İçeriğe Yönlendir

Ev Kirasına En Fazla %25 Yapılabilmesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Bugün böyle bir tasarı meclise geldi. 

hiç yorum yapmayacağım. Resmi tüik bile 2021 2022 mayıs arası enflasyonu %73 iken bu %25 nedir? 

Krizin yükünü Ev sahiplerine yüklemek nasıl olacak? 

bence bu yasa çalışmayacak. İşlemeyecek. 

hatta evini şimdiden kiraya verecekler çok fahiş fiyat çekecek. Nasılsa zam %25’den fazla olmuyor diyecek. 

patlar bu iş. 

• Beğen 4
  • Beğenme 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Çağlar Bayur yazdı:

melemen soğanlı mı soğansız mı olur

Melemen mi menemen mi ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Kayıtdışı kiraya verin demişler kibarca.

Büyük saçmalık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağatay Kılınç yazdı:

Melemen mi menemen mi ?

melemen daha havalı söyleniyor

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bugün böyle bir tasarı meclise geldi. 

hiç yorum yapmayacağım. Resmi tüik bile 2021 2022 mayıs arası enflasyonu %73 iken bu %25 nedir? 

Krizin yükünü Ev sahiplerine yüklemek nasıl olacak? 

hatta evini şimdiden kiraya verecekler çok fahiş fiyat çekecek. Nasılsa zam %25’den fazla olmuyor diyecek. 

patlar bu iş. 

Ceza kanunu çıkarıp 1-2 ceza kestiler mi ikna olur tüm ev sahipleri. 

Tamam ülkede enflasyon çok yüksek geçen seneye göre ama ev sahipleri de abarttılar hocam. 2000 liralık eve 4000 istemek nedir? Sonuçta hepimiz ev geçindiriyoruz. Şu an keşke diyorum benim sözleşme yaptığım dönemde olsaydı bu durum %70 zam yedim ben. Yazık günah dar gelirliye. Bırak 2000lik eve 4000 isteyeni, şirkette çalışanlar gelip zam istemeye başlamıştı 1500 lira kiramı 4000-4500 yaptılar diye... 

Bu konuda devleti ve hükümeti sonuna kadar destekliyorum. Böyle şey olmaz. İnsanlar aç, açıkta mı kalsın? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Şimdi devlet diyor ki ben belirleyeceğim 25 olacak. Tamam bundan sonra devlet ne derse o tabi kiracı çıkana kadar.(ki bunda da 5 yıl durumu var) Bakalım kiralık evlerin fiyatı ne olacak.

Yine yanlış hamle yapıldı. Günü kurmarmalık.

Melemen soğanlı olur ayrıca.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Ceza kanunu çıkarıp 1-2 ceza kestiler mi ikna olur tüm ev sahipleri. 

Tamam ülkede enflasyon çok yüksek geçen seneye göre ama ev sahipleri de abarttılar hocam. 2000 liralık eve 4000 istemek nedir? Sonuçta hepimiz ev geçindiriyoruz. Şu an keşke diyorum benim sözleşme yaptığım dönemde olsaydı bu durum %70 zam yedim ben. Yazık günah dar gelirliye. Bırak 2000lik eve 4000 isteyeni, şirkette çalışanlar gelip zam istemeye başlamıştı 1500 lira kiramı 4000-4500 yaptılar diye... 

Bu konuda devleti ve hükümeti sonuna kadar destekliyorum. Böyle şey olmaz. İnsanlar aç, açıkta mı kalsın? 

Ev sahibini mevcut enflasyonun altında zam yapmaya zorlayarak mı dar gelirli korunacak? 1000 liralık evini 4000 e kiraya vermeye kalkan için yazmıyorum. En azından enflasyon oranında zam yapabilmesi lazım ev sahibinin.

Geçen yıl 100 bin tl olan arabanızı şimdi 200 ederken 125 e verir misiniz?

Dar gelirli arabaya binmesin mi?

Dar gelirliyi kollayacak olan kişi evi olan mı devlet mi?

• Beğen 15
  • Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
İlkay Başaran yazdı:

Ev sahibini mevcut enflasyonun altında zam yapmaya zorlayarak mı dar gelirli korunacak? 1000 liralık evini 4000 e kiraya vermeye kalkan için yazmıyorum. En azından enflasyon oranında zam yapabilmesi lazım ev sahibinin.

Geçen yıl 100 bin tl olan arabanızı şimdi 200 ederken 125 e verir misiniz?

Dar gelirli arabaya binmesin mi?

