İçeriğe Yönlendir

Subwoofer Konumu Nasıl Olmalı ? (Amatör Kabin Yapımı)

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Zafer Bakar

Subwoofer hangi marka ve model ?

İlkay BAŞARAN yazdı:

Müzik sistemi, akvaryum, motosiklet, su sporları bunların sonu yok. 2 ay sonra o sub az gelmeye o midler sanki yetmiyor demeye başlayacaksınız. Geçmiş olsun :)

Sana katılıyorum abi.. 4 kapı hoparlörü ile başlayan sevdamız şuan ben gelmeden sesimin gelmesi ile devam ediyor. Net ses ve bass i çok seviyorum.. @Hasan Karabekirogluabimden aldığım kicker ile de bel ve boyun masajı ücretsiz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
İlkay BAŞARAN yazdı:

Müzik sistemi, akvaryum, motosiklet, su sporları bunların sonu yok. 2 ay sonra o sub az gelmeye o midler sanki yetmiyor demeye başlayacaksınız. Geçmiş olsun :)

Aynı şey bende de oldu... Önce kapılara yalıtım yaptım ses güzelleşti, sonra Sony teyp aldım ses en az ikiye katlandı. Sonra Pioneer amfi aldım. Tabi 25w orijinal hoparlörler amfiyle baş edemedi. Dün Morel marka hoparlör sipariş verdim. Kısa zamanda da 20cm sub alacağım... Tabi iyisi olsun diye Stringer amfi kablo seti aldım ve tam bakır hoparlör kablosu alacağım sonu gelmiyor resmen...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Servet Aydın yazdı:

Freeair bandpass veya vented box kabinlerin sedan hatcback bagajda belirli duruş yöntemi vardır. 6 db'den fazla kazanç sağlanır

99 yılı sanırım. Cd vardı bende.. Hangi araçta hangi kabin kullanılır ve nereye konur. Ses sistemi yaparken ona göre yapardım ve millet kafayı yerdi

Sen çok şakacı bir abiye benziyorsun 🤣🤣

İlkay BAŞARAN yazdı:

En büyük hatayı burada yapıyorsunuz. 

Sesi doğal hale getirmeye uğraşsanız daha çok zevk alacaksınız, emin olun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Selçuk Bakış yazdı:

500l'de beats audio sist vardı, woofer'i stepne yuvasına yere bakacak şekilde koymuşlardı. El kadar woofer çok güzel ses veriyordu. Tabi orada LPG deposu vardır sizde muhtemelen.

10 numara fikirmiş. Bende malesef lpg tankı var. Yüz üstü yatınca ses daha iyi geliyor. Demek adamlarda bu şekilde daha iyi verim almışlar.

Onur Bulut yazdı:

Kabinin İçini mutlaka kaplayın. Bass daha temiz ve tok olur. Elyaf kullanabilirsiniz. Kenarlarıda sağlamlaştırın silikon ile en ufak bırakacağınız açıklık rahatsız edici zırıltı şeklinde size döner.

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Başlamadan başka yapılacaklarda öğrensem menfaatime olur. Araç döşeme kumaşı kaplarım. Aynı zamanda o süngerlide olur.

Zafer Bakar yazdı:

kicker

Sendekinden. üzerinde kaçlık olduğu yazmıyor. Büyük ihtimal 500 lüktür. Kicker çok güzel bir malzeme. Yeni kabine aldığım 1500 lük adı sanı duyulmamış. Yorumlarına bakarak aldım. Sizi çok şaşırtacak diyorlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Hakan Tarım yazdı:

