İçeriğe Yönlendir

Ev Kirasına En Fazla %25 Yapılabilmesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Ümit Türk
İlkay Başaran yazdı:

Kayıtdışı kiraya verin demişler kibarca.

Büyük saçmalık

Kayıtdışı diğer gelirleriyle birlikte konseyin kontrol ettiği toplam para yaklaşık …. 

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ümit Türk yazdı:

Kayıtdışı diğer gelirleriyle birlikte konseyin kontrol ettiği toplam para yaklaşık …. 

ihlamur?

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

ihlamur?

Ahhh caniiimmmmm

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu işin olması şöyle pozitif bir katkı yapacak:

1- kirasını artıramayan bazı ev sahipleri "lan ben bundan para kazanamıyom" diyerek evi satış yolunu seçecekler.

2- Satıştaki ev çoğalacak

3- Ev arzı artacak

4- Ev fiyatları biraz sabit kalacak (dolar olarak reelde düşecek)

5- Ev fiyatları düşünce kiralar da artmayacak

Peki bu neden olacak ?  Çünkü Şu anda sokakta yatan yok. Nedir niye pahalı? 

SEBEP: Parayı park edecek yer olmayınca herkes ucuz faizle eve yöneldi. Ancak 8 evde oturamayacağına ve kirayı da artıramayacağına göre..... SATACAKSIN....

Kiraya vermek için ev alanlara biraz kazık atarak zorluk çıkararak evleri satmaları yönünde baskı, ev sahipliği oranını artıracak ve sahipliği tabana yayacaktır.

Ben alınan bu kararı epeyce kavgaya yol açacak ancak süre içinde faydalı olacak diye görüyorum..

Bunun ardından ne yapılmalı söyleyeyim:

3. den sonraki evlerin vergileri 3 katına çıkarılmalı. 3 eve kadar normal şimdiki kibi kalmalı ama 3 ten fazla evi olup kiraya verenlerin tepesine binmeli. Ya sat ya sağlam EMLAK vergisi ver.. (kira vergisi  değil). 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

3. den sonraki evlerin vergileri 3 katına çıkarılmalı. 3 eve kadar normal şimdiki kibi kalmalı ama 3 ten fazla evi olup kiraya verenlerin tepesine binmeli. Ya sat ya sağlam EMLAK vergisi ver.. (kira vergisi  değil). 

6 tane ev diyelim 5 evde anlaşalım hocam yerin kulağı vardır.. 😀

Çözüm önerisi yazarım ama hemen kopyala yapıştır yapıyorlar bize bir teşekkür yok.. 😁 Kira gelirinden muafiyeti 5 yıllığına kaldırsınlar, kapı kapı dolaşıp kiracıdan kira bedelini öğrensinler. Vergi kaçırmayı cinayetle eşdeğer tutsunlar cezasını affetmesinler bir yıla kalmaz düzeliriz.. Ben beyanname vermeyi unutmuşum mayıs sonunda pişmanım seçeneği ile verdim, toplamda 10,50 ₺ fark etti.. Kabul etmeyip beni vergi dairesine çağırmalarını beklerdim ama 10,50 lirayla yırttım olaydan.. 😃

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben formülü buldum

1 evin varsa vergisi yok yahut minimal

2 evin varsa  bir kat

3 evin varsa 2 kat

4 evin varsa 3 kat

5 evin varsa 4 kat

6 evin varsa 5 kat

7 evin varsa 6 kat......

yersen kiraya ver.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

Çözüm önerisi

arabanın farı kırılmış ve parçacılarda ve çıkmacıda bulunmuyor, çözümü için arabanın resmi var mı deyince gelen foto:

car-crash-stone-hit-accident-broken-dama

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1500 kira artışım 2150 tl oluyor. 2500 yaptım. Ev sahibi 3bin dedi sie dedim sustu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Ali Tuğberk Avar yazdı:

Onu biz zahmet gidip enflasyon neden böyle diye durumu bu hale getirene soracaksın. 

Dar gelirli adamın başını soktuğu yere 1000 lirayken 3000-4000 demek ne insanlığa ne adalete ne hakkaniyete sığar. 1000 lirayı 1500 yap ta 3000-4000 yapmak nedir. 

Kusura bakma da ben 1000 liralık dairenin 4000 yapıldığını gördüm. Bu ülkede fırsatçılık kansızlık farklı bir boyut. Her dönem böyle olmuş. Tamam enflasyon kötü de kaç kişi gördün enflasyon oranında zam yapan? 

Benim memlekette de dairem var %25 yaptım kiracım bile şaşırdı abi en az %50 bekliyordum Allah razı olsun dedi. 

İşçi, emekçi eziliyorsa enflasyonda kusura bakmasın kimse ev sahibi de payını alacak. İnsanların başını sokacak bir evi var ona da haksız, uçuk kaçık zam yapanın Allah belasını versin. 

