İçeriğe Yönlendir

Ev Sahibi-Kiracı Anlaşmazlığı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Mustafa Şahin2
Mehmet Göktürk yazdı:

benim kirada evim var. kiracım 3300 lira veriyor. Yeni kiralasam 12000.. şimdi ne yapmalı?

İhtiyacım yoksa asla satmam hocam :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Şahin2 yazdı:

İhtiyacım yoksa asla satmam hocam :)

satıp geçeceğim bir yer alacağım olursa..

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Fatih Evcin yazdı:

Bunu nasıl anlıyorlar  merak ettim :) 

Geçmiş yıllara göre tahmin ile :)
2020 ve 2021 de düşüş oldu, pandemiden dolayı olduğu ve bu sene büyük artış olacağı bekleniyor.
2015 de bile toplam 700bin üzerindeydi. Nüfusa orantılanınca 800bin üzeri, pandemi etkisiyle birikmeden 900bini çok rahat aşıp 1 milyona ulaşır beklentisi var.

Serkan Toker yazdı:

Kırtasiye ürünü fotokopi cilt işi falan olursa telefonun diğer ucundayım, ödemeleri hallederiz.. :D

Kazanın doğurmasını kabul edeceğin gibi ölmesini de kabul edeceksen olabilir :D

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Fatih Evcin yazdı:

Bunu nasıl anlıyorlar  merak ettim :) 

Arştırma komisyonu kuruldu diye biliyorum, çok artınca. Kira ve ev fiyatlarına boşanmalarında etkisi var.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Nihat Palolu yazdı:

Arştırma komisyonu kuruldu diye biliyorum, çok artınca. Kira ve ev fiyatlarına boşanmalarında etkisi var.

pandemi X 2 yapmıştır abi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Kirada evim var, Temmuz sonu günü doluyor, 2009 dan bu yana kiracım, ya evi satın al, yada boşalt ben bu fiyatlarla sana kiraya vermem, sen de benim isteyeceğim rakamı ödemezsin, birbirimizi yıpratmayalım deyip boşaltıp satacağım. Ev var oturduğum, evi satıp başka yeni proje bir yer alacağım. Bina 14 yıllık oldu.

Diyaloglar herkes için kötü, yasal oran sınırlamaları gerçeğe yakın dahi değil, bu tatsız diyalogların sebebi hepimizin bildiğince malum. 

Net olan bu yıl, kiracı - mülk sahibi davaları zirve yapacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

12bin tl kiramı olur? bu nasıl birşeydir ne yapılmak istenmektedir? :D

bizim komşu evsahibi 14 bin den verdi yeni

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
üst çapraz

Haaaa , otoparka 4 araba koyduğun için kavga ettiğin
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Mehmet Göktürk yazdı:

önce anlaşma. olmadı mahkeme. mahkeme rayiç bedelin %15 altını veriyor eski kiracı diye. siz bu durumda %20 altını kararlaştırıp devam edebilirsiniz. Mahkeme masrafları vs işi çıkmaz. kalp kırılmaz. bu iş temmuzda benim başıma gelecek. bilgi veririm.

Teşekkürler benimde temmuz başında zam

Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Alpay Köse yazdı:

Bu arada rayiç bedel metrekare 437 TL gördüm.bununmu yüzde 20 aşağısı bu işten hiç anlamam

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Alpay Köse yazdı:

Bu arada rayiç bedel metrekare 437 TL gördüm.bununmu yüzde 20 aşağısı bu işten hiç anlamam

Rayiç bedel komşu daireler

Yeni girenler

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Fatih Evcin yazdı:

Haaaa , otoparka 4 araba koyduğun için kavga ettiğin

Bizde de var aynı sorun. Neymiş, jetski ile atvyi bankların yanına koymuşum da hafta içi kullandığım araba ile drag ve drift için olan arabaları farklı yere park etmişim. Oldu olacak karavanla kar motoruna da karışın dedim bende. :crazy:

• Beğen 2
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Serkan Toker yazdı:

