İçeriğe Yönlendir

Uykuya Dalma Problemim.

İlkay Başaran

Recommended Posts

İlkay Başaran

Merhaba konuyu sağlık kısmına açmak istemedim google okuyormuş orayı.
Sıkıntım şu, uykuya dalacakken sanki nefes almayı unutuyorum. Bazı günler gündüz dahi bu nefes olayı otomatikten çıkıp manuele dönüyor gibi. Yoğun eforda nefes darlığı ya da yorgunluk yok. Uykuya birkere dalınca devamında sorunum yok. Gece uyanmıyorum bi ses vb olmadıkça. Uyanırsam da sıkıntısız dalıyorum geri. Yani uykuya ilk girişte problemim var. 
Bu nefes almayı unutma gibi olan histe sanki 2 dakika nefes almamışım gibi tam dalacakken uyanıyorum. Böyle boğulacakmış gibi bir his. O sırada kalp ritminde değişiyor fark ediyorum. 
Aslında bunu yazmamam lazım belki ama bu olay ilk doz biontech vurulduğundaki gece başladı. Şu an 3 doz aşılıyom. Üçüde biontech. Bazen 1 hafta bu sorunu yaşamıyorum. Sonra yeniden başlıyor. Kbb ye muayeneye gittim bir sorun göremedi. Hafif bir sarmka var dedi damağın arkasında. Akciğer grafiği ve fonksiyon testinde sorunum yok. Hergün nabızı 140 yapacak şekilde 5 dakika kadar bisiklet kullanıyorum. İşim zaten hep hareketli. Hiç nefes darlığı vb yaşamadım. 1995 ten beri sigara içiyorum. Ben ne yapayım şimdi? Geçici bir aşı yan etkisi olabilir mi? Umarım kalıcı değildir. Fikriniz var mı? Bu arada burun kalannarım çok dar. İlyadin kullanırsam mesela her deliğe 2 fıs şeklinde daha önce nefes almamışım ben diyorum. 3 4 gün onun yardımı ile daldım ama o da kortizonluymuş ve 7 günden fazla kullanmayın yazıyor içinde..

.
a3a9a8d4d4bb977f7e1b31efedd106de.jpg

.
3cfec36574eb8d8500223f92c8fdd6cd.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Gece problem olmadığından emin misiniz. Bir uyku merkezinde uyumak ve takip etmek daha iyi olabilir. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

Gece problem olmadığından emin misiniz. Bir uyku merkezinde uyumak ve takip etmek daha iyi olabilir. 

Yok eşim uyanmıyorsun ve horlamıyorsun diyor. 2 3 gece sahaba kadar ses kaydı yaptım onlarda da normal dışı bir ses yok. Burada uyku merkezi de yok.

Ersen Tapan yazdı:

Son zamanlarda kilo artışı oldumu ?

Yok hayır. Hatta 4 5 kilo azaldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Geçmiş olsun abi.

Bazen bana da normal hayatı akışında böyle bir şey oluyor. Nefes almayı unutmak gibi değil de sanki derin nefes alıyorum ya aldığım nefes bana yetmiyormuş gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

Merhaba konuyu sağlık kısmına açmak istemedim google okuyormuş orayı.
Sıkıntım şu, uykuya dalacakken sanki nefes almayı unutuyorum. Bazı günler gündüz dahi bu nefes olayı otomatikten çıkıp manuele dönüyor gibi. Yoğun eforda nefes darlığı ya da yorgunluk yok. Uykuya birkere dalınca devamında sorunum yok. Gece uyanmıyorum bi ses vb olmadıkça. Uyanırsam da sıkıntısız dalıyorum geri. Yani uykuya ilk girişte problemim var. 
Bu nefes almayı unutma gibi olan histe sanki 2 dakika nefes almamışım gibi tam dalacakken uyanıyorum. Böyle boğulacakmış gibi bir his. O sırada kalp ritminde değişiyor fark ediyorum. 
Aslında bunu yazmamam lazım belki ama bu olay ilk doz biontech vurulduğundaki gece başladı. Şu an 3 doz aşılıyom. Üçüde biontech. Bazen 1 hafta bu sorunu yaşamıyorum. Sonra yeniden başlıyor. Kbb ye muayeneye gittim bir sorun göremedi. Hafif bir sarmka var dedi damağın arkasında. Akciğer grafiği ve fonksiyon testinde sorunum yok. Hergün nabızı 140 yapacak şekilde 5 dakika kadar bisiklet kullanıyorum. İşim zaten hep hareketli. Hiç nefes darlığı vb yaşamadım. 1995 ten beri sigara içiyorum. Ben ne yapayım şimdi? Geçici bir aşı yan etkisi olabilir mi? Umarım kalıcı değildir. Fikriniz var mı? Bu arada burun kalannarım çok dar. İlyadin kullanırsam mesela her deliğe 2 fıs şeklinde daha önce nefes almamışım ben diyorum. 3 4 gün onun yardımı ile daldım ama o da kortizonluymuş ve 7 günden fazla kullanmayın yazıyor içinde..

