İçeriğe Yönlendir

Post Apocalyptic Senaryo

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Köksal Yılmaz yazdı:

4 kişilik aile hangi motoru almalı abi

Sepet yahut romork yahut 2 tane

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Köksal Yılmaz yazdı:

4 kişilik aile hangi motoru almalı abi

Bizim burada yörükler bi ybr ye 4 kişi biniyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Sepet yahut romork yahut 2 tane

Sepet olunca yola sığamayız yine. Ben en iyisi caddy alıp arkaya hazırlık yapayım. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Arabaları balkon altına sokuşturuyorlar ya bende onu anlamıyorum hiç. Yani birşey olsa ve hayatta kalsan o araba sana lazım olacak. Yollar kapanmış olsa içinde uyursun vb

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Yollar kapanmış olsa içinde uyursun

büyük resme bak gün batımına doğru tam gaz koşarak devam

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

büyük resme bak gün batımına doğru tam gaz koşarak devam

Şortla mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Şortla mı?

kervan yolda düzülür demiş atalar, var bir bildikleri

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

kervan yolda düzülür demiş atalar, var bir bildikleri

Dizilir o.

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Dizilir o.

Kervan Yolda Düzülür Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

Bir işe girilmesinin ardından işin düzelmesi beklenmelidir. İşin içinde olan sorunlar çözülmelidir. Bu şekilde olabilmesi hem sorunların zamanında ve yerinde belirlenmesini hem de işine gönül koyan kişilerin başarıya ulaşabilmesini sağlar.

Kervan Yolda Düzülür Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

Daha fazla oyalanmadan yola çıkalım eksikleri yavaş yavaş alırız, kervan yolda düzülür.

yeni tdk öölle demiyo, ayraçlar bile değişti ama düzelebilir de olur

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

Kervan Yolda Düzülür Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

Bir işe girilmesinin ardından işin düzelmesi beklenmelidir. İşin içinde olan sorunlar çözülmelidir. Bu şekilde olabilmesi hem sorunların zamanında ve yerinde belirlenmesini hem de işine gönül koyan kişilerin başarıya ulaşabilmesini sağlar.

Kervan Yolda Düzülür Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

Daha fazla oyalanmadan yola çıkalım eksikleri yavaş yavaş alırız, kervan yolda düzülür.

yeni tdk öölle demiyo, ayraçlar bile değişti ama düzelebilir de olur

Screenshot_20231030_185629_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20231030_185712_Samsung Internet.jpg

Bizim kervanın sana denk gelmemesi dileğiyle :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"düzülmek" menfi anlam da taşır. Anlarsınız ya.

Ermeni tehcirinde ermeni kervanları yolda düzülmüştür dağdan inen çeteler tarafından. O yüzden bazı kaynaklarda kürt aşiretleri katliam yaptı da diye geçmektedir. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ebrar Tüfek

Bu konuyla alakalı techizat manyağı birisi olarak yazacağım çok şey var ancak çoğu insan yanlış anlar, kapıma polis dayanır :) 

Memlekette köy evini dahi hazırladım, olası bi durumda memlekete kadar sağ salim gidebilirsem daha bana bişey olmaz :) 

Şuan alet çantasından yaptığım 12v olağan üstü hal jeneratörüme karavan tipi ufo ısıtıcı bağlamak ile meşgulüm, bittiğinde doğalgaz ve elektrik kesintilerinde hanemi ısıtabileceğim. 

Artık güneş paneline ek olarak krokodil uçlu 12v adaptörüm ile de jeneratördeki aküleri şarj edebiliyorum. 

Uzunca bir süre daha üzerinde çalışacağım gibi duruyor, bittiğinde çok güzel olacak :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bu olağan üstü durumlara hazırlık ile ilgili bilgi alışverişi, ekipman, techizat yapmak veya satın almakla alakalı daha rahat haberleşmek için bi whatsapp grubu da kurabiliriz, bir kaç senedir üzerinde durduğum birşeydi, artık çok zevk aldığım bir hobiye dönüştü. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ebrar Tüfek yazdı:

Bu olağan üstü durumlara hazırlık ile ilgili bilgi alışverişi, ekipman, techizat yapmak veya satın almakla alakalı daha rahat haberleşmek için bi whatsapp grubu da kurabiliriz, bir kaç senedir üzerinde durduğum birşeydi, artık çok zevk aldığım bir hobiye dönüştü. 

