İçeriğe Yönlendir

Ev Sahibi-Kiracı Anlaşmazlığı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Macit Aliyev yazdı:

Adam 30.05.2024 tarihinde çıkacağım diye tahliye taahütnamesi imzalamış emlakçıda. 

o havada kalıryor pretikte, mayısta gerçekten çıkarsa, o güne kadar kira da ödemese en iyi kiracı ilan edin , işiniz zor maalesef.  kimse kusura bkmasın artık benim kiracım çıkarsa ben evi boş tutarım hukuk beni koruyana kadar.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Çağlar Bayur yazdı:

artık benim kiracım çıkarsa ben evi boş tutarım hukuk beni koruyana kadar.

Aynısı var aklımda 2500 lira kira alıyorum. 3+1 evden bir kazak parası kadar kira alacaksam boş kalsın sorun değil. Şu an öyle gelmiyor ama bu düzende uzun vadede bakarsak zararlı çıkacaklar yine kiracılar olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çiğdem Bilen yazdı:

uzun vadede bakarsak zararlı çıkacaklar yine kiracılar olur. 

maalesef sounuda olacağı o da, bizdeki yaşam kültüründe 5/10/15 senelik plan/hesap pek olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Çiğdem Bilen yazdı:

Aynısı var aklımda 2500 lira kira alıyorum. 3+1 evden bir kazak parası kadar kira alacaksam boş kalsın sorun değil. Şu an öyle gelmiyor ama bu düzende uzun vadede bakarsak zararlı çıkacaklar yine kiracılar olur. 

Çiğdem hocam eviniz Tuzla tarafında ise iletişime geçmek isterim. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Çağlar Bayur yazdı:

o havada kalıryor pretikte, mayısta gerçekten çıkarsa, o güne kadar kira da ödemese en iyi kiracı ilan edin , işiniz zor maalesef.  kimse kusura bkmasın artık benim kiracım çıkarsa ben evi boş tutarım hukuk beni koruyana kadar.

:D evi bos tutana ceza vermeyi dusunuyorlar. Hukuk ev sahibini korumasin. 2 taraf icin de adaletli olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Mehmet Yeter yazdı:

Çiğdem hocam eviniz Tuzla tarafında ise iletişime geçmek isterim. 

Yok o tarafta değil biz başka tarafta mağdur oluyoruz.

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Herkes kendi açısından bakıyor olaya haklı olarak. Bu durum olmasın, güçlü taraf güçsüzü ezmesin diye belirli kanunlar var. Bazıları yeterli bazıları yetersiz, eksik vs. ama var sonuçta. 

Kira sözleşmesi gereği yılda 1 kere zam yapılır diyorsa, bunu senede bilmem kaç defaya çıkarmak haksızdır, kanunsuzdur. 

5 seneyi geçmemiş bir konutta yan daire 2x'e tutuldu sen de 2x ver demekte haksızdır, sonuçta yeni bir kontrat yapılmıyor. Ancak, asgari ücret oranından az zam yapmakta doğru değil. Burada dengeyi kurmak lazım. Yani kirayı bir anda 2-3 kat veya daha fazlası yapmak net şekilde karşıyı savunmaya sokar. Kontratların çoğunda üst limit bellidir, bunun üzerini talep etmek hele dayatma şeklinde yapmak "yapmıyorum, hadi çıkar çıkarabiliyorsan" noktasına getirir. 

Olmaz ama kiralar düşse kimse hadi düşükten öde demez :) Artış olunca da güncel tutarı öde denemez. Diğer türlü sözleşmenin anlamı yok.

Bu konuda her iki tarafta taşın altına elini koymalı. Ev sahibi ben ne dersem o olur, işine gelmiyorsa çık yapmamalı. Kiracı da piyasa ve asgari ücret artışına göre bir denge kurmalı. 

Yoksa bu tartışma hiç bitmez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Kimse arabamın değeri bu değil deyip ucuza vermiyor. Araba değerlendi diyor. Benim 2.evim olsa kiraya versem yan daire 10 binse neden 5 e vereyim ki? Kim arabasını ya birinin işi görülsün deyip 800 bin tlyken 600 e veriyor?

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Ü.Emre Kartal yazdı:

Ev sahibi ben ne dersem o olur, işine gelmiyorsa çık yapmamalı. Kiracı da piyasa ve asgari ücret artışına göre bir denge kurmalı. 

