İçeriğe Yönlendir

Corolla Hybrid 1.8 Kullanıcı Deneyimleri

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

yeni mi yapıyor? ford 2003 ten beri yapar

Şanzımanı boşa alıyor muydu?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

yeni mi yapıyor? ford 2003 ten beri yapar

Tam otomatikte mi? Onu hepsi yapıyor ama

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Şanzımanı boşa alıyor muydu?

alır ama reklamını yapamaz :f1: nevşeerde 10 km gaza basmadan gidiliyor, yerinde inceleleyim?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

süzülmeyi benimkide yapıyor, hatta durmuyor frene basıyorum yada elle vites düşürüyorum, bütün olay şanzımanda tabii, buna göre optimize ettik demişler....  çok güzel oluyor harbiden, yakıt sıfır araba baya baya gidiyor, birde hdt300 olsa yarı hibrit şanzıman tipi...

Tansu, normalde olmalı, koymamaları yanlış, diğer hibritlerde böyle bir seçim vardı galiba, mesela emin değilim ama hunday Konada var galiba, direksiyonda kulakçıklara basarak fren ayarını yapıyorsun yada sendeki gibi sıfır şarjla süzülüyordu sanırım...

yalnız kona elektrik en üst batarya ile 1000 km yapabiliyormuş, normaldede 800 km leri buluyor, güzelmiş yahu, ilginç özellikleride var, mesela yolda gidiyorsun ön cam buhar yaptı, buharı algılayıp onu yok edecek kadar sadece ön cama  klima açıp tekrar kapatıyor kendisi, pratik bir özellik, diğerlerinde varmıdır bilmem...

enerji geri kazanım olayı 14:50

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Tansu, normalde olması koymamaları yanlış, diğer hibritlerde böyle bir seçim vardı galiba, mesela emin değilim ama hunday Konada var galiba, direksiyonda kulakçıklara basaraka fren ayarını yapıyorsun yada sendeki gibi sıfır şarjla süzülüyordu sanırım...

Aynen. Konada var. 3 kademe sanırım. Toyota koymamış. Eksiklik. Bana bırakmalı bunun tercihini. Ayağımla manuel yapıyorum bu ayarı maalesef. 

Ama bir yandan da şu var; şehir içinde sürerken çok fazla gaz fren yapıyoruz. Bu esnada süzülmeye fırsat bile kalmıyor çoğu zaman. Eğer kona’daki gibi süzülme ayarını en maksimumda açarsak, ve bunu unutursak veya dikkat etmezsek şehir içinde enerji kaybımız olur. Yakıt tüketimi artar istemsizce. Yani ayağı gazdan çekince öndeki araba uzakta olmaz, yavaşlarken enerji üretmek daha mantıklı olur. Umarım anlatabilmişimdir :)  Ama yine de bunun tercihini bana bıraksa daha güzel olurdu. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

yakıt sıfır araba baya baya gidiyor, 

rölanti yakıyor seninki. Ama gidilen yol/tüketilen, oranı artıyor işte. Eskiden boşa atmayın derlerdi. Siz yine dikkat edin. Frenleriniz elektrikli değil :) hele bazılarınınki gazlı 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aynen. Konada var. 3 kademe sanırım. Toyota koymamış. Eksiklik. Bana bırakmalı bunun tercihini. Ayağımla manuel yapıyorum bu ayarı maalesef. 

Ama bir yandan da şu var; şehir içinde sürerken çok fazla gaz fren yapıyoruz. Bu esnada süzülmeye fırsat bile kalmıyor çoğu zaman. Eğer kona’daki gibi süzülme ayarını en maksimumda açarsak, ve bunu unutursak veya dikkat etmezsek şehir içinde enerji kaybımız olur. Yakıt tüketimi artar istemsizce. Yani ayağı gazdan çekince öndeki araba uzakta olmaz, yavaşlarken enerji üretmek daha mantıklı olur. Umarım anlatabilmişimdir :)  Ama yine de bunun tercihini bana bıraksa daha güzel olurdu. 

rölanti yakıyor seninki. Ama gidilen yol/tüketilen, oranı artıyor işte. Eskiden boşa atmayın derlerdi. Siz yine dikkat edin. Frenleriniz elektrikli değil :) hele bazılarınınki gazlı 😁

boşa atmıyor benimki sıfır yakıt, zaten çalışsada silindir kapama var, kıyaslarsak kona kadar yada seninki kadar süzülmesede baya yakın kalır sanırım, hele yarı hibriti olsa hiç fark olmazdı sanırım (1.6 atmosferik yarı hibrit E-Tech Clio5, Getrag 7HDT300 şanzımanla). ah ülen bu vergiler....

bu arada 100kw kona 572 bin, günümüz fiyatlar ve suvcuklara göre fena değil,

baba olan 150 kw ise öldürücü, 859 bin, bune arkadaş, millet bunları eskitti herşeyini ezberledi biz hala 2 silindir modu yok cut-off yaptı, bizi bu hale düşürenler utansın, yani komple bu Millet utansın :angry:

