İçeriğe Yönlendir

Ne Olacak Bu Zamların Hali?

Erol Güven

Recommended Posts

Murat Öngür
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Bundan ne anlamalıyız? Buzdolabı yok mu diyelim?

Babam emekli ikramiyesi ile bir araba bir yarım ev almıştı. Şimdi bir emekli bir araba bir ev alabiliyor mu? Elbette eskiden cep telefonu yoktu. Ama organik besleniyorduk, adam gibi köfte ve lüfer balığı yiyebiliyorduk. 

Halk birbirine düşman olmamıştı. herkesin inancı kendineydi. 

abi eskiden 1 kişi çalışıp tüm aileye bakıyordu üzerine ev araba alıyordu emekli ikramiyesi ile , şimdi 3 kişi çalışıyor ev zor geçiniyor, cep telefonu gibi teknolojik imkanlar ise mevcut hükümetin getirdiği bir şey değil tüm dünyada varolan bir şey mesela avrupada en yavas ve fiyatı orantısı ile en pahalı intert de bizde. Dolar karşısında en fazla değer kaybeden parada bizim paramız maalesef, papau yine gine parası bile bizi geçmiş 2,71 TL olmuş. adamlar 50 sene önce kabile devletiydi, Büyük yatırımcılar honda gibi ülkeden gidiyor yeni yatırımcı da gelmiyor. Çünkü güvenmiyor adam diyorki örnek ben ülkeye dolar getiricem 500 milyon dolar 7 Liradan TL ye çeviricem sonrasında bu parayı dolara çevirmek istediğimde dolar 8  9 gibi rakamlara çıkar ise ne olacak gibi.

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Türkiyenin durumu hiçbir zaman iyi olmadı.  Sadece herkes daha fakir ve eşit olduğu için daha mutluyduk. Herkes devlet okuluna gider önlük giyerdi. 

Sosyal olarak din eksenli tartışma yoktu. Sadece bu fetöcü vs eskiler ufaktan ufaktan atatürk düşmanlığı pompalardı. 1950 lerden beri. Ama sayıları azdı ve önemli yerlere gelemiyorlar zarar veremiyorlardı.

Ülkenin varlıkları kendine aitti. Olmayan sanayisi kendine aitti. Kıbrıs savaşını yapabildik. Şimdi olsa yapamayız. Suriyeliler yok, çevre daha temiz nüfus 40 milyondu.

O dönemde kore bizden gerideydi. Birçok avrupa ülkesi de bizden çok gerilerdeydi. Katar bir köy, dubai ise balıkçı barınağı idi.

Biz sorunlu büyüdük. Evet 1980 öncesi insanlar birbirini kesiyordu ama bu tabana inmemişti. Şimdi indi. Çözümü için sağlam bi aydınlanma dönemi geçirmek gerek. Nerden baksan 20 sene sürer.

1987 e amerikaya staja vize için başvurmuştum bana süresiz (sonsuza dek) turist vizesi vermişlerdi. SOnra öğrenci olarak gidince tabi o iptal edildi. Şimdi hiçbir 19 yaşında gence süresiz vize verilecek ülke değiliz.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Murat Öngür yazdı:

durum iyi diyorsunuz yani , o zamanları ben hatırlamam küçüktüm ama şöyle bir şeyde var o zamanlar ile şimdiki zamanı bir tutmamak lazım bence

Durum iyi demiyorum. Türkiye ekonomisi geçmişten kronik tansiyon hastası diyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Ülkenin varlıkları kendine aitti.

şimdiki çocuklar büyüyünce, bunların nasıl ve neden elden çıkartıldığını ebeveynleri nasıl anlatacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
İbrahim Arslan yazdı:

93-94 de  bunlar oldu evet ama enflasyon oranı talimatla düşük belirlenmediği için çalışanlar olarak aynı oranda maaşa zam aldık.

Mağdur olmadık.

2001 de anayasa krizinde dolar %80 arttı ve biz karşılığı zammı alamadık sonra da hep öyle devam etti.

Rahmetli amcam dolar bozdurup araba almıştı. 3 gün geç bozdursaydı ev alırdı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Reno 2 gün fiyat listesini açıklayıp bugün geri güncellemek için çektiler. 1 kasımdan itibaren yeni zamlar gelecek sanırım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

iyi şeyler de oluyor, mesela artık karavan, atv falan alıp gezmek isteyenler için. ötv leri %45 e sabitlenmiş şükür

http://www.aydoskaravan.com/files/imgmode/modeller/coralxl/adria-turkiye-aydos-moto-ithal-alkovenli-karavan-coral-xl--dis-ic-gorsel-tenik-ozellikler-detaylar-fiyatlari2.png

17_alkoven_27075.jpg

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Çağlar Bayur yazdı:

şimdiki çocuklar büyüyünce, bunların nasıl ve neden elden çıkartıldığını ebeveynleri nasıl anlatacak?

Niye anlatayım ki abi ?

