İçeriğe Yönlendir

Sizce Asgari Maaş Net Ne Kadar Olmalı?

Sani Gerşon

Asgari Maaş Net Ne Kadar Olmalı?  

110 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Asgari ücret en az kaç lira olmalı bilmiyorum ama asgari iş yapana verilmeli 15 saat çalıştırıp asgari ücret verilir mi ayıptır

Asgari is denirse, herkes oturur. Bu kadarlik calisiyorum denir. Zaten oturan calisandan bol bulunuyor. Calisma etigi yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

1500 tl yi haketmeyecek birdünya adam var çalışma hayatında.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

DİSK'in asgari ücret önerisi 5200TL olarak açıklandı.

Bugün 4250TL yapılırsa, asgari ücretli dolar karşısında parasını korumuş olacak. Yani 4250TL'nin üstünde ancak asgari ücretli geçinebilecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Evsel ve endüstriyel arıtma tesislerinden çıkan çamurların gübreleme için kullanılması zor ve sakıncalı olduğu için pek tercih edilmez. Çünkü çamurun içinde ağır metaller, patojenik organizmalar olabilmektedir. Genelde toprak altına gömerek bertaraf edilir. 

..

Kanalizasyonla marul sulansın mı dedik? Bunun ucuna gübre fabrikası yapılıyor azot ve fosfor tutucu sistemler var dedik. "fabrika".. toprak altına ne gömüyorsunuz? marmaraya deşarj....

Katı atıklardaki tehlikeli kısmı da düşünüyorlar ama asıl azot ve fostoru izole etmek hedefleniyor.

bir makale:  https://link.springer.com/article/10.1007/s12649-017-9942-9

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

1500 tl yi haketmeyecek birdünya adam var çalışma hayatında.

Allah affetsin ama bunlar doğuştan mı böyle yoksa sonradan mı böyle oluyor anlamış değilim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Allah affetsin ama bunlar doğuştan mı böyle yoksa sonradan mı böyle oluyor anlamış değilim. 

Sonradan oluyorlar. İlk öğrenmeye aile içi muhabbetleri dinleyerek başlıyorlar. Biryerde işe alıma şahit oldum 60 kişinin 10’u nun yanında kimliği yoktu. Kimliksiz iş başvurusuna gelmişler.

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

Kanalizasyonla marul sulansın mı dedik? Bunun ucuna gübre fabrikası yapılıyor azot ve fosfor tutucu sistemler var dedik. "fabrika".. toprak altına ne gömüyorsunuz? marmaraya deşarj....

Katı atıklardaki tehlikeli kısmı da düşünüyorlar ama asıl azot ve fostoru izole etmek hedefleniyor.

bir makale:  https://link.springer.com/article/10.1007/s12649-017-9942-9

Zaten direk sularla sulanması yasak ve uygun değil . Çöktürme ve Nitrifikasyon sonrası sular göle, nehre, denize deşarj ediliyor. Çamur da dekantörde sıkılarak depolama alanına gömülüyor. 

Evsel atıksulardan gübre elde etmek çok zahmetli, bu çamuru reaktörlerde tutarsak biyogaz , enerji elde edilebilir. Hatta ediliyor.  Evsel arıtma tesislerine sadece evsel sular gelmediği için bunlardaki yabancı maddeleri ayrıştırmak ciddi maliyet gerektiriyor. Bu nedenle belediyeler bununla uğraşmayıp deşarj edilecek suları salıp, kalan çamuru da depoluyorlar. Zaten çevre bakanlığı sadece deşarj edilecek suları izliyor(bknz Sais) 

Örneğin, Samsun'da  çamur bertaraf tesisi var, çamurdan reaktörlerle enerji elde ediliyor. Ancak gübre yine yapılmıyor. Keşke yapılabilse. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

çok uzak olmayan bir gelecekte insanlığa lazım olacak şeyler:

Su

Gıda

Göç edecek yer

Sağ kalmaya yarayacak ekipman

yatırımı bunlara yapmak ve sıkı durmak lazım, gerisi boş ve zaten anlamsız kalacak...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

çok uzak olmayan bir gelecekte insanlığa lazım olacak şeyler:

Su

Gıda

Göç edecek yer

Sağ kalmaya yarayacak ekipman

yatırımı bunlara yapmak ve sıkı durmak lazım, gerisi boş ve zaten anlamsız kalacak...

