İçeriğe Yönlendir

Corolla Hybrid 1.8 Kullanıcı Deneyimleri

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Necat Ertan

Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibisiniz. Hybrid aracın deposu atmosferik araçlardaki gibi 45-50-60 lt değil. Sadece 35 lt. Genelde ful depo yaptığımda 33-34 lt alıyor. Bu açıdan bir depo ile atmosferik araç da 600 yapıyor demek elma ile armutu toplamaya çalışmaktır.

Elektrikli sistem yüksek hızda da destek vermeye devam ediyor. Örnek vermek gerekirse aracın fabrika çıkışı maksimum hızı 180 km/h. Benzinli motor tek başına bu hıza çıkarabiliyor. Maksimum hızda giderken aracın bataryaları şarj olduğunda elektrik motoru da takviye yaparak araç 200 km/h a kadar çıkıyor. Enerjisi bitince de yine 180’e düşüyor. Hız yasakları içerisinde araç son derece makul tüketiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay

Bilgi sahibi olmak önemli bir nokta elbette hatta günümüzde daha kolay ulaşılabilir, Corolla hibrid deposu sadece 43 lt dir....

** Verileri toyota yanlış yazdıysa bişey diyemeyiz tabiki....

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Necat Ertan yazdı:

Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibisiniz. Hybrid aracın deposu atmosferik araçlardaki gibi 45-50-60 lt değil. Sadece 35 lt. Genelde ful depo yaptığımda 33-34 lt alıyor. Bu açıdan bir depo ile atmosferik araç da 600 yapıyor demek elma ile armutu toplamaya çalışmaktır.

Elektrikli sistem yüksek hızda da destek vermeye devam ediyor. Örnek vermek gerekirse aracın fabrika çıkışı maksimum hızı 180 km/h. Benzinli motor tek başına bu hıza çıkarabiliyor. Maksimum hızda giderken aracın bataryaları şarj olduğunda elektrik motoru da takviye yaparak araç 200 km/h a kadar çıkıyor. Enerjisi bitince de yine 180’e düşüyor. Hız yasakları içerisinde araç son derece makul tüketiyor.

İlk paragraf doğru da ikincis biraz hatalı hocam. 188 max hız. Elektrik motor devri 19.000 ile sınırlı olduğu için tekerlekler daha üstüne çıkamıyor. Sistem gereği durum bu. Benzinli elektrikli motor ayrı ayrı bağlı değil tekere. 

ama dediğiniz gibi. Depo 43 gözüksede bitince doldurunca 35-36 litre alıyor en fazla. 600 km ona göre yapılmış

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Bilgi sahibi olmak önemli bir nokta elbette hatta günümüzde daha kolay ulaşılabilir, Corolla hibrid deposu sadece 43 lt dir....

** Verileri toyota yanlış yazdıysa bişey diyemeyiz tabiki....

Şu haliyle bile 39,3 lt aldı depo. Işık yanınca biraz daha sürüp doldurunca 35-36lt alıyor

7790-AA46-CC09-4-A9-E-9-D3-B-A43-ECEF16-

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Ben de piyasaya ilk çıkanlardan 2019 model hem de 2021 modeli var. 2019 olan ile İzmir-Aydın otoyolunda maksimum hız denemesi yaptığımda son hızda elektrik motorunun destek verdiğini ve pil boşalıncaya kadar fabrika verisi üzerine çıktığını ve akabinde tekrar o hıza düştüğünü deneyimledim. Yeni aracı ise denemedim.

2019 olanda düşük hızda yapay motor sesi çıkaran bir sistem de yok. Bir takım farklılıklar olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Necat Ertan yazdı:

Ben de piyasaya ilk çıkanlardan 2019 model hem de 2021 modeli var. 2019 olan ile İzmir-Aydın otoyolunda maksimum hız denemesi yaptığımda son hızda elektrik motorunun destek verdiğini ve pil boşalıncaya kadar fabrika verisi üzerine çıktığını ve akabinde tekrar o hıza düştüğünü deneyimledim. Yeni aracı ise denemedim.

2019 olanda düşük hızda yapay motor sesi çıkaran bir sistem de yok. Bir takım farklılıklar olabilir.

2020’de de yapay ses yok. 

ben de otoyol’da hız denemesi yaptım. 190’a vurup geri geldi ibre. Bende sayısal ibre açık. Eğer sizde analog varsa onda sistematik bi hata payı ekliyorlar. O yüzden 200 görmüş olabilirsiniz

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu arabayla yüksek sürat rahatsız edici değil mi :) 

170 sonrası güvensiz, şehiriçi olarak tasarlanmış yakıtı. Uzunyol basınca tüketiyor tabii.

Öner Kurukuz yazdı:

Bir depo ile 600 km ise yakit tuketimi hybrit arac icin çok yüksek bence.

Normal 1.6 benzinli bir arac da zaten bir dolu depo ile 600 km yol yapiyor.

Hybrit olmasinin bi anlami yok ki.

Uzunyol için tercih edilecek araba değil. Şehiriçinde süper ekonomik, rahat konforlu ve yumuşak. 

