İçeriğe Yönlendir

Formula 1 2022 Sezonu ve Haberler

Kemal Korkmaz

Recommended Posts

Yurdaer Elay

Özellikle yarışın sonlarına doğru Leclerc ve Verstappen çekişmesi yine heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Her an bir şey olacak biri pist duvarına sürtecek/çarpacak diye endişelenmedim desem yalan olur. Sevmiyorum ben bu Korniş pistini..

Verstappen'i tebrik ediyorum.. Adamım Perez dün bir ilkini yaşamıştı lakin yine makus talihine yenik düştü. Latifi neredeyse her yarışta birilerinin jokeri gibi maşaallah :D 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

Latifi neredeyse her yarışta birilerinin jokeri gibi maşaallah

:hahahoho:

Verstappen ve Leclarc gerçekten temiz yarışıyorlar. DRS alabilmek için ikisi de birbirini geçmemek adına blokaja düştüler, orası bambaşkaydı :)

Ben bu sezonu bayağı sevdim. Çok şükür Mercedes ve Hamilton harici bi yarış izleyebiliyoruz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu seneki araçlarla yakın takip mümkün oluyor. Bu da geçişin bol olması demek. Ayrıca yeni araçların arızalanması da yarışı her an sürprizlere gebe yapıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pist berbattı , ışıklandırma zevk meselesi, oyuncak arabaları salonda yarıştırır gibi his uyandı bende. arka plandaki yatların gezintisi tam bir şımaarıklık örneği idi, neyse ki terüristlerle anlaşan araplar sayesinde pist bombalanmadan bitti, bence hamilton bilerek gaz kıstı

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

pist berbattı , ışıklandırma zevk meselesi, oyuncak arabaları salonda yarıştırır gibi his uyandı bende. arka plandaki yatların gezintisi tam bir şımaarıklık örneği idi, neyse ki terüristlerle anlaşan araplar sayesinde pist bombalanmadan bitti, bence hamilton bilerek gaz kıstı

Bu teröristler de tam yuanla petrol ticareti yapmaya niyetlenince bombaladılar, büyük tesadüf. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