Onun postundan yola çıkarak bandpass yapıyorum. En fenası bandpassmış. Hem hoparlörün fiziksel zarar görme ihtimali az hemde güzel ses çıkan bir kabin türüymüş. Bakıp göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Cadence Beast 15 model 1000 rms subwooferim vardı minibüste, 80 litre dikdörtgen port spl kabin yapmıştım, subwooferin dış görünen kısmı tavana bakacak şekilde durduğunda daha yumuşak vuruş hissediliyordu, ben bagajı açınca sub'un ön tarafı bana bakacak şekilde koyuyordum, komple sırtımda vuruyordu. Kabinin konumu çok farkediyor. 400 rms üzeri subwoofer bana yaramıyor, 1k rms'i koyduktan sonra tavan lambası dahil tüm plastik trimler ses yapmaya başlamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
Fatih Sarıkaya yazdı:

10 numara fikirmiş. Bende malesef lpg tankı var. Yüz üstü yatınca ses daha iyi geliyor. Demek adamlarda bu şekilde daha iyi verim almışlar.

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Başlamadan başka yapılacaklarda öğrensem menfaatime olur. Araç döşeme kumaşı kaplarım. Aynı zamanda o süngerlide olur.

Sendekinden. üzerinde kaçlık olduğu yazmıyor. Büyük ihtimal 500 lüktür. Kicker çok güzel bir malzeme. Yeni kabine aldığım 1500 lük adı sanı duyulmamış. Yorumlarına bakarak aldım. Sizi çok şaşırtacak diyorlar.

Kicker in birçok modeli var. İçeriye bakan kısımda yaziyordur büyük ihtimal. Yerine aldığınizin adı nedir ?

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Fatih Sarıkaya yazdı:

Onun postundan yola çıkarak bandpass yapıyorum. En fenası bandpassmış. Hem hoparlörün fiziksel zarar görme ihtimali az hemde güzel ses çıkan bir kabin türüymüş. Bakıp göreceğiz.

Focal p20f kullanıyorum şuan. Bass gitar seslerinin şakacı abinin yüzüne yüzüne nasıl vurdurduğumu bı anlatsin sana 😁

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

kabini kendin yapacaksan hava çıkış deliğini unutma abi. litresi hesaplanmış kabinler daha sağlıklı tabi. 

ses konusunda 

-kullanılan hoparlör+aracın döşemesi+aracın iç hacmi+kabinin pozisyonu+anfi+müzik türleri+teyp kalitesi bunlar çok farkeder. en uygununu bulamasanda yaklaşabilirsin istediğin sese.

reno 9 da 10 numara ses alıyorum ama focusta alamıyorum. aynı ürünler ama hacim farklı. 

jbl den pioneere geçiş bile 2 kat değişim yapıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Hakan Tarım yazdı:

En büyük hatayı burada yapıyorsunuz. 

Nerede hata yapıyorum o kısmı anlamadım. Bu işin sonu yok. Dediğim bu.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Zafer Bakar yazdı:

Yerine aldığınizin adı nedir ?

Yenine dandik birşey aldım. Yorumlara bakarak aldım. Soundmax Sx-fc12 Bass Subwoofer 30cm 1500w.

Hakan Tarım yazdı:

Focal p20f

Sen zengin bir abisin. Seninle aşık atamayız :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
Fatih Sarıkaya yazdı:

Yenine dandik birşey aldım. Yorumlara bakarak aldım. Soundmax Sx-fc12 Bass Subwoofer 30cm 1500w.

Geri iade etmenizde fayda var ben alıp kullandım bobin tel attı hiç dayanıklı bir ürün değil. Fiyatı güzel ama dayanımı yok kickeri çok ozlersiniz..

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
Zafer Bakar yazdı:

Geri iade etmenizde fayda var ben alıp kullandım bobin tel attı hiç dayanıklı bir ürün değil. Fiyatı güzel ama dayanımı yok kickeri çok ozlersiniz..

Abi kalite kalitedir. O tartışılmaz. Adam iyi malzeme kullanmıştır. Bunlarda geri dönüşümden malzeme kullanmıştır. Bu ilk kabin yapışım. Zaten bunu yanlışlıkla aldım. 500 watt alacaktım. Her işte bir hayır vardır. Bağzı dandik mallar fiyatından öte performans veriyor. Bendeki kicker kabin özel yapım. Bir mersedesciden düşürdüm. Çok aramış bulabilmek için. Yok pahasına bana sattı.

