İçeriğe Yönlendir

Post Apocalyptic Senaryo

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Celal Maraşlıoğlu

Bir horoz bir tavuk bıçak ateş için kibrit yeterli 😊 farklı bir bakış açısı

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Öyle bir sene yetecek hiç bir şey girmez bir çantaya aslında çok düşünmeye gerek yok. Avuç Avuç mümkünse çikolatalı Bayram şekeri - Makaralı Yayım - Bıçak - Ateş Başlatıcı Bloklar - İspirto Ocağı ( Güvenlik amacı ile yüksek yerlere çıkmam gerekirse ) - Greyder Botlarım - Bol Cepli Asker Kamuflajı - Dışı yağmurluklu İçi yün gocuk ve Sabun. Ölmezsin ama yaşamazsın da.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İstediğimiz ülkede olma şansımız var mı yoksa coğrafya kaderimiz mi?

Mesela ben Belarus'ta, Finlandiya'da, İsveç'te akolaptiği görmek isterim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Hedef biraz vasat kaldı sanki süreç uzun, komplike değil, atraksiyon yok amaç basit veya belirsiz. Karavanla daha iyi ve rahat olur sanki. Yelkencilikle aranız nasıl? Bizim peder beyin de emekli olduktan canı sıkılmaya başlamıştı devre arkadaşları ile birlikte ortaklı bir airsoft merkezi açtılar.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Siz nereye yürümek istersiniz ? Vasat olmayan ?

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Ben o kadar iddialı değilimdir siz büyüklerimden örnek ve ilham alıp kendimi daha fazla geliştirmeye çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Yürüyeceğim demedim ki ? Nereden çıkartıyorsunuz ?

Çanta için fikir yazacak mısınız?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Koray Demir yazdı:

Ben o kadar iddialı değilimdir siz büyüklerimden örnek ve ilham alıp kendimi daha fazla geliştirmeye çalışıyorum.

7 kez yazmış öneride bulunmamışsınız. İlginç.

İlginç olan şey fikir beyan etmek istemediğiniz bir yerde 7 kez mesaj yazıp, yazılanı beğenmeyip,soru sorup, son tahlilde iğnelemeye çalışmanız.

Ben yanlış anlıyor olabilirmiyim acaba ? Yoksa üstü kapalı birşey demeye mi çalışıyorsunuz ?

Açık olun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Küçüçük çantaya yaşamsal manada zaruri ihtiyaç olanlardan başka ne alabilirim ki. Uyku tulumu, çadır, mat, böcek sinek savar sprey, yabani hayvanlar için ayı savar veya ses bombası, İsveç çakısı, mini balta, matara, yağmurluk, ateş yakmak için fırtına çakmağı Amerikan waterproof kibrit veya magnezyum çubuğu, uygun ölçülerde dağcı ipi, pusula, aydınlatma feneri, mini ilk yardım çantası, güneş gözlüğü, mevsimine uygun koruyucu yedek (buff bandana, bere ve eldiven vs dahil) kıyafet, temizlik ve yemek için asgari malzemeler vs anca alır. Bunlar olmazda olmazlardır.

İlk 1 ay bile çok iddialı ve zorlu olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Muhittin Kaplan yazdı:

7 kez yazmış öneride bulunmamışsınız. İlginç.

İlginç olan şey fikir beyan etmek istemediğiniz bir yerde 7 kez mesaj yazıp, yazılanı beğenmeyip,soru sorup, son tahlilde iğnelemeye çalışmanız.

Ben yanlış anlıyor olabilirmiyim acaba ? Yoksa üstü kapalı birşey demeye mi çalışıyorsunuz ?

Açık olun.

Hayır kesinlikle iğnelemedim belki de ben doğru sorularla ifade edemedim fikir kısmı basit klasik şeyleri yazıp geçmek istemedim, buradaki temel maksadı ve aklınızdaki ana temel düşünceyi merak ediyorum anket veya kamuoyu yoklaması tarzı bir çıkarım mı yapacaksınız ya da herkes tarafından gözden kaçırılan bir durum mu ortaya çıkacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Çok extrem bir durumdan bahsettiğim aşikar. uzun süreli "kötü" durumlar yaşarsak ve bu durumdan uzak durmak istesek nelere ihtiyaç duyarız? Aradığım cevap bu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

Demekki ben yanlış anlamışım. Kusruma bakmayınız.

