İçeriğe Yönlendir

Ne Olacak Bu Zamların Hali?

Erol Güven

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

40 günlük çözüm olur, acı acına daha fazla duramıyor insan. Ben şahsen bu sene öğrencilik hayatı çekiyorum eğitimlerim vs var gelir kaynağım yok ebeveyn ittirmesi ve boğazımdan kısmaya başladım. Ciddi ciddi temel ihtiyaçlarımı karşılarken ocağın altını kısıyorum. Dışarıdan söylüyorum olmuyor marketten alıyorum keşke dışarıdan yeseydim diyorum. 

öğrenciyseniz en doğrusu okulda yurtta yemekhanede yiyip içmektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Sıcakkanlı olmasaydık keşke. Vücudu 37 de tutmak için çok enerji harcıyoruz. Evi ısıtmaya da para harcamazdık. Bence tr evrime yön verecek. Avrupada doğum oranları düşük zaten. Bu ülkede yaşayabilmek için soğukkanlı olmalı ve kış uykusu uyumalıyız.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mehmet Göktürk yazdı:

öğrenciyseniz en doğrusu okulda yurtta yemekhanede yiyip içmektir.

Staj yaptığım yer güzel yemek yapıyor okula da ders olmadığından uğramıyorum. Günde 1 öğün nazaran kaliteli. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Sıcakkanlı olmasaydık keşke. Vücudu 37 de tutmak için çok enerji harcıyoruz. Evi ısıtmaya da para harcamazdık. Bence tr evrime yön verecek. Avrupada doğum oranları düşük zaten. Bu ülkede yaşayabilmek için soğukkanlı olmalı ve kış uykusu uyumalıyız.

Türk halkı sobayı harlatıp üstüne çay portakal kabuğğu koyup atletle oturmayı, tuvalete gidince de donmayı sever. ulusal standart.

• Beğen 4
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Türk halkı sobayı harlatıp üstüne çay portakal kabuğğu koyup atletle oturmayı, tuvalete gidince de donmayı sever. ulusal standart.
Şimdi hırka giymeyi öğrenecek herkes. 52 tl 25 kg lik soma kömürünün torbası.
Bizim site merkezi sistem kömürlü. Hava gündüz 17 derece. İnsanlar kazan kaldırıyor üşüyoruz diye. Gündüz 15 e düşmeden yakmayalım diye karar aldık aslında. Kimse polar hırka vb giymek istemiyor. 17 derece hava varken yakacaksın kaloriferi o cam açacak öyle mutlu oluyor. Anlayış bu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

tuvalete gidince de donmayı sever.

hakkat neden sıcak odadaki tavana ters basan bir pervane koymazlar? kanada da standart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
hakkat neden sıcak odadaki tavana ters basan bir pervane koymazlar? kanada da standart.
Ben eski evdeki tavan vantilatörünü kışın çalıştırıyordum. Ev sobalıydı. Sobanın ilk iki borusunu 4 lü borudan takmıştım ard arda. Arkasında katalitik soba fanı. Borulara üflüyor. O kadar düşmüştü ki kömür tüketimi gören bende yapacam diyordu.

Sobayı da bacaya en uzak yere kurardım maks boru uzunluğu için.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Bizim site merkezi sistem kömürlü. Hava gündüz 17 derece. İnsanlar kazan kaldırıyor üşüyoruz diye. Gündüz 15 e düşmeden yakmayalım diye karar aldık aslında. Kimse polar hırka vb giymek istemiyor. 17 derece hava varken yakacaksın kaloriferi o cam açacak öyle mutlu oluyor. Anlayış bu.

Orta ve üst kesim evinin 24 dereceden aşağı olmasını istemiyor. 24 altı soğuk geliyor. Çünkü kışın kısa kollu ile durmak istiyor. 

İlkay Başaran yazdı:

Ben eski evdeki tavan vantilatörünü kışın çalıştırıyordum. Ev sobalıydı. Sobanın ilk iki borusunu 4 lü borudan takmıştım ard arda. Arkasında katalitik soba fanı. Borulara üflüyor. O kadar düşmüştü ki kömür tüketimi gören bende yapacam diyordu.

Sobayı da bacaya en uzak yere kurardım maks boru uzunluğu için.

