İçeriğe Yönlendir

Ev Sahibi-Kiracı Anlaşmazlığı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Alptuğ Özcan
Önder Başböyük yazdı:

Şimdi kirada oturduğu ev sahibi yıllık 33bin tl den 88 bin TL ye yükseltmek istiyor kirayı.

"Yıllık" kısmını görmemişim dedim bir an herhalde villada oturuyorlar :) 

Bu duruma kesinlikle ciddi bir düzenleme yapılması gerekiyo. Tonla boş konut var ülkede ama artışlar bu kadar kontrolsüz yükseliyo.

"3 ve daha fazla evi olan(neden 3 dedim ev sahibi geçimini sadece kiradaki evlerinden gelen para ile sağlıyorsa diye) ev sahipleri yasal olarak % xx oranını geçmeyecek şekilde zam yapabileceklerdir" şeklinde bir yasal düzenleme olması lazım ve ciddi yaptırımları olması lazım bence

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Enflasyon hesabını bilerek normalden düşük yapana ne ceza verilmeli. Evrakta sahtekarlık..

Vatandaşını ters köşeye yatırıp parasına göz dikene ne demeli? Nitelikli dolandırıcılık mı?   

Alptuğ Özcan yazdı:

Bu duruma kesinlikle ciddi bir düzenleme yapılması gerekiyo. Tonla boş konut var ülkede ama artışlar bu kadar kontrolsüz yükseliyo.

"3 ve daha fazla evi olan(neden 3 dedim ev sahibi geçimini sadece kiradaki evlerinden gelen para ile sağlıyorsa diye) ev sahipleri yasal olarak % xx oranını geçmeyecek şekilde zam yapabileceklerdir" şeklinde bir yasal düzenleme olması lazım ve ciddi yaptırımları olması lazım bence

Sadece ilk evinin dışındaki ikinci üçüncü evlerde vergiyi ikiye katlıyorum dese sorun çözülür...ama çözmezler.. Kendi ayağına sıkar mı kimse?

Tekrar ediyorum: Fiyat kontrolu ile hiçbir ilerleme olmaz. Mesele karaborsaya yeraltına, "mal yok" moduna geçer..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mehmet Göktürk yazdı:

Sadece ilk evinin dışındaki ikinci üçüncü evlerde vergiyi ikiye katlıyorum dese sorun çözülür...ama çözmezler.. Kendi ayağına sıkar mı kimse?

Tekrar ediyorum: Fiyat kontrolu ile hiçbir ilerleme olmaz. Mesele karaborsaya yeraltına, "mal yok" moduna geçer..

2 tane ev sahibim oldu bu zamana kadar.

2'sinin de en az 20 tane dairesi var bildiğim kadarıyla. Ama zam döneminde burunlarından kıl aldırmazlar. Tok satıcılar

Bu sene ne olacak bakalım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Evleri toplu şekilde şirketlere kiraya vermek lazım. Onlar da kendileri kiracı bulup adam gibi sözleşmelerle kiracılara verecekler. Boş kalmış, hasar görmüş kirası ödenmemiş derdi olmayacak. Ev sahibi oğlan Almanyadan gelecek diye kapıya dayanmayacak. Ev sahibi kiracı tanışmayacak bile. Çok liberal düşündüm yine sabah sabah.. Benim de ufak bir evim kirada, bu ay artış olacak. Bakalım neler yaşayacağız... Çevreye göre çok düşük kaldı kirası ve 6-7 yıldır oturuyorlar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

benim kirada evim var. kiracım 3300 lira veriyor. Yeni kiralasam 12000.. şimdi ne yapmalı?

12bin tl kiramı olur? bu nasıl birşeydir ne yapılmak istenmektedir? :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Serkan Toker yazdı:

Adam 1 Milyar 450 milyonluk evini emlakçıya vermiş satıyor, alan kiraya vermek istese ne kira isteyecek ? Günün sorusu bu, memleket ne hallere geldi.. :D

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-tekin-emlak-site-icerisinde-guney-cephe-4-plus1-8.kat-yapili-dairee-983337436/detay

Tüm sorun bundan çıkıyor abi , temeldeki problemi çözmeye bireysel gücümüz yetmeyince, üst katlarda birbirimizi yiyoruz.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Mehmet Göktürk yazdı:

10 yıl sonunda çık diyebilir, 5 yıl sonunda güncel kira tesbiti isteyebilir.

