İçeriğe Yönlendir

Subwoofer Konumu Nasıl Olmalı ? (Amatör Kabin Yapımı)

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Bu çok önemliymiş. Bunu bilmiyordum. Tecrübe edineneler postlarsa hepimiz faydalanırız :) 

Benim bagajda küçük bir bas hoparlörüm var. Araç içinde sadece araç içindekilere yetecek kadar. For x amfiyi takınca ses dahada güzel geldi ama baslar çok berbat oldu. Hiç tok değillerdi. Gidipde çok pahalı ses sistemi almak gibi bir fikrimde hiç olmadı. Bas, hoparlör ve teyip. Bu üçlü yeter bana.

2 gün önce arkadan güm diye bir ses geldi. Benim bas yıkılmış :) müsait olunca düzelteyim dedim. Bas yıkılnca farkettimki sesler daha güzel çıkıyor. Bagajı açtığımda basın yüzüstü yattığını gördüm. Bu böyle olmamalı dedim. Bu sefer yüzünü yukarı vereyim dedim. Basın önü boş kaldı. Denemeye başladım. Aman o ne öyle. Okadar cırtlak bir bas sesi olamaz. Hemen ters yatırdım yüz üstü. Bu şekilde çok güzel ses geliyor.

İnternetde araştırdığım kadarı ile kullanıcı tecrübeleri diyorki; basın 2-3 cm önüne kalın engel koyun. Bu engel titreşim yapmayacak türden olsun. O zaman güzel baslar hissedilir diyor. Benimde aklıma basın önüne 2-3 cm kalınlığında çerçeve yapıp yüz üstü yatırmak. 

Bu işin ehilleri daha iyi bilir. Sizce nasıl yapılmalı ?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

deneyerek bulacaksınız. Aynı müzik açık olacak sürekli konum deneyeceksiniz. Evde wooferi gardrop içine koydum çıkan alt frekanslara inanamazsınız :) Gardrobun arka paneli de pasif diyafram oldu haliyle. Tabi çıkardım sonra.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
İlkay BAŞARAN yazdı:

deneyerek bulacaksınız. Aynı müzik açık olacak sürekli konum deneyeceksiniz. Evde wooferi gardrop içine koydum çıkan alt frekanslara inanamazsınız :) Gardrobun arka paneli de pasif diyafram oldu haliyle. Tabi çıkardım sonra.

Yüzüstü güzel ses vermesini tesadüfen buldum. Önceden dik dururdu. Dik durması iyi ses vermesi gerektiği anlamına gelmiyormuş. 

Önüne 2-3 cm kalınlığında çıta yapsam. Hoparlörüde yüz üstü yatırsam. Zeminle hoparlör arasında 2-3 cm kalınlık olacağı için aşırı titreşim yaparsa oda olmaz.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Fatih Sarıkaya yazdı:

Yüzüstü güzel ses vermesini tesadüfen buldum. Önceden dik dururdu. Dik durması iyi ses vermesi gerektiği anlamına gelmiyormuş. 

Önüne 2-3 cm kalınlığında çıta yapsam. Hoparlörüde yüz üstü yatırsam. Zeminle hoparlör arasında 2-3 cm kalınlık olacağı için aşırı titreşim yaparsa oda olmaz.

Arka koltuğa yasla yere yatmış gibi olur, hatta ince bir battaniye ile bohça yap alt frekans harici sesleri emiyor. Kabindeki ufak tefek zırlamalar vb. Neler denerdik. Fakirlikten hep. Bose almaya para olmayınca :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Freeair bandpass veya vented box kabinlerin sedan hatcback bagajda belirli duruş yöntemi vardır. 6 db'den fazla kazanç sağlanır

99 yılı sanırım. Cd vardı bende.. Hangi araçta hangi kabin kullanılır ve nereye konur. Ses sistemi yaparken ona göre yapardım ve millet kafayı yerdi

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Zamanında iki tane pioneer woofer ı bagaja böyle koymuştum, görenler dalga geçmeye çalışıyordu, ama sesin nasıl değiştiklerini gördüklerinde 

Hmmmm diye hayıflanıyorlardı.