çoğunluk gayet iyi anladı bence siz meraklanmayınız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Muhittin. Forumda aile olanlar var çocuklu olanlar var bekar olanlar var. Bunların apokaliptik durumları farklı. Biz mesela eşim ve çocukla ne yaparız öyle düşünmek gerekir. Bi kere 3 sırt çantası..Farklı hedefler farklı yetenekler ve hareket kaabiliyeti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Olası acil durum ve zor şartlar altında öncelik sırası ilkin temiz su, sonra barınma ve yiyecek /beslenme ihtiyacı olacaktır. Temizlik ve kişisel bakım bunlara nazaran göz ardı edilir. 
Hayati fonksiyonları sağlamak için 3’ler kuralı geçerlidir. Yani insan genel olarak 3 dakikadan fazla oksijensiz (hipoksiye bağlı beyin hasarı), 3 günden fazla susuz (dehidrasyon), 3 saatten fazla soğukta (hipoterminin kalıcı hasar başlangıç etkisi), 3 haftadan fazla aç (vücudun enerji ihtiyacı kaslardan karşılanmaya başlar) kalırsa metabolizma alarm sinyalleri verir ve geriye dönüşü olmayan zararlar meydana gelebilir.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Muhittin. Forumda aile olanlar var çocuklu olanlar var bekar olanlar var. Bunların apokaliptik durumları farklı. Biz mesela eşim ve çocukla ne yaparız öyle düşünmek gerekir. Bi kere 3 sırt çantası..Farklı hedefler farklı yetenekler ve hareket kaabiliyeti.

Hocam siz yukarıda güzel bir örnek verdiniz aslında. Ukrayna.

Ben tek çanta üzerinden yazdım. En fazla neye ihtiyacımız olur, bunları en az yer ile nasıl karşılarız ? Fazlasını alabiliyorsak ne ala.

Ayakkabı/Bot vurmasına karşılık hjyenik ped önerdi "arkadaşın" biri örneğin. Kimin aklına gelir, benim aklıma gelmez.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Ukrayna işte yanımızda örnek

hocam ama orası farklı bir galaksi... sığınak geleneği ile büyümüşler, zorunlu olarak kaçtıkları ve canlarını kurtardıkları alanlarda çöpleri felan topluyorlar falan...

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

hocam ama orası farklı bir galaksi... sığınak geleneği ile büyümüşler, zorunlu olarak kaçtıkları ve canlarını kurtardıkları alanlarda çöpleri felan topluyorlar falan...

Ya evet biraz medeniler galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Muhittin Kaplan yazdı:

Ayakkabı/Bot vurmasına karşılık hjyenik ped önerdi "arkadaşın" biri örneğin. 

Bunu botun taban kısmına da koyarlar teri emer ayağı kuru tutar dolayısıyla pişiği ve mantar oluşumunu önler. Ayakkabı vurması olayına omuza takılan vatka birebir etkilidir ama zaten vuruyorsa uzun süreli harekete elverişli alet değildir. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Diş fırçası ve macun da çok önemli. Çürük bir dişin kulak iltihabından az daha yukarı beyin zarına geçmesi pek uzun sürmez. Sancılı ve berbat bir ölüm olur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Türkiye gibi bir ülkede kötü senaryolar şöyle olur tamamen farazi:

Seçim ya da güneydoğu yahut mülteci kaynaklı isyan ve yağma çıkar. Güvenlik güçleri yetersiz kalır. Kepenkler kapanır yağma ve silah konuşur, hükümet içinde kendi kendini vurur (bi nevi 15 temmuzumsu). Sade vatandaş bulaşmaz ama sokağa da pek çıkamaz, mal akışları güçleşir, bankamatikler kapanır. 

İlk şok 1 hafta sürer, ikinci üçüncü hafta mal akışı alternatif kanallardan başlar. Açlık felan çekilmez. Finansal sistem 3-4 ay kapalı kalır. Güneydoğu kaynaklı olursa BM barış gücü felan da gelebilir. İçerde olan hadiselerin boyutuna göre birbirini vuran insanlar görülmeye başlayabilir. İş barışı bozulur. 

6-7 ay geçtiğinde halk iyice isyan eder kolluk kuvvetleri lanet olsun der. Parlamento felan işgal edilir devrimimsi şeyler yahut tam tersi güçlü birileri gelir bastırır kan da dökülebilir.

Böyle bir durumda sağlam dışa göç olur. Ekonomi ve siyaset tökezler bi 10-20 sene kendimize gelemeyiz. Ama sonra batı ülkeleri gibi bi daha yaramazlık yapmamayı belleğimize kazırız.

Bu pek olası bir senaryo değil ama yukardaki gibi olmadığı sürece biz sırt çantasını pikniğe giderken kullanırız. Kullanalım da.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Koray Demir
İlkay Başaran yazdı:

Diş fırçası ve macun da çok önemli. Çürük bir dişin kulak iltihabından az daha yukarı beyin zarına geçmesi pek uzun sürmez. Sancılı ve berbat bir ölüm olur. 

Toprak biti denen bir illet var 1 hafta dışarıda açıkta duş almaksızın yat kapabilme ihtimalin çok yüksek kıyafete yapışır çıkmaz tatlı tatlı kaşınır, kaşımaktan vücudun muhtelif noktalarını kanatıp enfeksiyondan daha kısa sürede gidebilme ihtimalin de var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

bi 10-20 sene kendimize gelemeyiz.

yukarıdaki senaryo olmasa da zaten 2060 a kadar kasanın kredi kartları halihazırda dolu hocam, üstüne de hatır çeki aldık bile...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...