İçeriğe Yönlendir

Subwoofer Konumu Nasıl Olmalı ? (Amatör Kabin Yapımı)

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Çağlar Bayur

hava bariyeri yapılmaycak mı? dyson fikri iyi olmamış bence zamanla zangırdama yapar?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Çağlar Bayur yazdı:

hava bariyeri yapılmaycak mı? dyson fikri iyi olmamış bence zamanla zangırdama yapar?

Çağlar abi hoparlör demiri çürür kırılır belki ama dayson hayatta çıkmaz. 10 gün sonra sökmeye çalışsan haparlörü daysondan ayıramassın.

Bu sealed box. Bunda hiçbiryerden hava girmeyecek ve çıkmayacak. Hava tüneli yok.

Babini bitirdim. Kabin bitmek üzereyken hanım dediki, bu koca şey senin küçük arabaya sığmaz :) Kabine baktım hanıma baktım. Şayet sığmazsa bende supebye takarım dedim. Hanımda o çirkin şeyi arabama koymam dedi :D neresi çirgin. Sanat eseri. Sanatdan anlamıyor bu millet :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Sarıkaya yazdı:

ama dayson hayatta çıkmaz

saniyede 30 defa titreşim olacak orada, deneme olarak güzel de olur izleyelim dinleyelim :dance:

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Çağlar Bayur yazdı:

saniyede 30 defa titreşim olacak orada, deneme olarak güzel de olur izleyelim dinleyelim :dance:

Çağlar abi daha önce daysonla hoparlör yapıştırdım. Bozulunca söküp yenisi ile değiştirmek istemiştim. Sökemedim. Hoparlörün metalini eğdim büktüm kırdım dayson çıkmadı. Bende gidip pro yardım aldım mecbur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dyson elastik olduğu için rezonansa dayanır. Litre tam doğru ise berrak bas verecek distorsiyon olmayacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Servet Aydın yazdı:

Dyson elastik olduğu için rezonansa dayanır. Litre tam doğru ise berrak bas verecek distorsiyon olmayacak

Servet abi şuan kurumaya bekliyor. Subwoowerın kafaya elimle vurduğumda deli maynak bir etkileşim geliyor. Olmuş bu bence. Kickerın kabin hikaye bunun yanında. Bu birde bandpass olaydı dadından yenmezdi :) 

Hakan Tarım yazdı:

Kurusun haftaya kadar. Nasipse gelecek pazar denerim. Bu saatden sonra portlu kabin kullanmam.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Fatih Sarıkaya yazdı:

b0cf687755f243095a54f4a10acfd43c.jpg

Şimdi resme bakarken farkettim. Subwooferın marka etiketi içerde kalmış :) umarım iş çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Port olmayan kabinde dinlenen müzik canlı müzik dinleme keyfi verir. Bateristin her vuruşunu hissedersin. Port uzatıyor vuruşu

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Port olmayan kabinde dinlenen müzik canlı müzik dinleme keyfi verir. Bateristin her vuruşunu hissedersin. Port uzatıyor vuruşu

portsuz kabin salçasız iskender gibi

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

Bi müzik keşfettim.  Tokat atıyor suratına suratına 🤣🤣

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Çağlar Bayur yazdı:

portsuz kabin salçasız iskender gibi

Çağlar abi baslar arasında çok fark var. Daha tok olmalı. Portsuz daha tok. 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Fatih Sarıkaya yazdı:

Çağlar abi baslar arasında çok fark var. Daha tok olmalı. Portsuz daha tok. 

Litre hesaplarken basın mıknatıs alanını da ilave ettin dimi?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Hakan Tarım yazdı:

Abi yeterli litresi var. Ergen çocukların kabinlerinden güzel oldu. İlana koysam alıcısı hazır. O derece. Elektrik vermedim basın kafaya vuruyorum, çok güzel tok ses geliyor içeriden. Ben çok beğendim. Hoparlörde arka düşme falan olmaz. Dandik subwoofer ile böyle ise 1500 kicker koysam camı pencereyi indir. O kanaat oluştu. İyice pekişsin haftaya test edeceğim. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hoparlör için verilen litre hesabında iç hacim var. Üniversal ise yoktur ilave gerekir bazen
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Benim üniversal kabinde sub için yeterli alan yok. Belkide ondan yeterli performansı veremiyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

@Servet Aydın @Hakan Tarımbugün sabah kabini taktım. Hakkatende büyük geldi. Birşekilde bagajda ona yer buldum. Ailecekde Alanyaya gittik. Gierkende bolca test etme imkanı bulduk.