(resim temsili)

How To Invert Mount Subwoofers Into Enclosure - How To Install Car Audio  Systems

Evde kullandığım Altec Lansing FX5051 modeli de bu şekilde..

Altec Lansing FX5051 - Printer Friendly version

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Zamanında iki tane pioneer woofer ı bagaja böyle koymuştum

Servet Aydın yazdı:

Freeair bandpass veya vented box

Tamamen kabinin içinde bırakırsan ses daha iyi oluyor o zaman. Peki kabin boyutu küçük olsa olurmu ? Düğün yapmayacağız. Sadece bir kişiyi memnun etse yeter. Şöyle tok olsun. Sanat müziği çaldığımda bası kısmak zorunda kalmasan. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Fatih Sarıkaya yazdı:

kabin boyutu

Tam ölçüde olmalı kabin, büyük olursa veya olması gerekenden küçük olursa ses de %50 kadar değişiklik olur.

Woofer da en mühim şeyler arasındaki malzeme kabin aslında, ölçüler birebir olmalı ve hava kanalları sağlıklı çalışıyor olmalı.

Üreticinin belirlediği litre ve ölçülerde yapılır ne küçük ne büyük.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Tam ölçüde olmalı kabin, büyük olursa veya olması gerekenden küçük olursa ses de %50 kadar değişiklik olur.

Woofer da en mühim şeyler arasındaki malzeme kabin aslında, ölçüler birebir olmalı ve hava kanalları sağlıklı çalışıyor olmalı.

Üreticinin belirlediği litre ve ölçülerde yapılır ne küçük ne büyük.

Az önce subfoower, kablo terminali, 2 adet hava borusu başka birşey daha aldım ama unuttum onu. Servet abinin dediği tarz yapacağım. Kabini kendim yapacağım. Siyah halıflex ile kaplayacağım. Ölçüler konusunda internetde bilgi var. O ölçülerde olursa büyük olacak. Ölçülere sadık kalmassam pişmanmı olurum? 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ölçülere sadık kalmassam

Ne kadar değiştirirsen ses o kadar değişir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ne kadar değiştirirsen ses o kadar değişir.

Alanın daralması subwooferın yanmasına sebep olabilirmi? Alan daraltma konusunda çok cimri olmamaya çalışacağım.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Fatih Sarıkaya yazdı:

Alanın daralması subwooferın yanmasına sebep olabilirmi? Alan daraltma konusunda çok cimri olmamaya çalışacağım.

Hoparlörün gücüne göre gerekli olan hacim olmazsa performans vermez.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
İlkay BAŞARAN yazdı:

Hoparlörün gücüne göre gerekli olan hacim olmazsa performans vermez.

Ben 500 watt alacaktım yanlışlıkla 1500 watt aldım şimdi :D  Bunuda 40 litre hacimin içine gömsem, subwoofırı yakarmıyım ? Yada benim hazırda 500 wartım var onumu yeni kabine koysam. onu 25 litre kurtarır.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben 500 watt alacaktım yanlışlıkla 1500 watt aldım şimdi :D  Bunuda 40 litre hacimin içine gömsem, subwoofırı yakarmıyım ? Yada benim hazırda 500 wartım var onumu yeni kabine koysam. onu 25 litre kurtarır.

Neden yansın hocam sub. Nette güce göre hacim hesap siteleri var. Peak güç değil ama normal gücü.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Woofer kabinden dolayı yanmaz, farklı frekans giderse bozulur.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
İlkay BAŞARAN yazdı:

Neden yansın hocam sub. Nette güce göre hacim hesap siteleri var. Peak güç değil ama normal gücü.

Woofer kabinden dolayı yanmaz, farklı frekans giderse bozulur.

İnternetde titreşimden yanar diye postlar vardı. Ondan endişelendim. Şimdi kabini hem yapıştırıp hemde vidalayacağım. Hava borusu hariç hiçbir yerinden hava aldırmayacağım. Yanarsa sökmek, tekrar yapmak beni yorar. 2 adet hava borusu koysam dahamı iyi olur, yoksa birtane yetermi ? Subwoofırın bobinlerinin olduğu yer hiç hava almayacak. Subwoofırı oraya takarkende önce silikonla sonrada vidaları ile sabitliyeceğim.

