İçeriğe Yönlendir

Otoyollarda Hız Sınırı Artıyor

Selim Bilgin

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

ortadan gidip dururken sağında "güya" kendisi solluyor gibi sandığı başka bir kamyon olunca sinyal açarak ilerleyen kamyonlara selam gönderiyorum. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Trafik kazalarında sakat kalınma vb durumlarında devletin sağlık yükü 9.5 milyar dolarmış. Daha da artabilir diyor uzmanlar.

Aşırı büyük bir rakam. Forumda bile kırmızıda geçip bahane söyleyenler var. Kırmızıda geçenin ehliyeti 10 sene alınmalı. Hız cezaları, kavşak cezaları 20-30 bin liralar olmalı. Her yere radar koyulmalı. 

mesela kavşağa, ışığa yaklaşmanın bile hızı bellidir. Ona da ciddi cezalar gelmeli

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aşırı büyük bir rakam. Forumda bile kırmızıda geçip bahane söyleyenler var. Kırmızıda geçenin ehliyeti 10 sene alınmalı. Hız cezaları, kavşak cezaları 20-30 bin liralar olmalı. Her yere radar koyulmalı. 

mesela kavşağa, ışığa yaklaşmanın bile hızı bellidir. Ona da ciddi cezalar gelmeli

İnş cnm yha

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sigara içen adama sigara kaynaklı hastalık tedavisini sgk karşılamamalı. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Niğde otobanı yeterince kullanılmayınca , devlet yoluna aksaraya kadar ortalama hız kontrolü koydular. Şimdi de limitini arttırıyorlar, zaten bu yolda radarlı hız kontrolü yapılmıyordu, artık acelesi olan niğde otobanını daha çok kullanır. Ben defalarca bu yolu kullandım, hızlı giderseniz zamandan ciddi tasarruf sağlıyor ama zaten dümdüz ve sorunsuz bir yola paralel paralısını yaptırmak ne kadar gerekli bir yatırımdı düşünmek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hız cezaları, kavşak cezaları 20-30 bin liralar olmalı. Her yere radar koyulmalı.

Asalım? 😄

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Asalım? 😄

fazla olmaz mı 🤪

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sigara içen adama sigara kaynaklı hastalık tedavisini sgk karşılamamalı. 

Sigara içen adamdan sgk primi almasın kabul
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mesele ceza yazmak değil, cezayı alabilmek. 30-40 bin yazılacak ceza yok hükmündedir. 500 yazarsınız, ehliyete de el koyarsınız daha caydırıcı olur. Sorun, Türkiye'de cezaları sadece bir kesim ödüyor. Aşırı zengin tayfa ise parası ile değil mi gardaş, yaz şuradan bir 200+ radar cezası modunda. Adamların ar damarı çatlamış, radarın önünden kasti 220 ile geçip ceza kestirip, tiktok çekiyorlar. Kirli paranın cezası tatlı nasıl olsa. 

Gelire göre de ceza verilebilir İsviçre gibi. Sabit ceza bir yerde dediğim gibi parası olanın kuralı çiğneyebileceği açık büfe oluyor. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ahmet Gül yazdı:

Mesele ceza yazmak değil, cezayı alabilmek. 30-40 bin yazılacak ceza yok hükmündedir. 500 yazarsınız, ehliyete de el koyarsınız daha caydırıcı olur. Sorun, Türkiye'de cezaları sadece bir kesim ödüyor. Aşırı zengin tayfa ise parası ile değil mi gardaş, yaz şuradan bir 200+ radar cezası modunda. Adamların ar damarı çatlamış, radarın önünden kasti 220 ile geçip ceza kestirip, tiktok çekiyorlar. Kirli paranın cezası tatlı nasıl olsa. 

Gelire göre de ceza verilebilir İsviçre gibi. Sabit ceza bir yerde dediğim gibi parası olanın kuralı çiğneyebileceği açık büfe oluyor. 

Fonda dandik bir şarkı, çok lüks arabalar, 250 üstü hızla makas vs. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Sigara içen adamdan sgk primi almasın kabul

İş kazası?

