İçeriğe Yönlendir

Ne Olacak Bu Zamların Hali?

Erol Güven

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Yaşça büyük abilerim ne düşünüyorlar diye uzun zamandır uğramadığım foruma illa konusu açılmıştır diye girdim. Ne yazık ki iç açıcı bir durum onlarca da yok

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Yanlış hatırlamıyorsam babam 92 yılında 70 milyona broadway almıştı, o arabayı 93 yılında 500 milyona sattığını hatırlıyorum. Şu an o zamanki kadar enflasyon yok, ama sorun o değil, enflasyonun maaşlara yansımaması. 15 yıllık memurum, ilk defa son 1 yıldır peynir alırken, yumurta alırken fiyatlara bakıyorum, bütün reyonunda fiyatlarına bakıyorum öyle alıyorum. Alamayıp, peynirden tasarruf etmeye çalışanlar olduğuna da eminim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Evren Erakçora yazdı:

Demek ki dış güçlermiş. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Tam öyle değil. balık baştan kokar.

Malesef tam olarak öyle Mehmet hocam. Bu ülkedeki seçmen kitlesi yerine Kanadalı yada japon seçmenler olsa ? Tabloyu canlandırın? 

Amerika bize operasyon yaptı dolar yükseldi lafını duysa ilk önce merkez bankası verilerini inceler ve derki sen cumhuriyet tarihindeki paranın 10 da birini bir ayda basmissin. Buda enflasyona yol açmış.

Adama ben bunu söyleyince yalancı diyor.

Neyse burasi çok yazılıp çizilecek bir yer değil :)

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Bence tek yapmamız gereken... Bu günü bir yere not edip 2023 te hatırlamamız.. En büyük sorunumuz hafıza kaybı... 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Metin Mankal yazdı:

Bence tek yapmamız gereken... Bu günü bir yere not edip 2023 te hatırlamamız..

2023 upgrade edildi 2054 oldu :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
(düzenlendi)
Hamit inan yazdı:

2023 upgrade edildi 2054 oldu :)

Yapma ya... O zaman sanırım Türk eyaletinden filan bahseder  torunlarımız.. O da en iyi ihtimal... 

tarihinde Metin Mankal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

2023 te de bir kaç sıfır atarız. Biraz Arap girdisi biraz TL verip dolar alırız. Veremeyince boğazdan yer gosteririz. Sanayi de de altın dağıttık mi 2071 e kadar gideriz. Sıkıntı yok rahat olunuz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hamit inan yazdı:

Malesef tam olarak öyle Mehmet hocam. Bu ülkedeki seçmen kitlesi yerine Kanadalı yada japon seçmenler olsa ? Tabloyu canlandırın? 

Amerika bize operasyon yaptı dolar yükseldi lafını duysa ilk önce merkez bankası verilerini inceler ve derki sen cumhuriyet tarihindeki paranın 10 da birini bir ayda basmissin. Buda enflasyona yol açmış.

Adama ben bunu söyleyince yalancı diyor.

Neyse burasi çok yazılıp çizilecek bir yer değil :)

Tam öyle değil balık baştan kokar.

Metin Mankal yazdı:

Bence tek yapmamız gereken... Bu günü bir yere not edip 2023 te hatırlamamız.. En büyük sorunumuz hafıza kaybı... 

sandığa din karıştırmamak. tek mesele bu.

Sefa Çelik yazdı:

İstatistikleri ve geçmiş verileri inceledim,

1941 yılında 1 dolar 1 lira 35 kuruş.

2005 yılında 1 dolar 1 milyon 350 bin TL.

Yani 64 yılda 1 milyon kat artmış. 

2005 te paradan 6 sıfır atılarak doların yeniden 1 lira 35 kuruş olarak algılanması sağlanmış. 

2005 yılının 15 yıl öncesi ve 15 yıl sonrasına gittim.

1990 yılında 1 dolar 2 bin 500 TL

2005 yılında 1 dolar 1 milyon 350 bin TL

1990-2005 arası 15 yılda 540 kat artmış. 

2005 yılında 1 dolar 6 sıfır atılarak 1.35 TL oldu. 2020 yılında 5,94 TL. Bugün 10 TL. 

2005-2021 arası 16 yılda 7 kat artmış. 

Verileri görünce 1950 sonrası doğumlu olup 70-80-90'lı yıllarda yaşayanlara (yaşamaya çalışanlara) üzüldüm doğrusu. 

enflasyon ile gelir paralel artarsa problemler çözülmüş de olabilir. önemli olan gelişmiştiktir. G20 den düştük mesela o önemli. Dünyada enflasyon eskiden vardı. Çok vardı. Ama son 10-15 senede bi tek türkiye kaldı nerdeyse bir de birkaç afrika ülkesi.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Hep konuşuyoruz ama çözüm yok...

