İçeriğe Yönlendir

Post Apocalyptic Senaryo

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

İlkay Başaran
Koray Demir yazdı:

Toprak biti denen bir illet var 1 hafta dışarıda açıkta duş almaksızın yat kapabilme ihtimalin çok yüksek kıyafete yapışır çıkmaz tatlı tatlı kaşınır, kaşımaktan vücudun muhtelif noktalarını kanatıp enfeksiyondan daha kısa sürede gidebilme ihtimalin de var.

Ben soğuksa ona kalmadan ölürüm zaten. Sırtım terleyip üzerimde kurusun tamam yeterli. İnsanın biyeri üşüyünce (sırt, göğüs, bel) neden hasta oluyor? Yeterli kan akışı olmadığından savunamıyor da ondan mı?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

NOT:  Piknikte toplantı yapalım yarım ekmek beyaz peynir diyoruz adamlar lüks et restoranında toplanıyor.. Ne diyelim şimdi bilemedim. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Türkiye gibi bir ülkede kötü senaryolar şöyle olur tamamen farazi:

Seçim ya da güneydoğu yahut mülteci kaynaklı isyan ve yağma çıkar. Güvenlik güçleri yetersiz kalır. Kepenkler kapanır yağma ve silah konuşur, hükümet içinde kendi kendini vurur (bi nevi 15 temmuzumsu). Sade vatandaş bulaşmaz ama sokağa da pek çıkamaz, mal akışları güçleşir, bankamatikler kapanır. 

İlk şok 1 hafta sürer, ikinci üçüncü hafta mal akışı alternatif kanallardan başlar. Açlık felan çekilmez. Finansal sistem 3-4 ay kapalı kalır. Güneydoğu kaynaklı olursa BM barış gücü felan da gelebilir. İçerde olan hadiselerin boyutuna göre birbirini vuran insanlar görülmeye başlayabilir. İş barışı bozulur. 

6-7 ay geçtiğinde halk iyice isyan eder kolluk kuvvetleri lanet olsun der. Parlamento felan işgal edilir devrimimsi şeyler yahut tam tersi güçlü birileri gelir bastırır kan da dökülebilir.

Böyle bir durumda sağlam dışa göç olur. Ekonomi ve siyaset tökezler bi 10-20 sene kendimize gelemeyiz. Ama sonra batı ülkeleri gibi bi daha yaramazlık yapmamayı belleğimize kazırız.

Bu pek olası bir senaryo değil ama yukardaki gibi olmadığı sürece biz sırt çantasını pikniğe giderken kullanırız. Kullanalım da.

Bu senaryo 80 de denendi ama beklenilen sonuç tam elde edilemedi. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Koray Demir yazdı:

Toprak biti denen bir illet var 1 hafta dışarıda açıkta duş almaksızın yat kapabilme ihtimalin çok yüksek kıyafete yapışır çıkmaz tatlı tatlı kaşınır, kaşımaktan vücudun muhtelif noktalarını kanatıp enfeksiyondan daha kısa sürede gidebilme ihtimalin de var.

Bu arada burada roman vatamdaşlar var. 12 ay çadırda kalıyorlar. Derilerinde tabaka oluşmuş. Pek hijyene dikkat edebildiklerini zannetmiyorım. Bunlar nasıl geçiniyor bu bitlerle öğrenmek lazım. Adaptasyon mu var yoksa bit arkadaşlar mı bulaşmıyor. Fakat yaş  ortalamaları düşük gibi sanki. 60 ve üzeri görmedim desem yeridir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

İnsanın biyeri üşüyünce (sırt, göğüs, bel) neden hasta oluyor?

çocukluktan gelen algı yüzünden, yoksa sibiryada insan kalmazdı , bir de çocuğa yaramazlık yapınca seni dr a götürüp iğne yaptırırım derler :rofl: sonra al bunu büyüdüğünde mr cihazına girmeye ikna et veya kan bağışı yapmaya

Mehmet Göktürk yazdı:

NOT:  Piknikte toplantı yapalım yarım ekmek beyaz peynir diyoruz adamlar lüks et restoranında toplanıyor.. Ne diyelim şimdi bilemedim. 

çabuk çorba da varsa bana uyar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu senaryo 80 de denendi ama beklenilen sonuç tam elde edilemedi. 

Yunanistanı Natoya kabul ettik ve irticanın önünü açtık ya daha ne sonuç versin?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
İlkay Başaran yazdı:

Bu arada burada roman vatamdaşlar var. 12 ay çadırda kalıyorlar. Derilerinde tabaka oluşmuş. Pek hijyene dikkat edebildiklerini zannetmiyorım. Bunlar nasıl geçiniyor bu bitlerle öğrenmek lazım. Adaptasyon mu var yoksa bit arkadaşlar mı bulaşmıyor. Fakat yaş  ortalamaları düşük gibi sanki. 60 ve üzeri görmedim desem yeridir. 