Evleri toplu şekilde şirketlere kiraya vermek lazım. Onlar da kendileri kiracı bulup adam gibi sözleşmelerle kiracılara verecekler. Boş kalmış, hasar görmüş kirası ödenmemiş derdi olmayacak. Ev sahibi oğlan Almanyadan gelecek diye kapıya dayanmayacak. Ev sahibi kiracı tanışmayacak bile. Çok liberal düşündüm yine sabah sabah.. Benim de ufak bir evim kirada, bu ay artış olacak. Bakalım neler yaşayacağız... Çevreye göre çok düşük kaldı kirası ve 6-7 yıldır oturuyorlar..

Benim de aynı Serkan abi. Bakalım ne diyeceğiz. iki kiracım var ben ise Şırnak da kirada oturuyorum. Benim buradaki ev sahibim acımadan geçiriyor zammı. Ben ise hiçbirşey söyleyemiyorum. Benim evlerin bulunduğu sitede kiralar 1000 - 1600 TL. civarında benim kiracıların birisi 700 diğeri 750 TL. ye oturuyor. Artıştan falan hiç söz ettikleri yok. 

İlkay Başaran yazdı:

Bizde de var aynı sorun. Neymiş, jetski ile atvyi bankların yanına koymuşum da hafta içi kullandığım araba ile drag ve drift için olan arabaları farklı yere park etmişim. Oldu olacak karavanla kar motoruna da karışın dedim bende. :crazy:

Yok artık sürat teknene de karışacak değiller herhalde. Terbiyesizler. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Serkan Toker yazdı:

Evleri toplu şekilde şirketlere kiraya vermek lazım. Onlar da kendileri kiracı bulup adam gibi sözleşmelerle kiracılara verecekler. Boş kalmış, hasar görmüş kirası ödenmemiş derdi olmayacak. Ev sahibi oğlan Almanyadan gelecek diye kapıya dayanmayacak. Ev sahibi kiracı tanışmayacak bile. Çok liberal düşündüm yine sabah sabah.. Benim de ufak bir evim kirada, bu ay artış olacak. Bakalım neler yaşayacağız... Çevreye göre çok düşük kaldı kirası ve 6-7 yıldır oturuyorlar..

Benzer sistem burada var. Özel firma dairenizi kiraya veriyor ve ödemelerine kadar takip ediyor. Yıllık 1 kira komisyon alıyorlar galiba. Evdeki hasar, depozito, ısınma bedeli vs hepsini takip ediyorlar. Sizi arayan soran yok.. Sistem profesyonel şekilde Türkiye'de olsa güzel olur aslında.. Musluk bozuldu diye arayan kiracımız vardı. Sanki teslim ederken sağlam değildi.. Sıfır kombi taktırdık.. 3 yıl sonra kazan patladı diye aradı. E sen kullandın dedim, ama çok pahalı hepsini ödeyemem, yarı yarıya olsun dedi.. Senin de kirada evin var, kiracın istese kabul edermisin dediğimde cevap verememişti.. Tamam dedik belki işleri kötüdür, ama yine de yaranamadık. Bir teşekkürü çok görürler.. Kiracı olmakta zor, ev sahibi olmakta.. Herkes oturacağı evi alsın en güzeli :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Erdem Doğan yazdı:

Herkes oturacağı evi alsın en güzeli :)

Her şey taş devrinde adamın birinin şu kayadan şu ağaca kadar burası benim toprağım, ev yapacacağım dediği gün başladı aslında. 😃

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Erdem Doğan yazdı:

Benzer sistem burada var. Özel firma dairenizi kiraya veriyor ve ödemelerine kadar takip ediyor. Yıllık 1 kira komisyon alıyorlar galiba. Evdeki hasar, depozito, ısınma bedeli vs hepsini takip ediyorlar. Sizi arayan soran yok.. Sistem profesyonel şekilde Türkiye'de olsa güzel olur aslında.. Musluk bozuldu diye arayan kiracımız vardı. Sanki teslim ederken sağlam değildi.. Sıfır kombi taktırdık.. 3 yıl sonra kazan patladı diye aradı. E sen kullandın dedim, ama çok pahalı hepsini ödeyemem, yarı yarıya olsun dedi.. Senin de kirada evin var, kiracın istese kabul edermisin dediğimde cevap verememişti.. Tamam dedik belki işleri kötüdür, ama yine de yaranamadık. Bir teşekkürü çok görürler.. Kiracı olmakta zor, ev sahibi olmakta.. Herkes oturacağı evi alsın en güzeli :)

