İçeriğe Yönlendir

Araç Gövde Dayanımları Hakkında

Bahattin Akkaya

Recommended Posts

İlkay Başaran
Bekle bizi İzmir..  Çok yakında. 
İzmir'li dostlara duyurulur. 

Ben gelemem abi.
Dur daha belli değilmiş :crazy:
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Bahattin Akkaya yazdı:

Abi bilmediğimden 1/7 kuralı nedir?

estağfurullah bizim club a ait bir terim, bunu çay içerken tartışalım :rofl:

ipucu: devir ekonomi devri, mesela ben istanbul dan bursaya 8 TL ye gidebiliyorum araba ile

Mehmet Ozyurek yazdı:

C5 konusu geçti mi

ne güzel gidiyordu konu, çirkinleşmese?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Çağlar Bayur yazdı:

ipucu: devir ekonomi devri, mesela ben istanbul dan bursaya 8 TL ye gidebiliyorum araba ile

Benim matematik yetmedi abi bu hesaba. 😁

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bahattin Akkaya yazdı:

Benim matematik yetmedi abi bu hesaba. 😁

fibonacci gelse , burda şair olmaya karar verebilir

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bekle bizi İzmir..  Çok yakında. 

İzmir'li dostlara duyurulur. 

Süper bekliyoruz 4 gözle

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz, değerli bilgilerinizi forumumuz ile paylaştığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim. 

Şuanda sahip olduğum 2002 opel zafiranın kaza testi için yorum yapabilirmisiniz, ayrıca mpv sınıfında sevdiğiniz sağlam bir model de önerirmisiniz, şimdiden teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Bahattin Akkaya yazdı:

Tansu Bey aracın yakıt tüketiminden memnun musunuz? 1 defa kullandım uzun yolda birazda hızlı gittik gerçi ama aşırı yakıt tüketmişti. 

Çok memnunum. Benim de kanalım var 😁 20’ye yakın video da var. En son çektiğim videoda istanbul içinde gidiş dönüş 2,7 lt/100km ile yaptım. ben istanbul içinde 10-11lt/100km altını göremiyordum. Şu an 11 aylık yakıt ortalamam (3 kere şehir dışı yapmama rağmen) 4,2lt/100km. Senede 15bin km yapıyorum. 

Bu araba şehir içi için tasarlanmış. Rampa inişlerde, frenlemede, motorun yavaş hızlarda ürettiği fazla enerjiyi pillerde depolamak üstüne tasarlanmış. Uzun yolda motor zaten fazla enerji üretmiyor. Frenleme yapmıyoruz denebilir. O yüzden uzun yolda hybrid bataryalar çok işe yaramaz. 

fakat; aracın motoru atkinson çevrimle çalıştığı için normal atmosferiklere göre çok daha verimli. Ayrıca uzun yolda pilleri kullanmasa bile elektrik motorları sayesinde minimum motor devriyle maksimum tork alarak sürüş yapılıyor. Yani araç kendi benzinli motorunu en verimli kullanacak şekilde tasarlanmış. Detaya girmiyorum. 

sizin uzun yol denemesinde yaktığı yakıt kaç bilmiyorum ama dizel otomatik veya benzinli otomatik bir arabadan fazla değildir. Aynı sürüş stili ile. Belki rampa çıkışlarda yüksek hızı sabit tutmaya çalıştıysanız tek handikabı bu olur. 

Hybrid araba ekonomi için tasarlandı. Ekonomik şekilde kullanılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

o yüzden tık dedik, yoksa cırttttt gibi denebilir di, lakin el frenini tıklayınca gaza basınca sistem kesiyor deme

Ona yarın bi bakayım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz, değerli bilgilerinizi forumumuz ile paylaştığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim. 

Şuanda sahip olduğum 2002 opel zafiranın kaza testi için yorum yapabilirmisiniz, ayrıca mpv sınıfında sevdiğiniz sağlam bir model de önerirmisiniz, şimdiden teşekkürler :)

Ebrar Bey teşekkür ederim. Videoyu izlediğinizde A sutunu yamuluyor dashboard sürücüye doğru yer değiştiriyor. Airbag olması bu modeldeki bir araç için iyi ancak yan airbag olmayınca kafa yandan çarpmada direkt olarak cam a çarpıyor. Kaza hızı 64 km üstü olursa yaralanma riski yüksek maalesef.