Aslında çözüm basit...

[url=https://www.hizliresim.com/m9pr6ai][img]https://i.hizliresim.com/m9pr6ai.jpeg[/img][/url]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Erdem Bozkurt yazdı:

İktidar değişecek

Parlementer sistem geri gelecek 

Uzun vadeli,istikrarlı,fayda getirecek bir program yapılmalı

Liyakata önem verilmeli,devlet kademeleri çamaşır suyuyla yıkanmalı

Bu ülkeye bir daha Mustafa Kemal gelmez ama gerçekten onun izinden gidecek, geçmiş siyasilerin hatalarından uzak,çağdaş,ileri görüşlü,herkesi kucaklayabilecek,halkcı yönetcilere acilen ihtiyacımız var

iktidar değişse bile kısa vadede iyileşme beklemek zor,Allah yardımcımız olsun...

“Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.”

Mustafa Kemal Atatürk

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kendi adıma, yarım yamalak yaşam gidişatıma göre iyi odun olacak benden cehennemde ancak, inancım işimiz Allah'a kaldı dememe izin vermez. Allah akıl vermiş fikir vermiş zeka vermiş. Bunlardan yoksun topluma yaradan hiçbir şey yapmamalı yapmasında yapmazda. Neye layık isek öyle yönetiliriz ve evet Hüseyin haklı. Üçlü kombinasyonu (A, F, Z) kullanmayan kitle ölmeli geleceği ile beraber. Çünkü onarım imkanı yok onlarda.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Göktürk yazdı:

Bi ara bu vardı  ne oldu buhar oldu.

image.png

Türkücü oldu, tövbe etti bıraktı o işleri hocam...

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Allah akıl vermiş fikir vermiş zeka vermiş. Bunlardan yoksun topluma yaradan hiçbir şey yapmamalı yapmasında yapmazda.

yapmış yapacak 

....

ayrı ayrı mucizeler (ayetler) olarak üzerlerine tufan, çekirge, haşerat, kurbağa ve kan musallat kıldık.Yine büyüklük tasladılar ve suçlu-günahkar bir kavim oldular. (Araf Suresi: 133)

Mısır halkının başına gelen felaketlerle ilgili olarak Papirüs’te yer alan bilgiler tıpkı Kur’an’da anlatıldığı gibiydi....

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hamit inan yazdı:

yapmış yapacak 

....

ayrı ayrı mucizeler (ayetler) olarak üzerlerine tufan, çekirge, haşerat, kurbağa ve kan musallat kıldık.Yine büyüklük tasladılar ve suçlu-günahkar bir kavim oldular. (Araf Suresi: 133)

Mısır halkının başına gelen felaketlerle ilgili olarak Papirüs’te yer alan bilgiler tıpkı Kur’an’da anlatıldığı gibiydi....

çünkü mısır olayları daha önce idi. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Erkut Uysal yazdı:

İnsanların akılları ile alay edilmesine sinir oluyorum... 

Şunu yayınlamaya utanmiyolar bile... 

Ametal metal özelliği göstermeyen element olduğuna göre, a haber de haber özelliği göstermeyen yayın demektir :biggrin:

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ülkenin başına beni geçirsinler, serbest piyasa ekonomisini ülke içinde yasaklıyacam. Cari açığa göre italat yapacam. İş yapamıyorum diye ağlıyan italatcılarda askeri ücretten %30 daha fazla maaş ödeyip memur tarım işcisi yapcam. Ne zaman ihracat fazla oldu italatı okadar artıracam. Avrupanın en büyük tarım ve otomobil üreticisi olacam. Araba satışlarını sırayla ve düşük ücretten yapacam. Miss... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Mehmet Göktürk yazdı:

herşeyi söylemişsin başka söze gerek kalmamış.

Ama şunu paylaşayım

image.thumb.png.206147ae5adb918293ab92346483f706.png

En buyuk düşman kalemi,zihniyeti satılmış basın...memleket yangın yeri ama bunlar bilhaberler...siyasi gücün borazanlığını bu kadar daha iyi yapabilecek başka bir kitle yoktur.Düşüncelerin her daim Özgürlüğüne ilelebet ihtiyacımız var.

Hüseyin Sönmez yazdı:

“Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.”

