İçeriğe Yönlendir

Ev Kirasına En Fazla %25 Yapılabilmesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Mert Gülkokan yazdı:

5 tane olanlara ne yapacağız abicim bizimkiler liste dışı kalmış :)

vergiyi kötü bişey sanmış bakma sen ona.. 6 kat verecekler.. benim 3 milyonluk evin vergisi 800 tl.. e ne olacak 5. olsaydı.. 4800..o kadar sadece..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Hocam ile kutladım hiç rahatsız olma

evet ya bi tane evimiz var işte gider otururuz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
İbrahim Arslan yazdı:

Yılbasında aldıgı ve temmuzda alacagı zam kümülatif olarak %80 leri gececek. Ben %25 alacağım öyle mi?

Adamın tek kalem maaşına gelen zam oranı %80 ama diğer taraftan binlerce farklı kaleme(gıda,ulaşım,sağlık,iletişim vs tüm gider kalemlerini düşünebilirsiniz) gelen zam oranlarını kim hesaplayacak. Adam maaşa gelen %80 zam ile geri kalan tüm kalemlere gelen zamları karşılamaya çalışıyo. Örn. mazota zam geliyo adam hep direk mazota fazla ücret ödemek zorunda kalıyo hem de mazota zam geldiği için sebzeye meyveye gelen zamları karşılamaya çalışıyo.

Mehmet Göktürk yazdı:

3. den sonraki evlerin vergileri 3 katına çıkarılmalı. 3 eve kadar normal şimdiki kibi kalmalı ama 3 ten fazla evi olup kiraya verenlerin tepesine binmeli.

Aylar önce farklı bir konuda bende söylemiştim bunu.

Şimdi ben kendi eski ev sahibimden örnek vereyim. Ankara'nın bir bölgesinde eskiden köy olup da yıllar içinde şehrin o tarafa doğru büyümesiyle başına talih kuşu konan ev sahiplerim oldu. Adam toprak sahibiymiş köyde şehir büyümüş imar geçmiş milyonluk siteler yapılmış. Bir köşeye 4 bloklu site yapılmış bir blok toprak sahibinde verilmiş 40 dairesi olmuş. Karşı köşeye başka bir site yapılmış ordan 20 daire verilmiş. Çapraz köşeye bir site daha yapılmış ordan da bilmem kaç tane daire verilmiş. Liste uzar gider belki. Adamın kaç dairesi olduğunu veya aylık kira gelirini hesaplayabildiniz mi? Evlendiğim sene ev kurarken yaşadım bu durumu. Ev sahibi burnundan kıl aldırmadı. Yeni ev kuruyorum kirada veya depozitoda bişeyler yapın dedim burnundan kıl aldırmadı. Fiyat bu tutarsanız demeye getirdi.

Şimdi bu durumda olan gayrimenkulü olan ev sahibi mi mağdur yoksa kiracı mı? Yukarda saydığım kadar evi olması önemli değil benim için 3'ten fazlası benim için aynı kategoriye girer.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Muhittin Kaplan yazdı:

Alıcı varsa satlık ev var.

Osmaniyede. Hem anadoluya dönmüş, taşrada yaşamı deneyimlemiş olursunuz. 😏

Sebze meyve , büyük şehirlere göre yaşam ucuzdur. Bir çok yere yürüyerek gidebiirsiniz.

Eğer iş bulabilirseniz yakıt masrafınız olmaz.

Alıcıları görelim 4+1

Talibim konum neresi. Hangi mahalle. 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Zaten bu %25 artış 1 temmuz 2023 haziran 2023 seçimine kadar geçerli. Ondan sonra değişir veya iptal edilir bence.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Benim kiram 1700 TL %25 zam bana da çok az geldi. 2500 TL yapmayı düşünüyorum ev sahibi ile anlaşabilirsek. Benim de Ankara'da evim kirada 900 TL alıyorum. Kaç yapacağım bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ayhan Asil yazdı:

Talibim konum neresi. Hangi mahalle. 

