İçeriğe Yönlendir

Ev Kirasına En Fazla %25 Yapılabilmesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

İlkay Başaran

Pastör kuduz aşısını bulup milyonları kurtardı ama kafir olduğundan mütevellit zıçtı :crazy:

Yanacak. Nooldu pastör efendi diyecek melih gökçek. 

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Öbür tarafta kime ne yazıldı onu biz bilemeyiz. Çokta kurcalamamak lazım zaten.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Şimdi ben ev sahibiyim kiraya veriyorum devletin bu şekilde olayı kesip atması benim gibi ev sahiplerini evlerini satmak zorunda bırakıyor. Sattıktan sonra bankaya koyuyorum oranı yüzde 30 faizle.  1.000.000 ev bana kiradan 3.500 getirirken bankaya koyulan 1.000.000 tl nin faizi 28.000 tl falan getiriyor. Neden uğraşayım kiracıyla devletle. Ha diyebilirsiniz  evin değeri artıyor,  ozaman kiraya vermem boşta bekletirim. Ne oldu durumu olmayan ev alamayan insanlar ev bulamaz hale geliyor. Ha birde herşeye yüzde 300 zam gelmişken ev sahibinin yüzde yüz ev kirasını arttırması normal ama yüzde 300 kira artırması normal değil. Bence ev sahibi ile kiraci ortak noktada buluşmaları en doğrusu . 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Arda Bülent Güzel yazdı:

Şimdi ben ev sahibiyim kiraya veriyorum devletin bu şekilde olayı kesip atması benim gibi ev sahiplerini evlerini satmak zorunda bırakıyor. Sattıktan sonra bankaya koyuyorum oranı yüzde 30 faizle.  1.000.000 ev bana kiradan 3.500 getirirken bankaya koyulan 1.000.000 tl nin faizi 28.000 tl falan getiriyor. Neden uğraşayım kiracıyla devletle. Ha diyebilirsiniz  evin değeri artıyor,  ozaman kiraya vermem boşta bekletirim. Ne oldu durumu olmayan ev alamayan insanlar ev bulamaz hale geliyor. Ha birde herşeye yüzde 300 zam gelmişken ev sahibinin yüzde yüz ev kirasını arttırması normal ama yüzde 300 kira artırması normal değil. Bence ev sahibi ile kiraci ortak noktada buluşmaları en doğrusu . 

ayda 28 bin elindeki para daha çok değer kaybediyor. verilen faiz reel olsa o zaman zaten yapılması gereken o. Bu durumda da evler ucuzlar. 

Şu an evler vergisiz (neredeyse) yatırım aracı. 

Herşey yüzde 300 arttı ise kira da yüzde 300 artar normaldir. Aksi takdirde cımbızla seçmeye başlarsın ki pazara müdahaledir. Yok ekmek ucuz olsun soğan ucuz olsun ithal edelim. Oldu.... soğan üreticisi ne yapacak? 

Maksat yatırım için ev alınmasını engellemek olmalı. Yeterli olur. Bence. Maliyet arttı evet sen demiştin ama fiyatları inşaat maliyeti açıklamıyor. Rant açıklıyor. 

Kiraların ucuzlamasının tek yolu yatırım için ev alınmasının önünü kesmektir. Bu da emlak vergisi ile olur bence. Adam "ya ne uğraşcam kiraya vermekle, oturduğum ev benim olsun yeter gideyim enerjisa hissesi alayım" demeli. Doğrusu bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bu devir Birikim yatırım devri olmaktan çıktı.borcu olanın ödeme gücü varsa kafası Birikim i yatırımı olandan daha rahat.

O yüzden ülke harcama üzerine eflasyona rağmen devam ediyor.

Uzun vadeli borçlanma Yok. Niye suyunu çıkarıyoz. Kısa vadeli düşük borçlanma bedava ama. Ek hesap faizi 1.36 12 taksitli.  Aynı vadede 12 taksitli taşıt kredisi 2.2 civarı mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ya bu ek hesap işini niye böyle çaktı devlet bankalara? Sence mantıklı mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Reiz faizle mücadele ediyom ama halkım bu mücadeleyi tam anlayamıyor. Ben düşük faizi siz çılgınca borçlanin diye yapmıyorum . Esnaf yatırımcı ucuz kredi finansmanı bulsun üretime yönelik istihdama yönelik sermaye akışı olsun diyorum.

Siz ucuza kredi bulunca gidip ihtiyacınız olmayan yatırım borçlanmasi yapıyor cari açık dengesi ile oynuyorsunuz. Ev alıp kiraya veriyor. Satmak için ihtiyaciniz olmayan arabaları alıp piyasa dengelerini bozuyorsunuz. 