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

boşa atmıyor benimki sıfır yakıt, zaten çalışsada silindir kapama var, kıyaslarsak kona kadar yada seninki kadar süzülmesede baya yakın kalır sanırım, hele yarı hibriti olsa hiç fark olmazdı sanırım (1.6 atmosferik yarı hibrit E-Tech Clio5, Getrag 7HDT300 şanzımanla). ah ülen bu vergiler....

bu arada 100kw kona 572 bin, günümüz fiyatlar ve suvcuklara göre fena değil,

baba olan 150 kw ise öldürücü, 859 bin, bune arkadaş, millet bunları eskitti herşeyini ezberledi biz hala 2 silindir modu yok cut-off yaptı, bizi bu hale düşürenler utansın, yani komple bu Millet utansın :angry:

Aşırı pahalı kia-hyundai grubu hibritler. Corolla Hybrid gerçekten çok ucuz kaldı. Vergileri ayarlasalar, en azından bir alt sınıf vergi alsalar yok satar. 

Clio yarı hibrit süzülürken motor stop :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aşırı pahalı kia-hyundai grubu hibritler. Corolla Hybrid gerçekten çok ucuz kaldı. Vergileri ayarlasalar, en azından bir alt sınıf vergi alsalar yok satar. 

Clio yarı hibrit süzülürken motor stop :) 

clio evet öyle, alamıyoruz satmıyorlar ne yazıkki....

Konda tam elektrik, hibrit değil, bakıyorum özellklerine, gayet güzelmiş, %80 den %100 e 5 saate 220 voltla dolarmış, menzil 1000 km. zaten, hadi hergün işe gittin kaçkm yapacaksın, 200 km yaptın diyelim, akşam geldin taktın fişe 7 de 12 de full, devam :)

işte yer olacak parkedecek yerki kullanalım, yada 1000 km menzil cillop şarja takacak yerim yok, o zaman kullanırım 4 -5 gün azalır pil, mesela bizim burada git avm ye hızlı şarja tak 45 dakikada 0-100 fulle o sırada gez alışverişini yap, sorun fiyat 800 bin ne arkadaş yuh be...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

clio evet öyle, alamıyoruz satmıyorlar ne yazıkki....

Konda tam elektrik, hibrit değil, bakıyorum özellklerine, gayet güzelmiş, %80 den %100 e 5 saate 220 voltla dolarmış, menzil 1000 km. zaten, hadi hergün işe gittin kaçkm yapacaksın, 200 km yaptın diyelim, akşam geldin taktın fişe 7 de 12 de full, devam :)

işte yer olacak parkedecek yerki kullanalım, yada 1000 km menzil cillop şarja takacak yerim yok, o zaman kullanırım 4 -5 gün azalır pil, mesela bizim burada git avm ye hızlı şarja tak 45 dakikada 0-100 fulle o sırada gez alışverişini yap, sorun fiyat 800 bin ne arkadaş yuh be...

1000 mi? Yok be abi ne yaptım. 400-500km o da en fazla. 

ben niro’yu diyosun sandım. Önceden ioniq idi. Şimdi hybrid niro var. Tam hibrit corolla gibi. Onda da şarj süzülme ayarı var

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

mesela yolda gidiyorsun ön cam buhar yaptı, buharı algılayıp onu yok edecek kadar sadece ön cama  klima açıp tekrar kapatıyor kendisi, pratik bir özellik,

sana pratik gelen, başkasının kalp krizi geçirtebilir, düşün senin müdahelen dışında benzin/elektrik harcayacak :tirs: adam gece bunu düşünüp uyuyamaz bile

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

sana pratik gelen, başkasının kalp krizi geçirtebilir, düşün senin müdahelen dışında benzin/elektrik harcayacak :tirs: adam gece bunu düşünüp uyuyamaz bile

Ali ile Tansu kriz geçirir ben oh be ya derim :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1000 mi? Yok be abi ne yaptım. 400-500km o da en fazla. 

ben niro’yu diyosun sandım. Önceden ioniq idi. Şimdi hybrid niro var. Tam hibrit corolla gibi. Onda da şarj süzülme ayarı var

hehehe o normal menzil, sen testini oku, 1000 olmasın 700-800 ü bulsun yeter... pistte deneme yapmışlar, hız düşük, ama olsun, bunun yanında hibrit falanda hikaye....

https://www.donanimhaber.com/elektrikli-hyundai-kona-tek-sarjla-1000-kilometre-menzil-barajini-gecti--124181

10:11 den sonrasını dinle ne yaktığını söylüyor adam, imkan olsa hibrite bakmam bile, geçiş modeli araç bunlar...

150 kw vataryalı olan ezer, 100 olan duman eder, o bile süper, sen ben kullansak 800-900 km garanti bize....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Elektrik olayı zaten çok acayip. Verim çok yüksek. Bir de üstüne geri kazanımlar var. Pil ücretleri biraz düşerse en mantıklı seçenek olur. 