:) hocam bir ara foto atmış, üzerine sizinle telefonda konuştuğumuz konum, fakıuşağı. Site ici, havuzu,saunasi, mescidi,çocuk parkı,spor salonu, mini bir sinamasi da var (çalışmıyor uzun zamandir) 4+1,200mKare,

1 200 000 yazmistim emlakcilar aradi, abi ucuz yazdin dediler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ahhh caniiimmmmm

Aman caniiimm senin paran benim param benim param senin paran ne önemi var paraniiin. Ertesi gün döviz fırlar. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Alptuğ Özcan yazdı:

Adamın tek kalem maaşına gelen zam oranı %80 ama diğer taraftan binlerce farklı kaleme(gıda,ulaşım,sağlık,iletişim vs tüm gider kalemlerini düşünebilirsiniz) gelen zam oranlarını kim hesaplayacak. Adam maaşa gelen %80 zam ile geri kalan tüm kalemlere gelen zamları karşılamaya çalışıyo. Örn. mazota zam geliyo adam hep direk mazota fazla ücret ödemek zorunda kalıyo hem de mazota zam geldiği için sebzeye meyveye gelen zamları karşılamaya çalışıyo.

Aylar önce farklı bir konuda bende söylemiştim bunu.

Şimdi ben kendi eski ev sahibimden örnek vereyim. Ankara'nın bir bölgesinde eskiden köy olup da yıllar içinde şehrin o tarafa doğru büyümesiyle başına talih kuşu konan ev sahiplerim oldu. Adam toprak sahibiymiş köyde şehir büyümüş imar geçmiş milyonluk siteler yapılmış. Bir köşeye 4 bloklu site yapılmış bir blok toprak sahibinde verilmiş 40 dairesi olmuş. Karşı köşeye başka bir site yapılmış ordan 20 daire verilmiş. Çapraz köşeye bir site daha yapılmış ordan da bilmem kaç tane daire verilmiş. Liste uzar gider belki. Adamın kaç dairesi olduğunu veya aylık kira gelirini hesaplayabildiniz mi? Evlendiğim sene ev kurarken yaşadım bu durumu. Ev sahibi burnundan kıl aldırmadı. Yeni ev kuruyorum kirada veya depozitoda bişeyler yapın dedim burnundan kıl aldırmadı. Fiyat bu tutarsanız demeye getirdi.

Şimdi bu durumda olan gayrimenkulü olan ev sahibi mi mağdur yoksa kiracı mı? Yukarda saydığım kadar evi olması önemli değil benim için 3'ten fazlası benim için aynı kategoriye girer.

Ben anlayamıyorum gercekten,

Koç a gidip sen zamanında doğru yerleri almışsın, yatırımı doğru yere yapmışsın ve elinde tutmuşsun televizyonu bana ucuza vermelisin, sabanciya şunu bedava dagitacaksin diyebiliyormusunuz.

Bu sermaye düşmanlığıdır.

Ikinci telefonlar yasaklansın.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu %25 olayı dükkanlarda yokmuş. Komediye gel :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben formülü buldum

1 evin varsa vergisi yok yahut minimal

2 evin varsa  bir kat

3 evin varsa 2 kat

4 evin varsa 3 kat

5 evin varsa 4 kat

6 evin varsa 5 kat

7 evin varsa 6 kat......

yersen kiraya ver.

Bu varlık vergisine girmezmi 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Evet zor bir süreçten geçiyoruz ama dün neden borsa satış yedi, S&P bugunki aciklamasi bir acip okuyun lutfen.

Bugün kira 25 geçmez diyen yarın başka birseye derse ne diyeceğiz?

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
(düzenlendi)

Tam da kiracımla birbirimize kurşun sıkmaya az kalmışken. 7 yıldır oturuyor, her sene zammı kendi yapar. Yaptığı zamları ve mevcut ödediği kirayı söylesem, bana diyeceksiniz ki ''oldu olacak aidatını da sen öde''. O derece yani.

Beyimiz, akşam kahvesini körfezde batan güneş manzarası eşliğinde içiyor.

Ay sonuna az kaldı. Hayırlısı. 