Şehirdışı ben bilerek bastım depoyu nasıl bitirecek diye. 600 km de bitirdi. Bahsettiğim hızlar yüksek hızlar tabi sabit benzinle gidiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Şu haliyle bile 39,3 lt aldı depo. Işık yanınca biraz daha sürüp doldurunca 35-36lt alıyor

normal bence, misal benim araçta 42 lt alıyor, ibreyi diplersem 35-39 lt gibi birşeyler alıyor, tabii menzil olarak 110 la falan gitsem 800 leri çok rahat görüyor, Edremit gibi normal trafiği olan yerdede 700 km şehir içi menzile ulaşıyorum, bana gelmez bu corolla aslında, çünki genelde hemen dış yollara çıkıyorum, şehir içi pek kulanmam zaten ufak yer, bana ekonomi sağlamazdı bu sebebten, yalnız yazın iş değişiyor, ana baba günü dur kalk Akçay kilit Altınoluğa Küçükköye kadar yoğun trafikte fitil olursun, bu durumda hibrit iş yapardı ama yinede kullanımım az bana yine ekonomik gelmezdi sanırım, hele alış maliyeti olarak bakarsak hiç gelmezdi....

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

normal bence, misal benim araçta 42 lt alıyor, ibreyi diplersem 35-39 lt gibi birşeyler alıyor, tabii menzil olarak 110 la falan gitsem 800 leri çok rahat görüyor, Edremit gibi normal trafiği olan yerdede 700 km şehir içi menzile ulaşıyorum, bana gelmez bu corolla aslında, çünki genelde hemen dış yollara çıkıyorum, şehir içi pek kulanmam zaten ufak yer, bana ekonomi sağlamazdı bu sebebten, yalnız yazın iş değişiyor, ana baba günü dur kalk Akçay kilit Altınoluğa Küçükköye kadar yoğun trafikte fitil olursun, bu durumda hibrit iş yapardı ama yinede kullanımım az bana yine ekonomik gelmezdi sanırım, hele alış maliyeti olarak bakarsak hiç gelmezdi....

Cık. Sana turbolu şeyler lazım abi :) 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

7790-AA46-CC09-4-A9-E-9-D3-B-A43-ECEF16-

Soldaki sarı işaret nedir bende yok o ? 

Bu arada 600 km de biten depo 290 liraya doldu, hemde özel otoyoldaki pahalı benzinlikte. Bende depo hacmi düşük diye düşündüm. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sami Demirpaz yazdı:

Soldaki sarı işaret nedir bende yok o ? 

Bu arada 600 km de biten depo 290 liraya doldu, hemde özel otoyoldaki pahalı benzinlikte. Bende depo hacmi düşük diye düşündüm. 

Tam 35 lt işte. 

Çarpışma önleme sistemini kapatınca o lamba yanıyor. Uzun yolda sistem bazen uyarı veriyor. Çocuklar uyuyordu, ses olmasın diye kapatmıştım. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Cık. Sana turbolu şeyler lazım abi :) 

turboluya zaten :) ekstra dersen.....

:D

c3742d41fc910749f4fa45c8faabfd76--turbo-

ama listeme yeni bir makine daha girdi bu arada :tongue:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gülkokan yazdı:

honda jazz da 33 35 lt arası alabiliriz bunun sebebi deponun ön koltuk altından olması 

corolla da mı aynı durumdan dolayı 35 lt ?

Ön koltuk altı mı? İlginçmiş. 

corolla’da standart araba gibi arka koltuk ile bagaj arası, altta. C segment benzinliler normalde 50-60lt olur. 

corolla hybrid’de az yakıyor diye depoyu küçültmüşler. Zaten araba ağır. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Jazz’ın iç hacmi bence tez konusu olmalı zaten

Pulsara hic bindinmi? Araca bakıp Mümkün degil bu genişlik diyosun.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Alpay Sumer yazdı:

Pulsara hic bindinmi? Araca bakıp Mümkün degil bu genişlik diyosun.. 

onu bilmiyorum ama jazz hiç dıştan göründüğü gibi değil. Hele bagajı. Sanki mpv c max

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

onu bilmiyorum ama jazz hiç dıştan göründüğü gibi değil. Hele bagajı. Sanki mpv c max

Akla ziyan diyorum baska da bisi demiyorum 😄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Geçen bi video hazırlamıştım. Hybrid mtv hesabı diye. Ülen ne izlenmiş haa. Lpg de zamlanınca milletin aklına kurt düşmüş 😁

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Geçen bi video hazırlamıştım. Hybrid mtv hesabı diye. Ülen ne izlenmiş haa. Lpg de zamlanınca milletin aklına kurt düşmüş [emoji16]
Kurt düşse ne olacak. En dandik powerbank bile 250 lira olmuştur artık.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

saat bölümüe  mtv sayar mı taktın?

Evet arkadaşlar. Az çok demeyelim boş geçmeyelim. Hybridler yaşasın, ölmesin 😁

D2-FD93-D1-F37-A-442-A-890-A-DB0928-CCE9

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bugün gri bir hibrit makas ata ata gidiyordu, bunlarda sport mod felan var mı? benzin + pilli motor ilaveli?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

bugün gri bir hibrit makas ata ata gidiyordu, bunlarda sport mod felan var mı? benzin + pilli motor ilaveli?

Bi kere kullandım. Üff ne ki ne üff 😁 

sport mod var. Gazlayınca kaç tane motor varsa hepsi tekere çalışıyor. Tork da yüksek

sürekli dip gazda piller tükenir ama e5’te hızlan yavaşla makas at tarzında gidilirse piller hep dolu kalır. Sürekli aksiyon 😁

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi kere kullandım.

400 bin vermişim mtv hariç , hep gazlardım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...