Onu biz zahmet gidip enflasyon neden böyle diye durumu bu hale getirene soracaksın. 

Dar gelirli adamın başını soktuğu yere 1000 lirayken 3000-4000 demek ne insanlığa ne adalete ne hakkaniyete sığar. 1000 lirayı 1500 yap ta 3000-4000 yapmak nedir. 

Kusura bakma da ben 1000 liralık dairenin 4000 yapıldığını gördüm. Bu ülkede fırsatçılık kansızlık farklı bir boyut. Her dönem böyle olmuş. Tamam enflasyon kötü de kaç kişi gördün enflasyon oranında zam yapan? 

Benim memlekette de dairem var %25 yaptım kiracım bile şaşırdı abi en az %50 bekliyordum Allah razı olsun dedi. 

İşçi, emekçi eziliyorsa enflasyonda kusura bakmasın kimse ev sahibi de payını alacak. İnsanların başını sokacak bir evi var ona da haksız, uçuk kaçık zam yapanın Allah belasını versin. 

Hükümetin arkasındayım bu konuda. Umarım lafta kalmaz gerekeni de yaparlar fırsatçı sahtekarlara! 

Erhan Doruk yazdı:

Kontratta %25 li fiyat, üstünü elden alır ev sahibi. 

Kiracı mahkemeye verirse görür elden almayı o ev sahibi :) düzenleme çok sağlam. Günü kurtarmalık diyene aldırmayın siz. He hak hukuk bilmeyen kiracıya diş geçirirler ama hakkını arayan adam söke söke çıkarır acısını. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

ifrat ve tefrit.

1000 iken 4000 yapmakla, enflasyon  tuik e göre 73,50  iken 25 yapacaksın demek.

Aynı.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

1000’in 3-4 bin olmasıyla 1250 olması arasında uçurum var. 

Enflasyonu adam akıllı açıkla, enflasyondan fazla artışın önüne geç, bu kadar. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

Benim kirada bir evim var.

Şimdiye kadar 1 kere bile resmi kira zammı üzerinde zam yapmadım.

Sözleşmeye de Tüik kira artış oranında arttırılır maddesini koymuştuk.

Enag tüfe %160

Tüik tüfe   %73

Kira artış oranı haziran itibariyle %39 küsür  (tüfe 12 ay ortalaması)

2022 yılı aralık ayı şartlarında devletin yeniden değerleme oranı %36 

mazota mayıs ayında gelen zam %30

kira artış oranı %25 

nerede adalet.

Benim kiracım devlet memuru. Yılbasında aldıgı ve temmuzda alacagı zam kümülatif olarak %80 leri gececek. Ben %25 alacağım öyle mi?

ki benim düşündüğüm de %40 olan sözleşmede yazan orandı.

Eğer kiracım düzgün zam alamayan birisi olsa asla problem etmezdim.

Ama bu resmen bizim paramızla devletin cömertlik yapması.

Makul limit kanunda yazan 12 ay tüfe ortalaması idi. Uygulayanı da cezalandırmış oldular.

Kiraya %25 limit koyan devlet bir de akaryakıta enerjiye kendi vergi zammına  yılda %25 dese de biz de faydalansak.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
imla
  • Beğen 16
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Yüzde 25 ten fazla zam yapılamayacaksa vergilere, akaryakıta, doğalgaza da yüzde 25 ten fazla zam yapılmasın. Bence de en az enflasyon oranı kadar zam yapılabilmeli. 2-3 kat zam yapanları tespit edebiliyorsan gömçür gitsin o ayrı. Herşeyin fiyatı yüzde 200 artarken maaşlar yüzde 30 artsın, kiralar yüzde 25 artsın demek faturayı başkalarına yüklemektir.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
İbrahim Arslan yazdı:

Benim kirada bir evim var.

Şimdiye kadar 1 kere bile resmi kira zammı üzerinde zam yapmadım.

Sözleşmeye de Tüik kira artış oranında arttırılır maddesini koymuştuk.

Enag tüfe %160

Tüik tüfe   %73

Kira artış oranı haziran itibariyle %39 küsür  (tüfe 12 ay ortalaması)

2022 yılı aralık ayı şartlarında devletin yeniden değerleme oranı %36 

mazota mayıs ayında gelen zam %30

kira arış oranı %25 

nerede adalet.

Benim kiracım devlet memuru. Yılbasında aldıgı ve temmuzda alacagı zam kümülatif olarak %80 leri gececek. Ben %25 alacağım öyle mi?

ki benim düşündüğüm de %40 olan sözleşmede yazan orandı.