Bacanın çok iyi olması lazım ama. Çekmeme durumu var

eski rum evlerinde evin altında yanan ateşliğin bacası zeminde gezdirilirdi. Bizim de var böyle bir ev. Aşağıda hem su kaynar hem yemek pişer hem lavaş pişer hem de ev ısınırdı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Orta ve üst kesim evinin 24 dereceden aşağı olmasını istemiyor. 24 altı soğuk geliyor. Çünkü kışın kısa kollu ile durmak istiyor. 
O sebeple en güzeli pay ölçer ya da bireysel sistem. Kombi olsa evinde acaba cam açabilir mi günün yarısı
Bacanın çok iyi olması lazım ama. Çekmeme durumu var

eski rum evlerinde evin altında yanan ateşliğin bacası zeminde gezdirilirdi. Bizim de var böyle bir ev. Aşağıda hem su kaynar hem yemek pişer hem lavaş pişer hem de ev ısınırdı
Son kattım ben ve baca içinde çelik boru vardı. Sağdan soldan hava alıp bizi karbonmonoksitten öldürmesin diye. 3 ayda bir de temizlerdim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Haluk Şentürk yazdı:

Tade..e çikolata 3.75, başka sorum yok.

Bence yatirim firsati.

İlkay Başaran yazdı:

Evin isisi nasil o onemli aslinda. İcerisi 17 18 se donar insan.

Mehmet Göktürk yazdı:

İslak terlikle 🙂

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Bugün Tuzla ikinci el pazarındaydım. Normal pazarlar gibi tıklım tıklım doluydu. 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Mehmet Yeter yazdı:

Bugün Tuzla ikinci el pazarındaydım. Normal pazarlar gibi tıklım tıklım doluydu. 

Geçen Honda bayisinde millet birbirini yiyordu yeni Honda Civic için...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Zamlar böyle giderse kolonileşip kendimiz üretmeye başlayacağız :) Age of empires gibi baştan başlayacağız hayata .

Yorum bağlantısı
Onur Gülay

Avrupanın ucuz insan gücü olmaya gümbür gümbür geliyoruz. Ben çocukken Çinde asgari ücret 35 dolar dediklerinde dehşete düşmüştüm. İnsanlar kedi köpek yiyor diyorlardı. Nüfusa bu göçmen desteği, korkutucu derecede komplo teorileri oluşturuyor kafamda. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Osman Yücel Çetin yazdı:

Küba'da da sıfır arabalar kapış kapış gidiyor.

Sonra halkın %95'i aç ve açıkta oturuyor :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
İlkay Başaran yazdı:

Pay ölçer var mı bilmiyorum ama yoksa mutlaka olsun. İnsanlar öyle bir bolluktan gelmiş ki merkezi sistemde evde atlet ile oturuyor, camı açıp dünyayı ısıtmaya çalışıyor ama peteği kapatmak aklına gelmiyor. Bunun doğalgazın fiyatıyla alakası yok. Ucuz da olsa böyle yapılmaz. Biz yıllarca 3+1 evde 2 petek açık halde oturduk. Bina kömürlüydü ve bizim cepheden baca geçiyordu. Bu sayede çok sıcak oluyordu. 

Ayrıca kışın atlet ya da tişört ile oturmak herkese güzel geliyor ama doğrusu evi 21-22 derece ayarlamaktır. Bizde şu an 21,8-22 derece civarı. Çocuk olmasa 21 yaparım. Gece de 19-20 derece yeter. Hele ki fiyatlar böyleyken.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Osman Yücel Çetin yazdı:

Evet Osman hocam videoyu gördüm. Çok garibime gitti. Benim bahsettiğim pazar bit pazarı orada bile iğne atsan yere düşmeyecek duruma gelmiş şu anda önceden kıyafet çok az gelirdi. Ancak şu anda en az 10 tezgahta ikinci el kıyafet satılıyor ve önü tıklım tıklımdı. Pazar günleri bir de Tuzla sahile yakın pazarda da böyle bir satış alanı var. Orayı tavsiye ederim. Temiz kıyafet satıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Sani Gerşon yazdı:

Sani üst gelir seviyesindeki insanlar için ekonomik ortam şahane şuan sıkıntı orta ve alt kesimde bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Krize girdik biraz nefesimizi tutmamız lazım..

Parasal sıkıntılar neyse de benim asıl korktuğum şey çocuklarımızın temiz hava, temiz su, temiz gıda gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamada çekeceği sıkıntılar.

Ülke mi? Düzelicez elbet.. Şu olaylar bi bitsin..

