İçeriğe Yönlendir

Ev Kirasına En Fazla %25 Yapılabilmesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Ersev Kaya yazdı:

Bendeki son durum şu şekilde:

Kiracıyı çıkarmak için bir avukatla görüştüm.

-Kiracıyı çıkarırsan 3 yıl kendin oturmak zorundasın diyor.

-Evi başkasına satış göstersem o zaman da hakim banka para trafiğini isteyecek, o yoksa bu sefer tazminat ödeyeceğim.

-5 yıl sonra kira tespit davası açabiliyormuşum.

Ama en önemlisi evi kiraya verirken ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan Tahliye Taahhütnamesiymiş. Bu olmadan da bir şey yapılamıyor.

Bu durumda yan dairedeki kiracı 12000 liraya otururken ben yine 2000 lira kira almaya devam edip, kiracıma da her gün beddua edeceğim.

Kiracıları ve ev sahiplerini bu duruma düşürenleri de Allaha havale edeceğiz.

tam bir sacmalik. makul olan iki tarafin da ortayi bulmasi. ben kiraci olsam 2000 ile 12000in ortasini zorlardim. az ustune biterdi. 7000 8000 gibi... 

Sani Gerşon yazdı:

Kiracının günahı ne? Kanunlar dahilinde ilerliyorsa, kiracıya mı laf etmeli, kanunu koyanlara mı?

bence bu ornekte kiraci da az degil... 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Sani Gerşon yazdı:

Kiracının günahı ne? Kanunlar dahilinde ilerliyorsa, kiracıya mı laf etmeli, kanunu koyanlara mı?

Kiracı olan iki farklı kişi ile konuştum. Adamların dediği ev sahibi kiraya 10 bin dediyse, fazla deyip orta yolu bulmuşlar. 7-8 bin olmuş.

Benim kiracı gibi "hayır, hükümet %25 dedi, fazlasını yapamam" dememiş. Böyle de olması gerekir. 

Vesile ile tekrardan hayır dualarımı iletiyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ersev Kaya yazdı:

Kiracı olan iki farklı kişi ile konuştum. Adamların dediği ev sahibi kiraya 10 bin dediyse, fazla deyip orta yolu bulmuşlar. 7-8 bin olmuş.

Benim kiracı gibi "hayır, hükümet %25 dedi, fazlasını yapamam" dememiş. Böyle de olması gerekir. 

Vesile ile tekrardan hayır dualarımı iletiyorum.

Olması gereken farklı bi şey, kanunların dediği farklı bi şey. Ancak kiracının şu an günahı yok. Sizin hayır dualarını biraz daha üst mevkiilere göndermeniz gerekir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Bunlar daha işin başı 

Seneye  daha çok mevzu çıkar kiracı ev sahibi arasında

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Sani Gerşon yazdı:

Olması gereken farklı bi şey, kanunların dediği farklı bi şey. Ancak kiracının şu an günahı yok. Sizin hayır dualarını biraz daha üst mevkiilere göndermeniz gerekir :) 

Bence kiracının günahı var hocam. İçine sinmemesi gerekir. İşine geldiği için kanun böyle diyordur. Hatta arabası varsa mtv ek taksitlerine salya saçarak küfrediyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

500binlik evi 3 milyon olunca sesi çıkmıyor ama ev sahibinin

3 milyonluk evde 625 binlik kira vererek oturan kiracının da sesi çıkmıyor ama :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Servet Aydın yazdı:

Abi ben evi alırken maaşım 3800, kredi taksidim 4100 lira idi. Sürekli mesai yaparak ve tabiri caizse krediden başka bir şeye para harcamayarak aldım evi. 

Ama ev 2 milyon eder mi dersen etmez. Ve ev fiyatını da ben belirlemiyorum. Günümüz şartlarında ortalama 15 bin lira maaş alan birinin bir ev sahibi olabileceğini sanmıyorum. Ben de dahil.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Ersev Kaya yazdı:

Bendeki son durum şu şekilde:

Kiracıyı çıkarmak için bir avukatla görüştüm.