Hacimi 40 litreye hesapladım. Eve dönüşde sanayide suntaları kestirip montaj yapabileceğim kadarını yapıp malzemelerin gelmesini bekleyeceğim. Kaplama halıflex düşündüm ama siz ne önerirsiniz? Dikkat etmem yerler varmı? işin başında bileyimde 2 iş olmasın. Gerçi benim 2 iş olmayan işim olmaz ama hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Yanlış hesaplamışım. 56 litre yapıyor. Buda sağlıklı bir ses vermeye yeter. Az önce kabini koyacağım yeri ölçtüm. Hesapladığım ölçülerde 56 litre çıktı. Güzel.

Alpay Sumer yazdı:

Elde boşta kalan amfileriniz, sublarınız öldüm fi... 😄

Vardı birtane ona yer buldum şimdi :D  jeton sonradan düştü :D haberleşiriz.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bu arada premium ses sistemi olan araçların bas yerlerine bskmanızda fayda var. Volvo,  audi merso lexus gibi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu arada premium ses sistemi olan araçların bas yerlerine bskmanızda fayda var. Volvo,  audi merso lexus gibi. 

Abi adamların olağan üstü ses sistemleri var ve ayrıca olağanüstüde ortakları var. Onlardan ilham alırsam işler sarpa sarar. Konu subwoofer nereye konumlandırılırdan geldi, sonra kendimi kabin yapımında buldum. Nerden nereye. Hiç aklımda böyle birşey yoktu. Ben kim kabin yapmak kim. Araştırdım ne nasıl olmalı. Öğrendiğim kadarı ilede bu iş ayrı bir bilimdalıymış :D 4 tane çerçeviyi birleştirmeyle olmuyormuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Fatih Sarıkaya yazdı:

Abi adamların olağan üstü ses sistemleri var ve ayrıca olağanüstüde ortakları var. Onlardan ilham alırsam işler sarpa sarar. Konu subwoofer nereye konumlandırılırdan geldi, sonra kendimi kabin yapımında buldum. Nerden nereye. Hiç aklımda böyle birşey yoktu. Ben kim kabin yapmak kim. Araştırdım ne nasıl olmalı. Öğrendiğim kadarı ilede bu iş ayrı bir bilimdalıymış :D 4 tane çerçeviyi birleştirmeyle olmuyormuş. 

Müzik sistemi, akvaryum, motosiklet, su sporları bunların sonu yok. 2 ay sonra o sub az gelmeye o midler sanki yetmiyor demeye başlayacaksınız. Geçmiş olsun :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
İlkay BAŞARAN yazdı:

Müzik sistemi, akvaryum, motosiklet, su sporları bunların sonu yok. 2 ay sonra o sub az gelmeye o midler sanki yetmiyor demeye başlayacaksınız. Geçmiş olsun :)

Genç delikanlı olsam aynen öyle derdim ama geçti o işler artık. Ford ka alabilseydik onda çok güzel planlarım vardı. Konusu açılınca evde kavga çılıyor. Eski arabalarla uğraşmak sevdiğim birşey. Ka’ya çok güzel ses sistemi yapardım. Acemiliği fiestada yapardım :D Reis gibi önce nabız yokluyorum. Geri dönüş çok fena.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
İlkay BAŞARAN yazdı:

İmza.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Metin Uzunoğlu yazdı:

500l'de beats audio sist vardı, woofer'i stepne yuvasına yere bakacak şekilde koymuşlardı. El kadar woofer çok güzel ses veriyordu. Tabi orada LPG deposu vardır sizde muhtemelen.

Fatih Sarıkaya yazdı:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Kabinin İçini mutlaka kaplayın. Bass daha temiz ve tok olur. Elyaf kullanabilirsiniz. Kenarlarıda sağlamlaştırın silikon ile en ufak bırakacağınız açıklık rahatsız edici zırıltı şeklinde size döner.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...