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Evren Erakçora yazdı:

Kamyonlar var, orta şeritten gitmesi normal. 

Yol boşsa sağdan gitmesi doğru olan , ama sağı boş ben ortadan 150 ile geliyorum, soldaki kapatmış geliyorsa ne yapmamız gerekiyor ???

** Bakınız otoyol şerit kullanım levhası 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Forumda bile kırmızıda geçip bahane söyleyenler var.

Benmiyim o?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Yol boşsa sağdan gitmesi doğru olan , ama sağı boş ben ortadan 150 ile geliyorum, soldaki kapatmış geliyorsa ne yapmamız gerekiyor ???

** Bakınız otoyol şerit kullanım levhası 

Yavaşlamanız gerekiyor. 150 ile gitmeniz kural dışı. En sağdan gitmek zorunda değil, ağır vasıta en sağdan gider. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Benmiyim o?

Ben ortaya attım lafı 😁

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Evren Erakçora yazdı:

Yavaşlamanız gerekiyor. 150 ile gitmeniz kural dışı. En sağdan gitmek zorunda değil, ağır vasıta en sağdan gider. 

Alt link madde 94. e.

Araçlar yol boş ise en sağdan gitmek zorundadır.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=8182&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

** 150 elbette yasak, konu hız sınırı arttığı için 150 yazdım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Alt link madde 94. e.

Araçlar yol boş ise en sağdan gitmek zorundadır.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=8182&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

** 150 elbette yasak, konu hız sınırı arttığı için 150 yazdım.

e) İki yönlü dört veya daha fazla şeritli yollarda, motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs ve otobüs dışındaki araçları sürenler, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek,

Zorundadırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Madde 94- Karayollarında trafik sağdan akar.

Aksine bir hüküm veya işaret bulunmadıkça karayollarında;

A) Araç sürücüleri;

a) Araçlarını durumun elverdiği oranda gidiş yönüne göre yolun en sağından, yol çok şeritli ise trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmek, 

b) Şerit değiştirmeden önce, gireceği şeritte sürülen araçların güvenle geçişlerini  beklemek,

c) Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,

d) Gidişe ayrılan yol bölümünün en son şeridini sürekli işgal etmemek,

e) İki yönlü dört veya daha fazla şeritli yollarda, motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs ve otobüs dışındaki araçları sürenler, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek,

Zorundadırlar.

Sürücülerin;

f) Geçme, dönme, duraklama, durma ve parketme gibi mecburi haller dışında şerit değiştirmeleri,

g) İki şeridi birden kullanmaları,

h) Kavşaklara yaklaşırken; yerleşim yerlerinde 30, yerleşim yerleri dışında 150 metre mesafe içinde ve kavşaklarda şerit değiştirmeleri,

ı) Araçlarının cinsine ve hızına uygun olmayan şeritten gitmeleri,

j) İşaret vermeden şerit değiştirmeleri,

k) Bölünmüş yollarda karşı yöndeki trafik için ayrılan yol bölümüne girmeleri,

l) Dört veya daha fazla şeritli ve iki yönlü yollarda, karşı yöndeki trafik için ayrılan yol bölümüne girmeleri,

m) İki yönlü ve üç  şeritli yollarda en sol şeride girmeleri,

Yasaktır.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Cihangiroğlu

hız sınırı Up, benzin fiyatı Up oohh ne güzel, ülkede herşey Up yapmış durumda vallahi, harika...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Daha hız sınırlarını düşürecekleri yerde bu nedir ben anlamadım. Otoyolda 100 e, bölünmüş yolda arabaları 80, ağır araçları 70 e çekerdim ben ekonomiyi düşünüyor olsam mesela.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
İlkay Başaran yazdı:

Daha hız sınırlarını düşürecekleri yerde bu nedir ben anlamadım. Otoyolda 100 e, bölünmüş yolda arabaları 80, ağır araçları 70 e çekerdim ben ekonomiyi düşünüyor olsam mesela.

Ekonominin neresinde olduğunza göre değişir.

Vatandaş için gider ama devlet için gelir kaynağı 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...