İçeriğe Yönlendir

Sizce Asgari Maaş Net Ne Kadar Olmalı?

Sani Gerşon

Asgari Maaş Net Ne Kadar Olmalı?  

110 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
İlkay Başaran yazdı:

3 kişinin işini aksatmadan yapabiliyorsan orada verimsizlik vardır zaten. O sebeple maaşlar düşüktür. Söz meclisten dışarı ama birçok yerde verimli çalışma ya da tam kapasite çalışan adam günde 3 saati bulmuyor toplasan. Arazi olan gereksiz kadro tutan işyeri giderini arttıran bir dünya adam var. Ciddi yerde 3 kere wc gidersen adam hastaysan raporunu getir der mesela almanya. 

3 kişi derken normal 3 kişinin işini kendini yırta yırta yetiştirenlerden bahsediyorum. Yoksa 3 aylak kişinin işine 1 normal verimli kişinin gelmesi elbette normal. İşverenler işçi bulamıyorum, işçiler iş bulamıyorum diye yakınır ya o hesap. Biyerlerde yanlışlar var ama...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Eskiden telekom özelleşmeden önce burada ilçedeki müdürlükte 80 personel çalışıyordu. Kreş gibiydi öğleden sonraları. Kurum özelleşti (sakız parasına o ayrı) adsl çıktı birsürü teknoloji geldi iş yükü arttı ama ne oldu biliyor musunuz çalışan sayısını 30 a düşürdüler pek ala da yürüdü işler artmasına rağmen. Eskiden santralin içine gelmiş vatandaş telefonum bozuk diyor arıza kaydı bırakacak. Memur arkadaş dışarda ankesör var oradan 121 i ara diyordu. Hey gidi günler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Köksal Yılmaz yazdı:

3 kişi derken normal 3 kişinin işini kendini yırta yırta yetiştirenlerden bahsediyorum. Yoksa 3 aylak kişinin işine 1 normal verimli kişinin gelmesi elbette normal. İşverenler işçi bulamıyorum, işçiler iş bulamıyorum diye yakınır ya o hesap. Biyerlerde yanlışlar var ama...

Evet doğru. İş var adam beğenmiyor. Benim bizim bu tarafta gözlediğim de şu, ara eleman yok. MEsela torna tezgahı kullanacak adam yetişmiyor, beton pompası kullanacak adam yetişmiyor. Başvuruya gelenler arasında acaip uçurum var. Ya tamamen vasıfsız ya da yüksek mühendis. Bu memlekete çöp toplayacak adam da lazım beyin ameliyatı yapacak olanda. Herkes çocuğum okusun ezilmesin diyor ama bimde kasiyerlik yapıyorlar sonra. Mühendis 500 bin tane lazımsa işçi 15 milyon tane lazım. Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

2022 de asgari ücret 5200 TL net olmalı demiş Disk al aşağı vur yukarı 4500 e bağlarlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
İlkay Başaran yazdı:

Eskiden telekom özelleşmeden önce burada ilçedeki müdürlükte 80 personel çalışıyordu. Kreş gibiydi öğleden sonraları. Kurum özelleşti (sakız parasına o ayrı) adsl çıktı birsürü teknoloji geldi iş yükü arttı ama ne oldu biliyor musunuz çalışan sayısını 30 a düşürdüler pek ala da yürüdü işler artmasına rağmen. Eskiden santralin içine gelmiş vatandaş telefonum bozuk diyor arıza kaydı bırakacak. Memur arkadaş dışarda ankesör var oradan 121 i ara diyordu. Hey gidi günler..

Bunu aklı başında kimse doğru bulmaz tabi, bu örnek günümüzde devlet dairesi harici kalmamıştır artık. Devlette de asgari ücret alan yoktur sanırım. Gizli işsizlik denilebilir. 

Mahallenin fb sayfasında bazen iş ilanı oluyor, on parmağında on marefet olsun ama ücret günlük ve/veya asgari ücreti bile bulmuyor. Bizde iş ahlakı yapısı çoğunlukla sakat olduğu için çoğu zaman denklem tutmuyor, zor bela tutanda da ne işçi ne işveren birbirinden memnun kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Adnan Çakır yazdı:

2022 de asgari ücret 5200 TL net olmalı demiş Disk al aşağı vur yukarı 4500 e bağlarlar.

Diski kimse dinlemiyor bile. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Karaca

Asgari ücrete %50 zam yapsa ne olur ki? Piyasaya %60 zam olduktan sonra :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ahmet Karaca yazdı:

Asgari ücrete %50 zam yapsa ne olur ki? Piyasaya %60 zam olduktan sonra :)

ve iş yapamayan işveren varsa... işsizlik artar bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Ve çalışacak kişi vasıflarını arttırmalı. Yukarıda da yazmıştım bunu. İşçide kendini geliştirecek. O zaman zaten asgari ücretle işi kalmıyor.