Ben 10 yıldır evi sigorta yaptorıyorum. Geçen yıl 239 tl ödemiştim. Bu yıl 430 tl olmui sigorta. Bina çok eski sıkınto çıkma şansı çok yüksek. Her yıl bir hasarık oluyor be ödemesini alıyorum. Kirada evi olanlar bence sigorts yaptırmalı, vereceğiniz para ,kurtulacağınız riske göre çok düşük. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ü.Emre Kartal

Konuya bir güncelleme yapayım :)

2023 yılı haziranda biten sözleşmemizi %75 zamda mutabık kalarak ( bunu dahi beğendiremedim, sürekli piyasadan düşük olduğunu dile getirdi) yenilemiştik. Geçtiğimiz hafta, yani sözleşme yenilemeden 3 ay sonra, kirayı beni tekrar arayarak emsal evlere göre bir tık uygun olduğunu düşündüğü rakamı yapmak istediğini belirtti. Bu rakam şuan ödediğimin 2.5 katından fazla :) Henüz bir yanıt vermedim ancak hem 3 ay önce yenilemiş olmamız, %25 genelgesi geçerliydi ona rağmen %75 yaptım, hem de istediği rakamın mevcudun çok çok fazlası olması sebebi ile yanıtım belli.

Kanunen böyle bir uygulama yok, mevcut kiranın emsallerden oldukça düşük olması benim kabahatim değil. Daha taşınalı 3 sene oldu, 3 defa sözleşme uzattık son iki dönemde %50 ve %75 zam yaptık. Bu durumu kabul etmem durumunda geçtiğimiz hafta aynı şekilde kiralık üst katımda aramda yalnızca cüzi bir fark kalıyor. Eminim ki 9 ay sonra da aynı tutumu sergileyecek, tabi arada yine kafasına esip aramazsa...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Konuya bir güncelleme yapayım :)

2023 yılı haziranda biten sözleşmemizi %75 zamda mutabık kalarak ( bunu dahi beğendiremedim, sürekli piyasadan düşük olduğunu dile getirdi) yenilemiştik. Geçtiğimiz hafta, yani sözleşme yenilemeden 3 ay sonra, kirayı beni tekrar arayarak emsal evlere göre bir tık uygun olduğunu düşündüğü rakamı yapmak istediğini belirtti. Bu rakam şuan ödediğimin 2.5 katından fazla :) Henüz bir yanıt vermedim ancak hem 3 ay önce yenilemiş olmamız, %25 genelgesi geçerliydi ona rağmen %75 yaptım, hem de istediği rakamın mevcudun çok çok fazlası olması sebebi ile yanıtım belli.

Kanunen böyle bir uygulama yok, mevcut kiranın emsallerden oldukça düşük olması benim kabahatim değil. Daha taşınalı 3 sene oldu, 3 defa sözleşme uzattık son iki dönemde %50 ve %75 zam yaptık. Bu durumu kabul etmem durumunda geçtiğimiz hafta aynı şekilde kiralık üst katımda aramda yalnızca cüzi bir fark kalıyor. Eminim ki 9 ay sonra da aynı tutumu sergileyecek, tabi arada yine kafasına esip aramazsa...

aynı kiradan devam et, her sene resmi artış oranı kadar zam yap, 10 sene sonra bakarsın duruma...

Genel konuşursak artık durum şöyle, oturacağın evi alıyorsun, 2. ev için paran varsa banka borsa vs. koyuyorsun hayatını yaşıyorsun, bu kadar basit :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Şubat 2024 te 11 yıl dolacak. 11 yıldır çok güzel anlaşıyoruz hep istediği rakamı kabul edip devam ediyorum.