Eskiden zaten sözleşme de vardı artışı sınırlayan kanun da vardı. Bu sözleşmeye bağlı kalmayı sıkı tutsalardı bu durumda olmazdı herkes daha kolay orta yolu bulurdu. Pandemi zamanı 3 yıl doğru düzgün zam yapmadığım kiracı şimdi bana %25i hatırlatıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çiğdem Bilen yazdı:

Eskiden zaten sözleşme de vardı artışı sınırlayan kanun da vardı. Bu sözleşmeye bağlı kalmayı sıkı tutsalardı bu durumda olmazdı herkes daha kolay orta yolu bulurdu. Pandemi zamanı 3 yıl doğru düzgün zam yapmadığım kiracı şimdi bana %25i hatırlatıyor. 

%25 zam sınırlaması varken size %50-60-70 vs zam yaptıysa ve buna rağmen düşük kalıyorsa bu kiracının da kabahati değil. 

Hepimiz öncelikle kendi çıkarlarımızı korumak durumundayız. Kiracı doğal olarak "al sana %25 zam, ne yaparsan yap?" deseydi (üzgünüm ama diyebilirdi) ev sahibi hiçbir şey yapamazdı 5 veya 10 senesi dolmadığı sürece. 

Birebir piyasa koşullarında olması ya da oldukça yakın kiralar olması şuanki koşullarda eski kiracı için ne yazıkki mümkün değil. Dinamikler çok değişti çünkü. 

Bence en önemli nokta belirli çerçeveler içerisinde orta yolu bulmak olmalı. Yoksa içinden çıkılmaz hale gelir.  İş inada binince mutlaka ev sahibi de zarar görür, kiracı da...

Eski kiracı ile yeni kiracı arasında bir avantaj sağlayacak şekilde (%15-20 gibi mesela) her iki tarafı da ezdirmeyecek bir oranda dengeyi koruyacak bir rakam olmalı. Yoksa zor...

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Enflasyon orani zaten az hesaplaniyor. O oranda zam yapabilirsin. Onun disinda bir kurus fazla zam yaparsan devlet fahis ceza kesmeli. Bu isin oluru bu bence. Gerisini kiraci ev sahibi arasinda halleder zaten...

Maas 2 katina cikmis. Hersey 3 katina cikmis. Kira ya  dörtte bir dersen kimse uymaz. Hadi 1 sezon idare edilir (ki cogu ev sahibi pandemide idare etti). ama boyle olmaz. Yoksa simdi oldugu gibi iki taraf birbirine duser. Kotu niyetli kiraci/ev sahibi kim olursa olsun, yaptirim uygulanabilmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Eren Gökmen yazdı:

evi bos tutana ceza vermeyi dusunuyorlar.

her hafta sonu partileriz, dolu gözükür, barbque da var terasta

Ü.Emre Kartal yazdı:

özet....

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Bu arkadaş bana 50000 tl lik açık senet de vermişti. Bunun bir değeri var mıdır? Bozdurulabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Macit Aliyev yazdı:

Bu arkadaş bana 50000 tl lik açık senet de vermişti. Bunun bir değeri var mıdır? Bozdurulabilir mi?

Senedin vadesi konusu kritik. Yani tarihi gelmesi yahut geçmesi gerekir ki işleme alınsın. Daha yeni kiracı ve sözleşme sona ermemiş, evden çıkmamış. Otururken 3 ay sonrası vadeli (örnek) çeki neden size vermiş olsun sorusu gelebilir. Geçerli midir, evet, yani üstüne sonradan rakam tarih vs yazılmış olması sahte şekilde değiştirilmedikten sonra durumu değiştirmez. İmza varsa her türlü işlem görür. Sadece işleme koyarken gerekçe olarak mevcut durumu belgelemeniz ve karşılığı alacağınızı göstermeniz gerekir. 

Maaşlı çalışansa en fazla %25 maaş kesintisi ile size ödenir bu da biraz süreç alır tabi. Üzerine bir varlık varsa oradan çözülebilir belki. 