-Kiracıyı çıkarırsan 3 yıl kendin oturmak zorundasın diyor.

-Evi başkasına satış göstersem o zaman da hakim banka para trafiğini isteyecek, o yoksa bu sefer tazminat ödeyeceğim.

-5 yıl sonra kira tespit davası açabiliyormuşum.

Ama en önemlisi evi kiraya verirken ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan Tahliye Taahhütnamesiymiş. Bu olmadan da bir şey yapılamıyor.

Bu durumda yan dairedeki kiracı 12000 liraya otururken ben yine 2000 lira kira almaya devam edip, kiracıma da her gün beddua edeceğim.

Kiracıları ve ev sahiplerini bu duruma düşürenleri de Allaha havale edeceğiz.

Tazminat ödemeyi göze alarak yapabilirdin aslında. 1 yıllık eski kira ücretinden tazminat ödeyecektin oysa.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Sesi çıkınca sonuç değişiyor mu?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

o kadar vergiyi ödeyince nasıl çıksın.

Macit Aliyev yazdı:

Tazminat ödemeyi göze alarak yapabilirdin aslında. 1 yıllık eski kira ücretinden tazminat ödeyecektin oysa.

gayet mantıklı zaten 1 aylık yeni kira parası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Doğan Arşiray yazdı:

gayet mantıklı zaten 1 aylık yeni kira parası.

Araştırdım.

Maalesef o kadarla kalmıyormuş. 

Kiracının taşınma masrafları, aradaki ödediği kira farkı ve tazminat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ersev Kaya yazdı:

Araştırdım.

tamam 4 aylık yeni kiracı parası diyelimmi? bence olur bu iş.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Ersev Kaya yazdı:

Araştırdım.

Kiracının tazminat talebinde bulunabilmesi için taşınmazın mahkeme kararı ile yada icra yoluyla fiilen boşaltılması gerekmektedir. Böyle olmadığı taktirde kiracı evi kendi isteğiyle tahliye etmiş sayılır. Yani tazminat alamaz. 

Ayrıca taşınma masrafları ve aradakı kira farkının ödendiğini nereden araştırdınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Her işin oluru var. Yandaki 2binden 12'ye zıpladı ise mevcut kiracının da ödeyeceği en fazla 5 olmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Her işin oluru var. Yandaki 2binden 12'ye zıpladı ise mevcut kiracının da ödeyeceği en fazla 5 olmalı. 

Portif kiralarında artış % kaç abi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Köksal Yılmaz yazdı:

Portif kiralarında artış % kaç abi?

0

Ve hatta-

İthal ve eskiyen ürün ile taşınmaz aynı kulvarda değil. Buradan bişey çıkmaz

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

0

Ve hatta-

İthal ve eskiyen ürün ile taşınmaz aynı kulvarda değil. Buradan bişey çıkmaz

Bişey çıksın diye sormadım, bu ortamda artmaması garip değil mi? İşletme maliyeti artmadı mı?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Köksal Yılmaz yazdı:

İşletme maliyeti artmadı mı?

Avro ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Köksal Yılmaz yazdı:

Bişey çıksın diye sormadım, bu ortamda artmaması garip değil mi? İşletme maliyeti artmadı mı?

Şöyle, avro ile alınıp avro ile kiralama olur. Devlet yabancı para ile kirayı kapadı. Tl olarak gidiyor ve yıllık efe tüfe olarak artıyor. Tüm giderleri satıcıya ait. Kiralama yapmıyoruz artık. Zarar hep. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Macit Aliyev yazdı:

Ayrıca taşınma masrafları ve aradakı kira farkının ödendiğini nereden araştırdınız?

Avukatın söylediği bu şekilde.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

İstanbul 54. Hukuk dairesi %25 zam uygulamasının adil olmadığını söylemiş. Emsal niteliğinde karar diyorlar. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur yazdı:

iptal olur bi şekilde

%25" İ kaç kişi uygulayabildiki

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...