İçeriğe Yönlendir

Ev Sahibi-Kiracı Anlaşmazlığı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Yaklaşık 2 senedir oturmakta olduğum evin sahibi ile problem yaşıyorum. Evi eşyalı olarak kiralamıştım, kendisi de şehirdışında ikamet ediyor. Burada bulunan yakını-emlakçı ve ben şeklinde bir üçgen ile evi kiralamıştım. Bu sene de sözleşmenin bitimine 1 ay kala bana farklı ve anlaşılması mümkün olmayan şekilde(belki ben anlayamadım diyorum hala) özetinde evi boşaltmam yönünde taleple geldi. 

-Önce eve ihtiyacı olduğunu, evdeki eşyaların bazılarını kendi evine alacağını söyledi. (Buradan evi kısmi eşyalı veya eşyasız olarak kiralayacağını düşündüm sonrasında) Bende kısmi eşyalı veya eşyasız olarak mevcut durumu değerlendirip devam edebileceğimi söyledim.

-Sonrasında eve ihtiyacının olduğunu ve kiraya vermeyi düşünmediğini söyledi. (ilk başta kendi evine eşya alacaktı sözde) 

Kendisine 1 ay içerisinde ev bulup bulamayacağımı bilmediğimi ve bu sebeple sonrası için de süre istediğimi ilettim. Sorun olmadığını, sonrası için kaldığım süre kadar ödeme yapabileceğimi söyledi. Hemen peşine benden evi boşaltacağım tarihi bildiren taahhütnameyi imzalamamı istedi. (Tarih veremiyorumki nasıl imzalayayım?)

Yetmedi ertesi günü emlakçısı aradı, yine aynı taahhütname için ne zaman geliyorsun denildi. (Baskı kuruyor kendince) 

O da olmadı bugünde ben oraya geldim bir iş için isterseniz görüşelim dedi. Sırf merak ettiğimden olur dedim, umarım saçmalayıp ayarımı bozmaz iş almam başıma. 

Beyanlarından ve sonrasında emlakçının bu tavrından dolayı ben rahatsız oldum. Evi daha yüksek rakama kiraya verme çabası olarak değerlendirdim. Bana güncel rakamı söyleyemedi çünkü hukuki olarak çekindi, böyle bir yol buldu kendince diye düşünüyorum. 

Sormak istediğim şu, yazdığı herşey telefonumda kayıtlı, evi misalen 3 ay süre ile kiraya vermeyecek, 1. Derece yakınınız veya sizin dışında biri oturur ise tazminat hakkı doğacak şeklinde bir sözleşme imzalatmaya kanunen hakkım var mıdır? Diğer türlü beni mağdur ediyor, üstüne yaptığı ayıp ortada. 

Derdini açıkça söylese belki orta yol buluruz diye baktım ama artık soğudum. Konuşacağımızı konuşmuşuz çık demiş tamam demişim şimdide görüşelim diyor. Sizce derdi ne? Hadi bakalım 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Ü.Emre Kartal yazdı:

Sizce derdi ne?

Kirayı okkalı bir şekilde artırmak istiyor. Açık ve net.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fırat Önal yazdı:

Kirayı okkalı bir şekilde artırmak istiyor. Açık ve net.

Şöyle söyleyeyim bana yapabileceği maksimum zam ile en fazla verebileceği rakam arasında 300 lira oynar mı emin değilim. 

Ev 1+1 çünkü, çok üst rakamlara çıkayım deseniz 2+1 skalasına giriyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

imzalatmaya çalıştığı tahliye tahahüüdü zaten sizin normalde çıkartamayacağını bildiği için emlakçı fikridir, emlakçılar tarz ve uslüp olarak ta böyle baskıcıdır (mesleki dezenformasyon) siz anlaşmacı bir yapıda iseniz, direkt ev sahibine sorun: asıl isteği nedir? kira artışı mı? vs.?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

asıl isteği nedir? kira artışı mı? vs.?

Zaten sordum aslına bakarsanız, açıkça evle ilgili planının ne olduğunu. Eve ihtiyacım var, evden eşyaları kendi evime alacağım gibi şeyler harici bir şey söylemedi. 