Not: Ortalıklarda görünmezsem, ''Yıllarca benimle mi kazandın'' deyip :bambam3: furmişumdur.

tarihinde Tamer Topaç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Uzun yillarca kiraci olarak oturmus, hala kiraciyim, ayni zamanda ev sahibi olan uzaktan yada yakindan ekonomiyi takip eden Asik Muhittin son sözünü  soyler ve sahneyi terk eder.

Bu kural kira fiyatlarını arttırır.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
(düzenlendi)
Muhittin Kaplan yazdı:

Koç a gidip sen zamanında doğru yerleri almışsın, yatırımı doğru yere yapmışsın ve elinde tutmuşsun televizyonu bana ucuza vermelisin, sabanciya şunu bedava dagitacaksin diyebiliyormusunuz.

Ikinci telefonlar yasaklansın.

Benim verdiğim örnek yatırım yaparak elde edilmiş bir durum mu?

Ben bedava versin demiyorum ayrıca. Özet olarak kural konup sıkı denetlensin diyorum. Her şeyi ev sahibinin 2 dudağının arasına mı bırakalım yani.

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Valla dostlar , babam ödeyebildiği ve sıkıntı çıkarmadığı için Yozgatlı amcaya 250 lira zam yapmış. Toplam 1500 tl aylık kira alıyoruz.

Ev nerde desreniz Emar Square AVM sokağında. 

Amca emekli, düzenli ödemesinide yapıyor, bize dertde çıkarmıyor. 1500 tlden devam ediyor. 

Babam daha önce 4 defa vukuat yaşadı 

Amcamın kiracıları hep sorun şikayet baş ağrısı oldular.  7 senedir kiracacımız değişmedi.  Aynen devam ediyoz. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Bu konuya yazanlar arasında herhangi bir kiralama durumu olmadığı halde kimse anlaşamıyor, gerçek hayatta kimse anlaşamaz tabi.

Kiracı olan savunuyo, evde kirası olan zıplıyo. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhittin Kaplan yazdı:

Diyoruz.. vergilerini veriyorlar yüksek oranda..  

Burada sıkıntı şu.. Ülkede emlak vergisi neredeyse YOK...  YOK komşuluğunda.. Yabancı ülkelerde Yüzde 1.5 ile yüzde 5 arasında değişiyor.  Amerikada çoğu yerde yüzde 2.5.  yani 1 milyonluk evin yıllık vergisi 25 bin. Bu vergi senin toplumsal yaşama yapman gereken katkıdır. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Nasıl almış o kadar tarlayi?

Boğazda 50yil önce alınan, bahcesinde mangal yakilan 😁arsa dan farkı nedir ?

Tabiki kişilerin isteklerine bırakılmamalı, bir taraftan da gün aşırı değişememeli.

On görülebilir "güvenilir" olmalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Emlaktan para kazanmak rant elde etmek olamamalıdır. 

Emlaktan para kotaran ancak devlet olmalıdır. Vetgi sebebiyle. diğer durumda sürekli "gider" olmalıdır emlak yatırımı.. araba gibi..

Muhittin Kaplan yazdı:

Nasıl almış o kadar tarlayi?

Boğazda 50yil önce alınan, bahcesinde mangal yakilan 😁arsa dan farkı nedir ?

Tabiki kişilerin isteklerine bırakılmamalı, bir taraftan da gün aşırı değişememeli.

On görülebilir "güvenilir" olmalı.

Adama düşman olmamız gerekmez... vergi alacağız..

Boğazdaki de aynı zaten aynı kategoride.. farklı değil. 

Asıl farklı kategoriye sen sokuyorsun sanki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

1- Geçmişe dönük yapılan kira anlaşmalarını da etkileyecek mi?

TBMM'de yeni kabul edilen kira artışı sınırının uygulanabilmesi için 1 Temmuz'da başlayıp 30 Haziran'da biten sözleşme olması gerekiyor. Düzenleme, halihazırda oturan ve oturmaya devam eden özellikle de 1. ve 5. yılı arasında uzama dönemi gelmiş kiracılar için bir can simidi oldu. Daha çok eski kiracıları koruyan bir düzenleme söz konusu oldu.