Hükümetin arkasındayım bu konuda. Umarım lafta kalmaz gerekeni de yaparlar fırsatçı sahtekarlara! 

Kiracı mahkemeye verirse görür elden almayı o ev sahibi :) düzenleme çok sağlam. Günü kurtarmalık diyene aldırmayın siz. He hak hukuk bilmeyen kiracıya diş geçirirler ama hakkını arayan adam söke söke çıkarır acısını. 

Kim bu enflasyonun sorumlusu sizce?

Dar gelirli; Geliri geçinmesine yetmeyen kişilere denir.

Ülkede asgari ücret geçinmeye yetmiyorsa buna asgari ücret denmemeli,

Zira asgari ücret; İşçinin, barınma, gıda, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vs. ihtiyaçlarını günün şartları üzerinden karşılayacak tutara deniyor. Lügat anlamı bu.

Sizin yazdıklarınıza göre asgari ücretli dar gelirli anlamı çıkıyor.

Önce barınsınlar, gıda alsınlar, sağlık, ulaşım masraflarını da düşünce kalan parayla mülk sahibini dava edecek dosya masraflarıyla, avukata verilecek noter masrafları ve vekalet ücretini biriktirmeleri zannımca 2-3 sene sürer. 

Biz millet olarak asgari ücreti önce iyice bir anlasaydık iyiydi.

Bu akşam aşka geldim, hep yazıyorum. 

Saygılar…

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

1500 kira artışım 2150 tl oluyor. 2500 yaptım. Ev sahibi 3bin dedi sie dedim sustu.

kutlayalım?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

1 evi olana birşey yapmayalım

2 evi olanı hadim edelim

3 evi olanin gözlerine mil cekelim

4 evi olanin kollarını keselim

Sanırsın problem bir şekilde ev edinenlerde.

Daha güvenli bir yatırım var ve halk buna inanıyor da neden gidip ev almaya devam ediyor bunu konuşan yok.

Neden faizler fabrika kurulsun diye değilde ev alinsin diye düşürülüyor bunu konusan yok.

Ev sahibi.

Dün soğan stokculariydi . Çiftçiler oldu bir ara. Yag cilar. 3harfli zincir marketler. Bugün ev sahipleri.  Bu kalecinin gol yemesi sonucu gidip direği tekmelemesi, barajı suclamasidir bu durum. Gerekeni yapmamış gol yemissindir.

Adamın biri doktora gitmiş, Doktor demiş iyi dinle beni, yoksa kırarım kafanı yurtdışında çalışmak için elinden geleni yaparsın sonra. Şu işaret parmağım varya, böbreğime dokunuyorum ağrıyor, böğrüme değiyorum orası ağrıyor, ayağım, kolum, başım, kulağım heryetim ağrıyor. 

Doktor dayak yerim korkusuyla diyememiş sizin isaret parmaginiz kirik diye.

Parmak kırık, parmak.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ahmet Kiriş yazdı:

....

Zira asgari ücret; İşçinin, barınma, gıda, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vs. ihtiyaçlarını günün şartları üzerinden karşılayacak tutara deniyor. Lügat anlamı bu.

..

Asgari ücret, "1" kişinin kendi minimal yaşamını sürdürmesi için verilen, işçi pazarında verilebilecek en düşük ücret olarak tanımlanır. Bunun altında çalıştırmak yasaktır.

Bu ücretin 4 kişilik bir ailenin asgari ihtiyaçlarını karşılar gibi bir tanım dünyada hiçbir yerde yoktur. (bellki bizde öyle algılanıyor).

Normal şartlarda bir ülkede halkın %5 il felan asgari ücretle çalışır. Bunlar benzin pompacıları, burgercide çalışanlar,  kuryeler, fuarda kapı görevlileri vs gibi işlerde çalışan genelde geçici işlerde çalışan kişilerdir. 

Türkiyede asgari ücretle çalışan ise halkın YARISI... İşin enteresan kısmıı Türkiyede kadınlar çalışmıyor. Kadınların işgücüne katılımı olağanüstü düşük. Bu, işsizlil de sayılmıyor...Sosyal yardım alanları erken emekli olanları vs sayınca...Türkiye'de çalışan ve üreten çok az kişi var. Bu durumda da gayrisafi milli hasıla haliyle düşük....

"biz işsizlik konusunda aileden yanayız" diye bir konuşmasını izlemiştim....

Asgari ücret ile orta halli bir evin kirası çoğu ülkede aynıdır. 

Muhittin Kaplan yazdı:

1 evi olana birşey yapmayalım

2 evi olanı hadim edelim

3 evi olanin gözlerine mil cekelim

4 evi olanin kollarını keselim

Sanırsın problem bir şekilde ev edinenlerde.