3 ay önce arayıp yeğenim gelecek sana 3 ay dedi (kiram 3bin tl) dedim ki yeğenin gelmesin o bi yere taşınsın benim kiramı da ona göre ayarlayalım, kurulu düzenim var, çocuklar okula başladı artı taşınmak da büyük iş. Yok dedi illa yeğenim taşınacak.

İyi bir ev sahibi, üzmek istemiyorum rayiç rakama, telaffuz edeceği bir rakama razıyım. Yasa masa tanımıyorum bu konuda :) 

Bu süreçte ev de baktım gönlüme göre bir yer bulamadım. Ya rakam ya deprem ya küçük ya uzak. Malum okula yakın olmalı.

Bu ay sürem bitiyor, amcamı mahkemeyle filan yormak istemiyorum ama durduk yere de 60 bin lira taşınma masrafı çıksın istemiyorum ki ev de bulamadım henüz.

Bakalım tekrardan rayiçi teklif edeceğim. İnşallah beni yeğeninden çok seviyordur :) 

Umarım orta yolu buluruz. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Allah kolaylık versin. Evini kiralayana da zor, ev kiralayana da.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

konutların geliri kamulaştırıldı da araba gelirleri neden hala özel sektörün elinde?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Azad Mirzade
Azad Mirzade yazdı:

Şubat 2024 te 11 yıl dolacak. 11 yıldır çok güzel anlaşıyoruz hep istediği rakamı kabul edip devam ediyorum.

3 ay önce arayıp yeğenim gelecek sana 3 ay dedi (kiram 3bin tl) dedim ki yeğenin gelmesin o bi yere taşınsın benim kiramı da ona göre ayarlayalım, kurulu düzenim var, çocuklar okula başladı artı taşınmak da büyük iş. Yok dedi illa yeğenim taşınacak.

İyi bir ev sahibi, üzmek istemiyorum rayiç rakama, telaffuz edeceği bir rakama razıyım. Yasa masa tanımıyorum bu konuda :) 

Bu süreçte ev de baktım gönlüme göre bir yer bulamadım. Ya rakam ya deprem ya küçük ya uzak. Malum okula yakın olmalı.

Bu ay sürem bitiyor, amcamı mahkemeyle filan yormak istemiyorum ama durduk yere de 60 bin lira taşınma masrafı çıksın istemiyorum ki ev de bulamadım henüz.

Bakalım tekrardan rayiçi teklif edeceğim. İnşallah beni yeğeninden çok seviyordur :) 

Umarım orta yolu buluruz. 

10 bin liraya anlaştık :) 

3 ay dolunca bi yer buldum ev sahibini de arayıp yer bulamıyorum bi rakam söyle anlaşalım dedim. 10 bin dedi ben de kabul ettim şimdilik sorunu çözdüm ya da erteledim. Allah herkesi en az bir ev sahibi yapmalı, inş yapar da :) 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Macit Aliyev

Benim de bir sorunlu kiracım var. Adam ilk ayın kirasını ve depositoyu verdi oturmaya başladı ve şuan 2 aydır kirasını ödeyemiyor. Her konuştuğumda sürekli bir bahaneler, söz vermeler ama sonuç olarak ödemiyor. Bugun yarın bugun yardın diye diye 70 gün oldu. Cem abiyi de biraz yordum sağolsun çok yardımcı oldu. Aralık ayı kirasını 20 sinde ödemesi gerekirken sürekli erteledi ve ben de en son noter kanalıyla ihtar gönderdim. İhtar tebliğ edilmiş. Daha ödeme yapmamış.

Adam 30.05.2024 tarihinde çıkacağım diye tahliye taahütnamesi imzalamış emlakçıda. 

Bu adamla uğraşmak istemiyorum ve de evimde kalmasını istemiyorum. Ödemeyecek gibi duruyor ve de mayısa kadar daha 4 ay var.

Ne yapmamı önerirsiniz?  

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...