İçeriğe Yönlendir

Ev Kirasına En Fazla %25 Yapılabilmesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Alptuğ Özcan
İbrahim Arslan yazdı:

Bunun üzerinde asla zam yapılamaz demeleri yeterliydi. Hem de 1 yıl da değil , her zaman geçerli olmak üzere diyebilirlerdi.

+1

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

Ben sabah melemen yapacağım. Soğansız.

cevap bulundu, hangi öğün yapıldığına göre değişir tebrikler

Servet Aydın yazdı:

Hocam ile kutladım hiç rahatsız olma

ev boştu yani ben balkona yerleşeyim :keyifli:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Kirada evlerim olsa ve sadece bunların gelir, ile geçiniyor olsam, herşey iki katına çıkarken benim kiramı en fazla %25 arttırabliirsin diye devlet diretse kazan kaldırırdım herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Erhan Doruk yazdı:

Kirada evlerim olsa ve sadece bunların gelir, ile geçiniyor olsam, herşey iki katına çıkarken benim kiramı en fazla %25 arttırabliirsin diye devlet diretse kazan kaldırırdım herhalde.

Kirada kaç evinizin olduğuna ve kira tutarına göre değişir. Toplam kira geliri 50.000 TL'yi(rakamı sallıyorum) buluyorsa veya geçiyorsa bence kazan kaldırmaya hakkı yok kimsenin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhittin Kaplan yazdı:

Hocam belki başka ülkelerde işler daha iyi olabilir ama en En büyük olduğumuzu herkesin bizi kıskandığını düşünüyorum.

Bir ülkeden bahsediyorlar ne zaman bir ise karışsa eline yüzüne bulastiriyor.

Allahtan bizim ülkemiz böyle değil.

Bahse konu kanun tasarısında geçen tarihlerden sonra kiralık evlerin fiyatlarına bakarsanız ne dediğini anlarsınız.

Satacaklar... satılık ev artacak..bak gör..

Erhan Doruk yazdı:

devlet sana sormuyor mu ne iş yapıyorsun diye peki? emekli misin nesin?

Alptuğ Özcan yazdı:

Kirada kaç evinizin olduğuna ve kira tutarına göre değişir. Toplam kira geliri 50.000 TL'yi(rakamı sallıyorum) buluyorsa veya geçiyorsa bence kazan kaldırmaya hakkı yok kimsenin

mesele orda zaten..

adama bakıyorsun kazma bir tip. her tarafını böbreğini dalağını satsa alamayacağı 5 milyonluk araç altında.. Nasıl oluyor?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alptuğ Özcan yazdı:

şurdan düşünsek nasıl olacak? kuyumcu, düğün sezonu öncesi tükkanına bilezik alıp vitrine koyuyor, ertesi gün bir karar çıkıyor: bilezik fiyatları 1 yıl sabit olacak?

hıncal uluç hangi takımda forma giydi? hiçbir takımda, ama yıllarca muteber  futbol yorumcusu olarak maaş aldı, yani evim kirada karar şöyle olsun, evim kirada değil böyle karar çıksın denmez serbest piyasa ekonomisi var ise, bizde adı (artık) konamadığı için birçok sorun çıkmaz sokağa girip orada kalıyor, önce temele bakacağız: bizde hangi tip kurallar işlemektedir, ona göre yorum yapınca isabetli olur.

vesile ile an itibarı ile rusya da enflasyon bu ay resmi olarak 0 olarak açıklandı  sıfırı nasıl hesapladılar derseniz, başkanları açıkladı oldu ve bitti.... onların piyasa kurallarına göre bu normal

Mehmet Göktürk yazdı:

mülke yatırım artar ise enflasyon daha da artar, hedefe yaklaşılmış olur mu bilemem :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

boş iş gibi geldi , her şeye iki katı zam gelirken %25 ev sahiplerine haksızlık olmaz mı ? tamam iki katı zam yapılmasın kiraya, ama %25 de şu şartlarda az gibi

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

meraklısı için bizim piyasa şu an nedir diye:

Heterodoks ekonomi politikası dünyada en çok başta Brezilya ve Arjantin olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde uygulanmış ve başarıya ulaşamamıştır. Kısa süreli başarılar söz konusu olsa da işin temeline inilerek getirilecek çözümlerin yerini bu uygulamalar alamamıştır. Bunun temel nedeni süre uzadıkça karaborsanın, el altından yapılan ödemelerin ortaya çıkmasıdır. Bu uygulamalar dönem dönem geçmişte Türkiye’de de uygulanmış ancak geçici bir takım düzeltmeler dışında kalıcı sonuçlar verememiştir.