Daha güvenli bir yatırım var ve halk buna inanıyor da neden gidip ev almaya devam ediyor bunu konuşan yok.

Neden faizler fabrika kurulsun diye değilde ev alinsin diye düşürülüyor bunu konusan yok.

Ev sahibi.

Dün soğan stokculariydi . Çiftçiler oldu bir ara. Yag cilar. 3harfli zincir marketler. Bugün ev sahipleri.  Bu kalecinin gol yemesi sonucu gidip direği tekmelemesi, barajı sağlamasıdır.

Adamın biri doktora gitmiş, Doktor demiş iyi dinle beni, yoksa kırarım kafanı yurtdışında çalışmak için elinden geleni yaparsın sonra. Şu işaret parmağım varya, böbreğime dokunuyorum ağrıyor, böğrüme değiyorum orası ağrıyor, ayağım, kolum, başım, kulağım heryetim ağrıyor. 

Doktor dayak yerim korkusuyla diyememiş sizin isaret parmaginiz kirik diye.

Parmak kırık, parmak.

Vergiyi alacaksın Muhittin. Kredi işi elbette sakat idi. Kredi genişlemesi ile piyasaya para saçtılar. Çook yanlıştı.. Fakire açıktan para verseler yeterdi.,,

Malın belli bir zümrede toplanmasını engelleyeceksin. Bunun çaresi vergidir. 

Vergi almayı gözlere mil çekmeyle bir tuttun ya ne diyim şimdi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gelişmiş tüm ülkelerde çok fazla zengin olunmasını devlet vergilerle keser.. İngiltere almanya vs bunlar böyle. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Mehmet Göktürk yazdı:

Gelişmiş tüm ülkelerde çok fazla zengin olunmasını devlet vergilerle keser.. İngiltere almanya vs bunlar böyle. 

Gelir dağılımı adaletsiz ise sınıf ayrımı derinleşir. Yasaklamak yerine hocamın dediği gibi, vergi ile olur  gelişmiş ülkelerde rantiye geçimi minimumdur. 3 evin olursa 2 sinin vergisi alacağın kirayı karşılamaz.  Tarım arazileri mirasla bölünmez. 3 temel ihtiyaç ,mesela  Gıda üretimi desteklenir. kapitalizme uymaz ama böyledir .yoksa ülkeyi yönetmek aşırı zor olur. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mehmet Göktürk yazdı:

Vergiyi alacaksın Muhittin. Kredi işi elbette sakat idi. Kredi genişlemesi ile piyasaya para saçtılar. Çook yanlıştı.. Fakire açıktan para verseler yeterdi.,,

Malın belli bir zümrede toplanmasını engelleyeceksin. Bunun çaresi vergidir. 

Vergi almayı gözlere mil çekmeyle bir tuttun ya ne diyim şimdi :)

Hacam tabiki abartıyorum ben biraz. Ama devletin abartmasının da sonu yok.

Şuna bir açıklık getirelim, hangi modelden yanayız liberal ekonomi mi den yanamıyız örneğin ? Yoksa kominist miyiz?

Çalıştım, kazancımı emlağa yatırdım. 1 olmuş 5 olmuş fark eder mi ?

Aynı öneriniz araç içinde geçerli olsun, inek içinde, hatta ayakkabı kalem defter içinde. Sonu var mı bunun ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Sosyal  devlet desek muhittin, niye illa kominizim, liberalizm. Herkesin eşit olması bence ütopyadır ama olabildiğince  dengeyi tutturmak , milli geliri olabildiğince,  adaletli dağıtmak yeterlidir. yoksa ezen, ezilen dengesi bir yerde patlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhittin Kaplan yazdı:

Hacam tabiki abartıyorum ben biraz. Ama devletin abartmasının da sonu yok.

Şuna bir açıklık getirelim, hangi modelden yanayız liberal ekonomi mi den yanamıyız örneğin ? Yoksa kominist miyiz?

Çalıştım, kazancımı emlağa yatırdım. 1 olmuş 5 olmuş fark eder mi ?

Aynı öneriniz araç içinde geçerli olsun, inek içinde, hatta ayakkabı kalem defter içinde. Sonu var mı bunun ?

Sosyalistiz. Sosyal devlet.

Kazancını emlağa yatırmayacaksın. Borsaya yatıracaksın. emlağa yatırır ordan rant elde etmeye başlarsan bitcoin gibi fiyat yukarı gidiyor. Bu kez ihtiyacı olan erişemiyor.

Çok kazandıysan bunu paylaşacaksın. Sosyal devlet budur. Sen villada otur range rovere bin, arka sokakta adam el arabası ile kağıt toplasın.. olmaz işte o..

O adam normale gelene kadar senin çok kazanmaman lazım. 

1 ya da 5 fark eder. Tüm gelişmiş ülkelerde fark ediyor...