Bu açıktan zarfla ödeme işini tabi çözmek gerek. Bunun için de tüm harcamaların gider gösterilebilmesi yoluna gidilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

önümüzdeki yıla bugünkü meyve sebze fiyatlarını 3 le çarpın

an itibariyle şeker gübresinin çuvalı 300 lira oldu. bu fiyatlarla kimse çifçilik yapamaz

özetle gübre  atılamicak . üretilen tonaj tahminimce %50 düşer. eğer su dahada azalırsa çukuroavada %30 a düşer üretim

daha evvel böyle bir su kesintisi hiç olmadı bilinen yakın tarihte. özetle bugünler daha iyi günler

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

önümüzdeki yıla bugünkü meyve sebze fiyatlarını 3 le çarpın

an itibariyle şeker gübresinin çuvalı 300 lira oldu. bu fiyatlarla kimse çifçilik yapamaz

özetle gübre  atılamicak . üretilen tonaj tahminimce %50 düşer. eğer su dahada azalırsa çukuroavada %30 a düşer üretim

daha evvel böyle bir su kesintisi hiç olmadı bilinen yakın tarihte. özetle bugünler daha iyi günler

Ali gübre yok zaten gübre fabrikaları aldıgı ihaleyi feshetti cezayı ve teminatı yakma pahasına yok olcak 

Gübre Fabrikaları: 6 ay süreyle kamu ihalelerinden yasak kararının satışlarımız üzerinde önemli bir etkisi olmayacak

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan şirket açıklaması aşağıda bulunuyor:

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kimyevi gübre alımına ilişkin olarak 15.09.2021 tarihinde yapılan ihalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif sahibi firma ile sözleşme imzalanamaması üzerine ekonomik açıdan en avantajlı 2. teklif sahibi Gübretaş'a 15.10.2021 tarihinde sözleşmeye davet tebligatı gönderilmiştir.

Ancak ihale tarihi ile sözleşmeye davet tebligatının şirketimize ulaştığı tarih arasında ulusal ve uluslararası piyasalarda meydana gelen olağanüstü fiyat yükselişleri ve yaşanan tedarik/arz sıkıntısı nedeniyle ihale koşullarını teklif şartları ile yerine getirmek şirketimiz açısından imkânsız hale gelmiştir. Bu durumun şirketimiz açısından "aşırı ifa güçlüğü" doğurduğu, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu 10. Madde kapsamında mücbir sebep değerlendirmesi yapılarak ihalenin iptal edilmesi ve geçici teminat mektubumuzun iade edilmesi yazılı olarak talep edilmiştir.

Başvurumuz TİGEM tarafından kabul edilmemiş ve şirketimizin 6 ay süreyle kamu ihalelerinden yasaklanmasına dair karar Resmi Gazete'nin 17.11.2021 tarihli nüshasında yayınlanmıştır.

Karara karşı idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açılacaktır.

Öte yandan, kamu kurumlarına yapılan ihaleli satışların, konsolide satışlarımız içindeki payı 2020 yılında %0,30, 2021 yılının ilk dokuz ayında ise %0,15 olarak gerçekleşmiştir. Bu nedenle sözkonusu altı aylık yasak kararının satışlarımız üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Erkan Işık yazdı:

Ali gübre yok zaten gübre fabrikaları aldıgı ihaleyi feshetti cezayı ve teminatı yakma pahasına yok olcak 

gübre tüccarlarında rakamlar zirve şuan . günde 10 15 lira koyarak devam edior. 

bu sene gübre atılmadan çifçilik yapılacak. açlık senaryoları konuşulmaya başlanır yakında

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Az önce tarımla uğraşan bir arkadaşla sohbet ettik. 70 dönüm arazisi varmış. Oda işin içinden çıkamıyorum gübre fiyatları aşırı yüksek diyordu. Tek tek hesap ederek anlattı. Ekmeyeceğim boş kalsın dedi. Hayvanları v.s. elden çıkaracakmış.
Peşinden 3 tane süt ineğin maliyetini hesap ettik. Ne bırakır ne kazandırır diye. Yanlış hesaplamadı isek eline net 5000 TL kalıyordu. Böylede bir tezat var memlekette. Yani 3-5 inekle akşama kadar gözü gibi ilgilense başka işe bakmadan yine 5000 tlden fazla eline para geçiyor ama asgari ücretle şehir merkezinde yaşamayı tercih ediyorlar.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

30 senedir bütün gübre ilaç tohum dışa bağımlı ital hale geldi . dolar uçunca hepsi uçtu

bizahmet bunun olacağını düşünseydi 30 senedir kimler yönetiyorsa

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu gübrenin hammaddesini neden üretemiyoruz. yıllardır gübre sorunu var ülkede. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yerli üretimde var yok değil. lakin dışardan hiç almıyor olabilirdik bugüne kadar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Samsunda azot bakır gübre işletmeleri yanyana idi. Bir ara abim orada elektrikçi iken gezdirmişti beni 2005 gibi sanırım. TOROS A.Ş ye satıldı birşeyler oldu falan filan. Sanırsam tüm sektörler birbirine bağlı birbirlerine yarı mamul üretiyorlar. Mesala şeker fabrikası alkolde üretiyor yan ürün olarak. Şeker fabrikası giderse alkolde gidiyor kimya sektörü sekteye uğruyor. Artık küspesinden hayvan yemi yapılıyor, hayvancılık sektörü sekteye uğruyor.........