kaynak: https://www.mahfiegilmez.com/2013/04/ortodoks-ve-heterodoks-ekonomi.html

an itibari ile bizdeki piyasa heterodokstur, sonuçları ise yazıdaki gibi karaborsadır, atalar şöyle bir söz demiş: amerikayı yeniden keşfetmek... sandala atlayıp kürek çekerek ispanya dan yeniden yola çıkılabilir, dileyen deneyebilir, ben kumsalda limonata içip şezlongta oturmayı tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mehmet Göktürk yazdı:

adama bakıyorsun kazma bir tip. her tarafını böbreğini dalağını satsa alamayacağı 5 milyonluk araç altında.. Nasıl oluyor?

Fazlası var eksiği yok cümlenin

Çağlar Bayur yazdı:

bizde hangi tip kurallar işlemektedir, ona göre yorum yapınca isabetli olur.

Bende onu diyorum abi hangi tip kurallar işliyorsa yasayı ona göre koyacaksın ki kimsenin inisiyatifine kalmayacak iş. Herkese anladığı dilden konuşacaksın.

Süistimal var

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Alptuğ Özcan yazdı:

Fazlası var eksiği yok cümlenin

Bende onu diyorum abi hangi tip kurallar işliyorsa yasayı ona göre koyacaksın ki kimsenin inisiyatifine kalmayacak iş. Herkese anladığı dilden konuşacaksın.

Süistimal var

kanunları anadolu geleneğinde net yazmazlar. sanırım roma ve yunandan kalma...belki arap bilemem. ki feodal sistemde tepedeki adamın dediği olsun kanun onu sınırlamasın.. Kanun bu coğrafyanın insanına uymuyor.. anglo sakson işi. bi kağıt parçasına neden uyayım ki diye düşünüyor..  (milyonlarca adamın öldüğünden o kağıt için tabi öyle bir durum olmayınca haberi olmadığından belki de haklı). Bizde vatan için kanla sulanmış değerli diyoruz ya, kanunla yönetilen ülkelerde de o kanunlar çıkarken kan dökülmüş..bir daha dökmek istemiyorlar..kıymetini biliyorlar. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

Alıcı varsa satlık ev var.

Osmaniyede. Hem anadoluya dönmüş, taşrada yaşamı deneyimlemiş olursunuz. 😏

Sebze meyve , büyük şehirlere göre yaşam ucuzdur. Bir çok yere yürüyerek gidebiirsiniz.

Eğer iş bulabilirseniz yakıt masrafınız olmaz.

Alıcıları görelim 4+1

4 ün 1 ini alabilirmiyiz? bir arkadaş için sordum.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erhan Doruk yazdı:

kazan da pahalı artık.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Şimdi benim kirada evim var.

Şuan kiracı 1600 liraya oturuyor ama aynı özellikteki ev kiraları 3000- 3500 arası (merak edip baktım).

Ben en fazla 2000 liraya çıkarabileceğim kirayı, o da Ağustos ayında. 

Gönül ister ki zam yapmayayım ama bir taraftan da benim geçen sene aldığım torba kömür 32 lira iken şimdi en ucuzu 140 lira. 

Ortadaki adaletsizlik nasıl çözülecek?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Göktürk yazdı:

Bizde vatan için kanla sulanmış değerli diyoruz ya, kanunla yönetilen ülkelerde de o kanunlar çıkarken kan dökülmüş..bir daha dökmek istemiyorlar..kıymetini biliyorlar. 

Çok önemli bir cümle. 👏

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mehmet Göktürk yazdı:

Birde post apokALİptik tezler sunan biri vardi forumumuzda. Fiyatlar artamayacak kimse birşey satın alamayacak dolayısıyla fiyatlar düşecek diyen.

Satışların artıp artmayacağına birşey diyemem ama fiyatlarin dusmeyecegini soyleyebilirim.

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Muhittin Kaplan yazdı:

Birde post apokALİptik tezler sunan biri vardi forumumuzda. Fiyatlar artamayacak kimse birşey satın alamayacak dolayısıyla fiyatlar düşecek diyen.

Satışların artıp artmayacağına birşey diyemem ama fiyatlarin dusmeyecegini soyleyebilirim.

onlar iyi günlerdi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Ne diyor Sayın Bakanımız

Ekonomi gönül işidir. Ekonomi güven işidir.

Ve ben ekliyorum. Bu coğrafyanın insanlarını tanımadan üstten bakan bir zihniyetle yönetim gudulemez.