Ancak işleme koyduğunuz an diğer ayları ödeyeceği varsa da ödemez. Bunu da göz önüne almak lazım. Belki aylardır ödemediği için tahliye davası açılır ancak o da sürer

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Macit Aliyev yazdı:

Senet ne karşılığı verildi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Senedin vadesi konusu kritik. Yani tarihi gelmesi yahut geçmesi gerekir ki işleme alınsın. Daha yeni kiracı ve sözleşme sona ermemiş, evden çıkmamış. Otururken 3 ay sonrası vadeli (örnek) çeki neden size vermiş olsun sorusu gelebilir. Geçerli midir, evet, yani üstüne sonradan rakam tarih vs yazılmış olması sahte şekilde değiştirilmedikten sonra durumu değiştirmez. İmza varsa her türlü işlem görür. Sadece işleme koyarken gerekçe olarak mevcut durumu belgelemeniz ve karşılığı alacağınızı göstermeniz gerekir. 

Maaşlı çalışansa en fazla %25 maaş kesintisi ile size ödenir bu da biraz süreç alır tabi. Üzerine bir varlık varsa oradan çözülebilir belki. 

Ancak işleme koyduğunuz an diğer ayları ödeyeceği varsa da ödemez. Bunu da göz önüne almak lazım. Belki aylardır ödemediği için tahliye davası açılır ancak o da sürer

Senet üzerinde herhangi bir tarih yok. Benim İsim soyisim, seneti düzenleyenin isim soyisim tc kimlik numarası, 50 000 tl tutar ve imzası var. 

Ali Gök yazdı:

Senet ne karşılığı verildi ? 

Güvence olsun diye verdi. 

tarihinde Macit Aliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Macit Aliyev yazdı:

Güvence olsun diye verdi. 

iyi gidin verin seneti icraya adamda mahkeme de bu adam tefeci faize para verdi karşılığında senet imzalattı desin 

bu konu forumda kalp kırmaya sebebiyet verir yakında 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

Bunu ben istemedim aslında. Ben emlakçıya memur kefil olsun dedim o da yok demiş emlakçıya, senet vereyim demiş hatta 50 değil istersen 100 vereyim demiş. Emlakçı 50 diye almış. Ben bu senetin bir geçerliliği olduğunu pek zannetmiyorum. Hatta geçen emlakçı avukatla konuşmuş bu senet işi yasal değil demiş.

Adam evimde oturuyor ve 2,5 aydır ödeme yapmıyor. Var mı böyle bir dünya? Kalp kıracak bir durum yok. Madem paran yok o zaman bu evde değilde daha ucuz olan bir yerde otur. 

tarihinde Macit Aliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Sonra Nasrettin hoca demiş ki sen de haklısın. Bu konu da onun gibi.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Selim Bilgin yazdı:

Sonra Nasrettin hoca demiş ki sen de haklısın. Bu konu da onun gibi.

Nasreddin hoca bu durumda kiracıya sen haklısın demez.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Macit Aliyev yazdı:

Konuya genel yazmıştır Selim.. :)

Sen haklısın.. 

Senin adam kötü niyetli. Hukuki yolları takip et.. Kira ödemeyen için bir yaptırım vardır.. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Konuya genel yazmıştır Selim.. :)

:flowers:

Macit Aliyev yazdı:

Sakin :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Macit Aliyev yazdı:

Var mı böyle bir dünya

dünyada pek olacağını sanmam, yasal boşluklar gedikler çok bizde, mesela cam filmi kural olarak yasak aslen, ancak tüv de hafif kusur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

50 bin liralık bir senet var elde. Misal kiracının 2,5 aylık toplam 20.bin lira borcu var size. 

İcraya senedin 20 bin lira kısmını istiyorum deseniz, o 20 bini icra yoluyla alabilseniz bile senedin kalan 30 bin lirası çöp olacak bu durumda. 

50 bini istiyorum derseniz, kiracı itiraz edecek, benim borcum 50 değil 20 diyecek. Bu defa dava açmanız gerekecek. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Işık yazdı:

50 bin liralık bir senet var elde. Misal kiracının 2,5 aylık toplam 20.bin lira borcu var size. 

İcraya senedin 20 bin lira kısmını istiyorum deseniz, o 20 bini icra yoluyla alabilseniz bile senedin kalan 30 bin lirası çöp olacak bu durumda. 

50 bini istiyorum derseniz, kiracı itiraz edecek, benim borcum 50 değil 20 diyecek. Bu defa dava açmanız gerekecek. 

Bu sebeple tahliyeyi bekleyip işleme koymak gerek.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...