Asgari ücretli 60 ay vade kredi duyunca coşuyor. Sonra gecinemiyoz diyor. E faizi MB düşürüyor ama bankalarda tam manasında karşılık görmüyor. İhtiyaç kredisi olsun ev kredisi olsun ucuza yok diyor halkı. Öyle olunca bankalara diyorki bari bir ürünü faizi düşük olsun. İhtiyaci olan  ek hesaptan kullansın. İhtiyacı kadar alsın 

https://youtu.be/B8rA3SFKwL8

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

O değil de 1300 kg lik clio 200 kg lik motorla aynı yakıyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
İlkay Başaran yazdı:

O değil de 1300 kg lik clio 200 kg lik motorla aynı yakıyor :D

O bişi mi o koskoca uçak nasıl havalanıyorda minnacık Clio ucamiyor

İşte bunlar hep DCI 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mustafa Tüfekçi yazdı:

O bişi mi o koskoca uçak nasıl havalanıyorda minnacık Clio ucamiyor

İşte bunlar hep iman gücü

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
İlkay Başaran yazdı:

İşte bunlar hep iman gücü

Pejolar da İran da öyle satılıyor demek.

Ama bı 20 yıl geriden geliyor :∆

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Pejolar da İran da öyle satılıyor demek.

Ama bı 20 yıl geriden geliyor :∆

Devlet yönetimini kutsal güçler tarafından yetkilendiriliyor zannedersen daha 150 sene pug 405 e binersin. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Devlet yönetimini kutsal güçler tarafından yetkilendiriliyor zannedersen daha 150 sene pug 405 e binersin. 

405 e binmekte bir sıkıntı yok ki? 

Yeni daha irana giden arkadaşım ağzı açık kaldı. Eski olsun yeni olsun her evin kapalı otoparkı var diyor. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Yeni daha irana giden arkadaşım ağzı açık kaldı. Eski olsun yeni olsun her evin kapalı otoparkı var diyor. 

Yok tabi. Dini yönetim sömürülme vb kastetmiştim. İranlı arkadaşım var eskiden süoerdi diyor iranı. Gidip görmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

çeşitli içecekleri nerede imal edecekler garaj olmaz ise ,

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

Hypermiling zengin işi derlerdi zaten.

eskidenmis o işler!?

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Mehmet Göktürk yazdı:

ayda 28 bin elindeki para daha çok değer kaybediyor. verilen faiz reel olsa o zaman zaten yapılması gereken o. Bu durumda da evler ucuzlar. 

Şu an evler vergisiz (neredeyse) yatırım aracı. 

Herşey yüzde 300 arttı ise kira da yüzde 300 artar normaldir. Aksi takdirde cımbızla seçmeye başlarsın ki pazara müdahaledir. Yok ekmek ucuz olsun soğan ucuz olsun ithal edelim. Oldu.... soğan üreticisi ne yapacak? 

Maksat yatırım için ev alınmasını engellemek olmalı. Yeterli olur. Bence. Maliyet arttı evet sen demiştin ama fiyatları inşaat maliyeti açıklamıyor. Rant açıklıyor. 

Kiraların ucuzlamasının tek yolu yatırım için ev alınmasının önünü kesmektir. Bu da emlak vergisi ile olur bence. Adam "ya ne uğraşcam kiraya vermekle, oturduğum ev benim olsun yeter gideyim enerjisa hissesi alayım" demeli. Doğrusu bu.

Yatırım için ev alınmazsa kimse bu fiyatlarla daire alamaz. İkincisi yatırımcı almazsa kimse bina yapmaz . Bu üremeyle ev yapılmazsa daire sahipleri daha fazla kira isterler. Bazen burda yazılanları okuyunca gerçekten Türkiye’de değil de Avrupa’da yaşıyoruz sanıyorum. Piyasanın içinde biri olarak daire alanların yüzde doksanı yatırımcı. Bu daire alanlar kiraya vermesin millet birbirine girer. Şu anda da gitmiş durumda zaten . Neyse inşallah herkes başını sokacak ev sahibi olur. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Aynı fikirde değilim arkadaşım. Binanın önemli bölümü arsa bedeli ve rant. Bunlar ortadan kalkınca ve insanlar finansmana kavuşunca (ki kavuşur) herkes evini alır. Müteahhide de finansman çıkar herkes "kabul edilebilir" karlar ile çalışmak mecburiyetinde.. Doğrusu budur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Aynı fikirde olamayız zaten arkadaşım. Siz duyduklarınız ve okuduklarınızla konuşursunuz ben bu işin içinde biri olarak konuşurum. Ben  sizin işinizle ilgili fikir beyan edemem çünkü anlamam ama nedense bizim işle ilgili herkesin bir fikri vardır. Kolaysa yapsanıza ya. Ya bu forma uzun süredir girmememin en büyük nedeni çok bilenlerin olmasıydı. Burda kaç kişi beni arayarak fikirlerimi aldı ve hepsi kazançlı çıktı. Bu forumdaki son yazışım . Biz sizinle arkadaş değiliz arkadaşım filan diyerek konuya başlayamazsın. 

