor. Bir aracı 5 litre su yıkıyor tabanca ile

Lavaboda bazen bir şeyler temizliyoruz. Haznede tıkanıklık sıkıntı oluşturmaz mı?

ben sıcak suyu açınca arada gelen soğuk suyu depoluyorum. O epey iş görüyor. 

bir de nem alma makinesinin çıkardığı su saf mıdır? İsteyene verebilirim motor soğutma suyu için :) günde 4-5 litre su çıkıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Klozet gideri daha geniş

Rezervuarın içi. Belki pislik çamur toz tortu birikince sorun olabilir

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Rezervuarın içi. Belki pislik çamur toz tortu birikince sorun olabilir

Araya bir tel çer çöp filtresi kutusu lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...