Ne gerek var çocğun kafasını meşgul etmeye... 

Ben çocuğum için BG vatandaşlığını cebine koymuş sayılırım 1 yıldan az bir süre kaldı... Peşinden Romanya vatandaşlığı peşinden Makedonya... 

Gitsin nerede okumak istiyosa orada okusun, nerede yaşamak istiyosa orda yaşasın... 

Biz toplum olarak bozuğuz bunu kabul etmek lazım... 

Havalimanında bomba patlar 50 metrelik yere taksici 200 TL para ister, deprem olur ayakta kalan binaların kiraları 2 katına çıkar... Böyle bir toplumdan ne bekleyebilirsin ?

Silivride bir üst yöneticiden durumu olmayan bir aile için soba istedim yarisinida ben ödemeyi teklif ettim aldığım cevap ise "Çok üsteleme böyle şeyleri, sonra kömürde isterler " oldu... Hala şaşırıyorum kıyamet neden kopmuyor diye...

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Yanlış hatırlamıyorsam babam 92 yılında 70 milyona broadway almıştı, o arabayı 93 yılında 500 milyona sattığını hatırlıyorum. Şu an o zamanki kadar enflasyon yok, ama sorun o değil, enflasyonun maaşlara yansımaması. 15 yıllık memurum, ilk defa son 1 yıldır peynir alırken, yumurta alırken fiyatlara bakıyorum, bütün reyonunda fiyatlarına bakıyorum öyle alıyorum. Alamayıp, peynirden tasarruf etmeye çalışanlar olduğuna da eminim.

Çoğunluk aynı şeyi yapıyoruz. Geçen hafta birşey almak için otobüse de binmedim git gel 5 km yürüdüm. Markette 70,00 TL Gittiğim yerde 40,00 TL Bir sonrakini de kurtarmak için 2 tane aldım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Rahmetli amcam dolar bozdurup araba almıştı. 3 gün geç bozdursaydı ev alırdı.

Aynısını biz yaşadık. Tofaş aldık 24 saat sonra 4 tofaş parası gitti. Çok intihar eden oldu o dönemde
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Aynısını biz yaşadık. Tofaş aldık 24 saat sonra 4 tofaş parası gitti. Çok intihar eden oldu o dönemde

işte o devalüasyondu, su stagflasyon, o dönem  şeffaf olarak açıklanırdı şimdi gözü kapalı koşuyoruz ormanda, squid game i bitirdin mi :mangal: o 455 kişiyi bulduk mu yırtarız 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Çağlar Bayur yazdı:

Dıj minnaklar şaaptı deriz. Şimdi koca koca adamlar yiyor. Çocuklar da yer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hüseyin Sönmez yazdı:

Dıj minnaklar şaaptı deriz. Şimdi koca koca adamlar yiyor. Çocuklar da yer.

ee zaten öyle, iknayım, öyle dimi? akşam mı oldu yoksa

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hatırla hatırla bitmez, geçen bir spor ayakkabı aldım, kutusu çok şıktı, atmaya kıyamadım saklıyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

hatırla hatırla bitmez, geçen bir spor ayakkabı aldım, kutusu çok şıktı, atmaya kıyamadım saklıyorum

Ben peynir kutularını bile atmıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çağlar Bayur yazdı:

Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben peynir kutularını bile atmıyorum

Yahu sizene doların artmasindan dolarlami maaş alıyorsunuz. Hem yaygara yapanlar Mercedese BMW ye binenler. BMW niz mi var Mercedes mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hamit inan yazdı:

Yahu sizene doların artmasindan dolarlami maaş alıyorsunuz. Hem yaygara yapanlar Mercedese BMW ye binenler. BMW niz mi var Mercedes mi ?

Hiç işte.  Ben anlamıyorum zaten.  
Bizim kapıcıda bile golf var valla. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erkut Uysal yazdı:

Niye anlatayım ki abi ?

Ne gerek var çocğun kafasını meşgul etmeye... 

Ben çocuğum için BG vatandaşlığını cebine koymuş sayılırım 1 yıldan az bir süre kaldı... Peşinden Romanya vatandaşlığı peşinden Makedonya... 

Gitsin nerede okumak istiyosa orada okusun, nerede yaşamak istiyosa orda yaşasın... 

Biz toplum olarak bozuğuz bunu kabul etmek lazım... 

Havalimanında bomba patlar 50 metrelik yere taksici 200 TL para ister, deprem olur ayakta kalan binaların kiraları 2 katına çıkar... Böyle bir toplumdan ne bekleyebilirsin ?

Silivride bir üst yöneticiden durumu olmayan bir aile için soba istedim yarisinida ben ödemeyi teklif ettim aldığım cevap ise "Çok üsteleme böyle şeyleri, sonra kömürde isterler " oldu... Hala şaşırıyorum kıyamet neden kopmuyor diye...

Normal tc vatandaşı için konuşuyoruz. Sizinki çözüm değil kaçış.

Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı
Hiç işte.  Ben anlamıyorum zaten.  
Bizim kapıcıda bile golf var valla. 

Buradan 3-4 bin euroya aldığı mercedes arabasıyla memleketine gidip orada köylülerine hava atamadığı için öfkelenip izinden döndüğünde Türkiye’de herkesin altında araba var. Ekonomi kötü falan değil diyen gurbetçi arkadaş geldi aklıma.[emoji4][emoji4][emoji4]
Türkiye’de yaşayan birinin araba örneğini verirken ne düşündüğünü bilmiyorum ama gurbetçilerin büyük çoğunluğunda kıskançlık olduğunu gördüm. Yani adam öyle bir olsun ki millet sürünsün, arabaya falan binemesin ben de yılda bir kez gittiğimde havamı atayım, Avrupada yaşadığımın bir anlamı olsun derdinde. Yoksa ülkelerini çok sevdikleri için ekonomimiz çok iyi, avrupa bizi kıskanıyor demiyorlar. Kıskançlık kendi içlerinde.
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Normal tc vatandaşı için konuşuyoruz. Sizinki çözüm değil kaçış.

Kalmak için bahanelerim bittiğinden dolayı kaçış hocam... 

Bozuk giden bir şey düzelmesine imkan yok...

tarihinde Erkut Uysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erkut Uysal yazdı:

Kalmak için bahanelerim bittiğinden dolayı kaçış hocam... 

Bozuk giden bir şey düzelmesine imkan yok...

Anladım da verdiğin cevap sadece senin aile için. Konu ülkenin durumu olunca bir kişiye göre anlam ifade etmiyor. Bu arada hayırlı olsun. 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Göktürk yazdı:

Anladım da verdiğin cevap sadece senin aile için. Konu ülkenin durumu olunca bir kişiye göre anlam ifade etmiyor. Bu arada hayırlı olsun. 

Evet hocam ülkenin durumu için hiç bir şey ifade etmiyor çünkü ülkemizin yöneticileri beni bu duruma getirdi... 

Hatta en son patlama noktam bu orman yangınları oldu... Ve bir daha hiçbir devlet kurumuna yardim yapmama kararı aldım... 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Erkut Uysal yazdı:

Ve bir daha hiçbir devlet kurumuna yardim yapmama kararı aldım... 

Devlet vatandaş için var olmalıdır,  vatandaşa yardım etmelidir.......

Çağlar Bayur yazdı:

Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben peynir kutularını bile atmıyorum. 

Eskilerden, eski olan her şeyden kurtulmalıyız ve kanımıza dokunsa da Aziz Nesini haklı çıkarmamalı her şeyi hatırlamalıyız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Onur Tunç Aldı yazdı:

Buradan 3-4 bin euroya aldığı mercedes arabasıyla memleketine gidip orada köylülerine hava atamadığı için öfkelenip izinden döndüğünde Türkiye’de herkesin altında araba var. Ekonomi kötü falan değil diyen gurbetçi arkadaş geldi aklıma.emoji4.pngemoji4.pngemoji4.png
Türkiye’de yaşayan birinin araba örneğini verirken ne düşündüğünü bilmiyorum ama gurbetçilerin büyük çoğunluğunda kıskançlık olduğunu gördüm. Yani adam öyle bir olsun ki millet sürünsün, arabaya falan binemesin ben de yılda bir kez gittiğimde havamı atayım, Avrupada yaşadığımın bir anlamı olsun derdinde. Yoksa ülkelerini çok sevdikleri için ekonomimiz çok iyi, avrupa bizi kıskanıyor demiyorlar. Kıskançlık kendi içlerinde.

Türk aklı işte. Ya din adına dolandırıldılar veya Türkiye’de saçma sapan şeyler aldılar. Parayı Almanya’da yatırıma harcasalar Almanya’da azınlık zengin Türkler olabilirlerdi o kadar çalışmayla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Türk aklı işte. Ya din adına dolandırıldılar veya Türkiye’de saçma sapan şeyler aldılar. Parayı Almanya’da yatırıma harcasalar Almanya’da azınlık zengin Türkler olabilirlerdi o kadar çalışmayla.

Ben Türkiye’de mal mülk almalarının da yatırımdan çok etrafa caka satmaktan dolayı olduğunu düşünüyorum. Almanya’da yatırım yapsa kimsenin umurunda olmayacak çünkü.
Beni rahatsız eden asıl şey insanların içindeki bu saf kötülük. Halbuki kafası biraz çalışsa, kendisini gurbet ellerde çalışmak zorunda bırakan şeyin tam da bu sorunlar olduğunu kavrayacak. Geçenlerde Bakanlardan biri Avrupanın maddi olarak ileri olduğunu ama maneviyatta bizim ileride olduğumuzu söylemişti. Benim düşünceme göre ahlaki olarak da ne yazık ki onlardan çok gerideyiz. Aradaki makasın bu kadar açık olmasının da en önemli sebebi bence bu.
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...