1- kapsamlı tadilat (tadilat ruhsatı alınacak belediyeden..bir oda bölünecek vs gibi)

2- kendin geçeceksin yahut birinci derece yakının. annen vs. (ama aynı şehirde başka evin olmayacak, yahut ikisinde de kiracı olacak)

Slm bu güncel kira tesbitini mahkeme yoluyla mı yapıyoruz. Benimde kirada evim var 5 yıl oldu.şu an emsalleri 2500 lira 1000 liraya oturuyor

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Serkan Toker yazdı:

Adam 1 Milyar 450 milyonluk evini emlakçıya vermiş satıyor, alan kiraya vermek istese ne kira isteyecek ? Günün sorusu bu, memleket ne hallere geldi.. :D

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-tekin-emlak-site-icerisinde-guney-cephe-4-plus1-8.kat-yapili-dairee-983337436/detay

Yazarken yanlış yazmışlardır fiyatı yahu :) Böyle bir fiyat olamaz 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Serkan Toker yazdı:

Evleri toplu şekilde şirketlere kiraya vermek lazım. Onlar da kendileri kiracı bulup adam gibi sözleşmelerle kiracılara verecekler. Boş kalmış, hasar görmüş kirası ödenmemiş derdi olmayacak. Ev sahibi oğlan Almanyadan gelecek diye kapıya dayanmayacak. Ev sahibi kiracı tanışmayacak bile. Çok liberal düşündüm yine sabah sabah.. Benim de ufak bir evim kirada, bu ay artış olacak. Bakalım neler yaşayacağız... Çevreye göre çok düşük kaldı kirası ve 6-7 yıldır oturuyorlar..

Bunu Bursa'da yapıyorlar. Bakınca herşey çok güzel gözüküyor ama işin aslı öyle değil. Evi kiralarken depozito senet vs alıyorlar. Ve en kısa sürede kiracıyı çıkartmak için baskı uyguluyorlar. Çünki yeni kiracı demek ev gösterme parası+ depozito+1 kira bedeli demek. 
Buna kira garantili sistem deniliyor. 
11 kirayı ev sahibine 1 kirayı kendilerine alıp yıllık artışlarla ev sahibine ödeniyor. Ama ev sahibinden daha fazla para kazanıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Benzer bir süreç yaşadım, forumda da yazmıştım hatta.

Durumun özeti, alem kahpe olmuş. Ev sahibi, emlakçısı, aracısı herkes dakikada 10 yalan söylüyor alıcıyı/kiracıyı kandırmak için. Minimum hasarla atlattım ama acayip tecrübe oldu bana.

En basit örneği, üç kişi sırada bekliyor bu gece kontratı imzalaman lazım dedikleri ev ben vazgeçince haftalarca daha boş kaldı.

İnsanların çaresizliğinden rant devşiriyorlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Selim Bilgin yazdı:

En basit örneği, üç kişi sırada bekliyor bu gece kontratı imzalaman lazım dedikleri ev ben vazgeçince haftalarca daha boş kaldı.

Böylelerine söyleyecek çok şeyim var gün yüzü görmemiş ama durup dururken uzaklaştırma almak istemiyorum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ersen Tapan yazdı:

Bunu Bursa'da yapıyorlar. Bakınca herşey çok güzel gözüküyor ama işin aslı öyle değil. Evi kiralarken depozito senet vs alıyorlar. Ve en kısa sürede kiracıyı çıkartmak için baskı uyguluyorlar. Çünki yeni kiracı demek ev gösterme parası+ depozito+1 kira bedeli demek. 
Buna kira garantili sistem deniliyor. 
11 kirayı ev sahibine 1 kirayı kendilerine alıp yıllık artışlarla ev sahibine ödeniyor. Ama ev sahibinden daha fazla para kazanıyorlar. 

Kanunla önüne geçilebilir. Amerika' da arkadaşım emekli oldu, ölene kadar kira artışı yasak, yapamayacaklar. Evden çıktığı anda hakkını kaybediyor.. Veya devlet sosyal konutları yapıp satmayacak, Toki aracılığıyla kiraya verecek. Şehirde daima yeni gelen öğrenci, memur vs. için uygun fiyatlı kiralık daire olacak.

Murat Sürmeli yazdı:

Yazarken yanlış yazmışlardır fiyatı yahu :) Böyle bir fiyat olamaz 

Bunu yazan da meslek erbabı işte, tabi ki yanlış yazmıştır. yoksa o paraya pursaklardan ulusa asma köprü yapılabilir.. :D Japon firmalarla görüşüp..

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

2018 yılında ev mi alsam kiraya mı çıksam diye konu açmıştım.

kiraya çıksaydım yanmıştım.