Dünyanın dörtte üçü su ben denize yakın yerlerin su kıtlığı ya da susuzluk çekecekleri konusuna pek korkarak bakmıyorum. MAliyeti fazla deniz suyunu içme suyuna çevirmenin ama susuzluktan ölmeyiz bence. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Dünyanın dörtte üçü su ben denize yakın yerlerin su kıtlığı ya da susuzluk çekecekleri konusuna pek korkarak bakmıyorum. MAliyeti fazla deniz suyunu içme suyuna çevirmenin ama susuzluktan ölmeyiz bence. 

deniz zor iş kardeş, onu öyle insanlığa yetecek kadar çok suyu kolayca çevirecek teknoloji yok, hele enerji hiç yok, tatlı su kaynakları ilk tükeneceklerden, sonrası büyük gruplar halinde su ve sıcaktan korunmak için göçler başlayacak, sırlamada ilk 3 e girer bu olay öyle diyim...

denizi unut, kısıtlı ve küçük bir bölgeyi kapsar, üretildiği duyulduğu an zaten ömrüde kısa olur, susuz ve helede aç kaldıkmı toplum olarak dikkat, silahı alır dalarım, bunu tüm toplum yapar, kimse durduramaz, nükleer silah bile....

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
deniz zor iş kardeş, onu öyle insanlığa yetecek kadar çok suyu kolayca çevirecek teknoloji yok, hele enerji hiç yok, tatlı su kaynakları ilk tükeneceklerden, sonrası büyük gruplar halinde su ve sıcaktan korunmak için göçler başlayacak, sırlamada ilk 3 e girer bu olay öyle diyim...

denizi unut, kısıtlı ve küçük bir bölgeyi kapsar, üretildiği duyulduğu an zaten ömrüde kısa olur, susuz ve helede aç kaldıkmı toplum olarak dikkat, silahı alır dalarım, bunu tüm toplum yapar, kimse durduramaz, nükleer silah bile....
Nasıl yok abi gözünü seveyim. Adam karavana kurmuş günde 60 litre içme suyu üretiyor denizden. Minerali ekliyor mis.

Uzay turizmi var denizi içemeyeceksek yok artık. Pahalıdır o başka konu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Nasıl yok abi gözünü seveyim. Adam karavana kurmuş günde 60 litre içme suyu üretiyor denizden. Minerali ekliyor mis.

Uzay turizmi var denizi içemeyeceksek yok artık. Pahalıdır o başka konu.

kişisel üretirsin ama bir süreliğine, peki gücü nereden bulacaksın, elektrik yok, güneş enerjisi kurtarırmı, ülke bazında tatlı su kalmayınca o dediğin olmaz kardeş, zaten millet susuz kaldımı gelir o adamın 60 lt suyundan ister, vermezse gerisini sen düşün...

kabaca baktım aha örnek

İsrail’de yapılan “Ashkelon” tesisi. Yılda 110 milyon m3 deniz suyunu ters osmos sistemi ile (suyu 1 mm.nin on binde biri deliklerden geçirerek tuzun ayıklanmasını sağlayan sistem ile) çalışan tesisin yatırım maliyeti 212 milyon dolar. (İstanbul’un günlük su ihtiyacını karşılamak için buna benzer en az 10 tesisin kurulması gerekiyor.)

kısaca olmaz kardeş, küresel tatlı su kıtlığı yolda, o sistemleri korurlar yaklaşanıda yaşatmazlar, bir yere kadar tabii, sonra tarih olur o bölge..

denizden insanlığa yetecek suyu üretmek için yeni bir teknoloji lazım....

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Tamam abi alayımız öleceğiz. Market arabalarından bariyer yapacam apartman girişine. Kesme tüfek. El yapımı amonyaklı gübreli bomba :D

kişisel üretirsin ama bir süreliğine, peki gücü nereden bulacaksın, elektrik yok, güneş enerjisi kurtarırmı, ülke bazında tatlı su kalmayınca o dediğin olmaz kardeş, zaten millet susuz kaldımı gelir o adamın 60 lt suyundan ister, vermezse gerisini sen düşün...

kabaca baktım aha örnek
İsrail’de yapılan “Ashkelon” tesisi. Yılda 110 milyon m3 deniz suyunu ters osmos sistemi ile (suyu 1 mm.nin on binde biri deliklerden geçirerek tuzun ayıklanmasını sağlayan sistem ile) çalışan tesisin yatırım maliyeti 212 milyon dolar. (İstanbul’un günlük su ihtiyacını karşılamak için buna benzer en az 10 tesisin kurulması gerekiyor.)

kısaca olmaz kardeş, küresel tatlı su kıtlığı yolda, o sistemleri korurlar yaklaşanıda yaşatmazlar, bir yere kadar tabii, sonra tarih olur o bölge..
Hollanda ne kadar içme suyu üretiyor abi denizden bi bakar mısın ben arazideyim. Hollanda mıydı evet hollanda galiba.
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Bordro lu işçiden kesilen vergiyi düşürmeli ler . %27 vergi kesintisi yapılıyor marketten aldığım gofret tende %18 vergi kesiliyor totalde %45 bu nasıl sistem aklım almıyor.
İş yeri okuyan çocuğu ma öğrenim yardımı yapıyor ondanda %27 vergi kesildi. Ay sonunu getiremiyoruz diye mesai yapıyoruz ondan da vergi.
Ekonomik gücü yüksek olan devletler bu kadar vergi alıyor mu bence hayır
Siyaset cilerin başarısız lığının cezasını bizler çekiyoruz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