2022 yılı Formula 1'de sezonun ikinci durağı Suudi Arabistan'ın Cidde kentiydi ve geçen yılın aksine yarış, sezon başında gerçekleşti.
Yarış başlamadan önce bir dizi drama vardı. Ferrari'de Carlos Sainz'ın aracında elektrik sorunu bulundu ve kısa süreli endişeye yol açtı. Fakat takım, kısa süre içerisinde sorunu çözüp İspanyol pilotu piste çıkardı.
Cumartesi günü yakıt sisteminde sorun yaşayan Yuki Tsunoda, gride gelirken sorun yaşadı ve takımın isteği üzerine aracı durdurdu. Bundan ötürü de yarışa başlayamadı.
Ayrıca Mick Schumacher de daha önce açıklandığı üzere cumartesi günkü kaza nedeniyle pazar günkü yarışta yer alamadı.
Yarışa Kevin Magnussen, Lewis Hamilton ve Nico Hulkenberg sert, diğer isimler orta hamurla başladı.
Red Bull pilotu Sergio Perez, kariyerinin ilk pole pozisyonunu aldığı Suudi Arabistan GP'ye oldukça iyi başladı ve startın ardından yerini korudu. Charles Leclerc ikinciliğini korurken, Max Verstappen iyi bir startla Carlos Sainz'ı geçti ve üçüncülüğe yükseldi.
Böylelikle ilk turun ardından sıralama Perez, Leclerc, Verstappen ve Sainz şeklinde oluştu. İlk turların en önemli mücadelesi, Esteban Ocon ve Fernando Alonso arasında yaşandı.
Ocon, Russell'a geçilmesinin ardından Alonso'nun baskısı altına girdi ve ikili birden fazla kez yer değiştirdi. Sonunda Alonso öne geçti ve takım, Ocon'dan yerini korumasını istedi.
Ön tarafta Leclerc, Perez'in arayı açmasına izin vermezken, Verstappen de Leclerc'le arasını sabit tuttu.
Ferrari, yarışın 16. turunda Leclerc'i pite çağırdı. Fakat Red Bull, Perez'i pite alınca, Leclerc pist üstünde kaldı.
Perez'in pit stopundan kısa bir süre sonra Williams pilotu Nicholas Latifi, son virajda aracının kontrolünü kaybetti ve duvara çarptı. İlk başta sanal güvenlik aracı, sonra ise güvenlik aracı devreye girdi.
Güvenlik aracı arkasında yeni sıralama Leclerc, Verstappen, Perez, Sainz ve Russell şeklinde oluştu.
Hamilton, 15. sıradan başladığı yarışta, güvenlik aracı döneminde pite girmedi çünkü yarışa sert lastikle başlamıştı. Bu sayede yedinci sıraya kadar çıktı.
Yarış yeniden başladıktan sonra Leclerc, yerini korumaya devam ederken, Sainz üçüncülüğü Perez'den aldı.
Verstappen, Leclerc'i zorlamaya çalışsa da, Ferrari sürücüsü farkı genel olarak 1.5  saniyenin üzerinde tutmayı başardı. Aynı şekilde Sainz da Perez'in kendisine yaklaşmasına izin vermedi.
Son bölümde peş peşe sorunlar ortaya çıktı. İlk önce Fernando Alonso güç kaybedip son virajın ardından yolda kalırken, Daniel Ricciardo da son virajın ardından sorun yaşamaya başladı. Bunun üzerine o da pite giremeden yolda kaldı.
Bu, sanal güvenlik aracının devreye girdiği anlamına geliyordu.
Yarış tekrar başladığında Verstappen, tempoyu yükseltti ve Leclerc'i sıkıştırdı. Leclerc, son viraj öncesindeki DRS aktivasyonuna Verstappen'in gerisinde girip, start düzlüğü için yerini korumaya çalıştı. Bu hamle, Monakolu sürücüye liderliğin geri gelmesini sağladı.
Fakat Verstappen pes etmedi ve bu kez Leclerc'le aynı taktiği uygulayarak, son viraj öncesindeki DRS algılama noktasına Monakolu sürücünün hemen ardında geldi. Böylelikle start düzlüğü için DRS'yi almış oldu.
Verstappen, start düzlüğünde arayı kapattı ve ilk viraj öncesinde liderliği almayı başardı. Leclerc sonrasında Verstappen'i zorlasa da, Red Bull pilotu önde kalmayı sürdürdü.
Yarışın kalanında Leclerc rakibini zorlamaya devam etti fakat Verstappen yerini korudu ve damalı bayrağı ilk sırada görerek galibiyete ulaşan isim oldu.
Bu, ilk yarışta finiş göremeyen Verstappen'in 2022'deki ilk zaferi olurken, #1 ile de ilk zaferini almış oldu.
Damalı bayrağı ikinci sırada gören isim Leclerc'ti. Perez'i pitlerde geçerek liderliği alan Leclerc, son bölümdeki sanal güvenlik aracının ardından Verstappen'in baskısı altına girdi ve DRS'yi akıllıca kullanmasına rağmen rakibini arkasında tutamadı.
Leclerc sonuç olarak yarışı ikinci sırada tamamladı. Ayrıca en hızlı turu da atarak hafta sonunu 19 puanla kapattı.
Üçüncülük mücadelesinin kazananı Sainz oldu. İspanyol pilot, Perez'i güvenlik aracı arkasında geride bıraktı ve sonrasında hata yapmayarak üçüncü oldu. Fakat temposu galibiyet için yeterli değildi. Buna karşılık Ferrari, Bahreyn'den sonra yine iki pilotuyla podyumda yer aldı.
Perez belki de yarışın en şanssız ismiydi. Startta yerini koruyan Perez, pite girdikten hemen sonra güvenlik aracının çıkmasıyla dezavantajlı konuma düştü çünkü rakipleri neredeyse hiç zaman kaybetmeden pit stop yaptı. Meksikalı sürücü bir anda kendisini dördüncü sırada bulurken, Sainz'ı geçme şansı yakalayamadı ve yarışı dördüncü tamamladı.
Geri kalanların en iyisi Mercedes pilotu George Russell oldu. İngiliz pilot, yarış boyunca öndekilerin temposundan uzak kalsa da hiç hata yapmadı ve hafta sonunda alabileceği en yüksek sonuçla ayrıldı.
Altıncılık, yarışın başında gerileyen fakat hata yapmayan Esteban Ocon'a geçti. Fransız pilot son anlarda Lando Norris'in baskısı altına girdi ve ikili adeta start düzlüğünü yan yana geçti. Fakat Ocon yerini korudu ve altıncı oldu.
Norris ise zorlu yarışta yedinci olarak sezona istediği gibi başlayamayan McLaren'a çok değerli puanlar getirdi.
AlphaTauri ile şanssız bir ilk yarış geçiren Pierre Gasly'nin sekizinci olduğu yarışta, Kevin Magnussen dokuzuncu ve sanal güvenlik aracı nedeniyle dezavantajlı konuma düşen Lewis Hamilton 10. oldu. İngiliz pilot, yarışa sert lastikle başlayıp uzun bir ilk bölüm atsa da, pit yolu kapandığı için şanssızdı.
Hamilton sanal güvenlik aracından faydalanmak istedi ve Mercedes kendisini pite çağırdı. Fakat Hamilton bu çağrıyı aldığında pit yolunun yanındaydı ve pite girmesi imkansızdı. Bu yüzden de fırsatı kaçırmış oldu. Sonuç olarak yarışı 10. bitirdi.
Guanyu Zhou, birden fazla kez ceza aldığı yarışta 11. olurken, Nico Hulkenberg 12. ve son turda Alex Albon'la temas yaşayan Lance Stroll 13. oldu.
Albon, ilk virajda Stroll'ü geçmeye çalışırken rakibine çarptı ve sağ ön süspansiyonu kırıldığı için yarışa veda etti.
Yarışta veda eden diğer isimler, mekanik problem yaşayan Valtteri Bottas, Alonso, Ricciardo ve kaza yapan Latifi oldu. Ayrıca Tsunoda da yarışa başlayamadı.
Bu sonuçların ardından Leclerc şampiyonada 45 puanla ilk sırada yer alırken Sainz 33, Verstappen 25, Russell 22 ve Hamilton 16 puanda. Takımlar şampiyonasında Ferrari 78, Mercedes 38, Red Bull 37 ve Alpine 16 puanda yer alıyor.
Sezonun bir sonraki yarışı 10 Nisan'da Melbourne'de yapılacak.
https://tr.motorsport.com/