500watt kickerın fiyatı 1000-tl üzerinde.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Aydın Akdeniz yazdı:

hava çıkış deliğini unutma

2 adet hava tahliye yeri bırakacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 adet hava tahliye yeri bırakacağım.

Kafana göre olmaz. Çapı uzunluğu frekansı belirler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Servet Aydın yazdı:

Kafana göre olmaz. Çapı uzunluğu frekansı belirler

Servet abi bu ilk yanılma yenilme gibi birşey olacak. Bunu bir yapabilirsem hedefim 20 litrelik küçük birtane yapmak. Bundan yola çıkarak tecrübe kazanmak istiyorum. 500wattlık küçük birde kabin yapma hedefi koydum kendime. Bandpassın 20 litelik kabini sealed boxın 2 kat hacimlisinden daha iyi performans vereceğine inandım. Boyutu küçültüp işlevi büyük boyutlu ile aynı yapmak. Çalıştırıp nerde doğru nerde yanlış yapıyorum onlarda o şekilde bulabileceğim. Kabini mühürlemeden önce sökülebilir yapayım, çıkan melodiye bakayım diyorum. Ona göre kulağa yatarsa mühürlerim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hangi hoparlör hangi kabin için ve kaç hz çalışacak ise ona göre hesabı var. Kalbinde mm hatası sesi mahveder. Doğru yap. Misal 30cm 500watt peak kenwood bandpass kabin ile bir kaç yüz metreden cam rezonansı yapabilirsin. Araç içinde ses yerine hava sıkışması hissedilir ki tadına doyum olmuyor.

Burayı kullan.

https://www.ajdesigner.com/speaker/bcb.php

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Servet Aydın yazdı:

Hangi hoparlör hangi kabin için ve kaç hz çalışacak ise ona göre hesabı var. Kalbinde mm hatası sesi mahveder. Doğru yap. Misal 30cm 500watt peak kenwood bandpass kabin ile bir kaç yüz metreden cam rezonansı yapabilirsin. Araç içinde ses yerine hava sıkışması hissedilir ki tadına doyum olmuyor.

Burayı kullan.

https://www.ajdesigner.com/speaker/bcb.php

Sağol Servet abi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hakan Tarım yazdı:

Şurayı anlayamadım üstad, Bu nasıl olacak? Sistem anfi kapasitör vs anlamam eğer bu dediğin olay da böyle teknik bir mevzu ise vaktini benle boşa harcama :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
İlkay BAŞARAN yazdı:

Nerede hata yapıyorum o kısmı anlamadım. Bu işin sonu yok. Dediğim bu.

Ne istiyorsun ilk önce onu kafanda planla. 

Bamgüm mü? Yoksa gerçek ses mi?

Fatih Sarıkaya yazdı:

Estağfurullah 🤑🤑

Metin Akbal yazdı:

Şurayı anlayamadım üstad, Bu nasıl olacak? Sistem anfi kapasitör vs anlamam eğer bu dediğin olay da böyle teknik bir mevzu ise vaktini benle boşa harcama :)

Altyapı, ayar, kulak 👂. Sonra kısık ses bile olsa zevk alkmak. Gerçekten de güzel oluyor. Ama ilk başta 💸💸💸 dalırs lazım 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Metin Akbal yazdı:

Yüksek ses yerine, daha net berrak ve kaliteli ses.

Araç içerisinde hoparlörlerin konumu, çıkan sesin araç içerisinde bulunan farklı materyallerle, farklı şekillere çarparak kulağa gelene kadar dağılan halini düzenleyebilmek asıl iş burada. DSP amfi ile digital ortamda bunun ayarları daha önemli bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...