MPV Sınıfı takip etmiyorum ama araştırdığımda 2021 yılında Toyota Sienna yılın en güvenlisi seçilmiş Top Safety Pick + ödülü almış. Sanırım satışı ülkemizde yok. Seat Alhambra var ülkemizde MPV sınıfında güvenliği yeterli olan.

tarihinde Bahattin Akkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ona yarın bi bakayım :) 

frenle gaz pedalına aynı anda basma testi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

@Bahattin Akkayahocam, emeklerin ve bilgilendirmelerin için teşekkür ederiz, Arada itiraz eden olacaktır.
Benim aracada bir yorum yapar mısıınız? Uzaktan bakınca tank bu diyorlar ama bir uzman gözüyle siz ne dersiniz? Çöp diyebilirsiiniz serbest, hatta Bussiness klasın en rezilide diyebilirsiniz :) ;) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çok memnunum. Benim de kanalım var 😁 20’ye yakın video da var. En son çektiğim videoda istanbul içinde gidiş dönüş 2,7 lt/100km ile yaptım. ben istanbul içinde 10-11lt/100km altını göremiyordum. Şu an 11 aylık yakıt ortalamam (3 kere şehir dışı yapmama rağmen) 4,2lt/100km. Senede 15bin km yapıyorum. 

Bu araba şehir içi için tasarlanmış. Rampa inişlerde, frenlemede, motorun yavaş hızlarda ürettiği fazla enerjiyi pillerde depolamak üstüne tasarlanmış. Uzun yolda motor zaten fazla enerji üretmiyor. Frenleme yapmıyoruz denebilir. O yüzden uzun yolda hybrid bataryalar çok işe yaramaz. 

fakat; aracın motoru atkinson çevrimle çalıştığı için normal atmosferiklere göre çok daha verimli. Ayrıca uzun yolda pilleri kullanmasa bile elektrik motorları sayesinde minimum motor devriyle maksimum tork alarak sürüş yapılıyor. Yani araç kendi benzinli motorunu en verimli kullanacak şekilde tasarlanmış. Detaya girmiyorum. 

sizin uzun yol denemesinde yaktığı yakıt kaç bilmiyorum ama dizel otomatik veya benzinli otomatik bir arabadan fazla değildir. Aynı sürüş stili ile. Belki rampa çıkışlarda yüksek hızı sabit tutmaya çalıştıysanız tek handikabı bu olur. 

Hybrid araba ekonomi için tasarlandı. Ekonomik şekilde kullanılmalı. 

Süper değerler gerçekten. Biz Bursaya gidişte 1 depo dönüşte 1 depo yedik. Cahillikten olabilir bizimki kullanmayı becerememiş olabiliriz.😀 biraz abanmışta olabiliriz 140-150 bandından pek aşağı düşmedik hızda 180 km hızlarıda bolca gördük. Kanalınıza abone oldum inceleyeceğim hybrit araçlar için çok fikir sahibi değilim. %100 elektrik motorlu araçları bilirim teknik anlamda ama hybrit benim için çok yeni.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

@Bahattin Akkayahocam, emeklerin ve bilgilendirmelerin için teşekkür ederiz, Arada itiraz eden olacaktır.
Benim aracada bir yorum yapar mısıınız? Uzaktan bakınca tank bu diyorlar ama bir uzman gözüyle siz ne dersiniz? Çöp diyebilirsiiniz serbest, hatta Bussiness klasın en rezilide diyebilirsiniz :) ;) 

Furkan Bey bu kasayı incelemiştim ve döneminin en güvenli araçlarından güvenliği günümüzde dahi yeterlidir diye düşünüyorum. Sizden müsade isteyeyim aracı biraz detaylı inceleyip ondan sonra cevap vereyim. Aracın model yılını belirtebilir misiniz?

tarihinde Bahattin Akkaya tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Bahattin Akkaya yazdı:

Süper değerler gerçekten. Biz Bursaya gidişte 1 depo dönüşte 1 depo yedik. Cahillikten olabilir bizimki kullanmayı becerememiş olabiliriz.😀 biraz abanmışta olabiliriz 140-150 bandından pek aşağı düşmedik hızda 180 km hızlarıda bolca gördük. Kanalınıza abone oldum inceleyeceğim hybrit araçlar için çok fikir sahibi değilim. %100 elektrik motorlu araçları bilirim teknik anlamda ama hybrit benim için çok yeni.