Bugünkü davranışından sonra isteği ile ilgili bir fikrim daha oluşmadı değil....

Zaten %30-35 zam yapabiliyor şuanda, ki bende buna okeyim. Ama derdi daha fazlası ise, bu şekilde bir yola başvurup şuanda yaptığı gibi sonra yüz yüze görüşmek isteyince hepten negatif yüklendim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Sen çıktığın zaman hemen kiraya verebilecek bir yerdeyse ev, başka bir açıklaması olamaz. Belki asıl istediği tutarı sizin verebileceğiniz düşünmüyordur. Bildiğim kadarıyla sizi öyle kolay kolay çıkaramıyor. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Taşınmak için durumum yok deyip sizin para istemeniz daha güzel de işte olmuyor, yapamıyoruz. Böyle para alanlar varmış, yalan doğru bilmiyorum. Zorla tahliye için de epey uğraşması lazım ama huzur bozulunca kıymeti olmuyor.. Kolay gelsin, işiniz zorlaşmadan çözülür inşallah..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen
(düzenlendi)

Eskiden uzun yıllar oturan eski kiracı değerliydi, şimdi yüksek kira getirisi nedeni ile yeni kiracı daha değerli. Noterden niyetini bildirir ihtar çekmesini isteyebilirsiniz.Kendi daireme taşınacağım der ve başkasına kiralar ise hukuki olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

tarihinde Mustafa Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fırat Önal yazdı:

Sen çıktığın zaman hemen kiraya verebilecek bir yerdeyse ev, başka bir açıklaması olamaz. Belki asıl istediği tutarı sizin verebileceğiniz düşünmüyordur. Bildiğim kadarıyla sizi öyle kolay kolay çıkaramıyor. 

Bana hiç şu rakamı istiyorum demedi. Ben farklı şekillerde derdini anlamaya çalıştım. Belki de yazılı bir belge olmasın diye yüzyüze görüşerek söylemek istedi bilemiyorum. 

Serkan Toker yazdı:

Taşınmak için durumum yok deyip sizin para istemeniz daha güzel de işte olmuyor, yapamıyoruz. Böyle para alanlar varmış, yalan doğru bilmiyorum. Zorla tahliye için de epey uğraşması lazım ama huzur bozulunca kıymeti olmuyor.. Kolay gelsin, işiniz zorlaşmadan çözülür inşallah..

Şuan çıkmıyorum desem yapabileceği bir şey yok, mahkemeye vermesi lazım. Ki 10 sene dolmadı, ödeme gecikmesi vs yok. Mahkeme de kolay kolay lehine olmaz. 

Mesele o değil, karşısındakine açık değil ve tutarsız. Üstüne de mantıksız şekilde devam ediyor. 

Mustafa Gökmen yazdı:

Kendi daireme taşınacağım der ve başkasına kiralar ise hukuki olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Eve ihtiyacı varmış fakat evden eşya alıp kendi evine taşıyacakmış ama kira da düşünmüyormuş. Evin turşusunu kuracak sanıyorumki 🙂

Yorum bağlantısı
Ali Gök

malesefki bir ülke mahkemelik olacak bu konuda

niyetini daha konuya girmeden kötü olarak tahmin ettim. belki iyidir bilemem de bence kötüdür

inat için çıkma derim emlakçıyada benimle bidaha konuşma varsa derdiniz mahkemeye verin de geç

hatta emlakçıya su vermeyin memlekette

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Evde rahatınız iyi ise yüzde 60 artış teklif edin. Kabul etmez ise tamam çıkıyorum merak etmeyin deyin. Sonbahara doğru çıkın.

Benzer bir durumu ben de kiracımla yaşıyorum mecburen ama benimkisi kendim geri taşınacağım için. Çünkü benim kendimin verdiği kira 5 seneyi doldurdu rayiç bedele çıkacak. Ama ben ya geri gideceğim ya satıp bir yer alacağım orayı. Kiracımla konuştum alabilirsen evi al dedim bakıyor. Olmadı ihtar çektim zaten ama şifaen de bir iki ay ileri geri kayar boşaltmanız o kadar da mağduriyet olmaz tabi onu tazminatına yönelmeyiz dedim. Bu durumda kira artışı istesem niyeti vardı ama kendi mağduriyetim olmasa zaten böyle bir yola başvurmam otur derim. KAnuni artışlar zaten şimdi yükseliverecek baz etkisi ile. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Gök yazdı:

malesefki bir ülke mahkemelik olacak bu konuda

niyetini daha konuya girmeden kötü olarak tahmin ettim. belki iyidir bilemem de bence kötüdür

inat için çıkma derim emlakçıyada benimle bidaha konuşma varsa derdiniz mahkemeye verin de geç

hatta emlakçıya su vermeyin memlekette

Mehmet Göktürk yazdı:

Evde rahatınız iyi ise yüzde 60 artış teklif edin. Kabul etmez ise tamam çıkıyorum merak etmeyin deyin. Sonbahara doğru çıkın.

Benzer bir durumu ben de kiracımla yaşıyorum mecburen ama benimkisi kendim geri taşınacağım için. Çünkü benim kendimin verdiği kira 5 seneyi doldurdu rayiç bedele çıkacak. Ama ben ya geri gideceğim ya satıp bir yer alacağım orayı. Kiracımla konuştum alabilirsen evi al dedim bakıyor. Olmadı ihtar çektim zaten ama şifaen de bir iki ay ileri geri kayar boşaltmanız o kadar da mağduriyet olmaz tabi onu tazminatına yönelmeyiz dedim. Bu durumda kira artışı istesem niyeti vardı ama kendi mağduriyetim olmasa zaten böyle bir yola başvurmam otur derim. KAnuni artışlar zaten şimdi yükseliverecek baz etkisi ile. 

Görüştük kendisi ile, tamamen bence daha fazla etmeli ve geçen sene de çok bir zam yapmadık temalı bir moddaydı. İlk taşındığımda sizin belirlediğiniz rakamdan 50 lira dahi inmediniz, muadillere göre de yüksekti(ben mecbur kaldığım için tuttum) dedim. Sonraki sene benzer evler ne kadar ise onunla orantılı zam yaptık (size zorla kabul ettirmedim, siz istediğiniz rakamda ısrarcıysanız ben çıkıyorum demiştim) bu sene de tefe-tüfe oranı ne ise bakarız muadillere bakarız ortası bir şey yaparız ama oran %35 ken %60 vs kanunsuz ve mantıksız başka eve çıkarım dedim. 

Sonuç olarak %45 zam ile anlaştık. Eşyalı ev ve eşyası iyi diye rakamı beğenmeme mevcuttu. Eşyaları al diyorum yok, sat bana diyorum yok... Nasıl olacaksa artık 🙂

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

canı sıkılmış sohbet etmek istemiş gibi

Değişik bir versiyon diyelim

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

HAdi hayırlı olsun. Herkesin gönlü olduysa sıkıntı yok. Ev sahibine de zor kiracıya da..Ne dediğinin anlaşılmaması belli ki onun da sıkıntıda olması nedeniyle haliyle. Meramını anlatamama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Göktürk yazdı:

HAdi hayırlı olsun. Herkesin gönlü olduysa sıkıntı yok. Ev sahibine de zor kiracıya da..Ne dediğinin anlaşılmaması belli ki onun da sıkıntıda olması nedeniyle haliyle. Meramını anlatamama.

Sağolun hocam, daha öncede yazdığım gibi bana eşya lazım evime eşya alacağım dedi, sonra evi kiraya vermemeyi düşünüyorum dedi vs vs derken beni de allak bullak etti. 

Konuşurken de istediği (düşündüğü) rakam 2+1 ev kirasıydı. Hatta daha fazlasının bile olabileceğini söyledi. 2500 liraya (pazarlık vardı) eşyalı buldum dedim. 200-300 lira daha verip ona geçerim bu durumda deyince biraz uyandı. 