Bulaşıyordur her türlü haşerat vardır yağmurda çamurda mecburen idare ediyordur veya aile fark edince bir temizlik fırçası yardımıyla komple soğuk suyla yıkıyordur. Sivrisineğe hiç tepki vermez mesela hassasiyet kaybolmuştur gelir kanını emer gider ben odada uçunca dahi çıkardığı vızıltı sesinden dolayı tam olarak uyku moduna geçemiyorum. Çoğu böbrek yetmezliği, zatürre, mide bağırsak enfeksiyonu gibi sağlık sorunlarından dolayı erkenden vefat ediyor.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

çocukluktan gelen algı yüzünden, yoksa sibiryada insan kalmazdı , bir de çocuğa yaramazlık yapınca seni dr a götürüp iğne yaptırırım derler :rofl: sonra al bunu büyüdüğünde mr cihazına girmeye ikna et veya kan bağışı yapmaya

çabuk çorba da varsa bana uyar

Abi sadece algıdan olacağını zannetmiyorum. Yatkınlık olayı gibi sanki biraz. Senenin 7 8 ayı tişörtle gezen arkadaşım var. Demir gibi soğuyor herif ne hasta oluyor ne bişey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Yunanistanı Natoya kabul ettik ve irticanın önünü açtık ya daha ne sonuç versin?

80 darbesinde başka planlarda vardı ama olmadı. Abd nin Hesaplarına göre pkk daha güçlenmiş hatta bağımsız kürt devleti dski kurulmuş olacaktı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Uzunoğlu yazdı:

80 darbesinde başka planlarda vardı ama olmadı. Abd nin Hesaplarına göre pkk daha güçlenmiş hatta bağımsız kürt devleti dski kurulmuş olacaktı...

Evet doğru.  Şimdi tekrar zorlayacaklardır.

Ama pkk gerçekten de 80 lerden sonra çıktı piyasaya.. öncesinde Saddamla dans ediyorlardı..

"..he Second Iraqi–Kurdish War[6] was the second chapter of the Barzani rebellion, initiated by the collapse of the Kurdish autonomy talks and the consequent Iraqi offensive against rebel KDP troops of Mustafa Barzani during 1974–1975. The war came in the aftermath of the First Iraqi–Kurdish War (1961–1970), as the 1970 peace plan for Kurdish autonomy had failed to be implemented by 1974. Unlike the previous guerrilla campaign in 1961–1970, waged by Barzani, the 1974 war was a Kurdish attempt at symmetric warfare against the Iraqi Army, which eventually led to the quick collapse of the Kurds, who were lacking advanced and heavy weaponry. The war ended with the exile of the Iraqi KDP party and between 7,000–20,000 deaths from both sides combined."

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
İlkay Başaran yazdı:

Ben soğuksa ona kalmadan ölürüm zaten. Sırtım terleyip üzerimde kurusun tamam yeterli. İnsanın biyeri üşüyünce (sırt, göğüs, bel) neden hasta oluyor? Yeterli kan akışı olmadığından savunamıyor da ondan mı?

Tamamen bağışıklıkla ilgili bir durum. Soğuk hava hiçbir zaman insanı doğrudan hasta etmez. Soğuktan dolayı bağışıklık sistemimiz zayıflar ve mikroplara, virüslere bakterilere karşı daha savunmasız hale gelen bir vücut hastalığa daha kolay yakalanma durumu ile karşı karşıya gelir.

İlkay Başaran yazdı:

Demir gibi soğuyor herif ne hasta oluyor ne bişey.

İşte çelik gibi sapasağlam bir bünye tam olması gereken şey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

Güç yüzüğü ve elf peksimeti desem?

iyon iticisini unutmamak lazım.

ben yazayım.

*iyisinden bir shotgun, yedek cephane.

iyisinden bir kamp bıçağı

katlanır küçük kürek

küçük boy balta.

dikiş seti ve iplikler

esnek solar panel, su geçirmez led fener, harita ve gps alıcısı.

olta takımı

fresnel lens

esnek tipte bir güneş gözlüğü

su geçirmez kibrit

boğaz gargarası, pamuk, 11 no ucuyla bistüri, antibiyotik, gazlı bez, 3m yara dikiş bandı, normal su geçirmez yara bandı, antibakteriyel krem, antifungal krem, topikal cilt uyuşturtucusu krem.

su geçirmeyen en iyisinden bot

modern kumaşlardan dikilmiş yelek mont ve pantolon.

mylar battaniye

yün battaniye

sığar ise bir hamak.

bunlar büyük sırt çantasına sığar. * hariç

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Abi sadece algıdan olacağını zannetmiyorum. Yatkınlık olayı gibi sanki biraz. Senenin 7 8 ayı tişörtle gezen arkadaşım var. Demir gibi soğuyor herif ne hasta oluyor ne bişey.

şartlanma, tııbbi olarak soğuk hava hasta etmez, virüstür bakteridir yok ise. elinle çivi bile çakabilirsin mesela.. tüm iş beyinde biter.

Doğan Arşiray yazdı:

gps alıcısı.

uydular hala beleşe çalışacak diosun yani?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Doğan Arşiray yazdı:

boğaz gargarası, pamuk, 11 no ucuyla bistüri, antibiyotik, gazlı bez, 3m yara dikiş bandı, normal su geçirmez yara bandı, antibakteriyel krem, antifungal krem, topikal cilt uyuşturtucusu krem.

Güzel girdiler. Yazalım listeye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

:) sırt çantamı topluyorum

nyv7deo.jpg

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Muhittin Kaplan yazdı:

:) sırt çantamı topluyorum

nyv7deo.jpg

Sizde bunun daha profesyoneli olmalı en yeşilinden. Bu sahiden biraz piknik çantası olmuş 😊 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Ahmet Gül yazdı:

Sizde bunun daha profesyoneli olmalı en yeşilinden. Bu sahiden biraz piknik çantası olmuş 😊 

Piknik dediler buna başladım, gerçi bu da epey sağlam.

Yoksa çok yeşilli mavilisi mevcut, pancolu, taktik felan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...