Ebrar bunla ilgili konu başlığı açalım. Whatsapp geriye dönük yeni katılanlara hiçbir bilgi vermiyor akıp gidiyor. nerdesin burdayım geldin mi mutlu yıllar demekten öteye geçemiyor. Burada açalım. Olmadı facebook da da açılabilir. 

Aci durum apokaliptik durumlar için telsiz konusunu gündeme almak lazım. size bir tane güzel telsiz yerli-çinli:  rytera 333

ısıtma işini ufo tipiyle yapamazsın. odun yakman lazım. minik soba yap. 

https://www.hepsiburada.com/ritera-r-333-pmr-el-telsizi-pm-HBC0000358JCF

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Konuyu okurken deprem oldu şuan

Mudanya 5.1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Mudanya 5.1

Derinlik 5.4 km diyor. Yüzeye yakın sayılır baya. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Ebrar bunla ilgili konu başlığı açalım. Whatsapp geriye dönük yeni katılanlara hiçbir bilgi vermiyor akıp gidiyor. nerdesin burdayım geldin mi mutlu yıllar demekten öteye geçemiyor. Burada açalım. Olmadı facebook da da açılabilir. 

Aci durum apokaliptik durumlar için telsiz konusunu gündeme almak lazım. size bir tane güzel telsiz yerli-çinli:  rytera 333

ısıtma işini ufo tipiyle yapamazsın. odun yakman lazım. minik soba yap. 

https://www.hepsiburada.com/ritera-r-333-pmr-el-telsizi-pm-HBC0000358JCF

Hocam benim facebook hesabım yok ancak bu bahsettiğimiz grup için yeterli katılım olursa hesap açabilirim,

burada da bir konu açacaksak dışardan görünmeyecek şekilde bi konu açılmalı, her taraf art niyetli insan dolu, yaptığımız iş sıradan bi insanın uğraştığı şeyler değil, ben kendi akrabalarıma bile söylemiyorum deli muamelesi yapıyorlar bana. 

Veya ayrı bölüm açalım, tek bi konu değilde farklı başlıklarda mesela arazi savunma, ev savunma, araç techizatı, haberleşme, ateşli silah, doğada hayatta kalma gibi. Ben herşeye varım, elimden geldiğince foruma sürekli bilgi akışı sağlarım. Bölüm sorumlusu da olabilirim. Mesaj sabitleme, güncel bilgi içeren mesajları yukarı taşıma gibi şeylere yetkim olsa yeter.    @Mehmet Göktürk

4 kişilik grubumuz var bu konuyla alakalı, kendimize ait peç bile tasarlamayı düşünüyoruz diyim siz anlayın, 

Telsiz için sınava girecektik arkadaş askere gidecek o yüzden o iş kaldı, aselsan’ın walkie talkie şeklinde telsizlerinden alacağız, aynı köy içerisinde çekse bize yeterli, konvoy esnasında veya birimiz evi beklerken diğeri dışarda odun yiyecek ararken ihtiyaç olacak. 

Sobayla alakalı köyde odun sobası var kuzine modeli, soba oturma odasında ancak ev büyük, arka taraftaki yatak odalarına ısı etki etmiyor, evde koridorda bi alan belirledik, ikinci sobayı oraya kuracağız. Bodrumda 5 ton civarı odunum var, bir kışı çıkaracak odun stoğu mevcut. Aksi durumda orman, 1 kmden az mesafede, ancak zor durumda kalmadığım sürece gereksiz yere ağaç kesmem. 

Kapıda 1 minibüs var, ancak genelde dükkan için kullandığımdan dolayı gerekli techizatı araca ekleyemiyorum, sanayinin taşınması konusu var dükkanın durumu belli olsun, Mazda e2200 veya Mitsubishi l300 araç alacağım, arka teker davlumbazlarına birer yakıt tankı ile başlayacağız. Vukuat durumu hariç sadece köye gidip gelecek onun haricinde techizatlandırma için sanayiye götürürüm falan.