Ben ne mağdur olmak ne de mağdur etmek istedim. Diğer türlü çıkmıyorum, al sana %35 zam desem istediğini yapsın. 50-100 fazla olur sorun değil, ama bazı şeyler şık olmadı ona bozuğum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Aslında ev sahibinin kiracıyı çıkartası yok ama biri aklını karıştırıyor gibi diyaloglar. Tutarsız, kararsız onlarca şey saymış adam. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

benim kirada evim var. kiracım 3300 lira veriyor. Yeni kiralasam 12000.. şimdi ne yapmalı?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir İlter yazdı:

Aslında ev sahibinin kiracıyı çıkartası yok ama biri aklını karıştırıyor gibi diyaloglar. Tutarsız, kararsız onlarca şey saymış adam. 

genelde komisyoncular aragazı verir, yeni kiracı yeni komisyon demek

Mehmet Göktürk yazdı:

benim kirada evim var. kiracım 3300 lira veriyor. Yeni kiralasam 12000.. şimdi ne yapmalı?

mobbing :)

hocam 15 yıllı geçmiş olmalı o kiracı? evsahibine de yazık değil mi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

genelde komisyoncular aragazı verir, yeni kiracı yeni komisyon demek

mobbing :)

hocam 15 yıllı geçmiş olmalı o kiracı? evsahibine de yazık değil mi

yok 3 sene oldu. kirası normaldi. keza benimki de oturduğum yere göre çok düşük komik kaldı. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Ü.Emre Kartal yazdı:

Şuan çıkmıyorum desem yapabileceği bir şey yok, mahkemeye vermesi lazım. Ki 10 sene dolmadı, ödeme gecikmesi vs yok. Mahkeme de kolay kolay lehine olmaz. 

Bilmediğim için soruyorum ev sahibi kiracının çıkmasını istemesi için 10 yıl mı geçmesi lazım? Yani yıllık yapılan sözleşmenin bitiminde sözleşmeyi yenilemiyorum diyemez mi ya da diyenilmesi için hangi şartlar olması lazım? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Bilmediğim için soruyorum ev sahibi kiracının çıkmasını istemesi için 10 yıl mı geçmesi lazım? Yani yıllık yapılan sözleşmenin bitiminde sözleşmeyi yenilemiyorum diyemez mi ya da diyenilmesi için hangi şartlar olması lazım? 

10 yıl sonunda çık diyebilir, 5 yıl sonunda güncel kira tesbiti isteyebilir.

1- kapsamlı tadilat (tadilat ruhsatı alınacak belediyeden..bir oda bölünecek vs gibi)

2- kendin geçeceksin yahut birinci derece yakının. annen vs. (ama aynı şehirde başka evin olmayacak, yahut ikisinde de kiracı olacak)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Tahir İlter yazdı:

Birine gerek yok, kendi yetiyor ona bence 🙂

Mehmet Göktürk yazdı:

Ben buna da karşıyım hocam, 3300 de olmasın 12000 de... Ama bu karşılıklı konuşularak olsun. Ev sahibinin istediği rakama daha iyi ev varsa ev sahibi adaletsiz davranıyordur bana göre. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Allah herkesin yardımcısı olsun. Yakın arkadaşım kendi evini kiraya verip üzerine bir miktar para koyup daha iyi bir eve kiracı olarak çıktı. Şimdi kirada oturduğu ev sahibi yıllık 33bin tl den 88 bin TL ye yükseltmek istiyor kirayı. Kendi kiraya verdiği eve de aynı şekilde zam yapmak istemiyor. Gel de çık işin içinden işte... 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Önder Başböyük yazdı:

Şimdi kirada oturduğu ev sahibi yıllık 33bin tl den 88 bin TL ye yükseltmek istiyor kirayı. Kendi kiraya verdiği eve de aynı şekilde zam yapmak istemiyor. Gel de çık işin içinden işte... 

Bir haksızlığa ve adaletsizliğe yenisini ekleyerek zaten bir yere varılamaz. Genel olarak böyle yapılıyor altta kim kalmış ne olmuş önemsenmiyor. 

Bu konuda vatandaş olarak bizler pek bir şey yapamayız ama yapması gerekenlerin adım atması şart. Ciddi cezalar olmalı, caydırıcılık olmalı ki cesaret edilemesin. Sözleşmeye şuna göre belirlenecektir deyip (bunu kiracı demiyor zaten, ev sahibi seçimliliğinde) sonra ya bu az oldu demek 🙂

Aynısını çalıştığı iş yerinde de yapabiliyorsa, şu zammı verin yoksa giderim ha diyebiliyorsa ben tamamım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...