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Hamit inan yazdı:

Samsunda azot bakır gübre işletmeleri yanyana idi. Bir ara abim orada elektrikçi iken gezdirmişti beni 2005 gibi sanırım. TOROS A.Ş ye satıldı birşeyler oldu falan filan. Sanırsam tüm sektörler birbirine bağlı birbirlerine yarı mamul üretiyorlar. Mesala şeker fabrikası alkolde üretiyor yan ürün olarak. Şeker fabrikası giderse alkolde gidiyor kimya sektörü sekteye uğruyor. Artık küspesinden hayvan yemi yapılıyor, hayvancılık sektörü sekteye uğruyor.........

Toros gübre işine tam gaz devam ediyor hatta Konya da birde organik gübre tesisi satın aldılar. Gübre fiyatlarının böyle zıplamasının nedeni muhtemelen ithat hammadde ve yurtdışı talep fazlalığı. Adam eur ile satacağına neden TL ile versin ki. 

Aslında gübrede sıkıntı yok. Ülkede birsürü biyogaz tesisi var. Hepsi gübre tesisi kursa hem organik hem de ucuz gübremiz olur. Ama çiftçi alışmış azota fosfora , attığında alacağı verimi biliyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Köksal Yılmaz yazdı:

Şunu yazmayı unutmuşum yani 3 kişinin işini hep yapmaktan ziyade yapabilecek şekilde kendini geliştirip gerektiğinde (hastalık, iş bırakma vb) işverenin işini görebilmek lazım. Bu size hem maaş olarak hemde hemen vazgeçilmeyecek personel olarak geri dönüyor. Kurumsal harici özelde bu gerekiyor benim gördüğüm.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Erhan Doruk yazdı:

Toros gübre işine tam gaz devam ediyor hatta Konya da birde organik gübre tesisi satın aldılar. Gübre fiyatlarının böyle zıplamasının nedeni muhtemelen ithat hammadde ve yurtdışı talep fazlalığı. Adam eur ile satacağına neden TL ile versin ki. 

Aslında gübrede sıkıntı yok. Ülkede birsürü biyogaz tesisi var. Hepsi gübre tesisi kursa hem organik hem de ucuz gübremiz olur. Ama çiftçi alışmış azota fosfora , attığında alacağı verimi biliyor. 

Çiftçi daha nasıl sulama yapacağını öğrenemedi ki. Salıyor bacak gibi boruyu tarlaya baraj bile dayanmadı bu yaz. Hem toprağını öldürüyor hem suyu tüketiyor. Yazık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

yerli üretimde var yok değil. lakin dışardan hiç almıyor olabilirdik bugüne kadar

Kanalizasyon arıtmalarına bu tesis kurulabiliyor. Marmaranın mokunu azota ve fosfora çevirecek tesis mükemmel olurdu. Müsilaj da kalmaz balık yenir turist gelirdi plajlara.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Asgari ücret en az kaç lira olmalı bilmiyorum ama asgari iş yapana verilmeli 15 saat çalıştırıp asgari ücret verilir mi ayıptır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

Kanalizasyon arıtmalarına bu tesis kurulabiliyor. Marmaranın mokunu azota ve fosfora çevirecek tesis mükemmel olurdu. Müsilaj da kalmaz balık yenir turist gelirdi plajlara.

Evsel ve endüstriyel arıtma tesislerinden çıkan çamurların gübreleme için kullanılması zor ve sakıncalı olduğu için pek tercih edilmez. Çünkü çamurun içinde ağır metaller, patojenik organizmalar olabilmektedir. Genelde toprak altına gömerek bertaraf edilir. 

İlkay Başaran yazdı:

Çiftçi daha nasıl sulama yapacağını öğrenemedi ki. Salıyor bacak gibi boruyu tarlaya baraj bile dayanmadı bu yaz. Hem toprağını öldürüyor hem suyu tüketiyor. Yazık.

Tarımsal Üretimde ilk aklımıza gelen Konya kuraklık ile baş başa kaldı. Obruklar oluşuyor. Suyu bulmak için yüzlerce metre sondajlar açılmaya başlandı. Yeraltı suyu kalmadı. Yakında Konya ovası çöl olursa şaşırmayın. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

30 senedir bütün gübre ilaç tohum dışa bağımlı ital hale geldi . dolar uçunca hepsi uçtu

bizahmet bunun olacağını düşünseydi 30 senedir kimler yönetiyorsa

Tarım politikaları sanki üretime değil , tohum ve ilaç endüstrisini destekliyor gibi. Bakanlık birşey yapmak istiyorsa Cem Seymen in programlarını izleyip birşeyleri programlaması lazım. 

Yerli araba yerine tohum ve gen vadisi kurup, dışa bağımlılığı azaltsalar, ülkemizin uygun iklim ve topraklarıyla Avrupa yı dize getiririz tarımda.  Ekonomi işte o zaman şahlanır. 

Kızılderili sözü gibi , para yenmez. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...