Mustafa Kemal Atatürk

Aradan asırlar geçse bile doğru tespitler asla şaşmıyor,niye bu hale geldiğimizin en büyük sebebi onun izinden gitmeyen zihniyetler ve yöneten iradeler....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Evrene negatif enerji gönderdiniz benzine zam geldi. Memnun musunuz şimdi? 😬 Neyse dün fulledim züğürt tesellisi misali...

Sadece paramız değer kaybetse iyiydi arkadaşlar insana ait herhangi bir konuda irtifa kaybı yaşamadığımız tek bir şey gösterin; ahlakta, sanatta, sporda, komşulukta, trafikte, alışverişte saymakla bitmez... 

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

konunun kapanışı yaklaşıyor. Pozitif enerji ile yüklemek isterim forumu..

image.thumb.png.4bfc315a844c38bd7c90f9979befd31f.png

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
(düzenlendi)

Türkiye'nin şuanda bu durumda olma sebebi geniş perspektiften baktığımızda 2002-2015 yılları arasında uygulanan "yüksek faiz,düşük döviz kuru" modelidir.

Bu modelde Türkiye dışarıdan gelen "SICAK PARA" için bütçeden bol bol faiz ödedi. Döviz kurunu haddinden fazla düşük tutmak için. (siz TL'nin haddinden fazla değerli olması diye okuyunuz.)

Bu modelde Türkiye ithalat cennetine döndü. Sürekli cari açık (dış ticaret açığı) vermeye devam etti. Verilen cari açıklar ülkemizdeki paranın dışarıya akması demektir. Bu politika üretimi öldürdü. Nasıl mı? Sanayici, yerli üretici bu para politikası yüzünden üretmekten vazgeçti. Ne yaptı? İthalatçı oldu ya da rant inşaatta olduğu için inşaata geçiş yaptı. 

Evlerde kullandığımız saklama kapları dahi Çin'den ithal edilir oldu.

Bu "SANAL" refah yarattı. O alınan evler, arabalar, elektronik cihazları aslında biz hiç haketmedik. Acı ama gerçek.

Unutmayın, paranın değerini faiz, döviz değil, ÜRETİM GÜCÜ belirler.

Japonya'nın, Çin'in,, İsveç'in, Çek Cumhuriyetinin paraları dolar karşısında daha yüksektir ama umurlarında değildir. Zira cari fazla veren ülkeler bunlar.  

Ne demiş M.Kemal Atatürk "Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar."

Ali Darbaz yazdı:

Ülkenin başına beni geçirsinler, serbest piyasa ekonomisini ülke içinde yasaklıyacam. Cari açığa göre italat yapacam. İş yapamıyorum diye ağlıyan italatcılarda askeri ücretten %30 daha fazla maaş ödeyip memur tarım işcisi yapcam. Ne zaman ihracat fazla oldu italatı okadar artıracam. Avrupanın en büyük tarım ve otomobil üreticisi olacam. Araba satışlarını sırayla ve düşük ücretten yapacam. Miss... 

Tebrik ederim Ali bey. Konunun özünü kavramışsınız. Ne kadar ihracat, o kadar ithalat. :) 

tarihinde ibrahim Tiryaki tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Osman Yücel Çetin yazdı:

Evrene negatif enerji gönderdiniz benzine zam geldi. Memnun musunuz şimdi? 😬 Neyse dün fulledim züğürt tesellisi misali...

Sadece paramız değer kaybetse iyiydi arkadaşlar insana ait herhangi bir konuda irtifa kaybı yaşamadığımız tek bir şey gösterin; ahlakta, sanatta, sporda, komşulukta, trafikte, alışverişte saymakla bitmez... 

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/benzine-28-kurus-zam-bekleniyor,1LD7zfPzGUGgPCO2DOlEbw 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Erkut Uysal yazdı:

İnsanların akılları ile alay edilmesine sinir oluyorum... 

Şunu yayınlamaya utanmiyolar bile... 

A habere bakar sak dolar fiyatı verirkende yarım dolar olarak hesaplıyorlar :)  onlara bakarsak almanya abd bizi kıskanıyor

Nihat Palolu yazdı:

1993 ve 1994 yıllarına bakın 1993 ocakta dolar 8 iken aralıkta 14 olmuş.

1994 ocakta 14 iken nisanda 40 olmuş. Oldu daha doğrusu 18 yaşındaydım.

durum iyi diyorsunuz yani , o zamanları ben hatırlamam küçüktüm ama şöyle bir şeyde var o zamanlar ile şimdiki zamanı bir tutmamak lazım bence

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...