İçeriğe Yönlendir

Kuraklık Kapıdan Girdi Salonda Oturuyor

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Koray Demir
Mehmet Göktürk yazdı:

Banyoda mutlaka pulverize başlık lazım. Birçok duş başlığı bu özellikte değil. Hatta hiçbiri değil. Amerikada kaldığım evdeki duş başlığından akan su araba yıkamadan gelir gibi duman şeklinde püskürüyordu. bir sürü delik yerine tek bir delik ve önünde dağıtıcı bir metal vardı. Bulsam alacağım bulamadım.

Neoperl perlatör ile çözülemez mi hocam biz evin duş başlığı dahil tüm armatör ve bataryalarında kullanıyoruz gayet memnunuz. Yerine göre min 1.9 Lt/Dk (0.5 US gpm) sıvı akış miktarı var.

https://www.maviprogram.com/kategori/su-tasarruf-perlatorleri

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bunlar mutfak için. sprey gibi dağıtanı lazım. 

duş başlığı nasıl sprey resmi reklamı var mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

e bu zaten suyu yavaşlatıp çok akmasını engelleyecek temizlenmek için daha çok açmak zorunda kalacaksın?

Perlatör olunca çaydanlık dolmuyor..

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sonuna kadar açsanız da bir şey değişmiyor izin verdiği su miktarı stabil, ancak dönme hareketi ile momentum yaratarak tazyik artışı sağlıyor. Duş için 9 lt/dk yeterli geliyor (yetmesi lazım zaten normalde). Çaydanlık sorun oluyorsa ayarlanabilir kartuşlar var tasarruf özelliği devreden çıkartılabiliyor

https://www.maviprogram.com/Neoperl-ECO-BOOSTER-M24-5-Ldk-18-Ldk-Su-Tasarruf-Kartusu,PR-87.html

Ya da mutfağı çift batarya ile yedekleyeceksiniz biri yıkama için yağmurlama başlıklı diğeri ise normal musluk olmalı o zaman.

Siteyi detaylı inceleyin su tasarrufu için güzel ürünler var faydalı buldum ben.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Onlar yokken kullanıyorduk biz 😂

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Eskiden yapıldığı gibi kova doldurup yıkanmak lazım o zaman. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu gün yağan yağmurların , barajlardaki doluluk oranını ne kadar etkiledi, real time bilgi nasıl alırız. 

Barajlardan anlık detaylı bilgi alabilsek, suyu daha çok sahiplenip daha az su tüketiyor olabiliriz. 

Ben nasıl anlık yakıt tüketimine bakarak, tüketimi düşürmeye çalışıyorum. Aynısını barajlarda yapabiliriz. 

İnsanlar gerçek zamanlı barajlardaki düşüşü öğrenebilse harika olurdu. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Bu gün yağan yağmurların , barajlardaki doluluk oranını ne kadar etkiledi, real time bilgi nasıl alırız. 

Barajlardan anlık detaylı bilgi alabilsek, suyu daha çok sahiplenip daha az su tüketiyor olabiliriz. 

Ben nasıl anlık yakıt tüketimine bakarak, tüketimi düşürmeye çalışıyorum. Aynısını barajlarda yapabiliriz. 

Kurtköy-şile kavşağı arası yolu biliyorsun ve kullanıyorsun Kurtköy tarafına doğru emirli köyünün ordan gir. göle sıfır in. içine giriyorsun normal oto da giriyor. gir gez. şu an boş. dolduğunda asfalta kadar dolar. millet şu an balık tutmaya geliyor.

istatistik olarak ibb gerçek zamanlı gösteriyor. Bilgiler doğru. yağmur yağında yükseliyor ya da düşme yavaşlıyor. 

https://iski.istanbul/web/tr-TR/baraj-doluluk

Ali Darbaz yazdı:

..

..

Bu teknik işe yarıyor. Bilimsel olarak ispatlandı. Biz öğrencilerle proje yaptık. elektrik tüketimini TL olarak anlık  gösteren biblo. bu sayede sürekli gördüğün için kapatıyorsun ışıkları. Bir başka öğrenciye de masaüstü uygulaması yaptırdımdı. Elektrik saati üzerindeki ledi kullandık veri kaynağı. Suda da yapılır.

İngiliterede bunu gösteren guguklu saat yapmışlar ciddi düşmüş harcama. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bir gün gecikmeli veriyor. Bugünkü yağmuru yarın öğrenebilirsin. %19’lardaydı sanırım en son

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bulunsun burada ocak  2021

image.thumb.png.b610cfaa0ce29a57c1d7b254997adf95.png

9 Ocak 16.01 %

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3 aydır en önemli gündem su tüketimi olmalı idi, su da ohal lazımdı falan, hak ettiğimizi yaşıyoruz...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

-9 ocak saat 12 istanbul baraj doluluk oranı 19,16%

-10 ocak saat 12 istanbul baraj doluluk oranı 19,56%

yağışlar böyle 10 gün devam ederse, toprak suya doyduktan sonra toprak doyar, yer altı suları artar, daha hızlı doldurma oranı yakalanabilir

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

11 ocak 2021 istanbul genel barajlar doluluk oranı 21,13%

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

11 ocak 2021 istanbul genel barajlar doluluk oranı 22,10%

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Okadar yağmura çok yavaş dolmuş. 

Günlük 2,5-3 milyon m3 su tüketiliyor. İski baraj grafiklerindeki 1% değeri yaklaşık 8,5-9 milyon m3 demek. 

Bagajlarda 3% artış var. 3 günde 8 milyon m3’lük kullanım harici  25 milyon m3 su birikmiş. İyi rakam. Yeraltı suları sızmaya devam ediyor. Önümüzdeki hava da yağışlı. 1 hafta içinde 30% seviyesi aşılır bence

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

13 ocak 2021 istanbul genel barajlar doluluk oranı 24,66%

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Günlük 2,5-3 milyon m3 su tüketiliyor. İski baraj grafiklerindeki 1% değeri yaklaşık 8,5-9 milyon m3 demek. 

Bagajlarda 3% artış var. 3 günde 8 milyon m3’lük kullanım harici  25 milyon m3 su birikmiş. İyi rakam. Yeraltı suları sızmaya devam ediyor. Önümüzdeki hava da yağışlı. 1 hafta içinde 30% seviyesi aşılır bence

İnşallah, bunca dert arasında bir de susuzlukla imtihan olmayalım Allahım, amin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Darbaz yazdı:

https://mgm.gov.tr/sondurum/toplam-yagis.aspx

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

13 ocak 2021 istanbul genel barajlar doluluk oranı 24,66%

Son 5 günün yağışlarıyla %5 artış oldu. Bu hafta böyle devam edecek gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

1980 li yıllarda lisedeyken TÜBİTAK 'ın Bilim Teknik Dergisi ni düzenli takip ederdim. Bir tanesinde NASA'nın raporlarına göre 2033 yılında Anadolu'nun çöl olacağını anlatıyordu 🙄

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Rıdvan Ergün yazdı:

1980 li yıllarda lisedeyken TÜBİTAK 'ın Bilim Teknik Dergisi ni düzenli takip ederdim. Bir tanesinde NASA'nın raporlarına göre 2033 yılında Anadolu'nun çöl olacağını anlatıyordu 🙄

Biz Türk toplumunda, yumurta deliğe geldiğinde geri dönüş yapma olayı vardır. O noktaya geldiğinde mili mücadele gibi bişey olur. Bir bakmışsın heryer yeşillenmiş. Çok sık gözlemlediğim bir durum. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

noldu yahu dolduralımmı küvetleri şimdi tamammı su işi 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...