Ayakkabı kalem defter için de öyle..Neden ihtiyacın olmadığı ölçüde sahip olmaya çalışıyorsun?

Amerikadaki gazeze kutularını türkler anlamaz.  25 sent atarsın kapak açılır.. içinde 50 tane gazete.. 1 tane alır kapatırsın.. Türkler hep sorar niye hepsini almıyorsunuz diye? Amerikalı "napayım o kadar gazeteyi" der.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Muhittin Kaplan yazdı:

Ben sabah melemen yapacağım. Soğansız.

Geç kaldın, az önce yaptım yedim. Soğansız, tereyağlı, köy yumurtalı, bol pul biber. 😋

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mehmet Göktürk yazdı:

Sosyalistiz. Sosyal devlet.

Kazancını emlağa yatırmayacaksın. Borsaya yatıracaksın. emlağa yatırır ordan rant elde etmeye başlarsan bitcoin gibi fiyat yukarı gidiyor. Bu kez ihtiyacı olan erişemiyor.

Çok kazandıysan bunu paylaşacaksın. Sosyal devlet budur. Sen villada otur range rovere bin, arka sokakta adam el arabası ile kağıt toplasın.. olmaz işte o..

O adam normale gelene kadar senin çok kazanmaman lazım. 

1 ya da 5 fark eder. Tüm gelişmiş ülkelerde fark ediyor...

Ayakkabı kalem defter için de öyle..Neden ihtiyacın olmadığı ölçüde sahip olmaya çalışıyorsun?

Amerikadaki gazeze kutularını türkler anlamaz.  25 sent atarsın kapak açılır.. içinde 50 tane gazete.. 1 tane alır kapatırsın.. Türkler hep sorar niye hepsini almıyorsunuz diye? Amerikalı "napayım o kadar gazeteyi" der.

Güven önemli hocam güven, güvenmiyor borsaya değil altın(onu da mümkünse yastık altı) yada emlak a  yatırım yapıyor. Başka sebebi yok.

Hem gelişmiş ülkelerde futbol klubünün vergisi vs siliniyor mu ? Onu da ABD liler anlamıyor.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Şunu ekleyip kaçayım zira yarın para kazanmam lazım. Hem ayrıca devlet uygun görmüş %25 demiş. Bence hiç zam yapılmamalı. Hepimiz aynı teknedeyiz, yada sandal, belki gemi.

“Büyük Sahra çölünü devlete verin, 5 yıl sonra kum sıkıntısı başlar”

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Annemle babam 1980 de evlenmişler. Babam işçi annem memur. 81 de evlerini almışlar emlak bank kredisi ile. 93 te de yazlığı. Hiç birikimsiz ve desteksiz. 

Şimdi aynısını yapabilecek olan var mı?

Yaşamasak inanacağım neredeyse 90 lar daha kötüydü lafına. Belediye otobüsleri falan dandikti bak. Ne öyle man 390 lar falan...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Fakirler diğer tarafta cennetin olmadığını bir anlarlarsa dünyayı yönetemeyiz demiş adam. İnanç vb es geç cümle komik. Hindulara birdahaya kralsın be oğlum hesabı gibi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bu işin olması şöyle pozitif bir katkı yapacak:

1- kirasını artıramayan bazı ev sahipleri "lan ben bundan para kazanamıyom" diyerek evi satış yolunu seçecekler.

2- Satıştaki ev çoğalacak

3- Ev arzı artacak

4- Ev fiyatları biraz sabit kalacak (dolar olarak reelde düşecek)

5- Ev fiyatları düşünce kiralar da artmayacak

Peki bu neden olacak ?  Çünkü Şu anda sokakta yatan yok. Nedir niye pahalı? 

SEBEP: Parayı park edecek yer olmayınca herkes ucuz faizle eve yöneldi. Ancak 8 evde oturamayacağına ve kirayı da artıramayacağına göre..... SATACAKSIN....

Kiraya vermek için ev alanlara biraz kazık atarak zorluk çıkararak evleri satmaları yönünde baskı, ev sahipliği oranını artıracak ve sahipliği tabana yayacaktır.

Ben alınan bu kararı epeyce kavgaya yol açacak ancak süre içinde faydalı olacak diye görüyorum..

Bunun ardından ne yapılmalı söyleyeyim:

yoo öyle olmayacak. İçindeki kiracıyı çıkaracaklar. Yeni giren kiracıyla elden ödeme yapılması anlaşılacak. Yeni giren kiracıya fahiş kira çekecekler çünkü yıllık zam oranı az. Hem de kira vergisi ödemeyecekler. Sözleşmeler de acımasız olacak. Hatta süreli sözleşme yapılır. Yıl sonunda çıkarmalı yani. Yeniden sözleşme yapılacaksa yeni kiradan yapılır. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...