Eğer kiracım düzgün zam alamayan birisi olsa asla problem etmezdim.

Ama bu resmen bizim paramızla devletin cömertlik yapması.

Makul limit kanunda yazan 12 ay tüfe ortalaması idi. Uygulayanı da cezalandırmış oldular.

Kiraya %25 limit koyan devlet bir de akaryakıta enerjiye kendi vergi zammına  yılda %25 dese de biz de faydalansak.

Merak ediyorum, şimdi kiracınız "az oldu bu biraz fazla yapalım" der mi ?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Yazık günah dar gelirliye.

kur korumalı mevduatı da incelediniz mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İbrahim Arslan yazdı:

..

nerede adalet.

.

Satın..

Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Çağlar Bayur yazdı:

kur korumalı mevduatı da incelediniz mi?

Kirada eviniz mi var? 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Çağlar Bayur yazdı:

melemen daha havalı söyleniyor

TDK'ye göre menemenmiş😁

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

Melemen soğanlı olur ayrıca.

yerken mi tarif yaparken mi

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Onu biz zahmet gidip enflasyon neden böyle diye durumu bu hale getirene soracaksın. 

Dar gelirli adamın başını soktuğu yere 1000 lirayken 3000-4000 demek ne insanlığa ne adalete ne hakkaniyete sığar. 1000 lirayı 1500 yap ta 3000-4000 yapmak nedir. 

Kusura bakma da ben 1000 liralık dairenin 4000 yapıldığını gördüm. Bu ülkede fırsatçılık kansızlık farklı bir boyut. Her dönem böyle olmuş. Tamam enflasyon kötü de kaç kişi gördün enflasyon oranında zam yapan? 

Benim memlekette de dairem var %25 yaptım kiracım bile şaşırdı abi en az %50 bekliyordum Allah razı olsun dedi. 

İşçi, emekçi eziliyorsa enflasyonda kusura bakmasın kimse ev sahibi de payını alacak. İnsanların başını sokacak bir evi var ona da haksız, uçuk kaçık zam yapanın Allah belasını versin. 

Hükümetin arkasındayım bu konuda. Umarım lafta kalmaz gerekeni de yaparlar fırsatçı sahtekarlara! 

Kiracı mahkemeye verirse görür elden almayı o ev sahibi :) düzenleme çok sağlam. Günü kurtarmalık diyene aldırmayın siz. He hak hukuk bilmeyen kiracıya diş geçirirler ama hakkını arayan adam söke söke çıkarır acısını. 

Cevap yazacaktım da zaman da değerli malum. 

• Beğen 2
  • Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sen hedefe ulaşıldı mı ona bak bence...... kime göre neye göre?

Çağatay Kılınç yazdı:

TDK'ye göre menemenmiş😁

değiştiririz yahu , melemen ... daha bir dolgun çıkıyor

Ali Tuğberk Avar yazdı:

Kirada eviniz mi var? 

kirada olmayan evim var da ne alaka? matematik bazen yorucu oluyor sanırım :rofl:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Muhittin Kaplan yazdı:

Merak ediyorum, şimdi kiracınız "az oldu bu biraz fazla yapalım" der mi ?

Valla ben de merak ediyorum. :) 

Ben ay sonunda onu arayıp sözleşmedeki oran üzerinden yeni kirayı bildirmeyi düşünüyorum.

Yok arkadaş devlet  %25 dedi derse eyvallah der geçerim ama zoruma da gider. Çünkü ben hiç bir dönemde saçma sapan bir talepte  bulunmadım.

Kiracı iyi niyet testinden geçecek.

Mehmet Göktürk yazdı:

Satın..

2 oğlum var. 

Büyüğü evli 5 yıldır Katar'da yaşıyor. 1-2 seneye dönmeyi planlıyor.

Küçüğü de 2-3 yıl içinde evlenecek gibi.

O ev her türlü lazım olacak bize , satamam

Bu saçma fiyatlarla kirada duracağına bu sene geçti kiracımız her şartta 1 yıl daha oturur ama seneye evi boşaltıp çocuklardan birine tahsis edebilirim.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Alıcı varsa satlık ev var.

Osmaniyede. Hem anadoluya dönmüş, taşrada yaşamı deneyimlemiş olursunuz. 😏

Sebze meyve , büyük şehirlere göre yaşam ucuzdur. Bir çok yere yürüyerek gidebiirsiniz.

Eğer iş bulabilirseniz yakıt masrafınız olmaz.

Alıcıları görelim 4+1

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...