.
a3a9a8d4d4bb977f7e1b31efedd106de.jpg

.

çok farklı nedenleir olabilir ama covid ilk çıktığında görülen nadir belirtilerden birtanesi soluk tutma ve yutkunma güçlüğü idi. tamamen sinir  yapısının etkilemesinden olduğunu düşünüyorlardı. bende yaşamıştım nefes tutmayı.  araba kullanıyorum nefesimi tutmuşum mesela. bunun bir benzerini uyku apnesi denen sorundan muzdarip kişiler yaşar.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

çok farklı nedenleir olabilir ama covid ilk çıktığında görülen nadir belirtilerden birtanesi soluk tutma ve yutkunma güçlüğü idi. tamamen sinir  yapısının etkilemesinden olduğunu düşünüyorlardı. bende yaşamıştım nefes tutmayı.  araba kullanıyorum nefesimi tutmuşum mesela. bunun bir benzerini uyku apnesi denen sorundan muzdarip kişiler yaşar.

Bendeki almayı unutma gibi. Ciğer boşken uyanıyorum. Her zaman olmuyor anlamadım gitti. Yüz üstü yatarsam artıyor bu olay. Solunum kaslarında mı zayıflık var anlamadım gitti. Gerçi testte çıkmaz mıydı. Sağlık çok önemliymiş. Acaba iş stresi de tetikler mi. Ayvalıkta hastanelerde randevu bulabilmek hazine aramak gibi. Balıkesir de uzak. Bu testi yaptırmak için bergamaya gitmiştim hatta.

Bu arada covid geçirmedim. Tiktok da yok :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Önce göğüs hatalıkları uzmanına , orasıda çare olmazssa psikiyatri yolu gözükmüş diyelim.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ersen Tapan yazdı:

Önce göğüs hatalıkları uzmanına , orasıda çare olmazssa psikiyatri yolu gözükmüş diyelim.

Göğüs hastalıklarında bir problem bulamadılar hocam. Hatta tansiyon ve kalbe de bakıldı. Ekg ler normal fakat holter takıldı bir gün. 14-10 15-10 geziyor sürekli. gece uyurken 12-8 e düşmüş sadece. İlaca gerek yok dedi şu an için. Sürekli 15 üzerini yüksek kabul ederiz diyor. 15-10 yüksek değil mi aslında. 40 kayıt aldıysa bunun 30 u 15-10.
Psikiyatriye gideyim olmazsa.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Gogus hastaliklari uzmani ve uyku laboratuvarı sart, mutlaka randevu alin, bir gece uyuyun, takip etsinler.. 

Orada kandaki oksijen oranindan, bir takim beyin dalgalarina vs bakiyorlar. Esiniz horlamiyorsunuz/kukremiyorsunuz diyorsa tanikli uyku apnesi degilsiniz sadece.. Hala uyku apnesi olma ihtimaliniz var. 

Uyku apnesi olmasaniz bile, uyku labinda gecireceginiz gece sonrasi, olagan disi bir durum belirlerlerse sizi dogru bransa yonlendirirler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Uyku apnesi şikayetlerine benziyor ama gece yok demişsin. Anlattığın kadarıyla tek gitmediğin yer psikolog. İnşallah tez zamanda hallolur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Bendeki almayı unutma gibi. Ciğer boşken uyanıyorum. Her zaman olmuyor anlamadım gitti. Yüz üstü yatarsam artıyor bu olay. Solunum kaslarında mı zayıflık var anlamadım gitti. Gerçi testte çıkmaz mıydı. Sağlık çok önemliymiş. Acaba iş stresi de tetikler mi. Ayvalıkta hastanelerde randevu bulabilmek hazine aramak gibi. Balıkesir de uzak. Bu testi yaptırmak için bergamaya gitmiştim hatta.