Sürüş esnasında basslar tatmin ediciydi. Hanım dediki, sen anlamıyorsun bu işten dedi. Telefonu eline aldı believer şarkısını açtı. Nasıl bas çıkıyor. Meğer ailecek canavarmışız :D 

Arka camların titremesinden aynadaki aracı seçemiyorum orası bariz gerçek. Arabanın içindeki her canlı ve cansız titriyor. Nasıl titriyor, tarif etmek mümkün değil. Eskiden diskolara giderdik. Orası ile kıyasladığımda fiestadan çıkan ses açık ara diskodan ileri düzeyde iyi. Mükemmel, ben aşık oldum. Bundan sonra portlu kabil mümkün değil kullanmam. Portsuz kabini herkesin mutlaka denemesi lazım. Zaten birkere deneyen birdaha asla vazgeçmez. Hazır almanızıda tavsiye etmem. Kendiniz evde yapın.

Donanımlar´: 1 adet sealed box kabin, içerisinde 1 adet 30 cm soundmax subwoofer. Fiestanın orjinal hoparlörleri ve twiterleri ile birlikte orjinal ford teyibi. Çok pahalı sistemlere gerek yok. Deneyin memnun kalırsınız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Sarıkaya yazdı:

Donanımlar´: 1 adet sealed box kabin, içerisinde 1 adet 30 cm soundmax subwoofer. Fiestanın orjinal hoparlörleri ve twiterleri ile birlikte orjinal ford teyibi. Çok pahalı sistemlere gerek yok. Deneyin memnun kalırsınız.

anfi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Çağlar Bayur yazdı:

anfi?

çok güçlü değil abi 2600watt for x. Önceki kabindede bu takılıydı. Birkere dene Çağlar abi, portlunun yüzüne bakmassın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Litreyi yazmayı unuttum. 49 litre kullandım. En çok dikkat ettiğim husus, kesinlikle içeri ve dışarı hava çıkışı, girişi olmamasına. Kabinin ağırlığı rahat 25 kg var. Basım düşük kademede olmasına rağmen radyo dinlerkende basları çiğerimde hissediyorum. Sabah işe gelirken radyo denemesi yaptım.

Şimdide fiestaya uygun 27 litelik küçük bir kabin yapacağım. Hem bagajı kullanabileyim hemde güzel melodilerim olsun. Yukarıdaki kabinde bagajın yarısını kabin kaplıyor. Fiestada benim işe git gel aracım olduğu için pek sorun teşkil etmiyor. Bu sefer soundmax değilde piyasada çok tercih edilen başka marka kullanmak istiyorum. Yine sealed box olacak. 27 litrelik bandpass mission impossible. Birgün S600 mersedesim olursa işte o zaman kabinin kıralını ona yaparım.

Not: Bu iş hastalık olmaya başladı :D 

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Portsuz sub birçok alt frekansı veremez. Gitar gövdesine elle vurulmuş gibi bas verir. Kulak ve keyif meselesi. Hayırlı olsun. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
İlkay BAŞARAN yazdı:

Portsuz sub birçok alt frekansı veremez. Gitar gövdesine elle vurulmuş gibi bas verir. Kulak ve keyif meselesi. Hayırlı olsun. 

Teşekür ederim.

Öyle müzik istediğinde bası kısarsın, hafifden güzel tok sesler gelir. Ekodan ayar yaparsın. Mesela ben sanat müziği bile dinlerken davul seslerini duymak isterim. Şunu farkettim. Önceden tiwitırlardan gelen sesleri algılayamıyormuşum. Şimdi ensturumanların sesleri tiwitırdan daha hoş çıkıyor. Bataristi yanımda hissetmek gibi birşey. Zile vuruşu tiwiterlardan çok hoş çıkıyor. Baterist davulları dolanırken sağdan başlayıp soldan biten melodide pek keyif veriyor. Burdaki bas aslında portlu basla kıyasladığında, hissiyat şu. Portluda baslar bağzı müziklerde rahatsız ediyor. Gıcık gibi çıkıyor. Bu kapalı olduğu için gıcık bas çıkışı yok. Portlu kabinle bostancı durağını dinlediğimde gelen bas ile portsuzda gelen bas kesinlikle aynı değil. Bostancı durağı her setde güzel çalmıyor. Portsuzda güzel. Bunu izah edebilmem için birazdaha yalayıp yutmam lazım. Tecrübe şart. Onu bir edineyimde :D 

Benim bu işte acemi boyutunda öğrendiğim şuanakadar şu; Bas istiyorum ama tok. Bağzı müziklerde bitmeyen bir bas olur 4-5 saniye hissedersin. O hissiyat portluda almak mümkün değil. 

Asıl bendeki soru işareti şu; kabin birleşmede hem vida var hemde dayson mastik. Hoparlörde ve terminalde vida yok. Hoparlör bu basınca nekadar dayanır onu öğreneceğim. Çok kaliteli bir hoparlör değil. Bağzan kalitesinlerde pek fena işler çıkarıyor. Baklım bahtımızda ne var :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Sarıkaya yazdı:

çok güçlü değil abi 2600watt for x. Önceki kabindede bu takılıydı. Birkere dene Çağlar abi, portlunun yüzüne bakmassın.

bende genelde 30 portlu 20 portsuz yanyana olurdu, şimdi biraz bagaj lazım .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...