3ab3e84e67b5d1026da37690da0270cc.jpg

e4892cb98bf01e6f0ba99abb483fe9de.jpg

ac458a1a9e8c72127d5072f3c80296e4.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Bana göre yarış gayet zevkli geçti. Ilk bolumde orta grupta alpine ve alfa yarışa heyecan kattı. Yarışın sonlarında Ferrari ve Redbull çekişmesi çok iyiydi. 

Her iki pilotun son viraj öncesi drs almak icin birbirini geçmemesi çok ilginç bi an oldu 😄

Pist gercekten hızlı ve bariyerler çok yakin olduğu icin hızı daha fazla hissediyorsunuz. Schumacher'in kaza yaptigi yerde ben de birkac kez kaza yaptım. 

Ferrarinin burda Redbulu geçmeyeceğini düşünüyordum, oyle de oldu ancak araç son derece guven veriyor. Hızlı, ivmelenmesi daha iyi, lastiklereiyi bakıyor. 

Bunlarin yanında pit duvarı eski kazmaliklari bırakmış fake bile atar olmuş. 😆😆. Lastik degisimleri gayet hızlı. Bu sezona çok iyi hazırlanmış Ferrari. Insallah da boyle gider. Bu yarışı kim alsa hakkıydı, Verstappen aldı. Tebrikler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:

:hahahoho:

Verstappen ve Leclarc gerçekten temiz yarışıyorlar. DRS alabilmek için ikisi de birbirini geçmemek adına blokaja düştüler, orası bambaşkaydı :)

Ben bu sezonu bayağı sevdim. Çok şükür Mercedes ve Hamilton harici bi yarış izleyebiliyoruz.