2- Geçimini kira geliriyle sağlayan ev sahibi dava açabilir mi?

O vatandaş (ev sahibi) dava açabilir. Beşinci yılını dolduran kiracılar için mal sahiplerinin kira tespit davası açarak kirayı yükseltme hakkı var. Orada bir yüzde 25 limiti yok. Öte yandan bu kalıcı değil, geçici bir düzenleme.

3- Kira tespit davası açan ev sahipleri ne yapacak?

Ev sahibi kira tespit davası için ihtarname çekmiş ise ve kiracı 5.yılı doldurmuşsa davayı açar, mahkemeye gider, mahkeme bilirkişi atar. Tüm kriterler bilirkişi tarafından tespit edilir. Hakim, hakkaniyet oranında indirim de uygulayarak kirayı yeniden belirler. Kiracı kira dönemi gelince yüzde 25 artış yapacak. Fakat kiracı 5. yılını doldurduysa ev sahibi bunun üzerinde bir artış da talep edebilir.

4- Yasa Meclis'ten geçmeden önce yapılmış kira sözleşmeleri devam eden vatandaşlar da yüzde 25'lik artış sınırına geri dönme hakkına sahip olabilirler mi?

Bu kira artış sınırının uygulanabilmesi için 1 Temmuz'da başlayıp 30 Haziran'da biten kira sözleşmesi olması gerekiyor. Yani 1 Temmuz'da yenilenen kira sözleşmesi olmalı. 

5- Ev sahibi evi satarsa haklarım ne olacak?

Ev satıldığı takdirde kiracının eski kira sözleşmesi devam eder. Yeni malikin mevcut kiracıya iki hakkı var. Ya 6 ay süre verir ya da eski kira sözleşmesinin bitim tarihinde 1 ay içerisinde dava açabilir. Yeni malikin dava açabilmesi için ihtiyacı olduğunu ispat etmesi gerekir. 

6- Haziranda sözleşmesi yenilenen vatandaş ne yapacak?

Mesela bu ay sözleşmesi yenilenenler bu fırsattan faydalanamaz. Onlar açıklanan en son TÜFE 12 ay ortalaması olan yüzde 39.33 oranında zam yapmak durumunda. Geriye dönük bir uygulama olmaz.

NTV

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Hocam belki başka ülkelerde işler daha iyi olabilir ama en En büyük olduğumuzu herkesin bizi kıskandığını düşünüyorum.

Bir ülkeden bahsediyorlar ne zaman bir ise karışsa eline yüzüne bulastiriyor.

Allahtan bizim ülkemiz böyle değil.

Bahse konu kanun tasarısında geçen tarihlerden sonra kiralık evlerin fiyatlarına bakarsanız ne dediğini anlarsınız.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Alptuğ Özcan yazdı:

Bu konuya yazanlar arasında herhangi bir kiralama durumu olmadığı halde kimse anlaşamıyor, gerçek hayatta kimse anlaşamaz tabi.

Kiracı olan savunuyo, evde kirası olan zıplıyo. 

Anlaşılamayacak bir sey yok.

Zaten ortada olan bir kira artış oranı hesabı vardı ve o da kiracı lehine idi. Öyle de olmalı kiracı makul ölçülerde korunmalı.

Bunun üzerinde asla zam yapılamaz demeleri yeterliydi. Hem de 1 yıl da değil , her zaman geçerli olmak üzere diyebilirlerdi.

Kaosa sebep oldular, gündem değiştirmeyi yine başardılar da diyebilirim.

Yıl başında yeniden değerleme oranları %25 olursa eyvallah diyeceğim.

Başkasının kesesinden cömertlik olmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Maaşını dolarla alıp kendini garantiye alanlar bu konunun destekçisi, ondan sonra enflasyonu çıkarana soracaksın oluyor. Benden kaynaklı sanki enflasyon.

Sen kendini dolarla garantiye alırsan ev sahibi de enflasyonla garantiye almak ister ki evini dolarla kiraya verse ona %25 zam yapsa sen asıl o zaman gör şenliği.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...