Videodaki arabanın pil değişim ücreti 28.000 yeşil 😁

https://www.hyundaipartsdeal.com/genuine/hyundai-battery-system-assy~37501-k4000.html

olay süperde pili öldürücüymüş, kilyoyu verip pilmi alacağız şimdi :D  hadi pili 10 yıl gitti, bu süre içinde bile çok... 

Hayallerim yıkıldı,  benim bu arabayı almam zaten zorda pili hayal aleminde, biz bu hayatta böyle şeyleri anca kiralar bineriz arkadaş. :angry:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

olay süperde pili öldürücüymüş, kilyoyu verip pilmi alacağız şimdi :D  hadi pili 10 yıl gitti, bu süre içinde bile çok... 

Hayallerim yıkıldı,  benim bu arabayı almam zaten zorda pili hayal aleminde, biz bu hayatta böyle şeyleri anca kiralar bineriz arkadaş. :angry:

10 sene garantilidir. 5 sene de kapasitesi azalarak bitse 15. O da hata vermezse tabi. Lityum piller birden bire hata verebiliyor. 

pil ücretlerinin parabolik olarak düşmesi lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

85 kw altı araçlarda vergi avantajı büyük. Zoe lider.

bunun pili kaç para ve ömrü ney? zoe da etki alanımda bu arada :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Kemerburgaz kent ormanında tur attırıyorlar. Taban yüksek. 

pil değişimi düşük versiyonu için tam hatırlamıyorum ama 100 bin tl demişti. O zaman kur 8-9tl falandı. Hem de reno destekli fiyatıydı bu. 

Ömrü aksilik olmazsa 10-15 sene. Kullanıma bağlı değişiyor. Aşırı şarj çıkışı ve şarj girişi zararlı. Sıcak ve aşırı soğuk zararlı. Sürekli bataryayı fullemek ve dibine kadar bitirmek zararlı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kemerburgaz kent ormanında tur attırıyorlar. Taban yüksek. 

pil değişimi düşük versiyonu için tam hatırlamıyorum ama 100 bin tl demişti. O zaman kur 8-9tl falandı. Hem de reno destekli fiyatıydı bu. 

Ömrü aksilik olmazsa 10-15 sene. Kullanıma bağlı değişiyor. Aşırı şarj çıkışı ve şarj girişi zararlı. Sıcak ve aşırı soğuk zararlı. Sürekli bataryayı fullemek ve dibine kadar bitirmek zararlı

hımmm bu fena değil, şimdi Edremitte nasıl şarj ederime baktım, AVM lerde vs dolu şarj noktası varmış, zorlunun şarj aletleri, yabancısı olduğum için bu işin öylesine baktım, demekki bunda şarj derdim yok, kullanırım pil azalınca git avm ye alışveriş yaparken dolsun devam :)

mesela Kipa da 1 tane hızlı şarj var 120kw 1 tanede 22 kw var,  120 ile 1 saatte full 22 kw ile 2 saatte, oh valla, evde şarja gerek yok :) etrafta ise yeteri kadar 22 kw lık yer var, basıp İzmire çok rahat giderim, zaten 200km, gidip gelir valla, tam benlikmiş bu, kilyoyu verip bunumu alsam acep :D kayar led sinyalleride var, kaçmaazzz :)

https://zes.net/sarj-noktalari.html

maxresdefault.jpg

aboo RS ide varmış Allaaaah :crazy: gazagelenadamsmaylesi:

a9d33cce-renault-zoe-rs--1024x555.jpgRenault-Zoe-E-Sport-Concept-16-e14889517

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yada Toggu bekleyelim en güzeli :) 

yalnız hala diyorlar c suvlarla rekabet edecek fiyatta olacak, anlamıyorlar, olmayacak:

bu araçta ÖTV hiç, asla olmayacak, kdv ilk zamanlarda hiç olmayacak, bir bana bir devlete almayacağız, ne c suvu, onların yarısı bile olamaz fiyatı, hele ötv var desinler asla almam.... neyse dur bakalım 2022 sonu 2023 başı fiyatı belli olacakmış görelim bakalım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ömür uzun. Geç ömrü

Zoe evden şarj oluyor 3500w uzatması var yer ayarlarsın 

Menzil 400km

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Ömür uzun. Geç ömrü

Zoe evden şarj oluyor 3500w uzatması var yer ayarlarsın 

Menzil 400km

sevdim bunu ben, az daha ucuz olsa ciddi birşeyler yapardım....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

neyse dur bakalım 2022 sonu 2023 başı fiyatı belli olacakmış görelim bakalım...

çok istersen söliim fiyatını?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

çok istersen söliim fiyatını?

söleee :D söylede gidip zoe alayım.... :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

söleee :D söylede gidip zoe alayım.... :)

vesile ile zoe 482 bin miş çok makulmuş tabii bence al hemen

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...