Adamlar kartingden beri birbirini tanıyorlar..

Bu arada Hamilton dün lastiklerinden şikayet etmedi.. Sanırım bu bir ilk olmalı :D

Çağlar Bayur yazdı:

Korniş pistini AVM'lerdeki Lunaparklara benzetiyorum :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Çok güzel oldu. Pereze gene üzüldüm, insanın hiç mi yüzü gülmez?

Gözüm Alfada, Sezon sonunda Bottas geçen senelerde nal toplayan Alfayla güzel bir yer bulacak kendine, aynı şekilde Haaslar.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Açık kırmızı, koyu kırmızı ve kırmızı motorlular için güzel bir sezon olacak inşallah. :) 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Yarış iyiydi, alpine ler yarışın ilk bölümünde ki çekişmeye bakalım sezona yayacaklar mi?

Bence öyle bir izlenim bıraktılar

Bu pisti sevmedim dar yol, yakın ve rengarenk bariyerler...

Araclar reklamların içinde kayboluyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Açık kırmızı, koyu kırmızı ve kırmızı motorlular için güzel bir sezon olacak inşallah. :) 

alfa yine kozmetik görünümde ön sırada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Öner Kurukuz

Sabah 8 de kalkıp yarışı izlediğime deydi :)

Bugün Ferrari gerçekten çok çok hızlıydı. Keşke Sainz için sert lastikle başlamak gibi bir strateji yapmasaydılar.

Çok rahatlıkla duble gelecek bir yarıştı.

Geçen sene kendini biraz salmış Leclerc ile başabaş mücadele edince Sainz için çok güzel umutlar beslemiştim ancak bu sezon başladığında Charles'in ne kadar hızlı olduğunu gördüğünde kendi üzerinde baskı kurmaya ve beraberinde hatalar yapmaya başladı.

Acilen 1. pilot olmalıyım modundan çıkıp yarıştığı aracın keyfine varmalı. Ancak böyle hem kendini hem takımı kurtarır.

Leclerc bugün yapması gereken herşeyi fazlasıyla yaptı. Söylenecek çok birşey yok.

Yarışın sonralına doğru defalarca "en hızlı tur için zorlayayım mı?" diye sorması araçtan ne kadar memnun olduğunu gösteriyordu.

"Araç çok iyi olduğu için hızlı tura zorladım, araç iyi olmasaydı zorlamazdım" dedi ve 1 sn. hızlı araçla EHT alınca "çok hızlıyım" diyenlere iyi gönderme yaptı.

Ayrıca "Araç hızlı olsun da varsın zıplasın, benim için dert değil" demesi de gayet olumlu bir söz oldu benim için.

Bir diğer konu Redbull ve Perez.

Arkadaş sen bak işine, nedir bu Verstappene yalakalık. Her yarış sonrası Verstappen'e tebrikler, DNF olunca onun yerine üzülmeler.

Sanki şimdiden 2. pilotluğu kabul etmişsin gibi sürme. Bu dayanıklılık problemi varken toplayabildiğin kadar puan topla.

Alonso'nun "kim bu öndeki Toror Rosso pilotu? Neden geçmiyor" demesine koptum :D

Aston Martin için söylenecek tek şey, bu sezon "ıçtılar....."

McLAren bu yarışta daha iyi göründü ancak pist karakteristiğinden olduğunu söylüyorlar. İnşallah yaptıkları güncellemeler işe yarar da önlerde yer alırlar.

Açıkçası Ferrari ve McLaren çekişmesinin tadını özledim.

Mercedesler sessiz sedasız puan almaya devam ediyorlar. Hamilton bugünkü yerinden çok memnun değildi, Russel'a geçilmek biraz zoruna gitti belli ki, telsizden serzenişleri o yöndeydi.

Eğer sorunları giderip de hızlanırlarsa ciddi rakip olabilirler.