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

Pay ölçer var mı bilmiyorum ama yoksa mutlaka olsun. İnsanlar öyle bir bolluktan gelmiş ki merkezi sistemde evde atlet ile oturuyor, camı açıp dünyayı ısıtmaya çalışıyor ama peteği kapatmak aklına gelmiyor. Bunun doğalgazın fiyatıyla alakası yok. Ucuz da olsa böyle yapılmaz. Biz yıllarca 3+1 evde 2 petek açık halde oturduk. Bina kömürlüydü ve bizim cepheden baca geçiyordu. Bu sayede çok sıcak oluyordu. 

Ayrıca kışın atlet ya da tişört ile oturmak herkese güzel geliyor ama doğrusu evi 21-22 derece ayarlamaktır. Bizde şu an 21,8-22 derece civarı. Çocuk olmasa 21 yaparım. Gece de 19-20 derece yeter. Hele ki fiyatlar böyleyken.  

Zihniyet meselesi işte. Adam israf tarafını düşünmüyor olayın. 60 yaşına gelmiş bu bilinç yok. Yazık günah demiyor. Ucuz olsa da yazık dediğin, dediğim gibi. Bizim insanımızın geneli böyle. Adam öğlen yemeğini şirket ödeyecekse tatlısına kadar yiyor. Kasadaki de fatura isteyince fazla kesebilirim diyor. Biz buyuz. Birşey olmaz malesef. 

Doğan Arşiray yazdı:

Bence yatirim firsati.

Evin isisi nasil o onemli aslinda. İcerisi 17 18 se donar insan.

İslak terlikle 🙂

Gündüz evlerin içi 22-24 derece arasında geziyor. 11 ay güneş var burada. Akşam 22.00 de yansın sabah sönsün gündüz yanmasına gerek yok olayını anlatamadık. Yak kökle dedim bende yöneticiye. Ocakta bitsin kömür daire başı 2400 toplamıştık (Haziranda) 5 er bin daha toplarız (ocak rakamlarıyla) seneye herkes evde hırka polar terlik giymeyi öğrenir dedim ne diyeyim.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Onur Gülay yazdı:

Avrupanın ucuz insan gücü olmaya gümbür gümbür geliyoruz. Ben çocukken Çinde asgari ücret 35 dolar dediklerinde dehşete düşmüştüm. İnsanlar kedi köpek yiyor diyorlardı. Nüfusa bu göçmen desteği, korkutucu derecede komplo teorileri oluşturuyor kafamda. 

Çok değil 20 sene öncesi idi o tarif. Ne hikmetki büyüme rakamlarımız nerede ise denk olmasına rağmen sonuç ortada :) İkinci cümle için 10 sene içinde kurgu olmadığını anlayacağız.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tuzladaki tükkanı hatırla. Vardı bizde iki tane
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Adam israf tarafını düşünmüyor olayın. 60 yaşına gelmiş bu bilinç yok

İsraf meselesi derken orta malı gördüğünden israf ediyor. Merkezi sistem yerine daire başı olsa siz bakın o adama kutup ayısı gibi giyinmez mi ? 

Sani Gerşon yazdı:

Tüm memleketin durumu %10 lik kesime eşit gibi görülüyor bizde.
"asgari Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 11 milyon 534 bin 193 kişi iken, 2021 yılı Mayıs ayında 13 milyon 515 bin 264 kişi oldu"

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Onur Gülay
(düzenlendi)
Hamit inan yazdı:

Çok değil 20 sene öncesi idi o tarif. Ne hikmetki büyüme rakamlarımız nerede ise denk olmasına rağmen sonuç ortada :) İkinci cümle için 10 sene içinde kurgu olmadığını anlayacağız.

Gâvur Sevr antlaşmasını rafa kaldırıp, Lozan antlaşmasını imzalarken bu günlerin planını yapmış meğer. Geçmişte tüp kuyruğu bekliyorduk deniliyor, eskiden sınıf farkı bu denli uçurum değildi. Eskiden insanlar daha zengindi sadece uygulanan ambargolar nedeniyle, ulaşamıyorduk. Evet çikita muz yoktu belki ancak ihtiyacımız da yoktu. Adidas, nike, puma, pull and bear vs yoktu belki ama ihtiyacımız da yoktu bunlara. O dönem insanlar mutluydu, öğrenci hareketleri, işçi hareketleri sürekli Amerika'yı ve iş birlikçilerini protesto ediyordu. Bugün geldiğimiz durumlara gelmeyelim diye.. İşin mizahı bir yana, izahı bu şekilde. 

……………….

tarihinde Mehmet Ozyurek tarafından düzenlendi
yabancılar
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...