Tamam abi alayımız öleceğiz. Market arabalarından bariyer yapacam apartman girişine. Kesme tüfek. El yapımı amonyaklı gübreli bomba :D

Hollanda ne kadar içme suyu üretiyor abi denizden bi bakar mısın ben arazideyim. Hollanda mıydı evet hollanda galiba.

israil falanda fena, birçok ülke var üreten, bizde dahiliz, ama zor masraflı çevreye verdiği zarar yüksek, neyse olmaz değil ama bir süre idare eder, küresel ısınma sonrası zaten yetersiz kalır, savaş kaçınılmaz....

detaylı bilgi buldum

https://www.tarimorman.gov.tr/SYGM/Belgeler/TEZLER/Yusuf BAŞARAN- Uzmanlık Tezi (3).pdf

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Coşkun Basan yazdı:

totalde %45 bu nasıl sistem aklım almıyor.

benzinden mazottan lpg den vergi alınmaz ise, gofretten alınması şart olur

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Asgari ücretli düşünsün ve gelecekteki kararlarını ona göre versin.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çağlar Bayur yazdı:

gofretten alınması şart olur

Etipuf 25 kuruştan 50 kuruşa çıktıya bir günde LPG benzin zammı falan vız geldi yanında 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kısaca olmaz kardeş, küresel tatlı su kıtlığı yolda, o sistemleri korurlar yaklaşanı da yaşatmazlar, bir yere kadar tabii, sonra tarih olur o bölge..

denizden insanlığa yetecek suyu üretmek için yeni bir teknoloji lazım....

Ürettiğin suyu içmek için kullanırsan yeter.. Diğer ihtiyaçlar için de alternatif yollar illa bulunur. Elimizdekini korumayı öğreneceğiz başka yolu yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Ürettiğin suyu içmek için kullanırsan yeter.. Diğer ihtiyaçlar için de alternatif yollar illa bulunur. Elimizdekini korumayı öğreneceğiz başka yolu yok.

sadece içmek için kullanım ortalık durulduktan sonra olur ancak, yani taş devrine döndüğümüzde, tam kuraklıktan bahsediyorum ben, kirli su bile olmayacak durumdan, küresel ısınmanın sonucu olan kuraklık yani... yoksa iyi niyetle çıkalım arıtalım sadece içmede kullanalım olayının olacağına inanıyormusun sen, bu toplumlarlamı.... elimizdekini koruyalım çok haklısında kimle yapacağız, senle benle olmazki..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
sadece içmek için kullanım ortalık durulduktan sonra olur ancak, yani taş devrine döndüğümüzde, tam kuraklıktan bahsediyorum ben, kirli su bile olmayacak durumdan, küresel ısınmanın sonucu olan kuraklık yani... yoksa iyi niyetle çıkalım arıtalım sadece içmede kullanalım olayının olacağına inanıyormusun sen, bu toplumlarlamı.... elimizdekini koruyalım çok haklısında kimle yapacağız, senle benle olmazki..
Arabayı da arıtılmamış suyla yıkayıveririz be abi. Koca okyanusları kuruttun valla 10 senede. 10 senede onları kurutmak içn yıllık ortalama sıcaklık 100 santigrat falan olması lazım heralde. Bu yüzyıl sonunda 2 derece daha artacağını söylüyorlar. 100 senede 4 derece desek kabaca çok bin sene yapıyor. Marsa çevirdin dünyayı. Hastayım felaket senaryolarına :D
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Çalışan tarafından bakılmış hep. Bu madalyonun bir de işveren tarafı var. Bir çok ufak çaplı işletme zaten zor ayakta duruyor. 5 6 bin TL asgari ücret olsa kıyım olur ülkede. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Suyu korumak istiyorsan araba yıkamayı bırakarak, wc sifonuna 2.5 litrelik dolu şişe koyarak, motor yağını erken değişmeyerek başlayabilirsin. Basit önlemlerle. Biz hep devletten ya da bi örgütten bekliyor gibiyiz.

.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Çalışan tarafından bakılmış hep. Bu madalyonun bir de işveren tarafı var. Bir çok ufak çaplı işletme zaten zor ayakta duruyor. 5 6 bin TL asgari ücret olsa kıyım olur ülkede. 

basit maliyet oranında liste fiyatları artacak

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...