2 hafta sonra Imola'da da umarım rekabetçi oluruz. Pistte turlarken beğenmiştim, haftaya antrenmanlara başlarım artık :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dünkü sıralam turunda güneşi hesaba katamayan bir sürü takım oldu, ms lerin fark yarattığı bir yarışta akıl almaz bir  ihmalkarlık, bir de arabalar akıllı vida ve seloteypler toplanmış gibi garip bir görüntüleri var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Bence de sabah kalktığıma değdi. Yalnız drs olmasa hakkaten çoğu yarış çok zevksiz olurmuş, melbournede bu tescillendi bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Bir Formula 1 keyfimiz vardı, Vodafone TV SSport ve bazı kanallarla sözleşmesini iptal edince o da bitti. Çareler tükenmez tabi ki, kaçak göçek bir şekilde izlemeye devam.. :)

Ben bir tifosi değilim ama bu Charles bu sezon bu Ferrari ile güzel şeyler yapıyor ve yapacak. Checo'dan sonra ikinci adamım oldu kendisi :D Üçüncüyü de Russel olarak ilan edebilirim ama henüz emin değilim :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Güzel oldu. Verstappene yine üzüldük, Leclerce sevindik.

Albon lastik değiştirmeden İmolaya kadar gidecekti ama kurallar gereği SON turda pite girdi :D

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

S sport plus üyeliğim bile vardı. 3. turda televizyonu kapattım. Rezillik yahu. Arabaların içine etmişler. One öyle, boğayı yolda tutmaya çalışmak ama bir türlü buna muvaffak olamamak. 3 yarış ancak sabredebildim. alberparkın 3.turuda son oldu. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yurdaer Elay yazdı:

Vodafone TV SSport ve bazı kanallarla sözleşmesini iptal edince o da bitti.

TVplus kullanıyorum. Güzel, tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Sani Gerşon yazdı:

Ben 5 yılı aşkın süredir kullanıyorum. Geçen sezondan önceki sezonlarda rezillik diz boyu idi. 2-3 haftada bir saat çakışmasından dolayı, F1 canlı yayını İngiliz ligi canlı yayınına kurban giderdi. Diğer platformlar Formula 1 i canlı verirken ben akşam 22.00 de banttan izlerdim. tvitterden bir kaç kere sövmüşlüğüm var ssporta 😡

Ssport2 ilk açıldığında bile durum aynıydı. Varsa yoksa fitbol 😒

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sani Gerşon yazdı:

Önder Özcan yazdı:

Ben 5 yılı aşkın süredir kullanıyorum. Geçen sezondan önceki sezonlarda rezillik diz boyu idi. 2-3 haftada bir saat çakışmasından dolayı, F1 canlı yayını İngiliz ligi canlı yayınına kurban giderdi. Diğer platformlar Formula 1 i canlı verirken ben akşam 22.00 de banttan izlerdim. tvitterden bir kaç kere sövmüşlüğüm var ssporta 😡

Ssport2 ilk açıldığında bile durum aynıydı. Varsa yoksa fitbol 😒

Vodafone Fiber İnternet üyeliğim kapsamında Vodafone TV paketi hediye gelmişti. Ekstra para ödemek istemiyorum. Yalan yok Ssport'un yayın politikasını da sevmiyorum pek. Kendini Abdurrahman Çelebi ilan eden Serhan Acar da cabası.. Kötü demiyorum ama yabancı yayınlardaki yorumlara göre pek yavan kalıyor :) 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yurdaer Elay

Yağmurlu bir hava ve ıslak pist ile tekerlekler dönmeye başladı İmola'da.. Umarım geçen seneki Belçika GP gibi olmaz :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Her yoldan çıkana kırmızı bayrak çıkınca pek tadı kalmadı sıralamanın. Yarış da böyle olmaz umarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Favori adamımı podyumda görmek güzeldi. Güzel bir yarış oldu. Bu yarıştan sonra Russell' ı da adamım ilan ettim. Hamilton'dan bariz şekilde iyi yarışmasına rağmen yarış sonunda verdiği demeçlerde Hamilton'u asla yermiyor ya da kendini öne çıkarmıyor.

Carlos için üzüldüm talihsiz bir şekilde yarış dışı kaldı. Charles daha dikkatli olmalıydı. Hırsının kurbanı oldu. Tifosinin evinde podyuma çıkma fırsatını kaçırdı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...