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Bizim sitede 2 adet satılık ev vardı 2+1 2 milyon TL' den ilanda . 2 farklı emlakçı'dan. Dün biri 2.550 olarak güncelledi ilanı , bugün diğer emlakçı 2.550 yaptı.

Söylenecek o kadar  çok şey var ama  mecra burası değil.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Alpay Köse yazdı:

Slm bu güncel kira tesbitini mahkeme yoluyla mı yapıyoruz. Benimde kirada evim var 5 yıl oldu.şu an emsalleri 2500 lira 1000 liraya oturuyor

önce anlaşma. olmadı mahkeme. mahkeme rayiç bedelin %15 altını veriyor eski kiracı diye. siz bu durumda %20 altını kararlaştırıp devam edebilirsiniz. Mahkeme masrafları vs işi çıkmaz. kalp kırılmaz. bu iş temmuzda benim başıma gelecek. bilgi veririm.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

benim kirada evim var. kiracım 3300 lira veriyor. Yeni kiralasam 12000.. şimdi ne yapmalı?

Robin hood akraba değilse ev sahibinin de kiracının da psikolojisini bozar aradaki uçurum. Kimse arabasının değeri x3 olunca olmaz ben aynı rakama vereceğim (x) demiyor. Konu ev olunca artan rakamı istemeye çalışan ev sahibine kötü gözle bakılıyor. 

Geçen sene 3000 olan kira 10 bin olduysa bunu yeni sene 4 e vermek ev sahibine koyar, 9 a oturmak kiracıya. İki ucu pis değnek işte.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Serkan Toker yazdı:

Bazen böyle hatalar olabiliyor, çok da şeyetmemek lazım.
3 gün önce 4 milyonluk ödeme evrakı düzenliyorum diye ben de 4 milyarlık düzenlemişim. Hatta bir kaç kişi de onaylamış sonradan fark edip tekrar düzenledim :)

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

demir fiyatı üç katına çıktı diye ev fiyatları dolar bazında ikiyle tl bazında 4 ile çarpılınca kiralar da paralel hareket ediyor.

önümüzdeki aylarda çok ciddi sorun yaşanacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Alptuğ Özcan yazdı:

Böyle bir durumda ev alıp kiraya verecek kişi sayısı düşer ve kiralık ev karaborsa olur. 

Bu yıl 1 milyon yeni evlenme/boşanma olacak deniliyor. Bir şekilde ev lazım. Satılık kiralık fark etmez...
Fiyatlar bu kadar çıkınca yatırım niyetiyle ev alıp kiraya verecek insan çok azaldı.

Tavsiye_1 : Ev almayı düşünenler koşarak gitsin.*
Tavsiye_2 Kiralamayı düşünenler ise uçarak gitsin koşarsa geç kalır.*
*Bu iki tavsiyeyi çok uzun süredir çevremdeki herkese söylüyorum.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Remzi Karaca yazdı:

kiralık ev karaborsa olur. 

Fiyatlar açısından bakınca şuanda da karaborsadan farkı yok ki.

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
(düzenlendi)

geçen ay işyeri kirasını verdim yıllık . %10 yıllık artış şeklinde sözleşmemiz var 2 kez pandemide kira ödedim ne destek istedim nede teklif etti. bu senede acaba zam yaparmı diye hazırlıklı gittim. %10 üzerinden ödememi yaptım hiç birşey demedi. isteseydi haklıydı ama istemedi. 

kiracı içinde zor durumlar mal sahibi içinde. fırsatçılık yapanlar ayrı bir dünyada..

tarihinde Aydın Akdeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
(düzenlendi)
Alptuğ Özcan yazdı:

Fiyatlar açısından bakınca şuanda da karaborsadan farkı yok ki.

Daha yolun yarısındayız, var gerisini sen düşün...

Aydın Akdeniz yazdı:

kiracı içinde zor durumlar mal sahibi içinde. 

%100 katılıyorum.

tarihinde Remzi Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Remzi Karaca yazdı:

Bu yıl 1 milyon yeni evlenme/boşanma olacak deniliyor. 

Bunu nasıl anlıyorlar  merak ettim :) 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Remzi Karaca yazdı:

Bazen böyle hatalar olabiliyor, çok da şeyetmemek lazım.
3 gün önce 4 milyonluk ödeme evrakı düzenliyorum diye ben de 4 milyarlık düzenlemişim. Hatta bir kaç kişi de onaylamış sonradan fark edip tekrar düzenledim :)

Kırtasiye ürünü fotokopi cilt işi falan olursa telefonun diğer ucundayım, ödemeleri hallederiz.. :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...