Yorgunluk, stres, burun içinde ve genizde fiziksel bozukluk, uyku apnesi vs vs...

Ben tam 3 defa ameliyat oldum hala düzelmedi. Küçükken geniz eti, ileri yaşlarda da bademcik, konka (burun etleri) ve sinüs ameliyatı oldum. İlk 1-2 yıl idare ediyor sonra sil baştan başlıyorum sorun yaşamaya. Eğer olur da bir kez daha ameliyata karar verirsem kesinlikle plastik cerraha gideceğim. KBB pek çare olamadı :) 

Velhasıl.. Kesinlikle sırtüstü yatamam. Burnum tıkalı olsun veya olmasın anında nefesim tıkanır. Mutlaka yan yatmam gerekiyor ve genelde ağzımdan nefes alıp veriyorum.

Kilonun ve sigaranın rahatsızlığa katkısı muhakkak ama asıl mesele altta yatan sebebi bulmak. Bir uyku merkezine gitmek ve durumu analiz etmek faydalı olur.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ersen Tapan yazdı:

psikiyatri yolu gözükmüş diyelim.

Bence de durum buna gidiyor.

Benim de zaman zaman uykudan uyanma ve sonrasında uyuyamama problemim oluyor. Senede 2 kere falan 1'er hafta sürüyor. Sonra sakinleştirici kullanıyorum 1 hafta kadar, her şey yoluna giriyor.

Olay tamamen stres kaynaklı bence.

Ancak buna biz değil, doktorlar karar vermeli.

Son olarak, sigarayı da bırakın. 30 seneye yaklaşıyor, yuh yani. Ciğer mi kalmış :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

1,74 e 75 kg yim kilo sorunum yok bu arada. Onu yazmamışım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
İlkay Başaran yazdı:

1,74 e 75 kg yim kilo sorunum yok bu arada. Onu yazmamışım.

Hiç burun bandı takıp uyumayı denediniz mi? Rahatsız edici bir şey gerçi ama en azından sorun burun kanallarında mı onu anlamış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

alrejik astım? nefesi çekmezsen sanki gelmeyecek gibi mi?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Yurdaer Elay yazdı:

Hiç burun bandı takıp uyumayı denediniz mi? Rahatsız edici bir şey gerçi ama en azından sorun burun kanallarında mı onu anlamış olursunuz.

Aslında denemedim denemem lazım. Yanaklardan iki yana çekersem yüzümü burnum direk rahatlıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Değişik yatış pozisyonları dene.. Belki de küçük dilin sorun çıkarıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

alrejik astım? nefesi çekmezsen sanki gelmeyecek gibi mi?

Evet abi nefes al artık diyorum kendime sanki bıraksam boş kalacak ciğer. Dediğim gibi otomatik rutinden çıkıyor gibi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Değişik yatış pozisyonları dene.. Belki de küçük dilin sorun çıkarıyor. 

insanın başına ne gelirse dilinden gelirmiş zaten. izninizle konuyu sulandırmaya başlıyorum gelsin doğum günü kutlamaları mangal keyifleri. :D

İlkay Başaran yazdı:

Evet abi nefes al artık diyorum kendime sanki bıraksam boş kalacak ciğer. Dediğim gibi otomatik rutinden çıkıyor gibi.

şaka bir tarafa nefes egzersizleri ile doğru nefes alma yine öğrenilebilir. çünkü gergin insan kısa ve sık nefes alır. rahat beden 4 5 6 sn boyunca alıp 4 5 6 sn boyunca vermeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

tıp herkesde ayrı işler ama bence bir alerji testi işe yarar gibi, bir de fin hamamı (mentollü)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benden oldu yaa.. kaç zamandır kasko rakamını sorup duruyordu.. söylemiyordum.. 

Bugün söyledim. Artık rahat uyur :)

• Beğen 2
  • Mutlu 9
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...