Şuanda yaptığım bu elektrikli ısıtıcının asıl amacı, arabada biyerde mahsur kaldım, şuanda güneş olmasa, elektrik olmasa 10 saate yakın ufoyu yakabiliyorum, minibüste yatacağımız bi an olur, içeriyi gayet güzel ısıtır. onun haricinde kampta kullanabilirim, çadırı boyutuna bağlı olarak ısıtır, en azından üşütmez diyeyim. 

Fotoğrafını da atayım bu arada, daha bitmedi, bu daha portatif, bitince bide daha büyüğünü yapacağım 100 amper + invertör şeklinde. 

çantanın güncel özellikleri

Ufo soba

4 adet usb çıkışı

1 adet çakmaklık çıkışı

Güneş paneli bağlantısı için jak girişi

Kendim yaptığım 1 adet kamp lambası, 

F6E96CDB-BCA7-4331-98FD-1D9DBDBAC210.jpeg.34ea2e0e51a326ea772761ae293ba282.jpeg12BDAB59-B95E-45AD-ADB8-32EC8D601836.jpeg.d4d8972eb80879d1c27e625c60e52972.jpeg1DAA08AB-A2AC-4814-A320-2014F5CED1ED.jpeg.e73cfdbc1aa4c7e62b09059c08ee9f80.jpegB78D1DA5-79B8-4247-AF1B-EC36E386C9D3.jpeg.25fbe810c268abea6c55bacb74d2acca.jpeg

Lambaya gelince biraz fantazi işi oldu, tabi usb ile şarj edilen yüzlerce lamba var ama kendim yapmak istedim, tuvalet lambası aldım bitane, içindeki duyu söktüm, lambanın kendisi su geçirmiyor, içinde conta var, ampul duyunu söküp metal kısıma led döşedim, gece lambası anahtarı bağladım kullanıyorum, hoparlör kablosu ile bağladım, kablosunu da uzun tuttum, bu sayede çanta sabitken ışığı istediğiniz yere götürebiliyorsunuz, kırık beyaz ışık, göz almıyor. 

Kablo uçlarına fiş takıp çantadaki anahtara bağlayacağım, şuanlık kabloyu çantaya monte etmedim.

7C2AFE98-89DD-476C-8719-5A6ADB7587CF.jpeg.6075344784283552d6f319bfd89fbcbe.jpeg071BD8CA-EBA5-4968-96A2-3684E00C4095.jpeg.6f239e0dd9a308e9b2af03f632acdef3.jpeg573A2E9A-E38F-4D31-BE03-8B0F0750FA70.jpeg.d43e97643e0ea9908f9ebbfaefd71713.jpeg

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bundan ben de yaptım ve fakat nasıl bir akü ki bu 10 saat yanıyor

Isıtıcı

face grububu kapalı yaparsın

Isıtıcı

yahut burdaki koyu sohbet altında başlık açabilirsin kapalı olur sanki öyle anımsıyorum

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Göktürk yazdı:

Bundan ben de yaptım ve fakat nasıl bir akü ki bu 10 saat yanıyor

12v 7 amper 1200w akülerden 3 tane var hocam, soba 300w 

Mehmet Göktürk yazdı:

yahut burdaki koyu sohbet altında başlık açabilirsin kapalı olur sanki öyle anımsıyorum

Facede kapalı grup açayım ozaman, akşama foruma link atmak için ayrı konu açarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

forumda olsa daha şık olur aslında. ""koyu sohbeti" sanırım göremiyorsun login olmadan.

12v 21Ah akün var.  1200W diye akü olmaz satılmaz.

bunlar jel. yarısını kullanabilirsin 10Ah yapar.   12x10= 120Watt verebilir bir saat boyunca.. hesabında hata var.  300 watt sobayı 20 dk çalıştırabilirsin sadece. istersen dene.

not: akülerin paralel bağlı ise başka sorunlara da gebesin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...