Otoyola çıkıp 110 ile giderken neden biz diğerlerinden yavaş gidiyor dediyseniz eğer yakıt değerleriniz normal :) sanırım 10lt/100km yaktınız. 

ben istanbul’dan alanya’ya tek depo gittim. 110 seyir hızım. 4,2lt/100km yaktım. 

sokaklarda uzatma kablolarına şu an çok uzağız. Tamamen elektrikli konusunda zaman lazım. Pillerin ağırlığı, maliyeti, kış şartları dahil menzili ve şarj süreleri gibi bir sürü çözülmeyi bekleyen konu var. Şarja ihtiyaç olmayan hybrid’ler bence şu an en mantıklısı. 

biraz inceleyin. Arabada şanzıman bile yok. Daha neler neler yok :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Otoyola çıkıp 110 ile giderken neden biz diğerlerinden yavaş gidiyor dediyseniz eğer yakıt değerleriniz normal :) sanırım 10lt/100km yaktınız. 

ben istanbul’dan alanya’ya tek depo gittim. 110 seyir hızım. 4,2lt/100km yaktım. 

sokaklarda uzatma kablolarına şu an çok uzağız. Tamamen elektrikli konusunda zaman lazım. Pillerin ağırlığı, maliyeti, kış şartları dahil menzili ve şarj süreleri gibi bir sürü çözülmeyi bekleyen konu var. Şarja ihtiyaç olmayan hybrid’ler bence şu an en mantıklısı. 

biraz inceleyin. Arabada şanzıman bile yok. Daha neler neler yok :) 

Biz biraz yüksek devirli kullandık sanırım. Kanalınızda var ise hatmederim oraları😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Bahattin Akkaya yazdı:

Furkan Bey bu kasayı incelemiştim ve döneminin en güvenli araçlarından güvenliği günümüzde dahi yeterlidir diye düşünüyorum. Sizden müsade isteyeyim aracı biraz detaylı inceleyip ondan sonra cevap vereyim. Aracın model yılını belirtebilir misiniz?

Estağfurullah, müsaade ne demek asıl siz merakımızı mazur görüp emek harcayacaksınız, teşekkürler.

2008 model, makyaj öncesi kasa, makyajlı model 2010 sonunda başlıyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Furkan Avcı yazdı:

Uzaktan bakınca tank bu diyorlar ama 

Bırak sana vuran düşünsün bunları. Sen bussinessin abi. Başka şeylere kafa yormalısın 😁enerjini böyle şeylere harcama :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

Aklın yolu bir çünkü :)  Sen yıldızı bu tarz şeyleri düşünmemek için aldın zaten 😁

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Bahattin Akkaya yazdı:

maalesef focus un durumu bu. Saygılar

Aynen Focusun durumu tam aşağıdaki gibi. 

Yıl yıl geçmişine de baktım üşenmeden kıyasladığınız markaların hiçbirinden geri kalmamış. Söylediğiniz 2 taklalık uçurum yok yani. Ki toyotanın son kasasına kadar corolladan bariz üstünmüş. 

Tek yönü baz alıp öven ya da gömen bir yorum YouTube a video çeken biri için çok garip.. bence. 

7N24D.jpg

SFtEV4.jpg

Hoş olmayan şey şahsi fikirlerinizi gerçeklik oymuş gibi yansıtmanız, hayret verici. Yoksa forda direkt olarak bu çok kötü deseniz tamam. Dayatma var. Kanıtsa yukarıdakilerden ala kanıt yoktur zannımca. 

Sene sene baktım kötü bir durumu yok bazı yıllarda övdüğünüz araçlardan çok daha iyi sonuçlar almış Focus. Videolarınızı izlemedim izleme ihtiyacı da hissetmedim. Üstteki yorumlarınızda ötürü. Taraflı şahsi görüşler olduğu açık. Herkesin her şeyi muhakeme kabiliyeti vardır. 

Meraklısı basit bir şekilde aşağıya bırakacağım linkten test sonuçlarına ulaşabilir. 

Marka model ve yılları seçerek istediğiniz araca bakabiliyorsunuz. 

Detaylara boğulmamak için detayları tek tek çekip eklemedim buraya şu an çok vaktim yok uyuyacağım. Ama merak ettiğiniz her şeye detaylı bakabilirsiniz siteden arkadaşlar.  

NCAP değerlendirmeler euroncap.com

İyi geceler.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aklın yolu bir çünkü :)  Sen yıldızı bu tarz şeyleri düşünmemek için aldın zaten 😁

Yok hocam öyle değil ya, ben biraz abartıldığını düşünüyorum. Bakalım Bahattin hocam teknik olarak nasıl yorumlayacak. Merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Muhammet Ali Deli yazdı:

Videolarınızı izlemedim izleme ihtiyacı da hissetmedim. Üstteki yorumlarınızda ötürü.

Saygı duyarım, iyi geceler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Henüz dayanımı konusunda yorum yapılmamış s kasa mercedesleriniz ölü fiyatına alınır.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Furkan Avcı yazdı:

Yok hocam öyle değil ya, ben biraz abartıldığını düşünüyorum. Bakalım Bahattin hocam teknik olarak nasıl yorumlayacak. Merak ediyorum

2 mt kaput var, enerjiyi em em bitiremez daha ne olsun

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

Yorumlasın. Yıldıza bi laf söylerse biz burdayız hocam. Sen merak etme 😁  

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...