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Türkiye'de konut stokunda kiralık konutların oranı, sosyal konut politikası uygulayan ve bu doğrultuda devlet eliyle halka kiralık konut sunan ülkelerden çok da geride olmamıştır. Bunun sebebi ülkemizde konutun yatırım aracı olarak görülmesi sonucunda birden çok konuta sahip olan hanehalklarıdır. Yani devlete herhangi bir yük binmeden, hatta devletin yönlendirici bir politikası olmadan otomatikman sistem kiralık konut üretmektedir. Kira kontrolü, vergilendirme gibi kiralık konut sunumunu azaltacak uygulamaların mutlaka devletin kiralık konutta daha fazla rol aldığı politikalarla desteklenmesi gerekmektedir. Ancak bu politikalar da etkisini hemen gösteremeyeceğinden kiracılar için işler daha da zor hale gelecek, piyasa hepten sıkışacaktır. Bütün hanehalklarının ev sahibi olması zaten mümkün değildir. Kiralık konutta yeni modellere geçişi düşünmemiz gerekiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Arda Bülent Güzel yazdı:

Aynı fikirde olamayız zaten arkadaşım. Siz duyduklarınız ve okuduklarınızla konuşursunuz ben bu işin içinde biri olarak konuşurum. Ben  sizin işinizle ilgili fikir beyan edemem çünkü anlamam ama nedense bizim işle ilgili herkesin bir fikri vardır. Kolaysa yapsanıza ya. Ya bu forma uzun süredir girmememin en büyük nedeni çok bilenlerin olmasıydı. Burda kaç kişi beni arayarak fikirlerimi aldı ve hepsi kazançlı çıktı. Bu forumdaki son yazışım . Biz sizinle arkadaş değiliz arkadaşım filan diyerek konuya başlayamazsın. 

Bazen işin o kadar içindesindir ki tepeden bakmayı unutursun. Gözün kör olur. 

hatta literatürde adı vardır "kurumsal körlük"

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ev sahibi ila kiracı önceden ortak noktada buluşuyordu, bunu bir tüfesi tefesi vardı. Şimdi buluşma noktasını aptalca bir kararla %25 de sabitlediler. İşine gelen ya da yüzsüz arsız kiracıların eline iyi bir koz geçti. %25 den fazla yaparsan seni şikayet ederim. O zaman n'oldu? Ev sahibi isyan etti; benim gibi.

Kiracıma diyorum ki kira 3000 lira olacak, hayır diyor sınır %25. Diyorum, yan komşun ne kadar kira veriyor, o zaman da o beni ilgilendirmez diyor. Ama ben benzin alırken diyemiyorum ki geçen sene benzin 8 liraydı, şimdi neye göre 25-30 liraya dayadın.

Yukarılarda da yazılmış. Bir şeyi düzeltirken cımbızla seçme olmaz. Domates %30 artsın, kira %25 artsın, su %25 düşsün. Ya hepsine bir sınır koy ya da insanların parasının değerini artır, alım gücünü artır.

Bu arada bana da bir yol gösterin. Kiracıyı evden çıkarmam lazım. 2021 Temmuzda sözleşme yaptık ve bu temmuzdan önce çıkarmayı düşünüyorum. Çıkarıp, bir tane kanepe koyup kendim oturacağım. Yapabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

Bazen işin o kadar içindesindir ki tepeden bakmayı unutursun. Gözün kör olur. 

hatta literatürde adı vardır "kurumsal körlük"

Çabi demişti bir ara. Bişey yaparken kendini orada bırakıp uzaktan izle kendini diye. İki gün kendime gelemedim dediğini yapınca

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Çabi demişti bir ara. Bişey yaparken kendini orada bırakıp uzaktan izle kendini diye. İki gün kendime gelemedim dediğini yapınca

Özel değilse ne yaparken dışardan bakıp 2 gün kemdine gelememiştin servet abi? :crazy:

Doğum günün kutlu olsun bu arada.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...