Bu coğrafyada sosyal anlatımlarla, masallar ve hikayelerle güvensizlik aşılanır. Çok savaş görmemiz, göçebe olmamiz, ihanete uğramanız, yada kendimizi kurtarmak için çabalamamiz buna neden olabilir.

Komşuya güvenmeyiz,güvenmiş gibi yaparız.

Yöneticiye, patrona, işçimize, kiracıya ev sahibine, bakana,basbakana,polise, askere yada doktora güvenmeyiz. Bir hinlik  bekleriz.

Bankaya, okula,mahkemeye,belediyeye güvenmeyiz.

Doğruyu yapar diyemeyiz. Bir bit yeniği bir ali cengiz oyunu ararız.

Buradan bakarsak bu "yastık alti" biriktirmeyi anlayabiliriz. Kooperstif kuramamayi, ortakliklarin hemen bozulmasini, Illa bir 6patlar saklamayı da.

Siz 25 desenizde, bir yılda en fazla 3 oto alıp satabilirsin desenizde, emlak belgesi olamayan iş yapamaz desenizde bir yolu bulur. Zaten fikri olarak hazırdır. Zira suyu avucunuzun içinde tutarsınız ama yumrugunuzun içinde tutamazsınız.

Belki de ben böyleyim. Saygıyla 25.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhittin Kaplan yazdı:

Reel olarak düşebilir.. o zat yok bu aralar nerde o?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Sonuç, 

1 - Mehmet hocam ile King aynı yerden şort almışlar

2 - Bu işte kazanan avukatlar olacak, çünkü mahkemeler kira davaları ile dolacak, hakimler borçlar kanununa mı bakacak yoksa son yayınlanan khk ya mı belirsiz olacak.

3 - KKM gibi düşünülmeden alınmış bir karar. Pc ekranında "Game Over" yazarsa klavyedeki tuşlar etkisiz olur durumu yaşanacak.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Sonuç, 

1 - Mehmet hocam ile King aynı yerden şort almışlar

2 - Bu işte kazanan avukatlar olacak, çünkü mahkemeler kira davaları ile dolacak, hakimler borçlar kanununa mı bakacak yoksa son yayınlanan khk ya mı belirsiz olacak.

3 - KKM gibi düşünülmeden alınmış bir karar. Pc ekranında "Game Over" yazarsa klavyedeki tuşlar etkisiz olur durumu yaşanacak.

1. mangaldan başka bir şey var mıydı fotoda? görmemişim

2. kasa her zaman kazanır

3. düşünülmediğini hangi kriter ile belirleyeceğiz, bence de gayet düşünülerek oyuna dahil edilen bir uygulama, game over yazınca bir jeton daha satın alma talebi olacak,

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

jeton daha satın alma talebi olacak

Jetonu kim satıyor ? 

Çağlar Bayur yazdı:

kasa her zaman kazanır

:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Jetonu kim satıyor ? 

:)

içinde gizli idi zaten, kasa satar

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Hakkımı helal etmiyorum, galiba elimden bir tek bu geliyor. Çocuklarımın rızkı tek evimizi Almanya'da görev yaparken boş durmasın iki kuruş faydası olsun diye kiraya verdik. 1500 liraya, 250 Euro alınıyordu tee o zamanlar. Yılbaşı geldi baktık, %19.90 kira artış oranı belirlemiş devletimiz. Eyvallah dedik, enflasyon %70 olmasına rağmen. 

-Ocak'ta sigortalarını yaptırdım 1000 lira. Seneye bu fiyat rüyada bile olmaz. 

- Kira vergisini ödedim 1700 lira. 

- Emlak vergisini ödedim hatırlamıyorum ama 300-500 lira. 

Ev yıprandı, ben işimi gücümü bırakıp kiracı peşine düştüm.  Şu an kirası 2100 lira. Euro hesabı ile 113 euro.  Devlet diyor ki zaten yüzde 100 kaybettiğin paraya bir çentik daha at.

Ona da hay hay bu para beni yıkmaz, kiracımı zengin etmez. Ama bir hak varsa, patates dinine inansan bile patatesin bir vicdanı vardır, ben hakkımı helal etmiyorum. Yapana, yaptırana, yasayı geçirene, görene, görüp de görmezden gelene, ya aslında iyi oldu diyene, topuna tüfeğine helal etmem. Şiştim ya la, menemen şimdi neli olsun 😊

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Gül yazdı:

menemen şimdi neli olsun

melemen , daha havalı değil mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Çağlar Bayur yazdı:

melemen , daha havalı değil mi?

İkna oldum gibi, çay? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...